Μια εκτροφική ( ; ) ιστορία


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μία απορία η οποία όμως μπορεί να έχει μόνο υποθετική (ή έστω κατ' εκτίμηση) απάντηση:
το κουτάβι που δεν γεννήθηκε θα ήταν καλύτερο του μέσου όρου της φυλής;
Αυτο δε μπορει κανεις να το ξερει. Ομως δημιουργηθηκε με στοχο να ειναι.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Βρε συ east για να σου απαντηθει η ερωτηση πρεπει πρωτα να διασαφηνιστει ποιος ειναι ο στοχος του. Και με το τροπο που το εχεις διατυπωσει φαινεται οτι αυτος ο ανθρωπος θελει να καλυψει τη ζητηση. Το πως γινεται να εκτρεφεις αριστα σε αυτη την περιπτωση ειναι θεμα προς συζητηση.
Για να απαντηθει η ερωτηση, μονο ο στοχος του δεν με ενδιαφερει!
Απο την στιγμη που μου δινει καθαροαιμα σκυλια, "αριστα" προερχομενα απο "αριστους" προγονους, που εκτελουν τις εργασιες που οριζει το προτυπο κ δεν εχουνε κληρονομικα νοσηματα πραγματικα δεν δινω δεκαρα αν το κανει για να γινει πλουσιος, αν το κανει απο ματαιοδοξια να γεμισει τον τοπο σκυλια "της δικης του γραμμης" η αν το κανει απο "οραμα" για να δημιουργησει τον "τελειο σκυλο".
Ο στοχος ειναι αερας.....
Με αυτη τη λογικη για να πουμε αν ειναι καλος η οχι, η ποια ταμπελα να του δωσουμε, πρεπει να μας πασσαρει ενα "ωραιο και πειστικο στορυ?"
Διαφημιση κ ιδεολογικες αναλυσεις θελετε σε ωραια κορδελα?
Εγω προτειμω το χειροπιαστο, ενα "αριστο" κουταβι!
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Μία απορία η οποία όμως μπορεί να έχει μόνο υποθετική (ή έστω κατ' εκτίμηση) απάντηση:
το κουτάβι που δεν γεννήθηκε θα ήταν καλύτερο του μέσου όρου της φυλής;
Πράγματι Πανό ειναι υπό θετική όσο δεν παει…
Δεν μπορεί να γεννηθεί αυτό το κουτάβι γιατι δεν μπορεί να υπάρξει ποτε τέτοιος εκτροφεας… ;)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Για να απαντηθει η ερωτηση, μονο ο στοχος του δεν με ενδιαφερει!
Απο την στιγμη που μου δινει καθαροαιμα σκυλια, "αριστα" προερχομενα απο "αριστους" προγονους, που εκτελουν τις εργασιες που οριζει το προτυπο κ δεν εχουνε κληρονομικα νοσηματα πραγματικα δεν δινω δεκαρα αν το κανει για να γινει πλουσιος, αν το κανει απο ματαιοδοξια να γεμισει τον τοπο σκυλια "της δικης του γραμμης" η αν το κανει απο "οραμα" για να δημιουργησει τον "τελειο σκυλο".
Ο στοχος ειναι αερας.....
Με αυτη τη λογικη για να πουμε αν ειναι καλος η οχι, η ποια ταμπελα να του δωσουμε, πρεπει να μας πασσαρει ενα "ωραιο και πειστικο στορυ?"
Διαφημιση κ ιδεολογικες αναλυσεις θελετε σε ωραια κορδελα?
Εγω προτειμω το χειροπιαστο, ενα "αριστο" κουταβι!
Μου θυμιζει ενα παλιο θρεντ αν "ο εκτροφεας πρεπει να ειναι και φιλοζωος"... καποιοι απαντησαν οχι αρκει εγω να παρω ενα υγιες καλο κουταβι.
Εγω δεν ανηκα σε αυτους. Οπως και τωρα. Θελω να υπαρχει ιδεολογικη υποσταση. Γιατι ειναι εκτροφη ζωντανων οργανισμων και θελω να εχει συναισθημα, παθος, αγαπη γι αυτο που κανει. Δε θελω να ειναι απλα ενας επιχειρηματιας, καλος ή κακος.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μου θυμιζει ενα παλιο θρεντ αν "ο εκτροφεας πρεπει να ειναι και φιλοζωος"... καποιοι απαντησαν οχι αρκει εγω να παρω ενα υγιες καλο κουταβι.
Εγω δεν ανηκα σε αυτους. Οπως και τωρα. Θελω να υπαρχει ιδεολογικη υποσταση. Γιατι ειναι εκτροφη ζωντανων οργανισμων και θελω να εχει συναισθημα, παθος, αγαπη γι αυτο που κανει. Δε θελω να ειναι απλα ενας επιχειρηματιας, καλος ή κακος.
Αν υπαρχουνε ΚΑΙ αυτα, καλως να υπαρχουνε.
Αν υπηρχαν δυο που εδιναν ιδια (ακριβως ετσι?) κουταβια θα προτειμουσα αυτον που το κανει με σκοπο, γιατι εχει το κατι παραπανω.
ΑΛΛΑ
τι να το κανω οταν εχει τον καλυτερο σκοπο, τις αγνοτερες προθεσεις, το μεγαλυτερο ονειρο, την καλυτερη στην τελικη ιδεολογικη υποσταση, αν τα σκυλια του ειναι στο μεσο ορο μην πω κ παρακατω?
Ολα αυτα τα ωραια κ τα θεωρητικα, δεν ειναι αντικειμενο της δικης μου συναλλαγης μαζι του. Εγω αυτο που θα παντρευτω ειναι το σκυλι που θα παρω. Ουτε τον εκτροφεα του (αν δεν ταιριαζουνε τα χουγια μας κ δεν την βρισκουμε σαν ανθρωποι) ουτε τις ιδεες τα οραματα κ τους σκοπους του!

Υ.Γ. Το οτι μπορει να υπαρχει συναισθημα παθος κ αγαπη δεν σημαινει παντα οτι υπαρχει ενας "ανωτερος σκοπος" η ενα μεγαλο οραμα απο πισω, οπως επισης το οτι εχει ανωτερους σκοπους κ μεγαλα οραματα, δεν σημαινει οτι μπορει κ να τα ικανοποιησει!!!!

Προσεξτε τι ελπιζετε να συναντησετε, γιατι "ενα καλα πλασσαρισμενο κακης ποιοτητας προιον" ειναι ποιο επικινδυνο απο ενα αριστο προιον, χωρις υποσημειωσεις κ μανιφεστα....
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Μηπως πρεπει να μας πεις τελικά γιατι δεν ήρθε αυτη η πολυπόθητη
γέννα;
Εντάξει με 4-5 σκυλια βγενει ο λογαριασμός να το πετύχει καποιος.
Μηπως ομως για να το πετύχεις χρειάζεσε 10-15 σκυλια και το
οικονομικό πλάνο δεν βγενει με την καμία.

Να το και το κοπιπαστάκι.
Μηπως πρεπει να ενώσεις αυτα τα δυο θέματα σε ενα;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Προσεξτε τι ελπιζετε να συναντησετε, γιατι "ενα καλα πλασσαρισμενο κακης ποιοτητας προιον" ειναι ποιο επικινδυνο απο ενα αριστο προιον, χωρις υποσημειωσεις κ μανιφεστα....
Το κακο ειναι πια οτι δε μπορει κανεις σημερα να μας πλασσαρει τιποτα απο τα 2 . Γιατι εχουμε δει και τις 2 πλευρες. (και αλλες 1002 γιατι τιποτα δεν ειναι μαυρο ή ασπρο).
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Πάντως "ταμπέλα" δεν έβαλα πουθενά νομίζω...Ούτε στον Προκόπη (της ιστορίας), ούτε σε κανέναν άλλο. Τα σχόλια δικά σας...:)

@ptf

Ποιας φυλής θα πρέπει πρώτα να δούμε...Διότι ακόμα και ο Προκόπης (της ιστορίας) είχε την δυνατότητα να γίνει εκτροφέας περισσότερων από μία φυλών στην διάρκεια των ετών.

Μετά θα έπρεπε να ορίσουμε τον "μέσο όρο" και με ποια κριτήρια κρίνουμε, ποια έχουν μικρότερη ή μεγαλύτερη αξία, κλπ.

Κατόπιν να δούμε το "καλύτερο".

Το μόνο που θα μπορούσα να απαντήσω με μεγαλύτερη σιγουριά είναι πως θα ήταν υγιή κουτάβια, χωρίς ελαττώματα αποκλεισμού, στα πλαίσια του προτύπου και με τυπικό χαρακτήρα για την φυλή τους...Τα υπόλοιπα είναι όντως υποθετικά και σχετικά.

@ISKENDER

Δες αυτά:

Όταν έχει μετρήσει ο ίδιος πάνω από 80 κουτάβια της φυλής του να έχουν γεννηθεί και δοθεί στην Ελλάδα μέσα σε 2 χρόνια (μόνο αυτά που ο ίδιος γνωρίζει 100%), όταν έχουν πουληθεί από εισαγωγείς και pet shops άλλα 40-50 (υπολογιστικά), όταν το κοινό που ενδιαφέρεται δεν ενδιαφέρεται γνωρίζοντας μα αγνοώντας, όταν στην χώρα του τα αδέσποτα είναι πάντα το Νο1 πρόβλημα, όταν το περιβάλλον της κυνοφιλίας το θεωρεί αρκετά άσχημο, όταν υπάρχουν και πωλούνται χιλιάδες κουτάβια ανά έτος στην Ελλάδα, από εκατοντάδες εκτροφείς...Δεν βρίσκει την ανάγκη να συνεισφέρει και αυτός άλλο ένα κουτάβι.
Θες λίγο να μου εξηγήσεις και αυτό που λες για "τον λογαριασμό"...Τι εννοείς "με 4-5 βγαίνει αλλά μήπως χρειάζεσαι 10-15..."; ...Σε έχασα εδώ.
 
Last edited by a moderator:


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Το μόνο που θα μπορούσα να απαντήσω με μεγαλύτερη σιγουριά είναι πως θα ήταν υγιή κουτάβια, χωρίς ελαττώματα αποκλεισμού, στα πλαίσια του προτύπου και με τυπικό χαρακτήρα για την φυλή τους...Τα υπόλοιπα είναι όντως υποθετικά και σχετικά.
α) Υπάρχει δηλαδή κάποιος που εκτρέφει (οποιαδήποτε φυλή) που μπορεί να είναι σίγουρος για κάτι περισσότερο από τα παραπάνω;
β) Μήπως (για κάποιες φυλές) το να μην προχωρήσει κανείς σε ένα ζευγάρωμα με τέτοιο αποτέλεσμα, είναι τελικά απώλεια;
 
Last edited by a moderator:


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Θες λίγο να μου εξηγήσεις και αυτό που λες για "τον λογαριασμό"...Τι εννοείς "με 4-5 βγαίνει αλλά μήπως χρειάζεσαι 10-15..."; ...Σε έχασα εδώ.

Εδω απλα υπέθεσα οτι για να επιτυχείς αυτο που ήθελες χρειαζόταν
πολυ περισσοτερα σκυλιά και σταμάτησες γιατι δεν έβγαινε
οικονομικά.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ptf

α) Ίσως αυτός που πουλάει κουτάβι 1500-2000-2500 ευρώ, αλλά είμαι πολύ "λίγος" πιθανόν εγώ για να απαντήσω.

β) Σε φυλές υπό εξαφάνιση ίσως...Κατά τα άλλα υπάρχουν "μετερίζια" για την πάρτη του.

@ISKENDER

Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Πάντως "ταμπέλα" δεν έβαλα πουθενά νομίζω...Ούτε στον Προκόπη (της ιστορίας), ούτε σε κανέναν άλλο. Τα σχόλια δικά σας...:)
Όχι εσύ, DjSoukis, αναφέρομαι στην γενική προδοάθεση που έχουμε να χαρακτηρίζουμε κάποιον καλό ή κακό με δυό-τρία "απόλυτα" κριτήρια, και εννοώ οτι τα πράγματα είναι σχεδόν πάντα πολύ περίπλοκα για να μπορούν να κριθούν τόσο εύκολα.
 
  • Like
Reactions: DjSoukis


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το κακο ειναι πια οτι δε μπορει κανεις σημερα να μας πλασσαρει τιποτα απο τα 2 . Γιατι εχουμε δει και τις 2 πλευρες. (και αλλες 1002 γιατι τιποτα δεν ειναι μαυρο ή ασπρο).
Νομιζεις καλη μου!
Αν δεν μπορουσαν να πλασσαρουνε "κακης ποιοτητας προιον" με την αναλογη διαφημηση κ θεωρια, θα μιλαγαμε μονο για "αριστα σκυλια" κ οχι για σκυλια χωρις pedigree, ουτε για σκυλια με δυσπλασια, ουτε για σκυλια με αναπνευστικα προβληματα, με ορθοπεδικα προβληματα, με φοβιες, με εντελως αντιθετο χαρακτηρα απο το προτυπο της φυλης τους κ χιλια δυο αλλα........
Το προβλημα οταν "αγοραζει" ο πολυς ο κοσμος ειναι οτι κοιταει το "περιτυλιγμα" κ οχι την ουσια.....
Μια "καλη ιστορια" σετακι με θεωρια κ πολυ μπλα μπλα, πειθει τους 8/10 να παρουνε αυτο που εχουνε μπροστα τους το οποιο δεν πιανει "ουτε το μεσο ορο"......
 
  • Like
Reactions: p__nat


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ναι... μαλλον το "μας" αναφεροταν σε 1,2,3 ... δεκαδα...
Το θεμα ειναι οτι για να επιλεξεις σωστα πρεπει να εισαι στο χωρο 1,2,3 (ειδικοτερα στη φυλη που σε ενδιαφερει) ... χρονια για να παρεις χαμπαρι τι παιζει. Δεν ισχυει μονο στην Ελλαδα βεβαια αυτο.
 
  • Like
Reactions: johnk


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ναι... μαλλον το "μας" αναφεροταν σε 1,2,3 ... δεκαδα...
Το θεμα ειναι οτι για να επιλεξεις σωστα πρεπει να εισαι στο χωρο 1,2,3 (ειδικοτερα στη φυλη που σε ενδιαφερει) ... χρονια για να παρεις χαμπαρι τι παιζει. Δεν ισχυει μονο στην Ελλαδα βεβαια αυτο.
Ποιο "μας"?! Σ'εχασα....
Οχι δεν χρειαζεται να "εισαι στο χωρο" οπως το εννοεις.
Χρειαζεται να εχεις πολυ καλη γνωση της φυλης που σε ενδιαφερει, να θελεις ενα καθ'ολα αντιπροσωπευτικο δειγμα, να εχεις διαθεση να ψαξεις, να πληρωσεις, να περιμενεις, για να ανταμοιφθεις.

Υ.Γ. Εγω "στο χωρο" μπηκα ΑΦΟΥ πηρα τα σκυλια..... ποιο πριν δεν περναγα ουτε ξυστα απο τα δρομενα, αλλα δεν νομιζω οτι επεσα σε κανεναν απο τους "λακκους" που εχει η φαβα.......
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα σε όλους. Διαβάζοντας είδα ότι κάποιοι προσπάθησαν να αποκωδικοποιήσουν την στάση του Προκόπη απέναντι στην εκτροφή και την γενικότερη πορεία του που εντελώς επιγραμματικά αναφέρονται στο αρχικό ποστ και θα ήθελα να πω την άποψη μου με βάση τα όσα γνωρίζω.

Πραγματικά ούτε ένα κουτάβι!

Πιστεύω ότι ο Προκόπης έμεινε μακριά απο την εκτροφή(άν και τόσο κοντά σε αυτήν) γιατί την Εκτροφή σαν ιδέα(και όχι σαν πράξη), την βλέπει και την αντιμετωπίζει με Δέος.

Θα δυσκολευόταν πολύ να πάρει χρήματα, θα απέφευγε την στιγμή της ''συναλλαγής''.

Δέν ήθελε με τίποτα να γίνει ''φίρμα'' στον χώρο, ούτε καν γνωστός έστω και ονομαστικά.

Δέν ήθελε να συναναστραφεί(αναγκαστικά και μοιραία κάποιες φορές θα έπρεπε λόγω δραστηριότητας) με ανθρώπους του χώρου οι οποίοι κινούνται με πολύ γνωστό και συγκεκριμένο τρόπο.

Δεν πιστεύει ότι μπορεί να αλλάξει κάτι και για αυτό δεν θέλει και να αλλάξει κάτι.

Υπάρχει πάντα και πολύ περισσότερο εδώ το άγχος της ''κατάληξης'' του κάθε κουταβιού.

Θέλω να πιστεύω ότι θα κάνει μια γέννα τα επόμενα χρόνια. ''Παίζει'' βέβαια να μην το μάθει κανείς, να το ξέρουν μόνο ο σκύλος(και η σκύλα φυσικά) :D
 
  • Like
Reactions: johnk