Μην ταίζετε αδέσποτα ... Στειρώστε τα!!


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Ταίζετε αδέσποτα και νομίζετε πως είστε φιλόζωοι?
ΛΑΘΟΣ

Στειρώστε τα!

Στην επαρχία οι γονείς μου τάιζαν-πρόσεχαν αδέσποτη σκύλα που βρισκόταν στην περιοχή.

3-4 φορες την βδομάδα μόνο τάιζαν την σκύλα μιας και δεν μένουν εκεί.

14 οκτωβρίου χτυπάει τηλέφωνο, ένα απο τα μαστόρια που βρίσκονται στον χώρο λόγω δουλειάς.
"Ένα σκυλί γέννησε στο οικόπεδο."

Παρασκευή 15 Οκτωβριου πηγαίνω και βλέπω 8 κουτάβια χωμένα στις πέτρες!!

Τα γέννησε κατω απτα μπετά σε μια "φωλιά".

Κάνω ότι μπορώ, αρχικά τους έβαλα μια μαξιλάρα γιατι κοιμόντουσαν στις πέτρες. Στην 2η βδομάδα τα μετακίνησα σε πιο καλό χώρο, έβαλα αφρολέξ και μαξιλάρα.

Δεν βρίσκομαι εκεί, τα τάισα μονο μια φορά το ΣΚ που ανέβηκα επάνω με υποκατάστατο μητρικού γάλακτος.

Θα βάλω φωτο στις αγγελίες.

Αυτο που θέλω να πώ είναι πως καλύτερα να στειρώνουμε κάποια αδέσποτα παρά να τα λυπόμαστε ταιζοντάς τα.

Θα γίνουν ενός μήνα, τα σκυλιά βρίσκονται στην αριδαία, η φιλοζωικη "ελπίδα" της περιοχής είναι γεμάτη.

Η περιοχη δεν φημίζεται για την φιλοζωία της και οι περισσότεροι θα τα ήθελαν για τις μάντρες τους, φύλακες κλπ

Δεν θέλω να καταλήξουν εκεί. Οι δικοι μου δεν βοηθάνε, το μονο που τους νοιάζει είναι να φύγουν απο εκεί και δε τους νοιάζει σε τι χέρια θα καταλήξουν.

Θα ξαναπάω το ΣΚ αριδαία.

ΣΤΕΙΡΩΣΗ ειναι η μόνη λύση!
 




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Ο κάθε Δήμος είναι υποχρεωμένος να στειρώνει τα αδέσποτα.
Λίγοι Δήμοι το εφαρμόζουν όμως:mad:
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Ποσο δίκιο έχεις..!


Βγαλε μερικες φωτογραφίες απο τα μικρα μηπως και βρει καποιο απο αυτα φιλοξενία ή υιοθεσία.
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Στειρωστε τη σκυλιτσα μόλις φυγουν τα κουταβια.

Κατα καιρους παιζουν προγραμματα δωρεαν στειρώσεων σε διαφορες περιοχες.
Όταν τα "ανακαλύπτω" τα ποσταρω στο forum οποτε εχε το νου σου :)

(βαλε μια αγγελία στα προσφορα με στοιχεία επικοινωνίας, σε περιπτωση που καποιος ενδιαφερεται)
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Έβαλα εδώ αγγελία
http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?4269-Χαρίζονται-(0-3-μηνών)/page4

Φωτο δεν έχω καλυτερες, θα ανέβω ΣΚ και θα τα βγάλω καλύτερα ελπίζω. Θα τα βγάλω ένα ενα καλύτερα.

Edit: Ξεχασα στην αγγελία να αναγράψω "Θεσσαλονίκη", ας το προσθέσει κάποιος admin στην αγγελία.
 
Last edited:


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
εγω δεν συμφωνω,αν δεν τα ταιζει ο κοσμος πιος θα τα ταιζει, ο Δημος? οποτε ταιστε τα και αν μπορειτε στειρωστε τα κιολας.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
οποτε ταιστε τα και αν μπορειτε στειρωστε τα κιολας.
Ετσι μεγαλώνει το προβλημα.
Αν ισχυε το αντιθετο,
αν στειρωναμε δηλαδη με την ίδια "ευκολια" που ταϊζουμε, το προβλημα θα ήταν πολυ μικρότερο..
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Συνήθως κανεις δεν ασχολείται για να κάνει κάποια στείρωση, μεταφορά,ταλαιπωρία, ευθύνη, ΛΕΦΤΑ.
πχ. τα λεφτά που έχει δώσει κάποιος για τροφή για ενα χρονικό διάστημα ταίζοντας αδέσποτα είναι τα ίδια με το να κάνει μια στείρωση!

Φέρνω μια σύγκριση απλά.

Προφανώς και αυτο που γράφεις είναι το ιδανικό.

αν στειρωναμε δηλαδη με την ίδια "ευκολια" που ταϊζουμε, το προβλημα θα ήταν πολυ μικρότερο..
Ακριβώς
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Ετσι μεγαλώνει το προβλημα.
Αν ισχυε το αντιθετο,
αν στειρωναμε δηλαδη με την ίδια "ευκολια" που ταϊζουμε, το προβλημα θα ήταν πολυ μικρότερο..
δηλαδη η γνωμη σου ειναι να τα αφηνουμε να ψοφησουν της πεινας? να αφησουμε την φυσικη επιλογη να δρασει?
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
πολλες φορες τα αδεσποτα ταιζονται με αποφαγια αρα το κοστος ειναι πολυ μικρο...το βασικοτερο προβλημα στην στειρωση ειναι το χρημα.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Όταν προσφερεις φαγητο σε καποιο αδεσποτο:
-το κανεις πιο ευάλωτο σε φόλες.
-τον βοηθάς να "δεθει" με την περιοχη που του προσφερεις φαγητο, με αποτελεσμα να "φυλάει" την περιοχη του, με ό,τι αυτο συνεπαγεται και να μην "αναζηταει" την τύχη του αλλου (μπορει στην παραπανω γειτονια να έχουν και λίγο χωρο να του προσφερουν εκτος απο φαγητο).
Ταιζοντας χωρίς να στειρώνεις και στην περιπτωση θυληκιας (κι εμμεσως αρσενικου) μεγαλωνεις το προβλημα αντι να το μειώνεις, εφοσον "εκρεφεις" μελοντικα αδεσποτα.

Ειμαι της αποψης ότι αν θέλεις να σώσεις ένα σκύλο, παρτον στο σπίτι σου.

Κι αν δεν μπορεις να τον παρεις;
Πηγαινε τον στο γιατρο να δεις αν είναι καλα κι αν χρειαζεται περιθαλψη και
στειρωσε τον να μην δημιουργηθουν τουλάχιστον αλλα αδεσποτα.
Δεν μπορεις να τον στειρώσεις;
Βαλτου αντιπαρασιτικα τουλάχιστον να μην αρρωστήσει.

δηλαδη η γνωμη σου ειναι να τα αφηνουμε να ψοφησουν της πεινας?
Ποσα σκυλια έχεις συναντησει να "ψωφανε" απο τη πεινα (αν και δεν μου αρεσει η συγκεκριμενη λεξη);

Εχω ελαχιστα και μαλιστα τα περισσοτερα δεν τρωγαν επειδη ήταν άρρωστα κι όχι επειδη δεν έβρισκαν φαγητο.

Το θεμα έχει συζητηθει παλαιότερα
Μπορεις να δεις εδώ:

Φιλόζωοι και «φιλόζωοι»…


edit:
Προφανως αυτη είναι η δική μου αποψη αντιμετωπισης του θέματος "Αδεσποτα¨.
Όποιος έχει να προτεινει κάτι καλύτερο και πιο αποτελεσματικο, το κάνει :)
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αλέξη πέρνα από το πάρκο κάτω στην παραλία και κάνε μια ενημέρωση ότι έχω κάποια κουταβάκια για να υιοθετηθούν!

Θα τα πω και εγώ τα παιδιά!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
πολλες φορες τα αδεσποτα ταιζονται με αποφαγια αρα το κοστος ειναι πολυ μικρο...το βασικοτερο προβλημα στην στειρωση ειναι το χρημα.
Οχι, αγαπητέ. Υπάρχουν πολύ φθηνοί τρόποι να στειρωθεί ένα σκυλί (είτε σε συνεννόηση με φιλοζωϊκές, είτε με λίγη οργάνωση ωστε να κινητοποιηθούν γείτονες και φίλοι, είτε σε συγκεκριμένους κτηνίατρους ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένους με το θέμα, ή ολα αυτά μαζί).
Ο λόγος που δε γίνεται είναι γιατι προτιμάμε πάντα την εύκολη λύση. Αλλά ελα που η εύκολη δεν είναι πάντα κι η καλύτερη.....
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Οχι, αγαπητέ. Υπάρχουν πολύ φθηνοί τρόποι να στειρωθεί ένα σκυλί (είτε σε συνεννόηση με φιλοζωϊκές, είτε με λίγη οργάνωση ωστε να κινητοποιηθούν γείτονες και φίλοι, είτε σε συγκεκριμένους κτηνίατρους ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένους με το θέμα, ή ολα αυτά μαζί).
Ο λόγος που δε γίνεται είναι γιατι προτιμάμε πάντα την εύκολη λύση. Αλλά ελα που η εύκολη δεν είναι πάντα κι η καλύτερη.....
ισως οι φιλοζωικες στην ΑΘηνα ή οι κτηνιατροι να ειναι καλα οργανωμενοι...ελα στην επαρχια και αν βρεις κτηνιατρο να σου κανει φτηνα στειρωση σφυρα μου.Οσο για τις φιλοζωικες αστο καλυτερα.
Α και μην το ξεχασω ναι εχω δει πολλα αδεσποτα να ειναι πετσι και κοκκαλο .Σε χωρια η μικρες πολεις δεν υπαρχει ο ογκος των σκουπιδιων που εχουν τα μεγαλα αστικα κεντρα(π.χ σκουπιδια απο εστιατορια) και τα εχω και δει να ψοφανε απο την πεινα( εδω στα χωρια με το ζορι ταιζουν τα δικα τους σκυλια,φαντασου τα αδεσποτα) .
aggeliki222: και εμενα αυτη ειναι η αποψη μου ,διαφορετικη απο την δικη σου αλλα φυσικα και την σεβομαι.Απο την στιγμη που αδυνατω να στειρωνω ολα τα αδεσποτα,οταν μπορω να τους προσφερω τροφη,το κανω.Εδω να πω οτι η τροφη(αποφαγια ή οτιδηποτε αλλο) δεν πηγαινω να την αφησω μπροστα σε πολυκατοικιες,αλλα τα αφηνω διπλα απο τους καδους σκουπιδιων οπου σιγουρα παιρνανε τα αδεσποτα της περιοχης και κανεις δεν μπορει να πει οτι βρωμιζω το μερος αφου υπαρχουν ηδη σκουπιδια.
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Παιδιά σήμερα έδωσα ενα θηλυκό, (μένουν άλλα 7)

κάποιος άλλος μου ζήτησε αρσενικό για φύλαξη εργοστασίου.
Δεν θέλω να καταλήξουν δεμένα κλπ.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Στο εξοχικο μας , πιστευω πως βρηκαμε την ιδανικη φορμουλα φροντιδας αδεσποτων (δυο κοριτσια ειναι , εναμιση ετους)

Τα σκυλια ζουν σε ενα χωραφι που βρισκεται αναμεσα στο οικοπεδο μας και στο οικοπεδο ενος φιλοζωου γειτονα.Οι γονεις μου μενουν μονιμα εκει ενω ο γειτονας , οχι (ερχεται καθε Σαββατοκυριακο)

Αποφασισαμε λοιπον ο γειτονας να αναλαβει την κτηνιατρικη υποστηριξη (στειρωση , εμβολια , αμπουλες) και οι γονεις μου και εγω αναλαβαμε την τροφη/νερο.Τα σκυλια εχουν και σπιτακια μεσα στο οικοπεδο.

Πλεον ειναι σαν κατοικιδια ...μολις με βλεπουν να ερχομαι με το αυτοκινητο , χαλανε τον κοσμο απο τη χαρα τους ενω η μια σκυλα ερχεται παντα βολτα μαζι μας οταν βγαζω τα σκυλια μου εξω :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981