Μια ερώτηση, μάλλον δύσκολη!


Ελικάων

Active Member
11 Φεβρουαρίου 2012
28
0
Χαλκίδα
Αρκετές φορές όταν το σκυλάκι μας είναι ακόμα κουταβι, ίσως και μεγαλύτερο, μπλέκεται ανάμεσα στα πόδια μας. Όπως είναι επόμενο άθελα μας είτε επειδή δεν το είδαμε είτε επειδή παραπατησαμε θα το πατήσουμε στο ποδαρακι του. Εκείνο αρχίζει να κλαίει και να πονάει. Η ερώτηση είναι η εξής:

Τι αντιλαμβάνεται εκείνη τη στιγμή το σκυλί; Οτι έγινε κάποιο άτυχημα απλά ή οτι το πονεσαμε εμείς επίτηδες;

Τη Χανα, το αδέσποτο που πήρα απο κουταβι, την εχω πατήσει τουλάχιστον 10 φορές διότι μονίμως μπλεκοταν στα πόδια μου. Σε αρκετές απο αυτές μετά το πάτημα κρυβόταν και με κοιτούσε τρομαγμενη. Βέβαια έπαιζε και ρόλο το γεγονός οτι μετά το πάτημα άρχιζα να βριζω και να βλασφημω. Την έπαιρνα αγκαλιτσα και της μιλούσα γλυκά για να μπορέσει να καταλάβει οτι δεν το έκανα επίτηδες. Το καταλάβαινε όμως ή με περνούσε για τρελό; Τι πρέπει να κάνει ο ιδιοκτήτης μετά απο ενα τέτοιο ατυχές πάτημα;

Όπως καταλάβατε οι ερωτήσεις είναι δυο. Τι αντιλαμβάνεται ο σκύλος όταν τον πατάμε καταλαθος; ...και αν πιστεύει οτι το κάναμε επίτηδες τι πρέπει να κάνουμε για να του αλλάξουμε συμπέρασμα;

Ευχαριστώ πολύ...
 




lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Εγω τον δικο μου τον εχω πατησει καταλαθος δυο φορες, γιατι στεκοταν ακριβως πισω μου, δεν τον ειχα δει, και οπως πηγα να γυρισω τον πατησα. Αλλα καμια σχεση η αντιδραση του με της δικιας σου. Αμεσως μου κουνησε την ουρα και σηκωθηκε στα δυο ποδια για να τον παρω αγκαλια, σαν να καταλαβε οτι δεν το ηθελα. Και γω βεβαια δεν φωναξα, αλλα του μιλησα με ηρεμο και γλυκο τροπο για να μην τον φοβισω περισσοτερο εκεινη τη στιγμη.
Τωρα πως το καταλαβαινουν αυτο τα σκυλια μας, πολυ πιθανον να εξαρταται απο το πως αντιδρουμε εμεις εκεινη τη στιγμη..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μικρόσωμα έχω... ξέρω.
Εγώ δεν νομίζω ότι καταλαβαίνουν ότι το κάνουμε κατά λάθος.
Νομίζω ότι αντιλαμβάνονται απλώς ότι εκεί που περπατάμε είμαστε ικανοί να τα πατήσουμε και να τα πονέσουμε. Αν είναι έξυπνα θα μάθουν να φυλάγονται μετά από κάποια τέτοια ατυχήματα. Ο δικός μου, για παράδειγμα, ο μεγάλος, όταν μας βλέπει να περπατάμε φουριόζοι δεν υπάρχει περίπτωση να 'ρθει να χωθεί μέσα στα πόδια μας, ξέρει! Ο μικρός δεν έμαθε ακόμα...
Πάντως και τα δύο ξέρουν ότι έτσι και τα πατήσουμε ακολουθούν χάδια :rolleyes:
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
καταρχήν είτε το καταλαβαίνει είτε όχι δε θα σου κρατήσει κακία,πόσα και πόσα είναι τα σκυλιά που έχουν κακοποιηθεί και λατρεύουν τους ιδιοκτήτες τους;η μικρή μου είναι..μικρή,πολύ μικρή και τυχαίνει έτσι όπως τη χαιδεύω να αφαιρεθώ και να την "τσιγκλήσω" λίγο παραπάνω και να την πονέσω(άθελά μου εννοείται),βγάζει ένα σαν κλάμα μικρό ή μεγάλο ανάλογα με το πως θα την πειράξω κάθε φορά,αλλά μετά πάντα την πιάνω και την χαιδεύω και της μιλάω,ποτέ δε γύρισε να φύγει ή να μη με αφήσει να την ακουμπήσω(παλιά ήταν τόσο μικρή που της φορούσαμε κουδουνάκι για να μη την πατάμε:D)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δεν καταλαβαινουν τιποτα. Οσες φορες και να τα πατησεις παλι θα μπλεκονται στα ποδια σου. Οσο για αυτες τις φωνουλες απελπισιας που βγαζουν ορισμενα μολις τα πατησεις ειναι θεατρο τις περισσοτερες αν οχι ολες τις φορες. Δεν ειναι πονος αλλα ειναι σαν να σου λενε «εδω ειμαι, δεν προσεχεις;». Ενταξει κι εγω τις χαϊδευω και τις φιλαω αν τις πατησω, αλλα εχεις δει κατι τρελες σαβουρες που τρωνε πανω στο παιχνιδι; Δεν χαμπαριζουν. Ουτε κακια κραταει, ουτε τιποτα. Αν βεβαια ειναι κουταβι η εξαιρετικα μκροσωμο σκυλι θα πρεπει να εισαι περισσοτερο προσεκτικος.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Και εμένα είναι κοντούλης και τον έχω πατήσει αρκετές φορές και όλα μέλι γάλα, λίγα χαδάκια και είμαστε οκ δεν έγινε τίποτα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παιδιά σε ένα άλλο σκυλοφόρουμ είχα διαβάσει παλιά ενα περιστατικό ενός ανθρώπου που πάτησε το κουτάβι yorkie της οικογένειας και το σκότωσε...Είχα φρικάρει εντελώς.Οπότε εκτός αν είναι μικρόσωμο κουταβάκι που πραγματικά είναι επικίνδυνο και καλό θα ήταν το κουδούνι που προτείνει η vas κατά τα άλλα δεν παθαίνουν τίποτα τα γομάρια μας.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το καταλαβαίνουνε ότι έγινε κατά λάθος. Κι εγώ το έχω πατήσει το Μουφ καμιά φορά διότι δεν το βλέπω μέσα στα σκοτάδια, οπότε βγάζει συνήθως μια κραυγή πόνου κι εγώ αρχίζω αυτομάτως τις μετάνοιες και τις συγγνώμες ελληνιστί και αγγλιστί και το χαϊδεύω και το φιλάω, μέχρι δηλαδή που στο τέλος έχει απηυδήσει και το Μουφ διότι με θεωρεί υπερβολική με τις συγγνώμες. :)
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Η δικια μου σημερα που την ζυγισα εφθασε αισιως τα 32 κιλα.
Πρεπει τωρα εγω να προσεχω μην με πατησει...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Παιδιά σε ένα άλλο σκυλοφόρουμ είχα διαβάσει παλιά ενα περιστατικό ενός ανθρώπου που πάτησε το κουτάβι yorkie της οικογένειας και το σκότωσε....
Α καλά από μνήμη σκίζεις! Εδώ το διάβασες, από μένα. Και δεν ήταν γιόρκι, αλλά τσιουάουα "toy". Το σκυλί ήταν σαν ποντίκι, πραγματικά δεν νομίζω ότι κινδυνεύουν τα φυσιολογικά μικρόσωμα...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Στην Πέπερ όταν ήταν κουτάβι είχα βάλει περιλαίμιο γάτας με κουδούνι.
Προφανώς τρομάζουν αν τα πατήσεις - τώρα τι άλλο αντιλαμβάνονται δεν ξέρω...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Α καλά από μνήμη σκίζεις! Εδώ το διάβασες, από μένα. Και δεν ήταν γιόρκι, αλλά τσιουάουα "toy". Το σκυλί ήταν σαν ποντίκι, πραγματικά δεν νομίζω ότι κινδυνεύουν τα φυσιολογικά μικρόσωμα...
Όχι όχι σε άλλο φορουμ παιδί μου το διάβασα! αλλά μπορεί να είναι το ίδιο περιστατικό και να ήταν τσιουάουα γιατί είναι αλήθεια ότι από μνήμη δεν σκίζω είμαι σαν την Ντόρι από την ταινία Νέμο :p
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Παιδιά σε ένα άλλο σκυλοφόρουμ είχα διαβάσει παλιά ενα περιστατικό ενός ανθρώπου που πάτησε το κουτάβι yorkie της οικογένειας και το σκότωσε..
Το ιδιο συνεβη και σε εναν γνωστο μου. Μολις ειχε παρει ενα κουταβακι, το ειχε 3-4 μερες, σηκωθηκε το βραδυ ο πατερας του, δεν το ειδε το πατησε και το πρωι το βρηκανε πεθαμενο. ΠΟΛΥ προσοχη με τα μικροσωμα ειδικα οταν ειναι μωρα.