Μια Ζωούλα έφυγε. Μια Ζωούλα ήρθε…..


TOXOTIS

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2013
47
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Καλησπέρα σας

Το όνομα μου είναι Βασίλης 38 ετών από Θεσσαλονίκη

Χαίρομαι για την συμμετοχή μου σε αυτό το forum γιατί σου δίνει το δικαίωμα να ξεφεύγεις λίγο από την καθημερινότητα

Κακός που δεν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα….

Η δική μου ιστορία είναι λίγο περίεργη….

Δυστυχώς πριν από τρεις μήνες έχασα τον πατερά μου από μια πολύ σπάνια ασθένεια (Πνευμονική Ινωση)
Καταλαβαίνεται ότι η ψυχολογία μου είναι πολύ άσχημη όλο αυτό τον καιρό…
Προσπαθούμε να το ξεπεράσουμε όπως όλος ο κόσμος που χάνει ένα δικό του άνθρωπο…
Η μητέρα μου έμεινε μόνη της και έκλαιγε κάθε μέρα…

Λίγο πριν πεθάνει ο πατέρας μου είχαμε χάσει και ένα ημιαιμο σκυλάκι σαν κανίς, την Τζίνα η οποία πέθανε από φυσιολογικά αίτια(γεράματα)
Στεναχωρηθήκαμε πολύ για εκείνο το σκυλάκι
Ένα σπίτι που έσφυζε από ζωή ξαφνικά έφυγαν ο νοικοκύρης του και το ζωάκι που τους συντρόφευε…
Άσχημα πράγματα αλλά για όλα δυστυχώς υπάρχει ένα τέλος…

Πριν από 2 μήνες ένα φίλος μου, μου έδωσε ένα σκυλάκι ράτσας chow chow για να κάνει συντροφιά στην μητέρα μου… (Το βλέπετε στο Avatar)
To ονομάσαμε Τζακ γιατί ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου, είχε αρκετά σκυλιά στο παρελθόν (κυρίως κυνηγόσκυλα) τα οποία όλα είχαν αυτό το όνομα.

Τον πήραμε σπίτι και η μητέρα μου χάρηκε (όσο μπορεί να χαρεί)που θα είχε κάποια συντροφιά…

Ο σκύλος είναι πραγματικά πανέξυπνος… Δεν έχω ξαναδεί τέτοια συμπεριφορά…
Από μωράκι που τον χουμε ποτέ δεν λέρωσε πουθενά…
Είναι κάπως ανεξάρτητος και υπακούει αρκετά μόνο σε εμένα χωρίς να με βλέπει συχνά(δεν μένουμε μαζί με την μητέρα μου)
Όταν με βλέπει σχεδόν τρέχει να σκαρφαλώσει επάνω μου και είναι πραγματικά αξιαγάπητος με την μπλε γλωσσίτσα του…


Όπως λέω και στον τίτλο μου Μια Ζωούλα έφυγε. Μια Ζωούλα ήρθε…..

Η ζωούλα αυτή που μας συντροφεύει μας θυμίζει τον πατέρα μου, αλλά παράλληλα μας δίνει αισιοδοξία και για το μέλλον…

Μας δίνει αγάπη και του δίνουμε αγάπη…

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την χαρά που μου δίνετε να μοιραστώ μαζί σας όλα αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα….
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Βασίλη καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Λυπάμαι πολύ για τον πατέρα σου, αλλά και για το κανισάκι σας.
Ελπίζω, να μπορέσετε να χαμογελάσετε πάλι, εσύ και η μαμά σου, το συντομότερο.

Εχω όμως, δύο "αλλά" να σου πω:

1. Για το πρώτο, κρατάω μια μικρή πισινή , περιμένοντας να μου απαντήσεις πρώτα, που τον βρήκε ο φίλος σου και στον έφερε.

2. Chow-chow, το πιθανότερο αμφίβολης προέλευσης [η πισινή που λέγαμε], για συντροφιά σε μια μεγάλη γυναίκα!!! Επικίνδυνη επιλογή, φίλε Βασίλη. Γνωρίζεις τίποτα για τα chow;
 


TOXOTIS

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2013
47
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Βασίλη καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Λυπάμαι πολύ για τον πατέρα σου, αλλά και για το κανισάκι σας.
Ελπίζω, να μπορέσετε να χαμογελάσετε πάλι, εσύ και η μαμά σου, το συντομότερο.

Εχω όμως, δύο "αλλά" να σου πω:

1. Για το πρώτο, κρατάω μια μικρή πισινή , περιμένοντας να μου απαντήσεις πρώτα, που τον βρήκε ο φίλος σου και στον έφερε.

2. Chow-chow, το πιθανότερο αμφίβολης προέλευσης [η πισινή που λέγαμε], για συντροφιά σε μια μεγάλη γυναίκα!!! Επικίνδυνη επιλογή, φίλε Βασίλη. Γνωρίζεις τίποτα για τα chow;

Γεια σου και σένα… Δεν μπορώ από το όνομα σου να καταλάβω εάν είσαι άνδρας η γυναίκα ,εικάζω ότι είσαι το δεύτερο…

Σ’ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια

Να σου πω ότι για μένα δεν έχουν και πολύ σημασία αυτά που με ρωτάς ειδικά τούτη την στιγμή… Καταλαβαίνεις ότι αυτά έρχονται σε δεύτερη μοίρα αν και το forum εστιάζει κυρίως σε σκύλους και καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου…

Για τα Chow πάντως που με ρωτάς δεν γνωρίζω πολλά γιατί δεν ασχολούμαι και πολύ με ράτσες σκύλων κτλ…

Εύχομαι ο δικός μας να έχει μια καλή ζωή χωρίς προβλήματα και να μπορέσει να ζήσει όπως και η Τζίνα μας… Να πεθάνει στα βαθειά γεράματα…
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Βασίλη καταρχήν συλλυπητήρια...

Εκεί που η mareco εστιάζει είναι ο χαρακτήρας του σκύλου. Ψάξε λίγο για τη φυλή... μήπως και δεν είναι ό,τι πιο εύκολο για συντροφιά της μητέρας σου...

Εύχομαι το καλύτερο πάντως...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Θα σε συμβούλευα, να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς για τα chow, για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως. Και κυρίως, η μητέρα σου, που ζει και μαζί του. Και ειδικά ένα chow, με μη γνωστά γονίδια, θα έπρεπε να σε απασχολεί και μάλιστα πολύ.

Αυτά από εμένα. Εσύ, πράξε όπως νομίζεις.
 


TOXOTIS

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2013
47
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Βασίλη καταρχήν συλλυπητήρια...

Εκεί που η mareco εστιάζει είναι ο χαρακτήρας του σκύλου. Ψάξε λίγο για τη φυλή... μήπως και δεν είναι ό,τι πιο εύκολο για συντροφιά της μητέρας σου...

Εύχομαι το καλύτερο πάντως...
Nα είσαι καλα σ έυχαριστώ....
 


TOXOTIS

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2013
47
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Θα σε συμβούλευα, να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς για τα chow, για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως. Και κυρίως, η μητέρα σου, που ζει και μαζί του. Και ειδικά ένα chow, με μη γνωστά γονίδια, θα έπρεπε να σε απασχολεί και μάλιστα πολύ.

Αυτά από εμένα. Εσύ, πράξε όπως νομίζεις.
Έχεις δίκιο θα δω τη μπορώ να βρω και να μάθω για αυτά τα σκυλιά ώστε να μην έχουμε προβλήματα στο μέλλον…
Τα γονίδια του δεν τα γνωρίζω και δεν ασχολήθηκα και πολύ με αυτά…
Καταβαίνεις πάντως ότι όλα γινανε πολύ γρήγορα και δεν είχα και πολύ χρόνο...

Η εργασία μου, μου «τρώει» πολύ από τον χρόνο μου και προσπαθώ να ξεφύγω λίγο. Ακόμη και αυτό που κάνω τώρα που σου απαντώ με κάνει και ξεχνιέμαι λίγο….
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Καλησπερα, συλληπητηρια για το χαμο σας. Ευχομαι να πανε ολα καλα με το νεο συντροφο, θα θελα ομως και εγω να σου κρουσω το καμπανακι του κινδυνου. Τα τσοου τσοου ΔΕΝ ειναι σε καμια περιπτωση ευκολα σκυλια. Κατσε διαβασε να σαι εροιμος να βοηθησεις τη μητερα σου, για να μη βρεθει προ απροοπτου!

Καλη συμβιωση ευχομαι


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Βασίλη σε καταλαβαίνω. Εδώ όμως που ήρθες, εμένα η "δουλειά" μου, είναι να σου επιστήσω την προσοχή, σε κάτι λάθος, που μπορεί να εξελιχθεί έως και επικίνδυνο. Οποια και να είναι η ψυχολογία σου και ο φόρτος σου, απολύτως σεβαστά, αλλά οφείλεις [εφόσον κάνατε την κίνηση αυτή, εν βρασμώ], έστω εκ των υστέρων, να δώσεις την πρέπουσα σημασία. Δεν είναι ψεύτικο το σκυλάκι. Είναι αληθινό. Οσο αληθινά, θα είναι και τα σοβαρά προβλήματα, που μπορεί να προκύψουν στο άμεσο μέλλον.
 


TOXOTIS

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2013
47
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Καλησπερα, συλληπητηρια για το χαμο σας. Ευχομαι να πανε ολα καλα με το νεο συντροφο, θα θελα ομως και εγω να σου κρουσω το καμπανακι του κινδυνου. Τα τσοου τσοου ΔΕΝ ειναι σε καμια περιπτωση ευκολα σκυλια. Κατσε διαβασε να σαι εροιμος να βοηθησεις τη μητερα σου, για να μη βρεθει προ απροοπτου!

Καλη συμβιωση ευχομαι


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Σε ευχαριστώ….

Μέχρι τώρα δεν έχουμε ιδιαίτερα προβλήματα… Το ζωάκι συμπεριφέρεται πολύ καλά…

Το έχω βγάλει μερικές βόλτες έξω και με ακλουθούσε χωρίς πολλά προβλήματα… Όλοι θελαν να τον χαϊδέψουν και με ρωτούσαν που τον βρήκα… και ότι θέλουν και αυτοί ένα τέτοιο. Κάποιοι μου έλεγαν ότι αυτό δεν είναι σκύλος αλλά λουτρινο αρκουδάκι…..

Δείχνει μια αδυναμία πάντως σε εμένα αφού όταν με βλέπει χαίρεται πάρα πολύ… Ίσως γιατί τον πηγαίνω βόλτες και παίζω μαζί του αντίθετα με την μητέρα μου που δεν έχει και πολύ όρεξη όπως καταλαβαίνεται αν και τον αγαπαει πολύ…

Είναι πάντως πολύ καλός μέχρι τώρα αν και διαβάζοντας λίγο στο ιντερνετ κατάλαβα σαν ράτσα ότι είναι λίγο δύστροπα και συμπεριφέρονται κάπως αυταρχικά…
 


TOXOTIS

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2013
47
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Βασίλη σε καταλαβαίνω. Εδώ όμως που ήρθες, εμένα η "δουλειά" μου, είναι να σου επιστήσω την προσοχή, σε κάτι λάθος, που μπορεί να εξελιχθεί έως και επικίνδυνο. Οποια και να είναι η ψυχολογία σου και ο φόρτος σου, απολύτως σεβαστά, αλλά οφείλεις [εφόσον κάνατε την κίνηση αυτή, εν βρασμώ], έστω εκ των υστέρων, να δώσεις την πρέπουσα σημασία. Δεν είναι ψεύτικο το σκυλάκι. Είναι αληθινό. Οσο αληθινά, θα είναι και τα σοβαρά προβλήματα, που μπορεί να προκύψουν στο άμεσο μέλλον.

Τελικά δεν μου συστήθηκες περιμένω να το κάνεις για να μη μιλάμε ανώνυμα… Εάν δεν θέλεις σεβαστό.

Έχεις δίκιο και εκτός από το να ξεχνιέμαι μπαίνοντας σε αυτό το φορουμ μπήκα για να μπορέσω να μάθω πράγματα για την ζωούλα που μας κάνει συντροφιά….

Πάντως η λέξη επικίνδυνο είναι λίγο τρομακτική…
Θα ήθελες να μου πεισ τι εννοείς… Εάν έχεις χρόνο με δυο κουβέντες?

Οπουδήποτε συμβουλή είναι δεκτή.
 




karamolegolas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
223
4
Athens
Καλησπερα, συλλυπητηρια κι' από εμένα.
Ευχομαι να είναι και το τελευταίο κακό που σας βρίσκει και να ζήσετε όμορφα με την χνουδόμπαλα σας!:)
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Φάση έχει ο μικρός ,να το χαίρεσαι!Απλά να σε ενημερώσω γιατί δε το είδα κάπου παραπάνω πώς δεν πρέπει να παίρνουμε σκύλο απο ανεύθυνες γέννες(στην περιπτωσή αυτήν απο ιδιώτη),οι λογοί απλοί ότι όχι μόνο δεν ξέρεις τι σκύλο παίρνεις(υγεία και καθαροαιμία) αλλά έτσι δίνεις σε αυτά τα άτομα μεγαλύτερο θάρρος ώστε μην σταματούν να κάνουν γέννες που δεν έχουν κάποιον ουσιαστικό σκοπό και δυσκολεύεις τις ζωές σε άλλα σκυλιά να μην βρούν μία οικογένεια.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Με δυό κουβέντες...

Οσο χνουδόμπαλα και να είναι τώρα ο πιτσιρής, πολύ γρήγορα, θα εξελιχθεί σε...αρκούδα toy! Θα γίνει ένας μεγάλος και δυνατός σκύλος, που θα είναι πιστός και καλός σύντροφος, αφού γι'αυτό έχει φτιαχτεί, αλλά...και ένας καλός φύλακας. Ετσι λέει το πρότυπο. Η κουβέντα μας, να ξέρεις ότι αφορά ένα καθαρόαιμο chow-chow και επί αυτού θα σου σχολιάσω, ελπίζωντας ο μικρός σας, να μην απέχει μακράν.

Θα θέλει σίγουρα εκπαίδευση. Πως αλλιώς θα τον βγάζει βόλτα η μαμά, ολόκληρο μαντράχαλο; Αν τραβάει; Αν της φύγει; Αν τσακώνεται με άλλα σκυλιά; Αν είναι επιφυλακτικός με άλλους ανθρώπους; Ολα αυτά, είναι πολύ πιθανό, να τα βρείτε μπροστά σας. Πως θα τα καταφέρει η μητέρα σου, να τον κουμαντάρει; Αν μου έλεγες ότι μένει μαζί σου, και η μαμά απλώς τον χαιδεύει, κάθε όποτε συναντιέστε, δεν θα επέμενα τόσο. Τώρα όμως, πως το έχετε σκεφτεί; Συγκριτικά με το κανισάκι που είχατε; Είναι δυνατόν; Μόλις ο μάστορας πάρει πρέφα, ότι...την έχει την μαμά...ε ρε γλέντια που έχουν να γίνουν...
Στο λέω με δόση χιούμορ, για να μην σε τρομάξω περισσότερο.

Θα πρέπει να μιλήσετε ίσως και το συντομότερο, με έναν καλό εκπαιδευτή. Να σας δώσει κάποιες βάσεις και να σας εξηγήσει ακόμη περισσότερα, τώρα που είναι ακόμη νωρίς. Και να τον έχετε κοντά σας, για ότι τον χρειαστείτε.

Η ενασχόληση με το αρκουδάκι σας, σίγουρα θα κάνει καλό στην οικογένειά σας. Για απλή συντροφιά όμως, δεν ήταν η καλύτερη επιλογή. Και η πηγή απόκτησης, τα κάνει ακόμη χειρότερα τα πράγματα. Τουλάχιστον, κάνε σωστά όλα τα υπόλοιπα, στο εξής. Για να μην μετανοιώσετε γι'αυτή σας την απόφαση.

Τα περί ατελείωτης τρίχας κλπ, δεν τα αναφέρω καν. Αυτός θα είναι και ο κυριότερος λόγος, να ξεχνιέται η μαμά :) Η...να στον στείλει πακέτο, μια ώρα νωρίτερα ;)


* Εχω ήδη συστηθεί, πολλά χρόνια πριν, όταν πρωτοήρθα στο φόρουμ. Οπως και όλα τα μέλη. Οπως κι εσύ, τώρα. Το όνομά μου εδώ, είναι...το mareco :)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Καλωσηρθατε! Συλληπητηρια για τον πατερα σου. . .
Ποσο ειναι ο Τζακ? 3, 4 μηνων? Απο τωρα λοιπον να εχετε κατα νου
πολυ κοινωνικοποιηση. Με ανθρωπους, με αλλα σκυλια. οσο πιο πολλα
γνωριζει τοσο το καλυτερο για να μην γινει απομακρος και κυριαρχικος.
Και μεσα στο σπιτι να υπαρχουν ορια. Να μην κανει οτι θελει. Κανονες που
θα πρεπει να ακολουθει. Διοτι η μητερα σου τωρα που ειναι πληγωμενη ισως
να του περασει τα λαθος μηνυματα και στο μελλον τα εκμεταλευτει!
 


TOXOTIS

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2013
47
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Με δυό κουβέντες...

Οσο χνουδόμπαλα και να είναι τώρα ο πιτσιρής, πολύ γρήγορα, θα εξελιχθεί σε...αρκούδα toy! Θα γίνει ένας μεγάλος και δυνατός σκύλος, που θα είναι πιστός και καλός σύντροφος, αφού γι'αυτό έχει φτιαχτεί, αλλά...και ένας καλός φύλακας. Ετσι λέει το πρότυπο. Η κουβέντα μας, να ξέρεις ότι αφορά ένα καθαρόαιμο chow-chow και επί αυτού θα σου σχολιάσω, ελπίζωντας ο μικρός σας, να μην απέχει μακράν.

Θα θέλει σίγουρα εκπαίδευση. Πως αλλιώς θα τον βγάζει βόλτα η μαμά, ολόκληρο μαντράχαλο; Αν τραβάει; Αν της φύγει; Αν τσακώνεται με άλλα σκυλιά; Αν είναι επιφυλακτικός με άλλους ανθρώπους; Ολα αυτά, είναι πολύ πιθανό, να τα βρείτε μπροστά σας. Πως θα τα καταφέρει η μητέρα σου, να τον κουμαντάρει; Αν μου έλεγες ότι μένει μαζί σου, και η μαμά απλώς τον χαιδεύει, κάθε όποτε συναντιέστε, δεν θα επέμενα τόσο. Τώρα όμως, πως το έχετε σκεφτεί; Συγκριτικά με το κανισάκι που είχατε; Είναι δυνατόν; Μόλις ο μάστορας πάρει πρέφα, ότι...την έχει την μαμά...ε ρε γλέντια που έχουν να γίνουν...
Στο λέω με δόση χιούμορ, για να μην σε τρομάξω περισσότερο.

Θα πρέπει να μιλήσετε ίσως και το συντομότερο, με έναν καλό εκπαιδευτή. Να σας δώσει κάποιες βάσεις και να σας εξηγήσει ακόμη περισσότερα, τώρα που είναι ακόμη νωρίς. Και να τον έχετε κοντά σας, για ότι τον χρειαστείτε.

Η ενασχόληση με το αρκουδάκι σας, σίγουρα θα κάνει καλό στην οικογένειά σας. Για απλή συντροφιά όμως, δεν ήταν η καλύτερη επιλογή. Και η πηγή απόκτησης, τα κάνει ακόμη χειρότερα τα πράγματα. Τουλάχιστον, κάνε σωστά όλα τα υπόλοιπα, στο εξής. Για να μην μετανοιώσετε γι'αυτή σας την απόφαση.

Τα περί ατελείωτης τρίχας κλπ, δεν τα αναφέρω καν. Αυτός θα είναι και ο κυριότερος λόγος, να ξεχνιέται η μαμά :) Η...να στον στείλει πακέτο, μια ώρα νωρίτερα ;)


* Εχω ήδη συστηθεί, πολλά χρόνια πριν, όταν πρωτοήρθα στο φόρουμ. Οπως και όλα τα μέλη. Οπως κι εσύ, τώρα. Το όνομά μου εδώ, είναι...το mareco :)
Μάλλον δεν θέλεις να μου συστηθείς αλλά δεν πειράζει…δικαίωμα σου
Εμένα δεν με λένε Τοξότη αλλά Βασίλη.

Όπως είπα και λίγο πριν δεν μπήκα σε αυτό το site Μόνο για να περναει η ώρα αλλά να μάθουμε και λίγο για το σκύλο μας
Καλά κάνεις και μου τα λες αυτά γιατί δεν μπορώ να τα γνωρίζω.

Πάντως ότι και να κάνει ο «μάστορας» γλέντια μπορεί να κάνει μόνο αυτός γιατί εμείς οι υπόλοιποι το θεωρώ κομματάκι δύσκολο.

Για το πόσο καθαρόαιμος είναι δεν μπορώ να το γνωρίζω. Θα ρωτήσω τον φίλο ο οποίος και μου τον έδωσε…

Πάντως δεν καταλαβαίνω τόσο, τον προβληματισμό σου για την προέλευση του σκύλου….
Κλεμμένος πάντως δεν είναι γιατί η σκύλα του γέννησε πρόσφατα και έκανε σύνολο 5 η 6 μικρά…

Ο ίδιος μάλιστα έχασε και αυτός τον πατέρα του και πέρασε και αυτός άσχημες στιγμές… Ομοιοπαθείς που λένε.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Βασίλη, ο κούταβός σου είναι ημίαιμος από τη στιγμή που δε συνοδεύεται απο pedigree. Το "σκάλωμα" με την προέλευση του σκύλου οφείλεται όπως σου είπε και πιο πάνω ο KICKASS στον σωστό τρόπο απόκτησης σκύλου. Δεν ζευγαρώνουμε τα σκυλιά χωρίς λόγο και δεν ενισχύουμε ανεύθυνες γέννες, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω.

Να τον χαίρεσαι τον Τζάκ όπως και να έχει και να τον αγαπάς! Είναι πολύ φάτσας :)
 


TOXOTIS

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2013
47
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Βασίλη, ο κούταβός σου είναι ημίαιμος από τη στιγμή που δε συνοδεύεται απο pedigree. Το "σκάλωμα" με την προέλευση του σκύλου οφείλεται όπως σου είπε και πιο πάνω ο KICKASS στον σωστό τρόπο απόκτησης σκύλου. Δεν ζευγαρώνουμε τα σκυλιά χωρίς λόγο και δεν ενισχύουμε ανεύθυνες γέννες, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω.

Να τον χαίρεσαι τον Τζάκ όπως και να έχει και να τον αγαπάς! Είναι πολύ φάτσας :)

Να είσαι καλά ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια…
Ξέρεις δεν είναι στις προθέσεις μου να ενισχύω ανεύθυνες γέννες και ούτε καν το είχα σκεφτεί πως συντελώ σε ανεύθυνες πρακτικές…

Εάν κατηγορηθώ για αμέλεια δεκτό αλλά όχι για ανευθυνότητα…

Πάντως πρέπει νομίζω να μου δώσετε κάποια ελαφρυντικά λόγο των περιστάσεων…