Μορφολογια και Ορολογια


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
παιδια εγω δεν ξερω απο γραμματικη το εχω δηλωση αλλωστε και μαλιστα εχω πει ευτυχως που δεν ξερουν και τα σκυλακια μου και δεν "πεφτω" στα ματια τους ,περαν αυτου το δικο σας υπαναπτυκτος ειναι πραγματικα υποαναπτυκτος εβαλα και link πριν για να το δειτε
οσο αναφορα το αν υπηρχε ο ορος υπογναθισμος πως πραγματικα θα λεγοταν ειναι μια υποθεση που θα παραμεινει υποθεση
η συζητηση για αυτα μου φερνει γελιο οσο ξεφτομαι τι γινετε οταν ανθρωποι παιζουν σκραμπλ και φανταζομαι εμας να εχουμε πιει και κανα ποτηρακι θα κελαηδουσαμε ,να βγουμε καποια στιγμη ολοι μαζι θα το ηθελα
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
................ στην ορθογραφία θα κολλήσουμε?
ενα απο τα πολυ ασχημα του φορουμ
και μηλω εγω που ειμαι ανορθογραφος. καποιοι απλα .....εκτελουν εν ψυχρω. καποιοι αλλοι το κανουν για πλακα, και πραγματικα εχουν πλακα.π.χ.diablo2
μπορουμε να χρησιμοποιουμε και τον αυτοματο διορθωτη του word, δεν ειναι κακο, εγω καποιες φορες το κανω.
αφου ειμαστε κατα της κακοποιησης γιατι οχι και κατα της κακοποιησης της γλωσσας. και η γλωσσα εχει ψυχη:)

 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Krina αν κοιτάξεις πιο πάνω ΚΑΙ στο link που έβαλες υπάρχει ο (σωστός) όρος "υπανάπτυκτος".
η συζητηση για αυτα μου φερνει γελιο οσο ξεφτομαι τι γινετε οταν ανθρωποι παιζουν σκραμπλ και φανταζομαι εμας να εχουμε πιει και κανα ποτηρακι θα κελαηδουσαμε ,να βγουμε καποια στιγμη ολοι μαζι θα το ηθελα
Α καλά έχω ρίξει καυγάδες στο σκραμπλ, για κάτι ανύπαρκτες λέξεις που κανείς δε γνωρίζει, ούτε χρησιμοποιεί (αλλά υπάρχουν στα λεξικά!). Μην το συζητήσουμε καλύτερα :p
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
λοιπον το εψαξα ακομα περισσοτερο...

υπογναθισμος υπαρχει σαν ορος της κυνολογιας (και πιο διαδεδομενος μαλιστα).οσα προτυπα απο τα βιβλια μου διαβασα,ετσι το αναφερουν.

τωρα υπαρχει οντως και ο "οπισθογναθισμος" αλλα συνανταται σπανιοτερα.

ειναι δοκιμος σαν ορος και το "υπογναθισμος".

και εγω την φιλολογια τελειωνω...ετσι ετσι,θεωρητικη κατευθυνση!!:D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Γραμματικά έχει δίκιο η Rottie.

Προ-γναθισμός θα έπρεπε να συνοδεύεται (και συνοδεύεται) από τον οπισθο-γναθισμό.

Αν ίσχυε ο υπο-γναθισμός ώς ερμηνεία του "υπανάπτυκτου" - (υπανάπτυκτη σιαγόνα) δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιείται ώς αντίθετο το προ αλλά το υπερ (υπεργναθισμός) είναι παρόλα αυτά πολύ καλή εξήγηση.

Σε όλα τα πρότυπα φυλών χρησιμοποιείται ο όρος υπογναθισμός και ο όρος προγναθισμός. Ο όρος υπογναθισμός υπάρχει και στον άνθρωπο, στο άλογο κλπ ... ΙΣΩΣ ο ένας όρος περιγράφει μία δυσμορφία ενώ ο άλλος μία άλλη ... έχουμε δηλαδή προγναθισμό άνω ή κάτω γνάθου - και ξεχωριστά υπογναθισμό στην κάτω γνάθο, δύο περιπτώσεις με ίδια (ή σχεδόν ίδια) εικόνα αλλά διαφορετική αιτιολογία και αντιμετώπιση.

Ενας ορθοδοντικός κτηνίατρος θα βοηθούσε την συζήτηση ...
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf