Μια γνωμη για την ξαφνική αλλαγή συμπεριφορας...


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Καλησπέρα, καλή χρονια σε όλους...εχω πάααρα πολύ καιρό να μπω στο forum, γενικα τον τελευταιο καιρό δεν είχα καλή σχέση με τον υπολογιστή...ωστόσο χαίρομαι που κι παλι σας γράφω....
Για όσους δε θυμούνται η δεν ξέρουν έχω ένα κοκερ σπάνιελ αρσενικό τον Prince...σε λιγότερο από 4 μήνες κλείνουμε τα 2 μας χρόνια...μπορεί αυτό να παίζει σημαντικό ρόλο στα όσα ακολουθήσουν...
Ο Prince είναι, θέλω να πιστεύω ότι ακομα είναι, ένα πολύ χαρούμενο αγόρι κι φιλικό με τα πάντα...με ότι έχει ζωή, είτε είναι ανθρωπος, είναι είναι άλλος σκύλος έιτε οποιοδήποτε άλλο ζώο...ή τουλαχιστον ήταν...Πολύ παιχνίδι κι χαρα αυτο το σκυλί στους πάντες, γνωστούς άγνωστους...
Πριν καμια βδομάδα μας καλέσαν να παμε επίσκεψη στο σπίτι ενός άλλου σκύλου, ηλικιακά μικρότερο του δικού μου, ωστόσο γνωρίζονται κανα χρόνο κι παίζουν μαζί σχεδόν καθε βράδυ...Το οτι πήγαμε ΜΕΓΑ λάθος...το άλλο σκυλάκι δεν άφηνε τον δικό μου να κάνει τίποτα, να πλησιασει το μπολ με το νερό του, να πλησιάσει τα παιχνίδια του να πλησιάσει το άλλο σκυλάκι που είχε έρθει κι αυτό...ΤΙΠΟΤΑ...όλο του γάβγιζε κι του γρίλιζε...μέχρι που με τα πολλά τα πήρε κι ο Prince κι ψηλοαρπάχτηκαν...μετά παίζαν πάλι...εεε, αυτό ήταν, του ξύπνησε του δικού μου το άγριο...
Δύο μέρες μετά το συμβάν ο Prince χωρίς κάποιο λόγο αγρίεψε σε παιδί 11-13 χρόνων..δεν του γρίλιζε, απλώς του γάβγιζε επιθετικά, ούτε του όρμηξε, τίποτα τέτοιο (να σημειωθεί ότι ο Prince δεν είχε γαβγίσει ποτέ σε άνθρωπο, ο μόνος λόγος για τον οποίο άκουγα τη φωνή του ήταν γιατί δεν τον παίζαν τ' άλλα σκυλάκια). Τελευταίο επεισόδιο χθες...με σκυλί 35-40 κιλά, κοντά στον ένα χρόνο, μένει απέναντί μας κι έχουν παίξει στο παρελθόν πανπολλές φορές...έτσι κι χθες, παίζαν, αλλά παρατήρησα μία ζήλεια (ούτε αυτό μου το εκδήλωνε παλιότερα) προς εμένα, όποτε δλδ το άλλο σκυλί ερχόταν πάνω μου (έγινε αρκετες φορές) χωρις εγώ να το χαιδέψω ή κάτι παρόμοιο ο Prince έμπαινε αναμεσά μας...έτσι όπως παίζαν για να μην τα πολυλογώ ο δικός μου είχε ξαπλώσει το μεγαλο κάτω κι δαγκωνόντουσαν (δεν ήταν περίεργο έτσι παίζει κι με τ' άλλα) κι ξαφνικά αγρίεψαν (δε ξέρω ποιο ξεκίνησε το γρίλισμα πρώτο) κι άρπάχτηκαν άσχημα, το θηρίο έβαλε τον δικό μου κάτω κι τον δάγκωνε κι ο δικός μου απαντούσε παρομοίως...με αποτέλεσμα να κλαψει κι να αποτραβήχτει λίγο,όπου κι βρήκα την ευκαιρία κι τον άρπαξα κι τον έδεσα κι φύγαμε...ο Prince συνεχισε να του γαβγίζει, όπως κι το άλλο...Το αποκορύφωμα ήταν που με το που απομακρυνθήκαμε λίγο κι σταμάτησε να δίνει σημασία στο αλλο γύρισε όλο χαρα, κουνώντας όλο τον πισινό του κι με κοιτούσε με ανοιχτό το στόμα κι τριβώταν στα ποδια μου σα να μου λεει "Είδες τι έκανα...καλα είμαι θεος..."...εγώ πάλι δεν το πήρα έτσι του φώναξα κι τον γύρισα σπίτι...
Δεν μ αρεσει αυτό που χει αρχίσει...αλλά γιατί το έχει αρχίσει...ήταν πολύ φιλικός με τους πάντες, ποτε δεν φοβόμουν που τον ειχα πάντα ελευθερο μην τσακωθεί με άλλο σκυλι...γιατί πήρε τέτοια στροφή...έχει σημασία το ότι πλησιαζουμε τα 2?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μιά χαρά...:D

Εντάξει, ας σοβαρευτώ λιγάκι...
Διάβασα προσεκτικά και, σε πρώτη ανάγνωση (μιάς και, σίγουρα, χρειάζομαι και δεύτερη - όπως θα εξελίσσεται το θέμα) διακρίνω:

Τουλάχιστον στις 2 περιπτώσεις με τα άλλα σκυλιά... αυτά ένιωθαν ότι δεν υπάρχει "αρχηγός"... και "έγινε ότι έγινε"...

Ξέρεις, η "ζήλεια" (η "έργω" διεκδίκηση, δηλαδή, κάποιου "πόρου") οφείλει να μην υπάρχει, όταν είναι παρών ο αρχηγός...

Το άγριο "του ξύπνησε", γιατί κατάλαβε πως την ώρα που ήθελε να κάνει κάτι, αυτό του επιτράπηκε... και, γι' αυτό, ένιωσε ότι μπορεί να το ξανακάνει...

Το δε τελευταίο, είναι άπαιχτο:
Νομίζω ότι δεν σου έλεγε "Είδες τι έκανα...καλα είμαι θεος...", αλλά (πολύ απλά) είχε ξεθαρρέψει και σε "σκούνταγε" (όπως μου κάνει καμμιά φορά ο γιός μου - ή και ο κούταβός μου - και με τσαντίζει), δηλαδή, σε εμπόδιζε...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Για μενα μετραει κ η ηλικια του!Αν κ δε γνωριζω τη ρατσα περα απο πληροφοριες,κοντα στα 1,5-2χρονια τα μικροσωμα ενηλικιωνονται.Ετσι δεν ειναι;Φευγει το χαζοκουταβισιο κ οι ανοχες ειναι λιγοτερες,διεκδικει παραπανω εσενα,το χωρο του,κτλ.

Επισης να ξερεις κατι.Τα σκυλια,γενικα,δεν επιτιθονται χωρις λογο.Ισως το αλλο σκυλι,παιδι,γατι,κτλ να ειχε περιεργη σταση σωματος να εδινε λαθος σηματα,που εσυ δεν αντιληφθηκες...

Σε τιποτα δε βρηκα λαθος το σκυλο σου.Απλα μεγαλωνει.Μην ενισχυεις, εννοειται,επιθετικες συμπεριφορες,αλλα μην αγχωνεσαι κιολας. Εχε το νου σου ομως πλεον,δεν ειναι κουταβι. Να του δωσεις παντως να καταλαβει οτι οταν σκουραινουν τα πραγματα,εσυ καθαριζεις.Οχι αυτος. Κ αυτο δε γινεται με τσιριδες. Με σταθερη αυστηρη φωνη κ αγερωχη (οχι σφιγμενη) σταση σωματος.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Να ρωτησω εγω.... όταν γρυλλιζε σε όλες τις περιπτώσεις αυτές... γυρισε καθόλου να σε κοιτάξει? Αν ναι εσύ τι εκανες? Ανταπέδωσες το βλέμμα?
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Σε όλα τα σκηνικά τον μάλωνα...κι στο σπίτι, όταν ξεκινούσε η μανούρα τον τραβούσα απ το επιστήθιο με ένα δυνατό "Μη Prince, τι κανεις...μην τολμήσεις", κι τον έβαζα να παλουκωθεί δίπλα μου μέχρι να ηρεμήσει, κι όταν το έκανε στο παιδάκι πάλι το ίδιο έκανα, δεν τον έβαλα να καθήσει, τον τράβηξα φωνάζοντας του (όχι με ουρλιαχτά εννοείται, πάντα χρησιμοποιώ απλως έναν αυστηρό κι πιο δυνατό απ το συνηθισμένο τόνο φωνής, δεν ουρλιάζω) τον έδεσα κι τον τράβηξα προς την αντίθετη κατέυθυνσή...δεν μ αρέσει αυτή η συμπεριφορά (ακόμα κι αν είναι φυσιολογικη αναμεσα σε αρσενικα, ακομα κι αν είναι της ηλικίας- Που θέλω να μάθω από τι είναι) δεν την εγκρίνω κι στην παραμικρή εχθρική κίνηση(γάβγισμα-γρίλισμα) 'ετσι αντιδράω, φωνή και ή καθεται δίπλα μου ή φεύγουμε...δε ξερω αν κανω καλα...δε ξέρω πως να το χειριστώ βασικα, δεν ξέρω αν ειναι φυσιολογικο...αν είναι νορμαλ!
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Ωστόσο δεν απάντησα στην ερώτηση σου, γιατί δε θυμάμαι...νομίζω πως όχι, με κοιτούσε όταν ύψωνα φωνή κι τον τραβούσα, όπου κι εκεί το βούλωνε...!!1
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σε ρωτάω γιατι το ότι μετά σε κοιταγε όλο χαρά, μου δείχνει ότι ισως το εκανε για να παρει την προσοχή σου ότι "καλά έκανες".
Υπάρχει κανεις αλλος στο περιβάλλον του σκυλου που ενδεχομένως να "χαιρεται" αν πχ το σκυλι γαυγίσει σε κάποιο ερεθισμα, να του δώσει προσοχή/επιβραβευση?

Τι θελω να πω.... στη δικιά μου αυτο το εκανε ο αδερφός μου. Χαιρόταν όταν η μικρή γαυγιζε γιατι "αυτο κανουν τα σκυλια" χωρις να αντιλαμβάνεται το στρες του σκυλου και τη μακροπρόθεσμη ζημιά. Οποτε εχω ενα σκυλι που μόλις γαυγίσει, γυρνάει και με κοιτάει "πες μου μπράβο" και δινω μάχη να το αλλάξω τώρα.

Επισης, τι χρώμα ειναι το κόκερ σου?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Το δε τελευταίο, είναι άπαιχτο:
Νομίζω ότι δεν σου έλεγε "Είδες τι έκανα...καλα είμαι θεος...", αλλά (πολύ απλά) είχε ξεθαρρέψει και σε "σκούνταγε" (όπως μου κάνει καμμιά φορά ο γιός μου - ή και ο κούταβός μου - και με τσαντίζει), δηλαδή, σε εμπόδιζε...
Διαφωνώ ότ δε γίνεται (κατά περίπτωση πάντα, δε λέω ότι ισχύει στην προκειμένη). Έχω δει σκυλί να εμποδίζει άλλο σκυλί και έχω δει σκυλί να ζητάει περήφανο τα εύσημα για το κατόρθωμά του σε τέτοια φάση και έχει διαφορά. Σε πολλούς συνδυασμούς. Οικόσιτο σε άνθρωπο, οικόσιτο σε οικόσιτο, αδέσποτο σε αδέσποτο και αδέσποτο σε άνθρωπο.
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Σε ρωτάω γιατι το ότι μετά σε κοιταγε όλο χαρά, μου δείχνει ότι ισως το εκανε για να παρει την προσοχή σου ότι "καλά έκανες".
Υπάρχει κανεις αλλος στο περιβάλλον του σκυλου που ενδεχομένως να "χαιρεται" αν πχ το σκυλι γαυγίσει σε κάποιο ερεθισμα, να του δώσει προσοχή/επιβραβευση?

Τι θελω να πω.... στη δικιά μου αυτο το εκανε ο αδερφός μου. Χαιρόταν όταν η μικρή γαυγιζε γιατι "αυτο κανουν τα σκυλια" χωρις να αντιλαμβάνεται το στρες του σκυλου και τη μακροπρόθεσμη ζημιά. Οποτε εχω ενα σκυλι που μόλις γαυγίσει, γυρνάει και με κοιτάει "πες μου μπράβο" και δινω μάχη να το αλλάξω τώρα.

Επισης, τι χρώμα ειναι το κόκερ σου?
Οχι, όχι ούτε καν, ποτέ...μόνο ένας βλάκας το κανε μία φορά όταν ήταν κούταβι ο δικός μου κι επιτόπου του το κοψα κι τον "έκραξα"...γι αυτό άλλοστε δεν γάβγιζε κι ποτέ κι για τίποτα...το άλλο σκηνικό στο οποίο γαβγίζει νευριασμένα είναι με μία θυληκιά, είναι φίλοι από 4 μηνών, της έχει έρωτα αγιάτρευτο στην κυριολεξία κι της γαβγίζει τρελά κι με νεύρα όταν αυτή πάει να παίξει με άλλο αρσενικό...τρελή ζήλεια...κι βλακεία μου αλλά δεν το χα καταλάβει ότι το κανε γι αυτό, νόμιζα ότι ήταν για να παίξει κι αυτός μαζί τους...αλλά τελικά πέιστηκα σήμερα ότι το κάνει γιατί δεν την αφήνει αυτή...γιατί σήμερα παρατήρησα ότι όταν η θυληκιά πλησίασε το αρσενικό ο δικός μου αρχισε να της γαβγίζει από κι αυτή απομακρύνθηκε αμέσως απ το αλλο...
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οχι, όχι ούτε καν, ποτέ...μόνο ένας βλάκας το κανε μία φορά όταν ήταν κούταβι ο δικός μου κι επιτόπου του το κοψα κι τον "έκραξα"...γι αυτό άλλοστε δεν γάβγιζε κι ποτέ κι για τίποτα...το άλλο σκηνικό στο οποίο γαβγίζει νευριασμένα είναι με μία θυληκιά, είναι φίλοι από 4 μηνών, της έχει έρωτα αγιάτρευτο στην κυριολεξία κι της γαβγίζει τρελά κι με νεύρα όταν αυτή πάει να παίξει με άλλο αρσενικό...τρελή ζήλεια...κι βλακεία μου αλλά δεν το χα καταλάβει ότι το κανε γι αυτό, νόμιζα ότι ήταν για να παίξει κι αυτός μαζί τους...αλλά τελικά πέιστηκα σήμερα ότι το κάνει γιατί δεν την αφήνει αυτή...γιατί σήμερα παρατήρησα ότι όταν η θυληκιά πλησίασε το αρσενικό ο δικός μου αρχισε να της γαβγίζει από κι αυτή απομακρύνθηκε αμέσως απ το αλλο...

Οποτε όταν τον βλέπεις να γρυλλιζει, απομακρυνε τον επιτόπου.... με ιχνος γρυλλίσματος κανεις επιτόπου μεταβολή και απομακρύνεστε σε αποσταση που να μην γαυγίζει ο δικός σου. Δεν χρειάζεται τραβολογημα, απλά σταθερη φωνή και αποφασιστικά μεταβολή. Αντιστοιχα επιβραβευση όσο ειναι ησυχος.
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Οποτε όταν τον βλέπεις να γρυλλιζει, απομακρυνε τον επιτόπου.... με ιχνος γρυλλίσματος κανεις επιτόπου μεταβολή και απομακρύνεστε σε αποσταση που να μην γαυγίζει ο δικός σου. Δεν χρειάζεται τραβολογημα, απλά σταθερη φωνή και αποφασιστικά μεταβολή. Αντιστοιχα επιβραβευση όσο ειναι ησυχος.
Δηλαδή τέλος οι βόλτες στο άλσος χωρίς λουρί, ε;;; :( Θα το χειριστώ έτσι όπως λές...μακάρι να μην γίνει κάτι χειρότερο...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Σε όλα τα σκηνικά τον μάλωνα...κι στο σπίτι, όταν ξεκινούσε η μανούρα τον τραβούσα απ το επιστήθιο με ένα δυνατό "Μη Prince, τι κανεις...μην τολμήσεις", κι τον έβαζα να παλουκωθεί δίπλα μου μέχρι να ηρεμήσει, κι όταν το έκανε στο παιδάκι πάλι το ίδιο έκανα, δεν τον έβαλα να καθήσει, τον τράβηξα φωνάζοντας του (όχι με ουρλιαχτά εννοείται, πάντα χρησιμοποιώ απλως έναν αυστηρό κι πιο δυνατό απ το συνηθισμένο τόνο φωνής, δεν ουρλιάζω) τον έδεσα κι τον τράβηξα προς την αντίθετη κατέυθυνσή...δεν μ αρέσει αυτή η συμπεριφορά (ακόμα κι αν είναι φυσιολογικη αναμεσα σε αρσενικα, ακομα κι αν είναι της ηλικίας- Που θέλω να μάθω από τι είναι) δεν την εγκρίνω κι στην παραμικρή εχθρική κίνηση(γάβγισμα-γρίλισμα) 'ετσι αντιδράω, φωνή και ή καθεται δίπλα μου ή φεύγουμε...δε ξερω αν κανω καλα...δε ξέρω πως να το χειριστώ βασικα, δεν ξέρω αν ειναι φυσιολογικο...αν είναι νορμαλ!
Μια χαρα μου φαινονται οι χειρισμοι σου,συνεχισε το. Ο σκυλος μετραει εσενα,τον ιδιο, τους αλλους,κτλ.Φυσιολογικο ειναι.Φευγει απο την κουταβισια ηλικια.Προσεξε ομως να εισαι δικαιη.Να ξερεις ποτε τον μαλωνεις. Οχι σε καθε γαβγισμα.Κρινε πρωτα την αιτια. Μπορει να φταει ο αλλος σκυλος,ανθρωπος,κτλ.Μην προκαταβαλλεσαι.
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Μια χαρα μου φαινονται οι χειρισμοι σου,συνεχισε το. Ο σκυλος μετραει εσενα,τον ιδιο, τους αλλους,κτλ.Φυσιολογικο ειναι.Φευγει απο την κουταβισια ηλικια.Προσεξε ομως να εισαι δικαιη.Να ξερεις ποτε τον μαλωνεις. Οχι σε καθε γαβγισμα.Κρινε πρωτα την αιτια. Μπορει να φταει ο αλλος σκυλος,ανθρωπος,κτλ.Μην προκαταβαλλεσαι.
Η αλήθεια είναι ότι στο σπίτι συγκεκριμενα δεν το ξεκινουσε αυτός ο κακομοίρης...απλά δεν ήθελα να το συνεχιζει κι ας το αρχισε ο άλλος...να μου πεις δεν είναι βλακας να του αγριευει όλη την ώρα ο αλλος κι αυτος να καθεται...αλλά το προτιμώ να είναι βλάκας απ το να μπλέξει σε χοντρό καβγα...!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η αλήθεια είναι ότι στο σπίτι συγκεκριμενα δεν το ξεκινουσε αυτός ο κακομοίρης...απλά δεν ήθελα να το συνεχιζει κι ας το αρχισε ο άλλος...να μου πεις δεν είναι βλακας να του αγριευει όλη την ώρα ο αλλος κι αυτος να καθεται...αλλά το προτιμώ να είναι βλάκας απ το να μπλέξει σε χοντρό καβγα...!
Δεν ειναι βλάκας.... λογική αντιδραση ειχε. Αφού ειδε ότι κανενας δεν εβαλε στη θέση του τον άλλο σκυλο, αναγκάστηκε να λάβει (κακώς για εσένα-δεκτο) πρωτοβουλία και το εκανε εκεινος.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
αλλά το προτιμώ να είναι βλάκας απ το να μπλέξει σε χοντρό καβγα...!
Λαθος το βλεπεις.Αν δεν προλαβεις καποιον σκυλοκαβγα να τον σταματησεις προτου αρχισει,κακως μαλωνεις το σκυλο σου οταν φταιει ο αλλος. Οταν φταιει ο αλλος κ ξεκινησει καβγας,απλως χωρις κουβεντα αρπας το σκυλο σου κ τον απομακρυνεις.Χωρις κουβεντα,χωρις χαδι,χωρις μαλωμα. Μην γινεσαι αδικη. Καλα κανει κ αμυνεται οταν ο αρχηγος της αγελης(εσυ),δεν τον προστατεψε. Δεν ειναι παιδ που θα καταλαβει με λογια αν του εξηγησεις.Βλεπει τη συμπεριφορα σου κ αυτο που του μαθαινεις ειναι να ειναι ανασφαλης(δεν τον προστατευεις),να μην εμπιστευεται την κριση σου(αφου τον αδικεις),με αποτελεσμα ή να του δημιουργησεις φοβιες ή επιθετικοτητα.

Πολλες φορες δεν προλαβαινουμε σκυλοκαβγα.Το θεμα ειναι πώς αντιδρουμε εκεινη τη στιγμη κ αμεσως μετα. ;)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Το συμπέρασμα πιο είναι, τι φταίει γι αυτή τη συμπεριφορά κι τι πρέπει να κάνω...;;;
μεχρι την ημερα της επισκεψης το κουταβι σου ειχε δεχτει την θεση του... κατα την διαρκεια της επισκεψης το αλλο σκυλι προφανως αρχηγος ης αγελης.. προσπαθει επανειλλημμενα να του κυριαρχηθει... φανταζομαι δεν υπηρξε απο εσας καμμια αμεση επεμβαση με αποτελεσμα ο δικος σου να αναλαβει δραση και φυσικα μαλον του βηγκε... αφου μετα το καυγα τους κι εφοσον εβαλαν την ιεραρχια τους συνεχισαν το παιχνιδι..
αυτο εκανε τον σκυλο σου να αναπτυξει κυριαρχικα ενστικτα τα οποια ειχε καταπιεσμενα τοσο καιρο και τα ειδες αμεσως μετα εσυ...
σε γενικες γραμμες αυτο φταιει..
πως συνεχιζεις? στα ειπαν νωριετρα...
Οποτε όταν τον βλέπεις να γρυλλιζει, απομακρυνε τον επιτόπου.... με ιχνος γρυλλίσματος κανεις επιτόπου μεταβολή και απομακρύνεστε σε αποσταση που να μην γαυγίζει ο δικός σου. Δεν χρειάζεται τραβολογημα, απλά σταθερη φωνή και αποφασιστικά μεταβολή. Αντιστοιχα επιβραβευση όσο ειναι ησυχος.
Μια χαρα μου φαινονται οι χειρισμοι σου,συνεχισε το. Ο σκυλος μετραει εσενα,τον ιδιο, τους αλλους,κτλ.Φυσιολογικο ειναι.Φευγει απο την κουταβισια ηλικια.Προσεξε ομως να εισαι δικαιη.Να ξερεις ποτε τον μαλωνεις. Οχι σε καθε γαβγισμα.Κρινε πρωτα την αιτια. Μπορει να φταει ο αλλος σκυλος,ανθρωπος,κτλ.Μην προκαταβαλλεσαι.
Λαθος το βλεπεις.Αν δεν προλαβεις καποιον σκυλοκαβγα να τον σταματησεις προτου αρχισει,κακως μαλωνεις το σκυλο σου οταν φταιει ο αλλος. Οταν φταιει ο αλλος κ ξεκινησει καβγας,απλως χωρις κουβεντα αρπας το σκυλο σου κ τον απομακρυνεις.Χωρις κουβεντα,χωρις χαδι,χωρις μαλωμα. Μην γινεσαι αδικη. Καλα κανει κ αμυνεται οταν ο αρχηγος της αγελης(εσυ),δεν τον προστατεψε. Δεν ειναι παιδ που θα καταλαβει με λογια αν του εξηγησεις.Βλεπει τη συμπεριφορα σου κ αυτο που του μαθαινεις ειναι να ειναι ανασφαλης(δεν τον προστατευεις),να μην εμπιστευεται την κριση σου(αφου τον αδικεις),με αποτελεσμα ή να του δημιουργησεις φοβιες ή επιθετικοτητα.

Πολλες φορες δεν προλαβαινουμε σκυλοκαβγα.Το θεμα ειναι πώς αντιδρουμε εκεινη τη στιγμη κ αμεσως μετα. ;)