Μια χαιρετούρα και από εμάς


Spartan79

Member
7 Φεβρουαρίου 2018
8
27
45
Chaidari - Athens
Γεια σε όλους από εμένα τον Ηλία και την κόρη μου εδω και 9 μήνες Φωφώ.

Το σκυλάκι που βλέπετε παρακάτω αλλά και στην εικόνα προφίλ μου εδω και 9 μήνες , από τότε που την βρήκα παρατημένη σαν κουτάβι 2 μηνών που ήταν παραπλεύρως στην Εθνική Αθηνών Κορίνθου στο ύψος της παραλίας Ασπροπύργου έτοιμη να ορμήσει στον δρόμο και την μάζεψα αμέσως και χωρίς δεύτερη σκέψη, είναι η καθημερινότητα μου πλέον και ενα μεγάλο κομμάτι της ζωής μου.

Φυσικά μετά από το καθιερωμένο μπάνιο της την πήγα την επόμενη μέρα σε γιατρό για τα απαιτούμενα εμβόλια και έλεγχο Τσιπ το οποίο φυσικά και δεν υπήρχε και βάλαμε οπότε την υιοθέτησα και επισήμως, αφού πρώτα πέρασα από όλη την συγκεκριμένη περιοχή που την βρήκα και έψαξα/ρώτησα περαστικούς και γείτονες αν έχει φύγει από κάποιο σπίτι ώστε να μην δημιουργηθεί κάποιο θέμα.

Από ότι θα δείτε και εσείς είναι μια μίξη Πιτμπουλ με Λαμπραντορ ή πιο σύντομα PitLab!

Είναι εξαιρετική αν και σε εμένα μόνο το παίζει λίγο άτακτη και μου ρίχνει καμιά ψιλή δαγκωνιά στο χέρι σαν να με θέλει μόνο δικόν της (εμ έτσι είναι τα κορίτσια με τον μπαμπά τους σχεδόν πάντα)... Επίσης είναι και αρκετά δυνατή!

Ο λόγος που έγινα και μέλος είναι γιατί παρακολουθώ διάφορα θέματα στα Φορουμ που είναι αρκετά ενδιαφέροντα όπως το τελευταίο που με καίει αυτό τον καιρό λόγω επικείμενης στείρωσης της μικρής μου για το θέμα της διατροφής της ώστε μην παει απο 26 κιλα στα 36 ξαφνικά :p αλλα και πολλά άλλα ενδιαφέροντα θέματα.

Να είστε όλοι καλά και να συνεχίσετε να ενημερώνετε τον κόσμο με όλα τα σημαντικά και ενδιαφέροντα θέματα σας! Και πάντα να αγαπάτε και να σέβεστε τα ζωάκια σας....χωρίς να το ξέρουμε ή καμια φορά και να το θέλουμε τόσο , γίνονται και αυτά ένα κομμάτι της ζωής και καρδιάς μας! Έτσι απλά...σε μια ανύποπτη στιγμή...όπως έτυχε και σε εμένα! Και αυτά ψυχές είναι και μας αγαπάνε και μας σέβονται απεριόριστα..δυστυχώς δεν μιλάνε! ίσως αν μιλάγανε να είχανε αλλάξει αυτόν τον -άδικο πολλές φορές- κόσμο!

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Ηλίας - Φωφώ

fofo.jpg
 
















vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Όμορφη και τυχερή η Φωφώ. Καλά έκανες και την πήρες την μικρή. Να περνάτε όμορφα.

Αν προσέξεις την ποσότητα της τροφής δεν θα παχύνει. Απλά, θα τρώει λιγότερο. Οι αναγραφόμενες ποσότητες της τροφής, ανάλογα με το βάρος, πάνω στις συσκευασίες είναι οδηγός, δεν είναι απόλυτες. Βλέπεις το ζώο και ρυθμίσεις ανάλογα.
Το πιο σίγουρο και ασφαλές πάντως είναι να ξεκινήσεις μετά, αν τελικά προχωρήσεις σε στείρωση, με λιγότερο από όσο τρώει τώρα.
Καλύτερα το σκυλί να είναι λεπτό πάρα να έχει πιασίματα.
 
  • Like
Reactions: Spartan79


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες Ηλία!
Μπράβο σου για την υιοθεσία της Φωφώς σου και την ευκαιρία για ζωή, που της έδωσες!
 
  • Like
Reactions: Spartan79








turin turambar

Well-Known Member
29 Νοεμβρίου 2017
48
174
31
Καλώς ήρθες Ηλία και μπράβο για την πράξη σου. Μακάρι περισσότεροι να νοιάζονταν για τα αδέσποτα (αλλά τι λέω, εδώ κακοποιούν τα παιδιά τους...)

Φάτσα η Φωφώ. Να σου ζήσει!
 
  • Like
Reactions: Spartan79


Spartan79

Member
7 Φεβρουαρίου 2018
8
27
45
Chaidari - Athens
Σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια! Να είστε όλοι καλά και αν υπάρχει ενδεχόμενο συνάντησης θα χαρούμε να σας δούμε και από κοντά! Υγεία και χαρές να έχετε όλοι
 


Spartan79

Member
7 Φεβρουαρίου 2018
8
27
45
Chaidari - Athens
Καλωσηρθατε και ευχομαι οτι καλυτερο!

Στειρωση γιατι, αν επιτρέπεται; Υπάρχει καποιο πρόβλημα υγειας;
Στείρωση γιατί και μου το προτείνανε, ώστε καταρχάς αν έρθει ποτέ μια ανεπιθύμητη γέννα να μην μπω στην πολύ δύσκολη διαδικασία να δώσω τα μικρά αφού δεν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω και οικονομικά αλλά και λόγω χώρου να τα έχω και να τα μεγαλώνω, και επίσης επειδή της Θείας μου η σκυλίτσα παρουσίασε καρκίνο στον μαστό και ο κύριος λόγος είναι (βάσει λόγου Κτηνίατρου) πως τα θυληκά σκυλιά δεν πρέπει να μένουν έτσι χωρίς να γεννάνε ποτέ γιατί έχουν μεγάλες πιθανότητες να παρουσιάσουν κάποια μορφή καρκίνου.

Οπότε έτσι και εγώ ήρθα στην (άδικη κατά τα άλλα) απόφαση να κάνω στείρωση στο κορίτσι μου! Αν και μέσα μου υπάρχει μια αδικία για όλο αυτό. ΘΑ ήθελα να της δώσω την χαρά έστω μια φορά να γεννήσει και να χαρεί την ευτυχία να είναι μάνα έστω και για λίγο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Αδικο πιστευω ειναι να βρισκεις κουταβια παρατημενα και πατημενα στην εθνικη οδο....Το ειδες και απο πρωτο χερι, εσυ ο ιδιος εσωσες ενα κουταβακι απο μια τετοια μοιρα!
Οι ρομαντικες σκεψεις περι της χαρας της μητροτητας ειναι γλυκες και ομορφες αλλα ταιριαζουν σε μια αλλη ουτοπικη εποχη που το θεμα των αδεσποτων θα ηταν λυμμενο και δεν θα υπηρχαν ενα εκατομυριο σκυλια που ψαχνουν σπιτι . Θα ηταν κριμα να συμβαλεις και εσυ σε αυτο εμεσα η αμεσα.

Απο εκει και περα αν θα προχωρησεις στη στειρωση, σε ποια ηλικια , ποια τα ωφελη η οχι κ.τ.λ υπαρχουν πολλα αναλογα θεματα στο φορουμ που μπορεις να ψαχουλεψεις και πολλες αποψεις .
 
Last edited:


Spartan79

Member
7 Φεβρουαρίου 2018
8
27
45
Chaidari - Athens
Αδικο πιστευω ειναι να βρισκεις κουταβια παρατημενα και πατημενα στην εθνικη οδο....Το ειδες και απο πρωτο χερι, εσυ ο ιδιος εσωσες ενα κουταβακι απο μια τετοια μοιρα!
Οι ρομαντικες σκεψεις περι της χαρας της μητροτητας ειναι γλυκες και ομορφες αλλα ταιριαζουν σε μια αλλη ουτοπικη εποχη που το θεμα των αδεσποτων θα ηταν λυμμενο και δεν θα υπηρχαν ενα εκατομυριο σκυλια που ψαχνουν σπιτι . Θα ηταν κριμα να συμβαλεις και εσυ σε αυτο εμεσα η αμεσα.

Απο εκει και περα αν θα προχωρησεις στη στειρωση, σε ποια ηλικια , ποια τα ωφελη η οχι κ.τ.λ υπαρχουν πολλα αναλογα θεματα στο φορουμ που μπορεις να ψαχουλεψεις και πολλες αποψεις .
Όπως θα ειδατε παραπάνω έχω ήδη στειρώσει την σκύλα μου εδώ και 5 μέρες. Αλλά από την άλλη σκεφτείτε πως είναι το ίδιο με μια ανήλικη κοπέλα που έρχεται στο ίδιο δίλημμα, να κρατήσει ένα μωρό ή να το πετάξει στον κάδο? Επειδή συμβαίνουν και αυτά. Οπότε για μένα είναι δίκοπο μαχαίρι η στείρωση. Για αυτούς που αφήνουν τα σκυλιά χύμα να το πω έτσι ελεύθερα να αλωνίζουν ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται στείρωση 100%. Εγώ την έχω σε δικό μου χώρο όπου είμαι καπως 100% σίγουρος πως δεν θα έρθει ποτέ σε επαφή με αρσενικό χωρίς την συγκατάθεση μου. Πλέον και για θέματα υγείας όμως... Τουλάχιστον εγώ πήρα την δύσκολη απόφαση να την χειρουργήσω για να μην έχει μελλοντικά κάποιον όγκο κτλ... αλλιώς δεν θα το έκανα! Ήδη νιώθω κάπως μετανιωμένος αλλά τώρα έγινε!

Για αυτούς που μένουν επαρχία όμως στηρίζω τις γέννες γιατί πλεόν υπάρχει ανάγκη από σκυλιά "φύλακες" το βλέπω και εγώ από τον Ταύγετο που κατάγομαι πως η ζήτηση για σκυλιά μεγαλόσωμα και μη είναι πλεον τεράστια με τους "ΚΑΛΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ" να έχουν βάλει το χεράκι τους ώστε τα άγρια ζωα να εμφανίζονται ξανά κατά κοπάδια...
 


turin turambar

Well-Known Member
29 Νοεμβρίου 2017
48
174
31
Επειδή διάβασα αυτό που έγραψες για τους καλούς οικολόγους, να διευκρινίσω πως κανένας οικολόγος δεν απελευθερώνει λύκους, αλεπούδες κλπ. Οι υπεύθυνοι είναι οι κυνηγοί, που με την λαθροθηρία εξοντώνουν τους πληθυσμούς των ζώων που τρέφονται τα άγρια ζώα, με αποτέλεσμα να κατεβαίνουν χαμηλότερα.

Φιλικά πάντα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Περαστικα τοτε και καλη αναρρωση, δεν ειχα καταλαβει οτι εγινε ηδη, γι αυτο προτεινα την αναγνωση θεματων, νομιζα ηθελες να το σκεφτεις και να το ζυγισεις παραπανω πρωτα!

Οσο για το ταυγετο, εφοσον υπαρχει ζητηση, η σελιδα της φιλοζωικης σπαρτης, εχει απειρα μεγαλοσωμα κουταβια . Απλα λογικο ειναι οτι οι εθελοντες εκαναν τοσο κοπο να τα σωσουν, δε θεωρουν ιδανικη υιοθεσια μια ζωη δεμενα σε βαρελι διπλα στις κοτες χωρις να τηρουνται οι κανονες ευζωιας.
 
Last edited: