Μικρός πρίγκιπας μόνο στο όνομα


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Δυστυχώς η μετάβαση από RC σε οτιδήποτε άλλο ποτέ δεν είναι εύκολη, δεν ξέρω τι βάζουν μέσα!
Εγώ προσπάθησα με όλες μου τις δυνάμεις να αλλάξω τροφή στον γάτο μου, αλλά ότι κι αν δοκίμασα, τις μισές δεν τις έτρωγε και με τις άλλες μισές έκανε ακατάσχετες διάρροιες μέχρι που αποδέχτηκα τη μοίρα μου και γύρισα μετανιωμένη στην RC.

Η Belcando μάλλον είναι μια καλή εναλλακτική, με τον ζωμό! Καλή τύχη!
Πλεον σε τρώμε ούτε την RC…
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Να είσαι καλά!! Δοκιμάσαμε τα πάντα αλλά το μυρίζουμε και φεύγουμε ακόμα!! Δεν έχει κάποιο αλλο ‘σύμπτωμα’ να πω ότι θα πάμε γιατρό. Και κενώσεις κανονικά και φουλ όρεξη για παιχνίδι. Αλλά πραγματικά τρώει μισή ποσότητα από την προτεινόμενη, ίσως και πιο λίγη.
Ελπίζω να μη βγει κακομαθημένο σαν τη δική μου...είναι το πιο καλό σκυλί του κόσμου αλλά πολύ δύσκολο στο φαί..βρηκα την ησυχία μου με την ξηρά τροφή που επιλέγω και 1 κουταλιά της σούπας υγρή carnilove σε σακουλάκι ή σάλτσα belcando. Οποια ξηρά και να δοκίμαζα..τη μύριζε και έφευγε!
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Ελπίζω να μη βγει κακομαθημένο σαν τη δική μου...είναι το πιο καλό σκυλί του κόσμου αλλά πολύ δύσκολο στο φαί..βρηκα την ησυχία μου με την ξηρά τροφή που επιλέγω και 1 κουταλιά της σούπας υγρή carnilove σε σακουλάκι ή σάλτσα belcando. Οποια ξηρά και να δοκίμαζα..τη μύριζε και έφευγε!
Ακριβώς!! Μυρίζει και φεύγει αδιάφορος! Δε περίμενα βάση αυτών που έχω ακούσει για τα lab ότι θα είχε τέτοιο θέμα
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ακριβώς!! Μυρίζει και φεύγει αδιάφορος! Δε περίμενα βάση αυτών που έχω ακούσει για τα lab ότι θα είχε τέτοιο θέμα
Πραγματι εινσι περίεργο ΑΝ εινσι αυτο...πρωτίστως να αποκλείσει κατι αλλο ο γιατρός.. η δική μου βέβαια είναι ημιαιμη..και τρωει τα ΠΑΝΤΑ εκτός από την ξηρά...φρούτα, λαχανικά, κριτσινια κλπ..ενίοτε λίγο απ το δικο μας φαι αλλα πολυ σπάνια ( εκτός από φακες που τις τσακιζει) γιατι δεν θελω να τρωει αλάτια κλπ
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Να είσαι καλά!! Δοκιμάσαμε τα πάντα αλλά το μυρίζουμε και φεύγουμε ακόμα!! Δεν έχει κάποιο αλλο ‘σύμπτωμα’ να πω ότι θα πάμε γιατρό. Και κενώσεις κανονικά και φουλ όρεξη για παιχνίδι. Αλλά πραγματικά τρώει μισή ποσότητα από την προτεινόμενη, ίσως και πιο λίγη.
Ίσως να ανήκει στην κατηγορία των δύσκολων σκυλιών στο φαΐ(για λαμπραντόρ περίεργο :giggle: )... αν και είναι μικρό για να το καταλάβεις.
Βάλτου στη τροφή ελάχιστο λάδι σολομού ή λίγο ζωμό, όπως σου έγραψα παραπάνω... θα το φάει όλο.
Πάντως μην μπεις στη λογική ξηρά τροφή με λίγη κονσέρβα(αυτό προτείνουν οι κτηνίατροι...), υπάρχουν πολύ καλύτερα βοηθητικά γεύσης.
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Σιγά σιγά θα τον φέρω σε επαφή με θάλασσα γιατί αργότερα το καλοκαίρι θα πάμε Κρήτη by the sea και θέλω να έχει εξοικειωθεί ώστε να απολαύσει στο φουλ τις λίγες αυτές μέρες. Ο καθαρισμός του μετά τη θάλασσα με σκέτο γλυκό νερό ενδείκνυται; Η χαλάει τα έλαια του τοιχώματος;
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Σιγά σιγά θα τον φέρω σε επαφή με θάλασσα γιατί αργότερα το καλοκαίρι θα πάμε Κρήτη by the sea και θέλω να έχει εξοικειωθεί ώστε να απολαύσει στο φουλ τις λίγες αυτές μέρες. Ο καθαρισμός του μετά τη θάλασσα με σκέτο γλυκό νερό ενδείκνυται; Η χαλάει τα έλαια του τοιχώματος;
Ένα καλό ξέβγαλμα με νεράκι και μετά στέγνωμα με πιστολάκι ή στον ήλιο.
Επειδή είναι μικρός μην τον πιέσεις...και να μην θέλει στην αρχή να μπει δεν πειράζει... σιγά σιγά.
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Ενα μικρό update από τον Prince που μου έχει πάρει μυαλό καρδιά και γενικά τα πάντα!

Τρομερή εξυπνάδα, έως τρομακτική θα έλεγα. Ότι είχα διαβάσει και ακούσει για Labrador ισχυουν. Εάν δε το ζήσεις δε μπορείς να το καταλάβεις πλήρως.

Το μόνο ‘θέμα’ που αντιμετωπίζω είναι η αυτοσυγκράτηση του όταν βλέπει αλλο σκύλο. Ενώ γενικά ακούει σε πολύ πολύ καλό βαθμό, και βασικές εντολές αλλά και εντολές που απαιτούν αυτοσυγκράτηση, πχ να αφήσει κάτι που μυρίζει-δαγκώνει, να περιμένει να φάει την τροφη του, να είναι δίπλα μου στη βόλτα, και έχει και πολύ καλό recall Όταν δει αλλο σκύλο κατεβάζει ρολά και απλά θέλει να πάει. Όταν τον πηγαίνω στο πάρκο με αλλά σκυλιά, παίζει, τα γνωρίζει και μετά είναι πάλι υπάκουος. Όταν όμως δει ένα σκύλο για πρώτη φορά, δεν μπορεί να συγκρατηθεί και απλά τραβάει.
Η εν γένη του συμπεριφορά είναι καλη,(δεν καταστρέφει, δεν απαιτεί επιμονα και με άσχημο τρόπο κλπ)
Εδώ χρειάζεται να δουλέψω στο να αδιαφορεί η στην υπομονή;(στο μυαλό μου τα έχω διαχωρίσει και έχω προσπαθήσει να τα περασω στην εκπαίδευση διαφορετικά).

CD6E371C-2503-4A8E-9FC4-EDE5CCE98449.jpegCC5C9D1C-1079-4488-85A5-736596E7B32E.jpegC2AD446C-0683-47EB-89A2-FFBA0E0A194F.jpegF08FC07B-C28E-487F-A7E5-62485B45F7D0.jpegD9D6838B-852B-49F0-901F-9D2BEF2F9E32.jpegED1EAE11-9B3F-4F64-8D09-F726039CA164.jpeg
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ενα μικρό update από τον Prince που μου έχει πάρει μυαλό καρδιά και γενικά τα πάντα!

Τρομερή εξυπνάδα, έως τρομακτική θα έλεγα. Ότι είχα διαβάσει και ακούσει για Labrador ισχυουν. Εάν δε το ζήσεις δε μπορείς να το καταλάβεις πλήρως.

Το μόνο ‘θέμα’ που αντιμετωπίζω είναι η αυτοσυγκράτηση του όταν βλέπει αλλο σκύλο. Ενώ γενικά ακούει σε πολύ πολύ καλό βαθμό, και βασικές εντολές αλλά και εντολές που απαιτούν αυτοσυγκράτηση, πχ να αφήσει κάτι που μυρίζει-δαγκώνει, να περιμένει να φάει την τροφη του, να είναι δίπλα μου στη βόλτα, και έχει και πολύ καλό recall Όταν δει αλλο σκύλο κατεβάζει ρολά και απλά θέλει να πάει. Όταν τον πηγαίνω στο πάρκο με αλλά σκυλιά, παίζει, τα γνωρίζει και μετά είναι πάλι υπάκουος. Όταν όμως δει ένα σκύλο για πρώτη φορά, δεν μπορεί να συγκρατηθεί και απλά τραβάει.
Η εν γένη του συμπεριφορά είναι καλη,(δεν καταστρέφει, δεν απαιτεί επιμονα και με άσχημο τρόπο κλπ)
Εδώ χρειάζεται να δουλέψω στο να αδιαφορεί η στην υπομονή;(στο μυαλό μου τα έχω διαχωρίσει και έχω προσπαθήσει να τα περασω στην εκπαίδευση διαφορετικά).

View attachment 75119View attachment 75120View attachment 75121View attachment 75122View attachment 75123View attachment 75124
Είναι τόσο κούκλος!!!!!!!!! Ν περνάτε όμορφα μαζί!
 
  • Like
Reactions: zouridi


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Καλημερα στην ομάδα, λίγο βοήθεια με το Prince!

Είχα φύγει ταξίδι μια εβδομάδα και ο πρινς έμεινε σπίτι. Από χθες το βράδυ μέχρι σήμερα το πρωί το σκυλι έχει κάνει τσίσα 2 φορές μέσα στο σπίτι (ακόμα και μέσα στο box) ενώ βγήκε βόλτα και ενώ εδώ και κανένα 2μηνο και βάλε δεν είχαμε κανένα ατύχημα.
Λέτε να είναι κάποιο θέμα υγείας η θέμα συμπεριφοράς;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
οσο ελειπες ποιος τον προσεχε? ατομο που τον προσεχει καθημερινα, η καποιος φιλος?
μπορει να του αλλαξε τελειως το προγραμμα βολτας και να εχει μπερδευτει.
μπορει ακομα να επαθε ουρολοιμωξη. αν συνεχιστει, καλο ειναι να ρωτησεις και τον κτηνιατρο σου.
 
  • Like
Reactions: zouridi


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Άτομο που τον πρόσεχε καθημερινά, απλά με εμένα έχει πιο έντονα τη σχέση αφεντικό - σκύλος. Δεδομένου ότι δεν αλλαξε το πρόγραμμα και ότι το έκανε μολις γύρισα, μπορεί να είναι σημάδι ζήλειας; Επειδή είχε την αμέριστη προσοχή για μια βδομάδα και όταν γύρισα την εχασε;
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Καλησπέρα στο forum!

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αλλαγή τροφής καθώς ενώ του έχει κάτσει σχετικά καλά, είναι σχετικά μικροκαμωμένος (25 κιλά, πεινάει συνέχεια και πρόσφατη φωτογραφία που είδα από τον αδερφό του με έκανε να τρομάξω στο πόσο διαφορά έχουν στο μέγεθος). Τώρα δίνω brit care junior large η οποία ανατιμήθηκε οπότε λέω ευκαιρία να πάω σε μια καλύτερη. Σκέφτομαι N&D ή Naturea Naturals. Ποια είναι η γνώμη σας;
 






Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Τι ηλικία έχει? Ο αδερφός του φαίνεται λίγο παχύσαρκος. Γενικά καλό είναι να μη φορτώνονται πολλά κιλά όσο είναι στην ανάπτυξη γιατί τους κάνει κακό σε σκελετό και αρθρώσεις.
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Είναι 11 μηνων και μιας βδομάδας. Συμφωνώ, αυτός είναι ο λόγος που τρώει αυστηρά με ζυγαριά, απλά μην αποφύγω παχυσαρκία και επιβάρυνση στις αρθρώσεις και χάσει ανάπτυξη..
Οι γονείς του είναι 36 και 34, αυτός φαίνεται δεν θα πάει πάνω από 28.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Castro48 and Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.071
20
Πάτρα
Τι ηλικία έχει? Ο αδερφός του φαίνεται λίγο παχύσαρκος. Γενικά καλό είναι να μη φορτώνονται πολλά κιλά όσο είναι στην ανάπτυξη γιατί τους κάνει κακό σε σκελετό και αρθρώσεις.
Και εγώ σκεφτόμουν ότι πρόκειται περί παχυσαρκίας. Αλλά μετά λέω η ιδέα μου θα είναι.
 
  • Like
Reactions: Castro48






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3