Μια χαιρετούρα και από εμάς


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Για αυτούς που μένουν επαρχία όμως στηρίζω τις γέννες γιατί πλεόν υπάρχει ανάγκη από σκυλιά "φύλακες" το βλέπω και εγώ από τον Ταύγετο που κατάγομαι πως η ζήτηση για σκυλιά μεγαλόσωμα και μη είναι πλεον τεράστια με τους "ΚΑΛΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ" να έχουν βάλει το χεράκι τους ώστε τα άγρια ζωα να εμφανίζονται ξανά κατά κοπάδια...
Εχει λυκους στην Πελοποννησο; Τα τσακαλια ξερω οτι αλωνιζουν κανονικα...
 
  • Like
Reactions: turin turambar


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Επειδή διάβασα αυτό που έγραψες για τους καλούς οικολόγους, να διευκρινίσω πως κανένας οικολόγος δεν απελευθερώνει λύκους, αλεπούδες κλπ. Οι υπεύθυνοι είναι οι κυνηγοί, που με την λαθροθηρία εξοντώνουν τους πληθυσμούς των ζώων που τρέφονται τα άγρια ζώα, με αποτέλεσμα να κατεβαίνουν χαμηλότερα.

Φιλικά πάντα.
Οχι φιλε μου, για την υποβαθμιση του περιβαλλοντος και τη εξαφανιση των ζωων δεν φταινε οι κυνηγοι, "μαζι τα φαγαμε"...και τα τρωμε ακομα, ΟΛΟΙ μας..Και καποιοι που ειναι vegan και νομιζουν οτι "δεν σκοτωνουν" για να φανε, πως νομιζουν οτι παραγονται τα λαχανικα τους; Σε χωραφια που καποτε ηταν οικοσυστηματα γεματα ζωη, πριν εκχερσωθουν...Τωρα ειναι τοξικες ερημοι πλεον, γεματα λιπασματα και εντομοκτονα..ποιος ξερει ποσα δισεκατομμυρια ζωα και φυτα πεθαινουν καθε χρονο για να παραχθουν λαχανικα και φρουτα...
Παρ ολα αυτα καποια αγρια θηραματα οπως το αγριογουρουνο, ελαφι και ζαρκαδι βρισκονται σε αυξηση αυτη τη στιγμη, ο λογος που οι λυκοι προτιμουν τα οικοσιτα ζωα αντι των αγριων, ειναι οτι ο θηρευτης θα κινηθει παντα προς το πιο ευκολο θηραμα, πχ το αρνακι και οχι το αγριογουρουνακι που υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα η αγελη των γουρουνιων να τον κανει κομματια στην προσπαθεια..
 
  • Like
Reactions: medusa


turin turambar

Well-Known Member
29 Νοεμβρίου 2017
48
174
31
Οχι φιλε μου, για την υποβαθμιση του περιβαλλοντος και τη εξαφανιση των ζωων δεν φταινε οι κυνηγοι, "μαζι τα φαγαμε"...και τα τρωμε ακομα, ΟΛΟΙ μας..Και καποιοι που ειναι vegan και νομιζουν οτι "δεν σκοτωνουν" για να φανε, πως νομιζουν οτι παραγονται τα λαχανικα τους; Σε χωραφια που καποτε ηταν οικοσυστηματα γεματα ζωη, πριν εκχερσωθουν...Τωρα ειναι τοξικες ερημοι πλεον, γεματα λιπασματα και εντομοκτονα..ποιος ξερει ποσα δισεκατομμυρια ζωα και φυτα πεθαινουν καθε χρονο για να παραχθουν λαχανικα και φρουτα...
Παρ ολα αυτα καποια αγρια θηραματα οπως το αγριογουρουνο, ελαφι και ζαρκαδι βρισκονται σε αυξηση αυτη τη στιγμη, ο λογος που οι λυκοι προτιμουν τα οικοσιτα ζωα αντι των αγριων, ειναι οτι ο θηρευτης θα κινηθει παντα προς το πιο ευκολο θηραμα, πχ το αρνακι και οχι το αγριογουρουνακι που υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα η αγελη των γουρουνιων να τον κανει κομματια στην προσπαθεια..
Δεν έχεις άδικο πως ο άνθρωπος γενικά έχει βάλει το χεράκι του για την καταστροφή της φύσης. Για αυτό όχι στην βιομηχανοποίηση της γης. Ναι, μονάχα σε όσο γίνεται μικρότερες φάρμες και γεωργούς που καλλιεργούν με σύγχρονες τεχνικές. Δύσκολο αλλά αξίζει.

ΥΓ. Συγγνώμη για το off-topic
 
  • Like
Reactions: Hammer


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
@Spartan79 το να στειρώσεις επειδη δεν θελεις πιθανη γεννα (αν και αυτο μπορει να ελεγθει, δηλ. δεν αφηνω την σκυλα μου σε οιστρο χωρις λουρι ΠΟΤΕ) ειναι καταννοητο. Το να την στειρώσεις για να αποφύγεις ενα μελοντικο προβλημα υγείας που ισως να μην προκυψει ποτε και πιθανον να δημιουργησεις αλλα προβλήματα (αναπτυξης, ψυχικης, υγειας γενικοτερα), ειναι τουλάχιστον... ελαφρα την καρδια αποφαση.

Τωρα βεβαια εγινε, αρα καλη αναρωση και καλα να περνάτε
 


Spartan79

Member
7 Φεβρουαρίου 2018
8
27
45
Chaidari - Athens
Το θέμα της ψυχικής διαταραχής το ένιωσα εγώ περισσότερο απο το σκυλί (χωρίς να θέλω να μειώσω ή να αναιρέσω αυτά που νιώθουν τα ζώα, αν νιώθουν όπως και εμείς οι άνθρωποι) όταν έγινε η στείρωση. Απλά επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο ανοιχτό σε ανεπιθύμητη γέννα και σοβαρή αρρώστια μελλοντικά (όχι απόλυτα) σκέφτηκα να το κάνω τώρα που είναι μωρό παρά όταν είναι αργά. Ούτως ή αλλως αν τελικά τα ζώα τα διατρέχει ποτέ μια ψυχική διαταραχή αυτή θα ήταν όταν ήταν 1 έτους η 10...στους 11 μήνες δεν νομίζω ότι κατάλαβε και τι έγινε και πως έγινε!

Δεν το μετανιώνω και όπως έγραψα και στην αρχή θα το δεχόμουν ακόμα και παιδί κανονικό να ήταν.

Να είστε καλά όλοι για το ενδιαφέρον σας πάντως! Όσο αφορά το θέμα "οικολογία" είναι πολύ ΒΑΡΥ και αν θέλει κάποιος να εξηγηθώ ας μου στείλει ΠΜ.
 


Spartan79

Member
7 Φεβρουαρίου 2018
8
27
45
Chaidari - Athens
Επειδή διάβασα αυτό που έγραψες για τους καλούς οικολόγους, να διευκρινίσω πως κανένας οικολόγος δεν απελευθερώνει λύκους, αλεπούδες κλπ. Οι υπεύθυνοι είναι οι κυνηγοί, που με την λαθροθηρία εξοντώνουν τους πληθυσμούς των ζώων που τρέφονται τα άγρια ζώα, με αποτέλεσμα να κατεβαίνουν χαμηλότερα.

Φιλικά πάντα.
Αδερφέ και οι μεν και οι δεν αν δεν έχουν νόμιμα έγγραφα είναι παράνομοι. Με ότι αυτό υπόκειται! Εγώ όσους κυνηγούς ξέρω στον Ταύγετο και στον Πάρνωνα πάντως έχουν άδεια οπλοφορίας και ελεύθερου κυνηγιού. Και δεν νομίζω πως μια Βασιλική κόμπρα που βρέθηκε πριν 2 χρόνια στον Πάρνωνα προήρθε από κυνηγούς η τα θηράματα αυτών!
 


Spartan79

Member
7 Φεβρουαρίου 2018
8
27
45
Chaidari - Athens
Εχει λυκους στην Πελοποννησο; Τα τσακαλια ξερω οτι αλωνιζουν κανονικα...
Οχι ακόμα δεν έχουν ρίξει λύκους! Τουλάχιστον στην μεριά που είμαι εγώ... αλλά δεν το θεωρώ απίθανο!

Το θέμα είναι να υπάρχει μια ισορροπία στην πανίδα των ζώων το καταλαβαίνω και ειναι απόλυτα σεβαστό. Αλλά το κάθε ζώο ζει σε κάποιες συγκεκριμένες χώρες ή περιοχές για κάποιους λόγους. Εδω μιλάμε για ζώα που δεν υπήρχαν καν ή και να υπήρχαν ήταν απειροελάχιστα λόγω έλλειψης ιδανικού κλίματος, τροφής και άλλων βιωτικών παραγόντων ώστε να αναπτυχθούν ή ακόμα και να ζήσουν όσο και όπως θα έπρεπε.

Χωρίς παρεξήγηση πάντα αλλά δεν ήταν ποτέ σύνηθες φαινόμενο στο χωριό μου ενα Τσακάλι ή ενα αγριογούρουνο! Σε λίγο δεν θα τολμάμε να βγαίνουμε έξω από τα σπίτια μας!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ηλία να χαίρεσαι το σκυλί σου και να περνάτε καλά και μπράβο για την καλή σου πράξη.

Όσον αφορά τους οικολόγους, ξέρεις κάποια συγκεκριμένη περίπτωση που άφησαν λύκους η άλλο άγριο ζώο σε περιοχή εκτός επικράτειας τους;
Ρωτάω για κάτι συγκεκριμένο και όχι για ράδιο αρβύλες που λέγονται κατά καιρους γενικά και αόριστα και τις θεωρούμε λανθασμένα πραγματικά γεγονότα και κάνουμε το λάθος να τις αναπαράγουμε χωρίς να έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.
Την κόμπρα δεν πιστεύω να έχεις την εντύπωση ότι την άφησαν οικολόγοι;
 


turin turambar

Well-Known Member
29 Νοεμβρίου 2017
48
174
31
Αδερφέ και οι μεν και οι δεν αν δεν έχουν νόμιμα έγγραφα είναι παράνομοι. Με ότι αυτό υπόκειται! Εγώ όσους κυνηγούς ξέρω στον Ταύγετο και στον Πάρνωνα πάντως έχουν άδεια οπλοφορίας και ελεύθερου κυνηγιού. Και δεν νομίζω πως μια Βασιλική κόμπρα που βρέθηκε πριν 2 χρόνια στον Πάρνωνα προήρθε από κυνηγούς η τα θηράματα αυτών!
Και εγώ έχω γείτονα κυνηγό που είναι νόμιμος. Αυτό δε σημαίνει τίποτα, αν σκεφτείς πως ζούμε στη χώρα της λαμογιάς και της παρανομίας-ξέρω ακούγομαι σκληρός, ίσως και λίγο άδικος. Τώρα για τη βασιλική κόμπρα τι να πω... υπάρχουν και οι παλαβοί, δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι οικολόγοι.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
ξεχασατε και το σηφη...τον κροκοδειλο! Συνηθως τετοια περιεργα ειναι ζωακια εξωτικα παρατημενα που τα αγορασαν για κατοικιδια