Μια εμπειρία ακόμη λοιπόν... (σκότωσε γάτες)


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
δεν εχει μαθει το ΜΗ να κοκαλωνει και να αφηνει τη γατα ο σκυλος της μαλλον,,,, γιατι αν ειναι η γατα καποιου θα ερθει με καραμπινα και θα ξεκανει το σκυλο,,, γατες κυνηγαει και η δικια μου στο χωριο αλλα οταν τις φτανει και τις βαζει κατω της φωναζω ΜΗ και σταματαει,,, εδω στην αυλη ετσι και μπει γατα γινεται πεδιο μαχης,, το καταλαβαινω οταν γυρναω και ειναι ολα τουμπα ==))
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
η Κέλλυ είχε πιάσει κακοποιήσει και σκοτώσει ενα σαμιαμίδι....πρέπει να νοιώθω ενοχές για την επιθετική της συμπεριφορά?

Μην τρελαθούμε, ζωή σε λόγου μας, δεμένος ο σκύλος και δεν τον επικροτούμε να επαναλάβει κάτι τέτοιο.
΄Μέ λένε Κέλλυ και έχω κακοποίηση ένα σαμιαμίδι..
Έχεις και την φώτο με την σαλίαρα καλή σας όρεξη ;).
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εμείς, jac, να μην τρελαθούμε, άλλωστε είμαστε με την πλευρά του σκύλου... Αλλά οι γατούλες, πέρα από ζωούλα, ίσως να είχαν και ιδιοκτήτη που να τρελαίνεται αυτός... Οι γάτες, ακόμα κι αν έχουν μικροτσίπ, μπορούν κάλλιστα να μην έχουν κολάρο με ταυτότητα, όταν ζουν μέσα-έξω από το σπίτι, είτε γιατί ο ιδιοκτήτης δεν φόρεσε (τα σταθερά κολάρα μπορούν να είναι θανατηφόρα για ένα γατί, γιατί μπορούν να πιαστούν σε κλαδί με αποτέλεσμα το γατί να πάθει ασφυξία), είτε γιατί φόρεσε ειδικό κολάρο γάτας, το οποίο είτε είναι ελαστικό, για να βγαίνει εύκολα, είτε το κλιπ του ξεκουμπώνει πολύ εύκολα, ώστε το γατί να σωθεί.

Θα μου πεις ποιες οι πιθανότητες να είναι δεσποζόμενες οι γάτες ενός χωριού... Οκ, μπορεί να μην έχουν μικροτσίπ, αλλά θα εκπλαγείς πόσοι "χωριάτες" έχουν ιδιαίτερη σχέση με αυτά τα ζωντανά, κι ας μην το παραδέχονται στο χωριό. Το κουτσομπολιό ενός χωριού, μπορεί να τους κάνει να κρατήσουν αυτή την ιδιαίτερη σχέση για τον εαυτό τους και τις γάτες τους...

Άλλα μην τρελαθούμε τώρα.. Άλλωστε μια εμπειρία είναι, ακόμη... Κι ο πόνος μας είναι ότι τις σκότωσε έξω από ενοικιαζόμενα και θα μας γράψουν οι εφημερίδες. Το "ρεζίλι", κι όχι οι ζωούλες που χαθήκαν ή ο πόνος αυτού/αυτών που ίσως τις ψάχνει/ψάχνουν.

Panos_Cheela, αυτό που έχει μηδενική συναισθηματική αξία για κάποιον, μπορεί να έχει τεράστια συναισθηματική αξία για κάποιον άλλο. Τώρα ήταν οι γάτες (μηδενική αξία για εμάς) αν όμως βγει στο δρόμο? Και το σκυλί (μεγάλη αξία για εμάς) το χτυπήσει κανένα αμάξι? Τι θα πεις στον οδηγό όταν ακούσεις τη γυναίκα του να λέει «Τώρα ήταν σκυλί, αν πεταγόταν παιδάκι;».

dorothy στο συμβάν, έπρεπε να τον διορθώσεις. Να εισπράξει ο σκύλος ότι από εσένα δεν είναι επιθυμητή αυτή η πράξη, κι όχι απλά να τον πας στο σπίτι για να μπορέσεις να πετάξεις τα γατιά. Δεν είναι ο πρώτος σκύλος που ακούω να σκοτώνει γατί και δεν θα είναι και ο τελευταίος, αλλά αλλιώς θα γράψω σε κάποιον που το βλέπει σαν ακόμη μία εμπειρία κι αλλιώς σε κάποιον που στεναχωριέται για το γεγονός και το αντιμετωπίζει σαν πρόβλημα συμπεριφοράς του σκύλου του...
 
Last edited:


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Εμείς, jac, να μην τρελαθούμε, άλλωστε είμαστε με την πλευρά του σκύλου... Αλλά οι γατούλες, πέρα από ζωούλα, ίσως να είχαν και ιδιοκτήτη που να τρελαίνεται αυτός... Οι γάτες, ακόμα κι αν έχουν μικροτσίπ, μπορούν κάλλιστα να μην έχουν κολάρο με ταυτότητα, όταν ζουν μέσα-έξω από το σπίτι, είτε γιατί ο ιδιοκτήτης δεν φόρεσε (τα σταθερά κολάρα μπορούν να είναι θανατηφόρα για ένα γατί, γιατί μπορούν να πιαστούν σε κλαδί με αποτέλεσμα το γατί να πάθει ασφυξία), είτε γιατί φόρεσε ειδικό κολάρο γάτας, το οποίο είτε είναι ελαστικό, για να βγαίνει εύκολα, είτε το κλιπ του ξεκουμπώνει πολύ εύκολα, ώστε το γατί να σωθεί.

Θα μου πεις ποιες οι πιθανότητες να είναι δεσποζόμενες οι γάτες ενός χωριού... Οκ, μπορεί να μην έχουν μικροτσίπ, αλλά θα εκπλαγείς πόσοι "χωριάτες" έχουν ιδιαίτερη σχέση με αυτά τα ζωντανά, κι ας μην το παραδέχονται στο χωριό. Το κουτσομπολιό ενός χωριού, μπορεί να τους κάνει να κρατήσουν αυτή την ιδιαίτερη σχέση για τον εαυτό τους και τις γάτες τους...

Άλλα μην τρελαθούμε τώρα.. Άλλωστε μια εμπειρία είναι, ακόμη... Κι ο πόνος μας είναι ότι τις σκότωσε έξω από ενοικιαζόμενα και θα μας γράψουν οι εφημερίδες. Το "ρεζίλι", κι όχι οι ζωούλες που χαθήκαν ή ο πόνος αυτού/αυτών που ίσως τις ψάχνει/ψάχνουν.

Panos_Cheela, αυτό που έχει μηδενική συναισθηματική αξία για κάποιον, μπορεί να έχει τεράστια συναισθηματική αξία για κάποιον άλλο. Τώρα ήταν οι γάτες (μηδενική αξία για εμάς) αν όμως βγει στο δρόμο? Και το σκυλί (μεγάλη αξία για εμάς) το χτυπήσει κανένα αμάξι? Τι θα πεις στον οδηγό όταν ακούσεις τη γυναίκα του να λέει «Τώρα ήταν σκυλί, αν πεταγόταν παιδάκι;».

dorothy στο συμβάν, έπρεπε να τον διορθώσεις. Να εισπράξει ο σκύλος ότι από εσένα δεν είναι επιθυμητή αυτή η πράξη, κι όχι απλά να τον πας στο σπίτι για να μπορέσεις να πετάξεις τα γατιά. Δεν είναι ο πρώτος σκύλος που ακούω να σκοτώνει γατί και δεν θα είναι και ο τελευταίος, αλλά αλλιώς θα γράψω σε κάποιον που το βλέπει σαν ακόμη μία εμπειρία κι αλλιώς σε κάποιον που στεναχωριέται για το γεγονός και το αντιμετωπίζει σαν πρόβλημα συμπεριφοράς του σκύλου του...
+1000
 


gkamar

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2012
165
1
Εγώ αυτό πουξέρω είναι ότι αν δεν έχεις γάτα στοσπίτι τότε το σκυλί θα σου την κάνεισίγουρα. Αυτό που έχω δει με τα μάτιαμου, είναι σκύλος και γάτα να κάθονταιστον ίδιο χωρώ και ο σκύλος να μην τηναγγίζει
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Εγώ αυτό πουξέρω είναι ότι αν δεν έχεις γάτα στοσπίτι τότε το σκυλί θα σου την κάνει σίγουρα.
δεν είναι απαραίτητο!
όπως και δεν είναι απαραίτητο ότι αν έχεις γάτα θα αδιαφορήσει 100% για μια ξένη.


το σκυλί αυτό έκανε φόνο νομίζω αυτή είναι και η ορολογία που χρησιμοποιούν οι εκπαιδευτές.
και μετά από αυτό είναι δύσκολη η επανένταξη του.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Εγώ αυτό πουξέρω είναι ότι αν δεν έχεις γάτα στοσπίτι τότε το σκυλί θα σου την κάνεισίγουρα. Αυτό που έχω δει με τα μάτιαμου, είναι σκύλος και γάτα να κάθονταιστον ίδιο χωρώ και ο σκύλος να μην τηναγγίζει
Τι εννοεις θα σου την κανει σιγουρα?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εκτός του ότι συμφωνώ απόλυτα με την Κρητικοπούλα, εγώ έχω φρικάρει ότι η ιδιοκτήτρια δεν έχει απαντήσει "ακόμα" στις ερωτήσεις που της κάνανε σχετικά με το "τι έκανες εσύ, κοπέλα μου, όταν ο σκύλος σου έπνιγε την πρώτη γάτα";

Ε ρε δικαστήρια (σερίφη ΚΑΙ πολιτική δίκη) και πρόστιμα που θα είχες φάει εδώ, κοπέλα μου, άσε δηλαδή που θα σου τον είχαν πάρει το σκύλο και έκτοτε σκύλο θα έβλεπες μόνο σε φωτογραφία. Και ναι, θα σε γράφανε όντως και οι εφημερίδες... :mad:
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
με το που βγαινω εξω απο το σπιτι ο διπλα εχει γατες απεξω που τις ταιζει και μαζευονται,,, πρωτη φορα που τις ειδε η ζινα εγινε αεροπλανο να τις πιασει,,, για να μην σκοτωθω με το γειτονα σε καθε προσπαθεια της να ορμηξει στις γατες του την βουταγα απο το περιλαιμιο και την ξαπλωνα κατω μεχρι να μη σαλευει.. και μια και εκατο φορες,,, τωρα περναμε απο εκει τις κοιταει κοιταει και εμενα και συνεχιζει.. δεν τις ξαναορμαει,, αλλα αν μπουν στην αυλη χαμος !! αν δει αλλες γατες παρακατω παλι χαμος !!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
με το που βγαινω εξω απο το σπιτι ο διπλα εχει γατες απεξω που τις ταιζει και μαζευονται,,, πρωτη φορα που τις ειδε η ζινα εγινε αεροπλανο να τις πιασει,,, για να μην σκοτωθω με το γειτονα σε καθε προσπαθεια της να ορμηξει στις γατες του την βουταγα απο το περιλαιμιο και την ξαπλωνα κατω μεχρι να μη σαλευει.. και μια και εκατο φορες,,, τωρα περναμε απο εκει τις κοιταει κοιταει και εμενα και συνεχιζει.. δεν τις ξαναορμαει,, αλλα αν μπουν στην αυλη χαμος !! αν δει αλλες γατες παρακατω παλι χαμος !!
,,,
α το ξεχασα,,, λεω και ενα ΜΗΗΗ,, ξερει οτι οταν το πω δεν την παιρνει να κανει μαγκιες,, κατεβαζει τα αυτια και κανει τη παπαι ==))
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Ε ρε δικαστήρια (σερίφη ΚΑΙ πολιτική δίκη) και πρόστιμα που θα είχες φάει εδώ, κοπέλα μου, άσε δηλαδή που θα σου τον είχαν πάρει το σκύλο και έκτοτε σκύλο θα έβλεπες μόνο σε φωτογραφία. Και ναι, θα σε γράφανε όντως και οι εφημερίδες... :mad:

Τωρα μας διαφημιζεις την σωστη αντιμετωπιση που εχουν απεναντι σε τετοια περιστατικα ΕΚΕΙ ??
ΕΚΕΙ που μπαινουν μεσα σε σχολεια και αποκεφαλιζουν παιδακια με σπαθια ? Σε παρακαλω εγω.
Προτιμω να δω κανα γατι φαγωμενο , παρα να φοβαμαι να στειλω το παιδι μου σχολειο.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Τωρα μας διαφημιζεις την σωστη αντιμετωπιση που εχουν απεναντι σε τετοια περιστατικα ΕΚΕΙ ??
ΕΚΕΙ που μπαινουν μεσα σε σχολεια και αποκεφαλιζουν παιδακια με σπαθια ? Σε παρακαλω εγω.
Προτιμω να δω κανα γατι φαγωμενο , παρα να φοβαμαι να στειλω το παιδι μου σχολειο.
και έλεγα πότε θα το πει κάποιος!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Κ...
Επειδή ο σκύλος μου είναι πολύ ήμερος (ράτσας περίπου λαμπραντόρ), σιγά σιγά μάθαμε να κυκλοφορεί χωρίς λουρί στο χωριό. Απλά με ακολουθεί στη βόλτα είτε μέσα στο δασάκι, είτε κάνοντας το γύρο του χωριού. Σήμερα στη βόλτα είδα για πρώτη φορά με τα μάτια μου να πνίγει 2 γάτες.
Απο τα παραπανω, σωστα συμπεραινω οτι βγαινει και μονος του βολτα στο χωριο ο σκυλος σου? Τι σημαινει αλλιως οτι για πρωτη φορα το ειδες σημερα? Στο ειχαν πει κι αλλοι αλλα δεν το ειχες δει να συμβαινει ως τωρα?
 


Maraki73

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
83
0
Νομίζω ότι μερικοί έχουν χάσει τη μπάλα.
1. Συμφωνώ με Σάρα. Η κοπέλα έπρεπε να τιμωρηθεί ή τουλάχιστον να πληρωσει αποζημίωση στους ιδιοκτήτες της γάτας. Και ποιός είπε ότι πρέπει να διαλέξουμε ανάμεσα στην ασφάλεια των ζωων μας και των παιδιών μας ? Δηλαδή ας πουμε δεν γίνεται να τα έχουμε και τα 2, θα ήταν ονειρικό.
2. Το ότι για σας η ζωή της γάτας δεν έχει αξία είναι ασχολίαστο. Οση αξία έχει η ζωή του σκύλου, τόση έχει και η ζωή της γάτας και τόση θα έπρεπε να εχει και η ζωη του αρνιού που τρώμε το πάσχα.
Αλίμονο αν σεβόμαστε μόνο το σκύλο και θυσιάζουμε άλλα ζωα για να ικανοποιήσουμε τις ορέξεις μας.

3. Ηταν απαράδεκτο αυτό που έγινε και άλλο τόσο ηλίθιο ήταν το ότι η κοπέλα το έγραψε εδώ μέσα. Εκτός πια αν είναι ο βασιλιάς της τρολιάς, τότε ναθυμίσω ότι η πρωταπριλιά περασε.
 


radionuclide

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
657
1
Athens
Νομίζω ότι μερικοί έχουν χάσει τη μπάλα.
1. Συμφωνώ με Σάρα. Η κοπέλα έπρεπε να τιμωρηθεί ή τουλάχιστον να πληρωσει αποζημίωση στους ιδιοκτήτες της γάτας. Και ποιός είπε ότι πρέπει να διαλέξουμε ανάμεσα στην ασφάλεια των ζωων μας και των παιδιών μας ? Δηλαδή ας πουμε δεν γίνεται να τα έχουμε και τα 2, θα ήταν ονειρικό.
2. Το ότι για σας η ζωή της γάτας δεν έχει αξία είναι ασχολίαστο. Οση αξία έχει η ζωή του σκύλου, τόση έχει και η ζωή της γάτας και τόση θα έπρεπε να εχει και η ζωη του αρνιού που τρώμε το πάσχα.
Αλίμονο αν σεβόμαστε μόνο το σκύλο και θυσιάζουμε άλλα ζωα για να ικανοποιήσουμε τις ορέξεις μας.

3. Ηταν απαράδεκτο αυτό που έγινε και άλλο τόσο ηλίθιο ήταν το ότι η κοπέλα το έγραψε εδώ μέσα. Εκτός πια αν είναι ο βασιλιάς της τρολιάς, τότε ναθυμίσω ότι η πρωταπριλιά περασε.
+1

Sent from my LG-P700 using Tapatalk 2
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Νομίζω ότι μερικοί έχουν χάσει τη μπάλα.
1. Συμφωνώ με Σάρα. Η κοπέλα έπρεπε να τιμωρηθεί ή τουλάχιστον να πληρωσει αποζημίωση στους ιδιοκτήτες της γάτας. Και ποιός είπε ότι πρέπει να διαλέξουμε ανάμεσα στην ασφάλεια των ζωων μας και των παιδιών μας ? Δηλαδή ας πουμε δεν γίνεται να τα έχουμε και τα 2, θα ήταν ονειρικό.
2. Το ότι για σας η ζωή της γάτας δεν έχει αξία είναι ασχολίαστο. Οση αξία έχει η ζωή του σκύλου, τόση έχει και η ζωή της γάτας και τόση θα έπρεπε να εχει και η ζωη του αρνιού που τρώμε το πάσχα.
Αλίμονο αν σεβόμαστε μόνο το σκύλο και θυσιάζουμε άλλα ζωα για να ικανοποιήσουμε τις ορέξεις μας.

3. Ηταν απαράδεκτο αυτό που έγινε και άλλο τόσο ηλίθιο ήταν το ότι η κοπέλα το έγραψε εδώ μέσα. Εκτός πια αν είναι ο βασιλιάς της τρολιάς, τότε ναθυμίσω ότι η πρωταπριλιά περασε.
,,,
το αρνακι του πασχα δεν ανηκει στη κατηγορια ¨¨ζωων συντροφιας¨¨ οποτε μη συγκρινεις αχετα μεταξυ τους θεματα...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
  • Δεν ξαμολάμε λυτό ένα σκύλο ο οποίος δεν μας ακούει 100%.
  • Η γάτα δεν είναι παιχνίδι για το σκύλο και ουδεμία σχέση έχει με τα κυνηγετικά ένστικτα του σκύλου.
  • Η γάτα είναι επίσης κατοικίδιο και έχει ίδια αξία για τον ιδιοκτήτη της όπως και ένας σκύλος για τον δικό του ιδιοκτήτη.
  • Τέλος, στη μάχη σκύλος-γάτα, πολύ συχνά ο σκύλος φεύγει με ένα μάτι ή και κανένα.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27

  • Δεν ξαμολάμε λυτό ένα σκύλο ο οποίος δεν μας ακούει 100%.
  • Η γάτα δεν είναι παιχνίδι για το σκύλο και ουδεμία σχέση έχει με τα κυνηγετικά ένστικτα του σκύλου.
  • Η γάτα είναι επίσης κατοικίδιο και έχει ίδια αξία για τον ιδιοκτήτη της όπως και ένας σκύλος για τον δικό του ιδιοκτήτη.
  • Τέλος, στη μάχη σκύλος-γάτα, πολύ συχνά ο σκύλος φεύγει με ένα μάτι ή και κανένα.

Στο 1ο συμφωνω.
Στο 2ο τι να πω? Ο δικος μου που ειναι 4 μηνων και ειδε γατα 1η φορα γιατι κλειδωσε και τρελαθηκε στο γαυγισμα? Γιατι δεν το εκανε αυτο με σκυλια και κουνελια που ηρθε σε επαφη?
Γιατι η γατα φουσκωνει με το που βλεπει σκυλο ? Το πιο γνωστο ζωοκυνηγητο στον κοσμο ειναι του σκυλου με της γατας?
Ποιος λεει οτι δεν ειναι απολυτα φυσιολογικο αυτο?
Για το 3ο , ναι αν ειναι κατοικιδια η γατα που θα παθει την ζημια συμφωνω. Αλλιως αν γινει το κακο εγινε. Τι να κανουμε τωρα ? Δεν ενθαρυνω την συμπεριφορα αυτη στον σκυλο μου αλλα αν καποια στιγμη γινει για καποιο λογο δεν θα τον τιμωρησω κιολας.
Και ενα ποντικι μπορει να ειναι κατοικιδιο αλλα αν μια γατα κυνηγησει αρουραιο τι θα πεις?
Οπως η γατα κυνηγαει να σκοτωσει εναν αρουραιο και οχι ενα κουταβι που ειναι στο ιδιο μεγεθος , ετσι και ο σκυλος κυνηγαει να σκοτωσει μια γατα. Οχι ολοι βεβαια. Ειναι η φυση των πραγματων. Τι να κανουμε τωρα? Αν δεν θελεις ο σκυλος να κυνηγησει γατα , βαλτου λουρι. Αλλιως η γατα μια χαρα ειναι το παιχνιδι του.
Για το 4ο παλι συμφωνω.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
O σκύλος κυνηγάει γάτες, η γάτα τον Τουίτυ και το κογιότ το "μπιπ μπιπ". Και έπεσε ένα αμόνι στο κεφάλι του σκύλου και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς θα μπορούσαμε και καλύτερα... Τα σκυλιά μας και λαγούς και πετραχείλια και περιστέρια και μπεκάτσες και γάτες και σκίουρους και ότι θελήσουν και πιστεύουν ότι "το έχουν" θα πάνε να κυνηγήσουν - αν τους επιτραπεί. Όχι ειδικά γάτες γιατί έτσι δείχνει στα καρτούν.

Το πιο "γνωστό κυνηγητό" είναι γιατί αυτά τα δύο ζώα είναι οικόσιτα και ως οικόσιτα είναι τα πιο άμεσα προσβάσιμα σε άνθρωπο για να δουν το interaction μεταξύ τους - αν και θα διαφωνήσω για το "πιο γνωστό" καθώς όσοι έχουν ζήσει γάτες, ισόποσες και ίσως πιο "πετυχημένες" εικόνες "κυνηγιού" έχουν δει. Κοινώς για μένα η γάτα είναι κυνήγαρος μεγάλος σε σχέση με τον σκύλο αλλά την τρώει το μικρό μέγεθος και η εκπαιδευσιμότητα του σκύλου. Από κει και πέρα όλα τα σαρκοφάγα ζώα είναι θηρευτές. Γάτες, όλα τα άλλα αιλουροειδή, σκύλοι, μπάτε σκύλοι αλέστε, ας μη συνεχίσω τη ζωολογία, δεν την κατέχω πλήρως κιόλας. Και ως θηρευτές αυτό το κυνηγετικό ένστικτο το έχουν. Άλλα (ατομικά) περισσότερο, άλλα λιγότερο. Και το ευκολότερο θήραμα στη φύση είναι αυτό που έχεις εύκαιρο στο περιβάλλον σου και υπερέχεις σωματικά αυτού. Αυτό ως προς το "οι σκύλοι κυνηγάνε γάτες, οι γάτες ποντίκια" κλπ στερεότυπα. Κοινώς άμα κυνηγήσει το ζώο, το όποιο ζώο, θα κυνηγήσει το άμεσα προσβάσιμο μικρότερό του ζώο και όχι ένα συγκεκριμένο είδος ειδικά.

Όσο για το άμα μια γάτα κυνηγήσει αρουραίο τι θα λέγαμε, εγώ θα της πω "μηηηηηηηηη" άμα δε γουστάρω να το κυνηγήσει, θα την πιάσω, δεν θα την αφήσω να το κυνηγήσει και θα φροντίσω να περιορίσω τη δυνατότητά της να κυνηγάει αρουραίους γενικά. Τόσο απλά. Και αν η γάτα δεν το κάνει για να τραφεί ή για κάποιο άλλο λόγο, του στυλ έχω αρουραίο στο σπίτι και θέλω να το διώξει η γάτα μου, όχι, δε γουστάρω να το κυνηγήσει. Ούτε τον αρουραίο. Δεν έχω καμία χρησιμότητα στο να σκοτωθεί αυτό το ζωντανό, ο θάνατός του επίσης δεν έχει καμία χρησιμότητα στο κατοικίδιό μου (= διατροφής) και δεν θα το επιτρέψω να γίνει για να παίξει το κατοικίδιό μου.-
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
  • Δεν ξαμολάμε λυτό ένα σκύλο ο οποίος δεν μας ακούει 100%.
Αυτο και μονο θα εφτανε να μην συμβει ποτε κατι τετοιο!

Εμεις στο χωριο ταιζουμε διαφορα αδεσποτα σκυλια και γατια!
Δεν ειναι δικα μας- δεν τα φιλοξενουμε πουθενα. Ζουνε ελευθερα και πανε και ερχονται οποτε θελουν- και κοιμουνται και οπου θελουν! Δεν φορανε ποτε λουρια ( μονο στα σκυλια βαλαμε τωρα scalibor).
Ο ενας απο αυτους σκοτωνει και τρωει και γατες!
Αλλα δεν το κανει για πλακα- μονο ετσι επιβιωνει! ( τρωει και οτι ψωφια πουλια,ψαρια καβουρια βρισκει στην παραλια και οτι αλλο βρει).

Περιεργω ειναι, οτι οταν ταιζουμε γατια/σκυλια, καθονται ολα μαζι στο δρομο και τρωνε!
Ποτε δεν εχω δει να τα κηνηγαει- και ποτε δεν το εχει κανει μπρωστα μας.
Μαλλον προτιμαει να φαει "ετοιμα"- αλλα μαλλον αλλο να κηνηγαει επειδη γουσταρει- και αλλο επειδη πιναει.