Μια εκτροφική ( ; ) ιστορία


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ορισε μου το "αριστα" και πες μου αν αυτο ειναι κατι που ολοι συμφωνουν, για να ειμαστε και πιο ακριβεις.

Επισης, η εκτροφη για την οποια μιλαω ουδεμια σχεση εχει με την συναρτηση που συμπεριελαβες. Αν θες να μιλησουμε για κτηνοτροφια (με την οποια δεν εχω καμια αντιρρηση) ευχαριστως, αλλα ειναι αλλο ζητημα.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ορισε μου το "αριστα" και πες μου αν αυτο ειναι κατι που ολοι συμφωνουν, για να ειμαστε και πιο ακριβεις.

Επισης, η εκτροφη για την οποια μιλαω ουδεμια σχεση εχει με την συναρτηση που συμπεριελαβες. Αν θες να μιλησουμε για κτηνοτροφια (με την οποια δεν εχω καμια αντιρρηση) ευχαριστως, αλλα ειναι αλλο ζητημα.
Εκτροφη, αναπαραγωγη, κτηνοτροφια, κλπ ειναι ολα οροι της ιδιας πραγματικοτητας.
Οσο ιδεατα η ρεαλιστικα να θες να το δεις, ακομα κ κοντα στην "τελειοτητα" που δεν υπαρχει, αν καποιος ειχει δυο "τελεια" σκυλια κ τα ζευγαρωνε για να παρει "τελειους" απογονους, σε μερικες φυλες θα κατεληγε με καμια 8-10 τελεια κουταβια κ ενα γερο ελλειμμα, τα οποια κουταβια θα τα εβαζε στον πατο του κ το οποιο ελλειμμα ως γνωστον δεν το καλυπτουνε χορηγοι!
Εκτος κι αν για καθε (ακομα κ τελεια γεννα) ειχε την πολυ-τελεια, να κραταει αλλους 8-10 απογονους για να αγγιξει την τελειοτητα κ το ονειρο!!

Σε μια ρεαλιστικη περιπτωση, θα αναγκαζοτανε να πουλησει τα κουταβια, για να μπορει το πραγμα να ειναι βιωσιμο!
Οποτε εξ ορισμου μιλαμε ταυτοχρονα για ολα "κτηνοτροφια, αναπαραγωγη, εκτροφη"
Απο τα παραπανω επισης μπορουμε με βεβαιοτητα να καταληξουμε στο συμπερασμα οτι η τελειοτητα δεν υπαρχει κ το ιδανικο θα μεινει στην σφαιρα του ονειρου κ της μη πραγματικοτητας!

Παμε τωρα στο "αριστα"

Οπως σου ειπα ποιο πριν, ο "καθαροαιμος σκυλος" βασιζεται σε 3 πραγματα "υγεια, χαρακτηρας, μορφολογια".

Ενα σκυλι το οποιο
-δεν εχει καποιο προβλημα που μπορει να κληρονομηθει η να επιρρεασει τους απογονους του,
-που εχει τον χαρακτηρα που οριζει το προτυπο της φυλης του χωρις σημαντικα μειωνεκτηματα,
-κ εχει μορφολογια ικανη να του επιτρεπει να εκτελει το σκοπο δημιουργιας της φυλης του,
για μενα ειναι "αριστο" και σιγουρα δεν θα ζημιωσει την φυλη του αν αναπαραχθει, οποτε θα χαιρομουνα να το βλεπω να βγαζει απογονους, γιατι σιγουρα θα βοηθουσε στο να υπαρχει η φυλη του στο μελλον.........
Σημαντικη παραμετρος σε ολο αυτο, ειναι να βρεθει το αντιστοιχο ταιρι που δεν θα φερει τα ιδια μειωνεκτηματα με το πρωτο σκυλι.

Σιγουρα δεν μιλαμε για το καλυτερο, σιγουρα δεν μιλαμε για το καταλληλοτερο, αλλα μιλαμε για ενα σκυλι που δεν εχει κανενα λογο να μην αναπαραχθει, κατα την αποψη μου.
 
  • Like
Reactions: DjSoukis


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Κάποιος που έχει 3-4 σκυλιά, ημιαίμα ή καθαρόαιμα, που τα μεγαλώνει, που τα ταΐζει, τα πηγαίνει στον κτηνίατρο, τα εκπαιδεύει, πάει για κυνήγι, κάνει agility ή πηγαίνει στις εκθέσεις και δεν τα ζευγαρώνει ποτέ...δεν είναι βιώσιμος;...Χρειάζεται χορηγό;

Πες πως (καλώς ή κακώς) ο ίδιος άνθρωπος ζευγάρωνε τα σκυλιά του 1-2 φορές στην ζωή τους και χάριζε τα κουτάβια...Θα είχε πολύ γερό έλλειμμα;...Θα χρειαζόταν δάνειο;

Στα λέω αυτά για να σου δείξω (αν τα καταφέρω) πως ο εκτροφέας που έχω στο μυαλό μου (και γνωρίζω και κάποιους που πλησιάζουν πάρα πολύ) δεν θα κάνει 100-200 γέννες στην "καριέρα" του, αλλά 8-10. Θα είναι σίγουρα ζημιωμένος οικονομικά από την ενασχόληση, αλλά όχι και για φυλακή.

Νομίζω έχουν "εμποτιστεί" λανθασμένα στερεότυπα στο μυαλό μας.

Στον "ορισμό" του "άριστα" που δίνεις δεν διαφωνώ ιδιαίτερα, αλλά με αυτή την έννοια το 80% των σκύλων είναι κατάλληλα να ζευγαρώσουν...και σχεδόν το κάνουν...:D

Για αυτό σου λέω μην "ανησυχείς" μην τυχόν και λείψουν οι εκτροφείς και τα σκυλιά κάθε είδους.

Επίσης, ξέρω πολλά ημίαιμα που έχουν άριστη υγεία και "κράση", πολύ καλό χαρακτήρα και εκτελούν και πάσης φύσεως εργασίες (κυνήγι, φύλαξη, ποιμενικά καθήκοντα, συντροφιά...) άριστα και πιθανόν να αξίζει να αναπαραχθούν και αυτά. Άλλη μια παράμετρο...

Υπάρχουν πολλές παράμετροι που μπορείς ( πρέπει; ) να αναλογιστείς για να κάνεις ή όχι κάτι. Όσες περισσότερες βάζεις, τόσο πιο δυσκολεύει η απόφαση και ο δρόμος προς την σωστή απόφαση.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τα σχόλια, ευπρόσδεκτα και άλλα και αν χρειαστεί κάτι...επανέρχομαι. :)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα, γεγονότα ή καταστάσεις είναι εντελώς συμπτωματική και τυχαία.

Δεν υπήρξε ποτέ ούτε ένα κουτάβι!

Ο "εκτροφέας" της ιστορίας ξεκίνησε τα εκτροφικά του πλάνα χρόνια πριν όταν στο γυμνάσιο, την ώρα του μαθήματος, σχεδίαζε στο τετράδιο του νέες φυλές...Έχοντας διαβάσει τα πρώτα του βιβλία για τα σκυλιά, εκεί στα 11-12 χρόνια του, ονειρευόταν πλέον στα 13-14 την δική του σφραγίδα στην κυνοφιλία!

Έφτιαχνε το λογότυπο του εκτροφείου του,
Μιλάμε για τον Προκόπη! :D

Γειά σου ρε φίλε...:)
 
  • Like
Reactions: DjSoukis and Alexia




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κάποιος που έχει 3-4 σκυλιά, ημιαίμα ή καθαρόαιμα, που τα μεγαλώνει, που τα ταΐζει, τα πηγαίνει στον κτηνίατρο, τα εκπαιδεύει, πάει για κυνήγι, κάνει agility ή πηγαίνει στις εκθέσεις και δεν τα ζευγαρώνει ποτέ...δεν είναι βιώσιμος;...Χρειάζεται χορηγό;
Οχι, αλλα δεν κανει γεννες, δεν επωμιζεται τα κουταβια, δεν πολλαπλασιαζει συνεχως τα σκυλια του, γιατι στην πρωτη γεννα τα 4 ζευγαρωμενα μεταξυ τους μπορει να γινουνε.........20!!! Καταλαβαινεις λοιπον πως με 24, οχι δεν θεωρω εφικτο να τα βγαζει περα!!!!!!

Πες πως (καλώς ή κακώς) ο ίδιος άνθρωπος ζευγάρωνε τα σκυλιά του 1-2 φορές στην ζωή τους και χάριζε τα κουτάβια...Θα είχε πολύ γερό έλλειμμα;...Θα χρειαζόταν δάνειο;
Αν χαριζε, σημαινει οτι ειχε ικανους -γνωστους ιδιοκτητες να τους τα εμπιστευτει.
Να χαρισει εκτροφικο σκυλο, που εχει προκυψει απο εξοδα κ προσπαθεια στον καθε ασχετο??
Απιθανο το βρισκω, αλλα σε αυτη την περιπτωση, που απλα εκανε γεννα κ χαριζε ολα τα σκυλια, οχι δεν θα ειχε περισσοτερο ελλειμα απ οσο ειχε πριν.....
Θα το εκανες ομως? Με το χερι στην καρδια να χαρισεις το σκυλι που "δημιουργησες" σε εναν ασχετο? Γιατι να το κανεις?

Στα λέω αυτά για να σου δείξω (αν τα καταφέρω) πως ο εκτροφέας που έχω στο μυαλό μου (και γνωρίζω και κάποιους που πλησιάζουν πάρα πολύ) δεν θα κάνει 100-200 γέννες στην "καριέρα" του, αλλά 8-10. Θα είναι σίγουρα ζημιωμένος οικονομικά από την ενασχόληση, αλλά όχι και για φυλακή.
Τα κουταβια δεν ειπαμε τι θα τα κανει? Θα τα χαρισει? Αν κανει μια γεννα για να χαρισει ολα τα κουταβια, για ποιο λογο ειπαμε οτι εκανε την γεννα?
Για να πολλαπλασιασει μονος του την "ζημια" του κανοντας μαγκα τον καθε ξενο???

Νομίζω έχουν "εμποτιστεί" λανθασμένα στερεότυπα στο μυαλό μας.
Εγω πιστευω οτι το εκτροφικο σκυλι πληρωνεται για δυο λογους:
Για να μπορει ο εκτροφεας να βγαλει κατι, η αν το πιστευεις να χασει λιγοτερα, ωστε να μπορει να αντεξει να συνεχισει να κανει αυτο που κανει (υποθετουμε οτι το κανει σωστα) κ για να ΜΗΝ παιρνει τσαμπα ο καθε ασχετος, ενα "προιον" μελετης, κοπου, κ "δουλειας".
Αποψη μου παντα......

Στον "ορισμό" του "άριστα" που δίνεις δεν διαφωνώ ιδιαίτερα, αλλά με αυτή την έννοια το 80% των σκύλων είναι κατάλληλα να ζευγαρώσουν...και σχεδόν το κάνουν...:D
Το 80???? Για καποιες φυλες ενα 8% ισως κ το συζηταμε......

Για αυτό σου λέω μην "ανησυχείς" μην τυχόν και λείψουν οι εκτροφείς και τα σκυλιά κάθε είδους.
Στο ειπα κ πριν, "καθε ειδους" δεν θα λειψουν. Σωστοι εκπροσωποι συγκεκριμενων φυλων θα λειψουνε σε μερικα χρονια, αν σε μερικες δεν λειπουνε ηδη απο τωρα!!!!!!

Επίσης, ξέρω πολλά ημίαιμα που έχουν άριστη υγεία και "κράση", πολύ καλό χαρακτήρα και εκτελούν και πάσης φύσεως εργασίες (κυνήγι, φύλαξη, ποιμενικά καθήκοντα, συντροφιά...) άριστα και πιθανόν να αξίζει να αναπαραχθούν και αυτά. Άλλη μια παράμετρο...
Μιλαμε για "καθαροαιμα σκυλια" δλδ συγκεκριμενες φυλες. Οχι ημιαιμα, καθως απο αυτα, δεν μπορεις να εχεις συγκεκριμενες προσδοκιες ωστε να τα βαλεις σε καλουπια.....

Υπάρχουν πολλές παράμετροι που μπορείς ( πρέπει; ) να αναλογιστείς για να κάνεις ή όχι κάτι. Όσες περισσότερες βάζεις, τόσο πιο δυσκολεύει η απόφαση και ο δρόμος προς την σωστή απόφαση.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τα σχόλια, ευπρόσδεκτα και άλλα και αν χρειαστεί κάτι...επανέρχομαι. :)
Χαιρομαι για την κουβεντα, κι ευχαριστω για τις απαντησεις!
 
  • Like
Reactions: DjSoukis


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ICE

Καλά που είσαστε 4-5 άτομα που έχετε δει κι εσείς τον Προκόπη και δεν είμαι ο μόνος...αλλιώς θα χρειαζόμουν ψυχολόγο (που τον έχω ευτυχώς)! :D
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Επίσης, ξέρω πολλά ημίαιμα που έχουν άριστη υγεία και "κράση", πολύ καλό χαρακτήρα και εκτελούν και πάσης φύσεως εργασίες (κυνήγι, φύλαξη, ποιμενικά καθήκοντα, συντροφιά...) άριστα και πιθανόν να αξίζει να αναπαραχθούν και αυτά.
Τί νοήμα θα είχε μια τέτοια προσπάθεια ; Κατα την γνώμη μου η σταθεροποίηση των χαρακτηριστικών τους, αν επιτευχθεί ποτέ θα καταλήξει αναπόφευκτα πάρα πολύ κοντά σε μια απο τις ήδη υπάρχουσες φυλές, οπότε προς τί ο χαμένος χρόνος και τα τόσα ανεπιθύμητα/ακατάλληλα σκυλιά που θα παράγει μια τέτοια διαδικασία ;

Εξ άλλου αυτό ήδη γίνεται, πχ στα κυνηγετικά και τα ποιμενικά, αλλα δεν προέκυψαν απ ότι ξέρω πουθενά σταθερά αποτελέσματα. Ένα καλό και αποδοτικό ημίαιμο ζώο θα αναπαραχθεί δυστυχώς σχεδόν πάντα, με την ελπιδα οτι θα δώσει μια καλή γραμμή. Στην πραγματικότητα, ίσως στην καλύτερη περίπτωση να δώσει 10 καλούς απογόνους στην πρώτη γενιά, άλλους 5 καλούς απογόνους στην επόμενη γενιά, άλλους 2 στην επόμενη και τέλος. Μια τρύπα στο νερό.

Τεράστια σπατάλη χρόνου και πόρων κατά την γνώμη μου, γιατί οι συνθήκες οπου μπορούν να δοκιμάζονται σκυλιά σταθεροποιημένων εκτροφών σε πραγματική εργασία είναι πολύτιμο πράγμα και δεν πρέπει να ξοδεύονται για να ...ξαναανακαλύψουμε τον τροχό με ημίαιμες πατέντες.
 
  • Like
Reactions: DjSoukis


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μπορώ να καταλάβω απόλυτα γιατί ο άνθρωπος της ιστορίας, ο Προκόπης, έμεινε στο όνειρο του. Τον θεωρώ ρεαλιστή ονειροπόλο και μου αρέσει η προσέγγιση που έχει στα πράγματα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Νομιζω οτι σε αυτο το φορουμ τεινουμε να μπερδευουμε τον οραματιστη λατρη της φυλης με τον εκτροφεα λατρη της φυλης, για καποιο λογο που δεν καταλαβαινω.
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Για μένα το όραμα είναι προϋπόθεση της εκτροφής.
Και έχω γνωρίσει ανθρώπους που αυτό το όραμα είναι η κινητήριος δύναμη. Βάσει αυτού του οράματος πορεύονται.
Δίχως αυτό απλά καλύπτεις μια παράλογα αυξανόμενη ζήτηση και "παράγεις". Κάτι που είναι πανεύκολο. Ειδικά όταν ο όρος "εκτροφέας" είναι συνώνυμος στο μυαλό των περισσοτέρων με τον κτηνοτρόφο, αυτόν που φροντίζει και παράγει με σκοπό την εμπορική εκμετάλλευση.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Για μένα το όραμα είναι προϋπόθεση της εκτροφής.
Και έχω γνωρίσει ανθρώπους που αυτό το όραμα είναι η κινητήριος δύναμη. Βάσει αυτού του οράματος πορεύονται.
Δίχως αυτό απλά καλύπτεις μια παράλογα αυξανόμενη ζήτηση και "παράγεις". Κάτι που είναι πανεύκολο. Ειδικά όταν ο όρος "εκτροφέας" είναι συνώνυμος στο μυαλό των περισσοτέρων με τον κτηνοτρόφο, αυτόν που φροντίζει και παράγει με σκοπό την εμπορική εκμετάλλευση.
Ενω ο εκτροφεας δεν κανει εμπορικη εκμεταλλευση ε?
Δεν πουλαει?
 
  • Like
Reactions: DjSoukis


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Απόσπασμα από το βιβλίο του Hugh Dalziel με τίτλο "British dogs their varieties, history, characteristics, breeding, management and exhibition" του 1879.

όνομα κεφαλαίου : OBJECT OF BREEDING

"The immense rise in market value of dogs of all breeds during the last twenty years, as a consequence of the competition promoted and encouraged by exhibitions and of the constant free and full discussion carried on in the press respecting the points of value of the several varieties, together with the general increase of wealth and wider interest taken in the sports in which dogs are useful and participate, has led numbers of persons to take up dog breeding, partly as a hobby, and partly with a view to the profits it is supposed and hoped may be made thereby.

When people read about puppies being sold for .10, <15, and 20 each, which in their youth it would have been difficult to find homes for at one-tenth tke money, the conclusion is so temptingly in accord with the desire that it is too often accepted without sufficient examination, and as often leads to disappointment and loss.

In this, as in so many other ways of life, I believe we have two very distinct classes, each in their way successful ; but the two classes I refer to hold ideas of success as wide asunder as the poles.
The one I call the genuine breeder : the man who takes hold of a variety and says, this dog would be improved for purposes of utility and beauty, by the breeding out or modifying certain points he exhibits strongly, and the development of others of which he is deficient ; and who with this as his primary object sets about the work on certain intelligible and accepted lines, which, however, does not necessarily preclude experiment which reason, stimulated by observation, may suggest and approve.

Sooner or later, in defiance of ill-luck, accidents, and all adverse circumstances, that man will make a name for himself as a breeder, for he will have attained an object in itself worthy, and which, by its inherent excellence, compels recognition and praise. Such a breeder was the late Mr, Laverack, and, following a similar course with like success, I point with equal force to Mr. E. LI. Purcell Llewellyn, whose kennel of setters is among the largest and is the highest and most equal in quality I have seen.


Men who are guided by these high and worthy motives are not so few as many suppose, for they are often the least heard of, as they value much more highly the improvement of their kennels than the taking of prizes. Dogs these breeders must, as a matter of course, have to dispose of ; but they do not breed to sell ; that is rather an accident of their pursuit.

I have not a word to say against breeding for sale ; it is a perfectly legitimate business and an interesting pursuit, and intelligently followed may be made profitable ; but to improve the various breeds of dogs and still make things pay is by no means easy, because such breeders have to compete with another and altogether less worthy, and sometimes even unscrupulous, class.

Profits on the sale of goods of almost every kind depend very much on the publicity the goods and their owners receive. Most of us have to trust to our tailor for the quality of cloth he supplies us with; and in dogs there is not one buyer in a hundred capable of making a selection for himself rarther than pleasing his own fancy.

Taking advantage of this, there are a very large number of breeders who, possessed of prize dogs, breed them with no reference to their fitness to mate, and with no other object than to sell their produce at the highest possible price. To select the good and put down the useless is never dreamt of. The weedy and the ricketty, if they can boast of prize winning relatives, will bring so many pounds from some foolish person or another, and so the dealing breeder does his best to degenerate whatever breed he takes in hand.

It is hopeless to reform these mercenaries ; but as I wish this book to be really serviceable, I warn the tyro, and all who desire to possess good dogs, to beware of a class that is so widespread."
Mε απλά λόγια, από τότε ή μάλλον από πάντα, κατσαπλιάδες φραγκοφονιάδες, με μοναδικό κίνητρο το κέρδος, παρήγαγαν σκύλους απαξιώνοντας και εκφυλίζοντας την προσπάθεια κάποιων άλλων με εντελώς διαφορετικά κίνητρα.
Θεωρείτε πως θα μπορούσαν να επιβιώσουν οι φυλές που γνωρίζουμε σήμερα αν στηρίζονταν στην απλή παραγωγή για την κάλυψη της ζήτησης;
 
  • Like
Reactions: GRDANE and DjSoukis




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Yorkaddict,
Εστω καποιος που εκτρεφει υπο αριστες συνθηκες, αριστα σκυλια, παιρνοντας αριστους απογονους κ πουλαει για να καλυψει την ζητηση.
Αυτο τι τον κανει?
Κουταβοπαραγωγο, κτηνοτροφο, εκτροφεα, εμπορο???
Θα μου πεις, του λειπει το οραμα......
Οχι, καθολου!
Εχει οραμα να διαδωσει την φυλη που λατρευει, μεσα απο υγειη κ δυνατα σκυλια, ικανα να εκτελεσουνε την εργασια για την οποια δημιουργηθηκαν. Εχει οραμα να μην αφησει τους αλλους, να γεμισουνε την φυλη προβληματικους απογονους.
Αυτο τι τον κανει?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ο σκοπός δηλαδή είναι να τροφοδοτεί σκυλιά την αγορά;
Αυτό είναι το κίνητρο;
Αυτό τον γεμίζει ικανοποίηση;

ή μήπως η διάθεση έρχεται αναπόφευκτα προσπαθώντας να εκπληρώσει το όραμά του;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ο σκοπός δηλαδή είναι να τροφοδοτεί σκυλιά την αγορά;
Αυτό είναι το κίνητρο;
Αυτό τον γεμίζει ικανοποίηση;

ή μήπως η διάθεση έρχεται αναπόφευκτα προσπαθώντας να εκπληρώσει το όραμά του;
Μερικες φορες σε μερικες κουβεντες, ξερεις τι με "χαλαει" με την καλη παντα εννοια?
Οτι μπερδευουμε το πρακτικο, χειροπιαστο, πραγματικο, τα γεγονοτα δλδ με ιδεολογικες βιτρινες, αποψεις μεγαλοπρεπεις, ιδεες βαριες κ διαφορα αλλα τετοια.

Το πραγματικο γεγονος λοιπον ειναι οτι
......καποιος εκτρεφει υπο αριστες συνθηκες, αριστα σκυλια, παιρνοντας αριστους απογονους κ πουλαει για να καλυψει την ζητηση."

Η ερωητηση εξακολουθει να παραμενει!
Αυτο τι τον κανει?
Κουταβοπαραγωγο, κτηνοτροφο, εκτροφεα, εμπορο???
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Βρε συ east για να σου απαντηθει η ερωτηση πρεπει πρωτα να διασαφηνιστει ποιος ειναι ο στοχος του. Και με το τροπο που το εχεις διατυπωσει φαινεται οτι αυτος ο ανθρωπος θελει να καλυψει τη ζητηση. Το πως γινεται να εκτρεφεις αριστα σε αυτη την περιπτωση ειναι θεμα προς συζητηση.
 
Last edited by a moderator:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ζητηση για υγιή σωστά σκυλιά ή ζητηση εν γένει για σκυλια?
Γιατι δίνουμε αρνητική χροια σε ουδετερες λέξεις? Δεν κρυβει τίποτα αρνητικό η ζήτηση για υγιή σκυλια και -προσωπικα- την θεωρω επακόλουθο και επιβράβευση του οραματος του ρομαντικου εκτροφεα. Αναγνωρίζεται η επιθυμία του και τα εκτροφικά του σχέδια από τους μελλοντικους ιδιοκτητες.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Μία απορία η οποία όμως μπορεί να έχει μόνο υποθετική (ή έστω κατ' εκτίμηση) απάντηση:
το κουτάβι που δεν γεννήθηκε θα ήταν καλύτερο του μέσου όρου της φυλής;
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Γνωρίζω προσωπικά και πολύ καλά άνθρωπο που πριν απο πολλά χρόνια έφερε μια κορυφαία σκυλίτσα απο το crookrise, την μεγάλωσε σαν παιδί του, την ζευγάρωσε με έναν καταπληκτικό σκύλαρο που της ταίριαζε, και χάρισε τα 10 κουτάβια σε συγγενείς και στενούς φίλους εκτός απο ένα αρσενικό που κράτησε.
Ο λόγος που το έκανε ήταν αφενός για να φτιάξει καλά σκυλιά για την οικογένεια και την παρέα και αφετέρου για να βελτιώσει τα εργασιακά χαρακτηριστικά των pointer που είχαν αρχίσει να χάνονται με την μαζική τότε εισαγωγή Ιταλικών που υστερούσαν κάπως στο κυνήγι.
ΒΥΒ, σαφώς και συνειδητά, επίμονα. Δεν συμμετείχε σε εκθέσεις και αγώνες γιατί δεν πίστευε οτι φτιάχνουν καλύτερα σκυλιά, το αντίθετο, πίστευε οτι με τον τρόπο που γινόντουσαν χαλάγανε την φυλή.
Δεν ξέρω να κρινω την απόφαση και την τακτική του, δεν έχω πάει ποτέ σε εκθέσεις ή αγώνες, ούτε μπορούσα να διακρίνω ο ίδιος τις λεπτές διαφορές που μου περιέγραφε ατελείωτες ώρες για την μορφολογία και την ιδιοσυγκρασία των σκύλων του. Ξέρω όμως απο τις μαρτυρίες αυτών που πήραν τα κουτάβια, οτι τα σκυλιά που έφτιαξε ήταν όλα ασύγκριτα.
Δεν συνέχισε στην εκτροφή λόγω αυξημένων οικογενειακών και επαγγελματικών υποχρεώσεων που δεν άφηναν χρόνο να ασχοληθεί με τα σκυλιά. Αν δεν αγαπούσε τόσο το κυρίως επάγγελμά του θα μπορούσε άνετα να το εγκαταλείψει και να ζεί απο την εκτροφή pointer. Κατα την γνώμη όσων πήραν κουτάβια απο αυτή την γέννα, κακώς δεν το έκανε. Είκοσι χρόνια μετά, όσοι είχαν στα χέρια τους ή είχαν δεί αυτά τα σκυλιά να δουλεύουν ακόμα τον παρακαλάνε να φτιάξει άλλη μια γέννα και να τα αγοράσουν εν λευκώ σε οποιαδήποτε τιμή.
Θα μπορούσε άνετα δηλαδή να γίνει αυτό που θεωρούμε ασυνείδητος εκτροφέας, καθότι μη ελεγμένος απο τους επίσημους φορείς και μη συμπλέων με τα πρότυπά τους, ο οποίος μάλιστα πουλάει, εμπορεύεται τα κουτάβια για να ζεί απο αυτό.
Φρίκη δεν θα ήταν ; Ή όχι ; Και οι άλλοι που θα παίρνανε κουτάβια χωρίς pedigree απο την αυλή του, δωρεάν ή για ένα κάρο λεφτά ; Επίσης ασυνείδητοι βλάκες, υποθέτω, που στηρίζουν μια απαράδεκτη εκτροφή ;
Ποιά είναι η ιδεολογική βιτρίνα και οι μεγάλες ιδέες και ποιά η πραγματικότητα, το χειροπιαστό, αυτό που δουλεύει ; Είναι αλήθεια τόσο εύκολο να κρίνουμε και να κολλάμε ταμπέλλες εξ αποστάσεως σε ανθρώπους και καταστάσεις που δεν ξέρουμε ;