Μια ιστορια αγάπης και νεύρων :D


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Καλησπερα σε ολους!
Ηθελα να σας πω πως ο ζαχαρουλης τα πηγαινε καλυτερα εξω με το halti, νευριαζει και αντιδρα σε πολυ λιγοτερα ερεθισματα. Ισως εχει να κανει και με το οτι μεγαλωνει βεβαια και πιθανως μεσω των διορθωσεων κλπ αρχιζει και ξεχωριζει τι αποτελει απειλη και τι οχι (????)...
Τωρα που ανοιξαν τα μαγαζια, θα προσπαθησω να τον παρω μαζι σε καποιες καφετεριες με χωρο φυσικα και οχι πολλους ανθρωπους να περνουν γυρω γυρω...
Ηθελα να σας πω και ενα σκηνικο για την ακριβεια.
Μεχρι το περασμανο Σεπτεμβρη που βεβαια ηταν 8 μηνων, τον ειχαμε παει σε αρκετα μαγαζια (δεδομενου του covid) και παντα χαζευε κατω, ετρωγε κανα χαλικακι αναλογα που ημασταν κλπ.. Τον Οκτωβρη, λιγο πριν κλεισουμε παλι, ειχαμε παει εκδρομη Γιαννενα - Αρτα και ενω στο πρωτο μαγαζι που πηγαμε του ειχα δωσει και ενα κοκκαλο ασβεστιου και επαιζε με αυτο - καποια στιγμη σηκωνεται και οπως ειναι ο σερβιτορος γυρισμενος και μιλαει, ο ζαχαριας θεωρει καλο και πρεπον να παει και να χωσει τη μυτη του στον πισινο του ανθρωπου! Αυτος φυσικα δεν το περιμενει και τρομαζει και σηκωνει λιγο αποτομα τα χερια του (στο ενα χερι ειχε και εναν καταλογο) οποτε τρομαζει και ο ζαχαριας και του γαβγιζει :LOL: ε και ρε παιδια απο τοτε, σε ολα τα μαγαζια που πηγαμε, εαν πλησιαζε πολυ ο σερβιτορος, γαβγιζε... ευτυχως ειχε καλο καιρο και στα χωρια κλπ βρισκαμε ωραια μαγαζια με αυλες και χωρο.. επισησ οι ανθρωποι εκει που εβλεπαν τον μικρο να γαβγιζει κυριως γελουσαν (ισως επειδη στην επαρχια ειναι πιο εξοικειωμενοι με τα τσοπανια;;) Μετα δεν πηγαμε πουθενα αλλου αφου ηταν ολα κλειστα.... !
Έχω διαβασει σχετικο θεμα που συζητατε για το αν ειναι "Σωστο" ή οχι να παιρνουμε τα κατοικιδια μαζι σε ταβερνες και καφετεριες. Η δικη μου αποψη ειναι πως στην ταβερνα λογικα θα πιεστει και το σκυλακι απο τις μυρωδιες αν και τον εχουμε μαθει να μην ειναι ζητιανος :p Θα ηθελα ομως να εχω την επιλογη να μπορω να τον παρω αααν χρειαστει, πχ σε εκδρομη, σε καποια καφετερια... μιλαω παντα για εξωτερικους χωρους αφου ειναι 40+ κιλα ο τσιφτης.
 
  • Haha
Reactions: Aliki V.


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
@jo&zaxarias δεν εκανε κατι κακο μωρε ο μικρος, να τον μυρισει ηθελε τον ανθρωπο. αλλα κατανοητο και το οτι τρομαξε και αυτος, δεν ειναι και λιγο να νιωθεις κατι στον απ'αυτο σου... μου κανει εντυπωση παντως που μπορει να ξεχωρισει τωρα ποιος ειναι ο σερβιτορος και να τους κραταει και μουτρα κιολας. γενικα μιλοντας, καλο ειναι να μην παιρνουμε τα σκυλια σε κανενα μαγαζι. δεν ειναι μονο οι ταβερνες που τα πιεζουν, ειναι ολα. κοσμος, βαβουρα, παιδια που τσιριζουν/κλαινε, ανθρωποι να περπαταν δεξια και αριστερα.... ενταξει, ενα στρες θα το προκαλεσει ολη η κατασταση οσο να ναι. ομως εγω προτεινω, εαν ειναι απολυτως αναγκη να ερθει μαζι, να εχει προηγηθει μια βολτα τουλαχιστον μισαωρη, για να μην πω μιας ωρας, με τρεξιμο και παιχνιδι, ετσι ωστε οταν πατε να κατσετε στην καφετερια να ξαπλωσει και να κοιμηθει. τωρα για την "φοβια" που απεκτησε με τους σερβιτορους, προτεινω το κλασικο, να δινεται λιχουδια οταν ερχεται ο σερβιτορος να σας φερει τα πραγματα σας η οταν ειναι κοντα στο τραπεζι σας, και οταν βλεπετε πως ειναι φιλικοι απεναντι στο σκυλο να τους λετε αν θελουν να δινουν και αυτοι λιχουδια, παντα χωρις να κοιτανε το σκυλο στα ματια, χωρις να αγγιζουν και χωρις να μιλανε. απλα μια λιχουδια μεσα σε ανοιχτο χερι. ετσι σιγα σιγα θα μαθει οτι σερβιτορος= μεζεδακι.
 


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
@jo&zaxarias δεν εκανε κατι κακο μωρε ο μικρος, να τον μυρισει ηθελε τον ανθρωπο. αλλα κατανοητο και το οτι τρομαξε και αυτος, δεν ειναι και λιγο να νιωθεις κατι στον απ'αυτο σου... μου κανει εντυπωση παντως που μπορει να ξεχωρισει τωρα ποιος ειναι ο σερβιτορος και να τους κραταει και μουτρα κιολας. γενικα μιλοντας, καλο ειναι να μην παιρνουμε τα σκυλια σε κανενα μαγαζι. δεν ειναι μονο οι ταβερνες που τα πιεζουν, ειναι ολα. κοσμος, βαβουρα, παιδια που τσιριζουν/κλαινε, ανθρωποι να περπαταν δεξια και αριστερα.... ενταξει, ενα στρες θα το προκαλεσει ολη η κατασταση οσο να ναι. ομως εγω προτεινω, εαν ειναι απολυτως αναγκη να ερθει μαζι, να εχει προηγηθει μια βολτα τουλαχιστον μισαωρη, για να μην πω μιας ωρας, με τρεξιμο και παιχνιδι, ετσι ωστε οταν πατε να κατσετε στην καφετερια να ξαπλωσει και να κοιμηθει. τωρα για την "φοβια" που απεκτησε με τους σερβιτορους, προτεινω το κλασικο, να δινεται λιχουδια οταν ερχεται ο σερβιτορος να σας φερει τα πραγματα σας η οταν ειναι κοντα στο τραπεζι σας, και οταν βλεπετε πως ειναι φιλικοι απεναντι στο σκυλο να τους λετε αν θελουν να δινουν και αυτοι λιχουδια, παντα χωρις να κοιτανε το σκυλο στα ματια, χωρις να αγγιζουν και χωρις να μιλανε. απλα μια λιχουδια μεσα σε ανοιχτο χερι. ετσι σιγα σιγα θα μαθει οτι σερβιτορος= μεζεδακι.
χαχα φανταζομαι πως δεν ξεχωριζε ποιος ειναι ο σερβιτορος, απλα γαβγιζε σε οποιον μας πλησιαζε εκτος της παρεας οταν καθομασταν σε τραπεζι.. γιατι αναμεσα σε κοσμο μια χαρα περπατουσε...
Συμφωνω απολυτα πως η κουραση βοηθαει.. τον βλεπω οτι μετα απο το τρεξιμο, ειναι τοσο κουρασμενος που δεν αντιδρα σε πραγματα που πριν θα γαβγιζε..