Μικρός πρίγκιπας μόνο στο όνομα


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Καλημερα στους συμφορουμιτες,

Να σας συστηθούμε και εμείς, ονομάζεται Prince και ήρθε μόλις χτες από Σερβία, εκτροφείο South Lamanis όπως είχα αναπτύξει και παλαιότερα. Σαν εμπειρία με εκτροφέα αρκετά καλή.

Η πρώτη μέρα είχε αρκετή νευρικότητα και να βρει λίγο τα πατήματα του. Δεν μπαίνουμε στο crate ούτε με υπογραφή δε ξέρω ποιου παρόλα αυτά το βράδυ κοιμήθηκε σε περιφραγμένο χώρο γύρω από το crate ένα 7ωρο χωρίς να ενοχλήσει ιδιαίτερα. Στο σπίτι εχω πάρει ψεύτο παρκέ πλαστικο για να μη γλιστράει, και χαλια, το ένα χαλί έφυγε ήδη για πλύσιμο Αγαπημένο του παιχνίδι είναι ένα μπαλάκι που χοροπηδαει σα τρελο, και ακολουθεί και αυτος από πίσω. Με το νερό με αγχώνει λίγο, τον αφήνω να πίνει αρκετό, που το θεωρώ υπερβολικά πολύ αλλά τελος πάντων. Τέλος, δεν τρελαίνεται για λιχουδιές, ίσως έχει πολλά ερεθίσματα. Αυτά για αρχή, θα χαρώ να ακούσω συμβουλές, διορθώσεις η οτιδήποτε.
Καλώς σας βρήκαμε!

*Το όνομα του thread είναι γιατί είμαστε λίγο γεματουληδες!!


7EC9F907-E5B1-460D-B128-C5E16426FC33.jpeg 1470524D-930E-430F-B988-6C0D7A9D7D3D.jpeg6C8D90CC-93C7-4BEE-B6FB-C62A7E1D0747.jpeg
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Να σου ζήσει. Έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου. Όσο αγαπισιαρικα είναι άλλο τόσο είναι ξεροκέφαλα.

Βόλτες, εκτόνωση, βόλτες, προσοχή στο φαγητό. Δεν συζητάμε να μένει εκτός οικογένειας. Κάποια στιγμή θα γίνει η ουρά σου.

* Εύχομαι να μην βγεί ένα από τα τούρμπο της φυλής.

Edit.

Νερό πάντα διαθέσιμο και όσο θέλει. Ενήλικο και με ζέστη μπορεί να πιεί 3/4 λίτρου για πλάκα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GSD92


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Όσο αγαπισιαρικα είναι άλλο τόσο είναι ξεροκέφαλα.
Πες το ψέματα, τον διορθώνω ελαφρώς από τώρα γιατί 'κολλάει' σε πράγματα, πχ σε συγκεκριμένο σημείο στο μπαλκόνι πέφτει με τα μούτρα μέχρι να βρει θησαυρό.

Κάποια στιγμή θα γίνει η ουρά σου.
Μακάρι! με αυτό το στόχο απέκτησα σκύλο. Φίλος 24/7!

Όσον αφορά το ΥΓ, απλά θα ευχηθώ το ίδιο, διαφορετικά θα τον μυήσω σταδιακά στο τρέξιμο.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Τώρα είσαι ο φροντιστής ενός κυνηγόσκυλου το οποίο έχει
  • φοβερά αποθέματα ενέργειας
  • μύτη τύφλα να έχουν οι ηλεκτρικές σκούπες
  • περήφανο
  • λαίμαργο μέχρι εκεί που δεν παίρνει
  • ευγενικό χωρίς ίχνος επιθετικότητας σε ανθρώπους ή άλλα ζώα
  • υπερβολικά δυνατό οπότε πρέπει να μην το κρατάς χαλαρά
  • με δυνατό πάτημα
  • αγέρωχο βλέμμα στα άλλα σκυλιά, αναιδές, που ίσως σε βάλει σε μπελάδες αν δεν προσέχεις
  • με πολύ γερά νεύρα
Για όσους αναφέρουν πως τα Λαμπ είναι φοβικά, εδώ μεσα το λένε συνήθως κάτοχοι Γ.Π. άσχετοι με Λαμπ, τι να πω.

* Τα χαλιά ελπίζω να ήταν φθηνά...
 




zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Πραγματικά ευχαριστώ για τα αγαπημένα bullet points που ειναι to the point & γεμάτα νόημα!

Θα προσπαθήσω να τα διαχειριστώ όλα με τη βοήθεια του φόρουμ αρχικά, και αν χρειαστεί, θα πάμε σε εκπαιδευτή να μας κάνει 'ανθρώπους', και εμένα και αυτόν!

Φοβικό θα ήταν η μόνη λέξη που ΔΕΝ θα έλεγα βλέποντας τον, την λέξη ατρόμητος από την άλλη..
 








Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Είναι γλυκύτατος, να τον χαίρεστε!!
Και συνονόματος με το δικό μου αγόρι!

ΥΓ. Συγγνώμη αλλά θέλω να σας πω ότι του φοράτε λάθος το περιλαίμιο του, πρέπει η μία πλευρά του κουμπώματος να περάσει ΜΕΣΑ από τον κρίκο και μετά να το κουμπώσετε :X3: Συγγνώμη και πάλι!
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
ΥΓ. Συγγνώμη αλλά θέλω να σας πω ότι του φοράτε λάθος το περιλαίμιο του, πρέπει η μία πλευρά του κουμπώματος να περάσει ΜΕΣΑ από τον κρίκο και μετά να το κουμπώσετε :X3: Συγγνώμη και πάλι!
Και αναρωτιόμουν για ποιο λόγο μπορεί να είναι τόσο δυσλειτουργικό...:oops: Ευχαριστούμε για τη παρατήρηση!!
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Και αναρωτιόμουν για ποιο λόγο μπορεί να είναι τόσο δυσλειτουργικό...:oops: Ευχαριστούμε για τη παρατήρηση!!
Όταν βρεις πώς κουμπώνει σωστά, όλα μπαίνουν στη θέση τους μαγικά!
Been there, done that :LOL:
 
  • Like
  • Love
Reactions: zouridi and mareco


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Είναι κουκλί, πολύ γρήγορα προσαρμόστηκε μου φάνηκε. Να έχετε μια υπέροχη ζωή μαζί!
 
  • Love
Reactions: zouridi


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Σας ευχαριστούμε όλους!!

Το μόνο πρόβλημα προς στιγμή είναι ότι δεν δέχεται την μετάβαση στη νέα τροφή, ξεχωρίζει και τρώει το 75% της παλιάς (rc, αν ήταν καμία άλλη θα την κρατούσα...) και τη καινούργια brit care αν του ΄ξεφύγει' και μασουλίσει καθόλου την φτύνει. Απλά επειδή η rc δεν έχει κάποιο βασικό κρέας νομίζω στα συστατικά αλλά περισσότερο 'fillers', δεν ξέρω τι παρόμοιο να του πάρω ώστε να είναι πιο ομαλό για αυτόν. Αλλη μια παρατήρηση είναι οτι η κροκέτα της rc ειναι περισσότερο στα μέτρα του και σε μέγεθος και σε τραγανότητα, την brit δεν μπορεί να την μασήσει. Δοκίμασα και να τη βρέξω αλλα τότε είναι που δε τρώει καμία απο τις 2.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Σας ευχαριστούμε όλους!!

Το μόνο πρόβλημα προς στιγμή είναι ότι δεν δέχεται την μετάβαση στη νέα τροφή, ξεχωρίζει και τρώει το 75% της παλιάς (rc, αν ήταν καμία άλλη θα την κρατούσα...) και τη καινούργια brit care αν του ΄ξεφύγει' και μασουλίσει καθόλου την φτύνει. Απλά επειδή η rc δεν έχει κάποιο βασικό κρέας νομίζω στα συστατικά αλλά περισσότερο 'fillers', δεν ξέρω τι παρόμοιο να του πάρω ώστε να είναι πιο ομαλό για αυτόν. Αλλη μια παρατήρηση είναι οτι η κροκέτα της rc ειναι περισσότερο στα μέτρα του και σε μέγεθος και σε τραγανότητα, την brit δεν μπορεί να την μασήσει. Δοκίμασα και να τη βρέξω αλλα τότε είναι που δε τρώει καμία απο τις 2.
Καλησπέρα φίλε μου,

Να τον χαίρεσαι τον μικρό!!!!

Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερες τροφές από την royal...
Μπορείς να δοκιμάσεις την Brit Fresh Chicken Junior Healthy Growth... είναι μικρή η κροκέτα...αυτήν έδινα στον Roger.
Επίσης πολύ καλή είναι η belcando puppy grain free... μικρή η κροκέτα και έχει και ζωμό-σάλτσα
που την κάνει ελκυστική.
Αυτές μέχρι 2-3 μηνών που θα μπορεί να μασάει καλύτερα την τροφή... δηλαδή μια πιο μεγάλη κροκέτα.

Τώρα για το γευστικό κομμάτι μπορείς να βάλεις ελάχιστο λάδι σολομού(essential ή canvit) σε κάθε δόση του φαγητού του ή κάποιο ζωμό όπως της nature's food.
 
  • Like
Reactions: zouridi


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δυστυχώς η μετάβαση από RC σε οτιδήποτε άλλο ποτέ δεν είναι εύκολη, δεν ξέρω τι βάζουν μέσα!
Εγώ προσπάθησα με όλες μου τις δυνάμεις να αλλάξω τροφή στον γάτο μου, αλλά ότι κι αν δοκίμασα, τις μισές δεν τις έτρωγε και με τις άλλες μισές έκανε ακατάσχετες διάρροιες μέχρι που αποδέχτηκα τη μοίρα μου και γύρισα μετανιωμένη στην RC.

Η Belcando μάλλον είναι μια καλή εναλλακτική, με τον ζωμό! Καλή τύχη!
 
  • Like
Reactions: zouridi and GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Δυστυχώς η μετάβαση από RC σε οτιδήποτε άλλο ποτέ δεν είναι εύκολη, δεν ξέρω τι βάζουν μέσα!
Εγώ προσπάθησα με όλες μου τις δυνάμεις να αλλάξω τροφή στον γάτο μου, αλλά ότι κι αν δοκίμασα, τις μισές δεν τις έτρωγε και με τις άλλες μισές έκανε ακατάσχετες διάρροιες μέχρι που αποδέχτηκα τη μοίρα μου και γύρισα μετανιωμένη στην RC.

Η Belcando μάλλον είναι μια καλή εναλλακτική, με τον ζωμό! Καλή τύχη!
Είναι φουλ στα τεχνητά γευστικά και έτσι γίνεται ελκυστική...
Μπορείς να δοκιμάσεις optimanova, ambrosia ή carnilove.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Είναι φουλ στα τεχνητά γευστικά και έτσι γίνεται ελκυστική...
Μπορείς να δοκιμάσεις optimanova, ambrosia ή carnilove.
Δοκίμασα carnilove-την έτρωγε καλά (γιατί είναι και περίεργος) αλλά τον έπιασε ακατάσχετη διάρροια που χρειάστηκε φαρμακευτική αγωγή για να επανέλθει. Ambrosia ούτε να τη δει. Το ίδιο και τη Naturea.
Ας μην βγω άλλο off topic αλλά πραγματικά έκανα ότι μπορούσα - τον είχα ξεκινήσει με britCare σαν γατάκι, αλλά δυστυχώς όταν τον άφησα σε φίλη για φιλοξενία έφαγε από το μπωλ του δικού της γάτου RC κι έκτοτε δεν υπήρξε γυρισμός! έχω προσπαθήσει πολλές φορές να του αλλάξω τροφή, με ολέθρια αποτελέσματα κάθε φορά!
 
  • Like
Reactions: GSD92


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Καλησπέρα φίλε μου,

Να τον χαίρεσαι τον μικρό!!!!

Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερες τροφές από την royal...
Μπορείς να δοκιμάσεις την Brit Fresh Chicken Junior Healthy Growth... είναι μικρή η κροκέτα...αυτήν έδινα στον Roger.
Επίσης πολύ καλή είναι η belcando puppy grain free... μικρή η κροκέτα και έχει και ζωμό-σάλτσα
που την κάνει ελκυστική.
Αυτές μέχρι 2-3 μηνών που θα μπορεί να μασάει καλύτερα την τροφή... δηλαδή μια πιο μεγάλη κροκέτα.

Τώρα για το γευστικό κομμάτι μπορείς να βάλεις ελάχιστο λάδι σολομού(essential ή canvit) σε κάθε δόση του φαγητού του ή κάποιο ζωμό όπως της nature's food.
Να είσαι καλά!! Δοκιμάσαμε τα πάντα αλλά το μυρίζουμε και φεύγουμε ακόμα!! Δεν έχει κάποιο αλλο ‘σύμπτωμα’ να πω ότι θα πάμε γιατρό. Και κενώσεις κανονικά και φουλ όρεξη για παιχνίδι. Αλλά πραγματικά τρώει μισή ποσότητα από την προτεινόμενη, ίσως και πιο λίγη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3