Μπάλες ναφθαλίνης ! ΠΡΟΣΟΧΗ


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Είδα ότι κάποιος πέταξε σε κάποια χώματα με δέντρα κλπ μπάλες ναφθαλίνης οι οποίες ήτανε κλειστές μέσα σε ένα πλαστικό, εμένα μου έρχεται στο μυαλό τις πέταξε για να μην πηγαίνουνε τα σκυλιά / γατιά στο σημείο αυτό.

Τις περισυνέλεξα μην τυχών και κάποιο ζωάκι τις φάει, θέλω να μου πει κάποιος με σιγουριά απαγορεύεται αυτό που έκανε; Το έριξε για να το φάνε τα σκυλιά ή γάτες; Ξέρω ότι μπορούν να κάνουνε ζημιά, από νομικής άποψης τι γίνεται;
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Ναφθαλίνη δεν μου έχει τύχει. Θα έχω όμως το νου μου:unsure: (μου έβαλες ιδέα). Εγώ πάλι είδα θειάφι. Στην περίμετρο, στο πεζοδρόμιο και σύριζα στον εξωτερικό τοίχο της πολυκατοικίας είχαν ρίξει θειάφι επανειλημμένα. Δεν γνωρίζω εάν κάνει κακό σε σκυλιά/γατιά αλλά γνωρίζοντας ότι στην πολυκατοικία μένει ένας κύριος ο οποίος συνέχεια φωνάζει για τα σκυλάκια / γατάκια που του λερώνουν το πεζοδρόμιο και φυλάγοντας το ρούχα μου (δες Ίρις) για να τα έχω όλα :Dάλλαξα δρόμο. Οι σακούλες με τα σκουπίδια που αφήνουν σε γωνίες που δεν έχουν κάδο δεν τον πειράζουν... :mad:
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Το θειάφι είναι για τα φίδια, δεν είναι τοξικό για σκυλιά και γάτες (αλλά από την μυρωδιά δεν πλησιάζουν ούτε αυτά).

Αν την ρίξανε αντί για φόλα τη ναφθαλίνη γιατί να την έχουν κλειστή στο σακουλάκι;
 
  • Like
Reactions: mareco






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κερδίζουμε κάτι, άμα συμμετάσχουμε;
ενα φακελάκι αντισκωριακό! :p
Αν απαγορεύεται που πεταξε κάποιος ναφθαλίνη???? ε όχι περισσότερο από όσο δεν επιτρεπεται (οχι απαγορεύεται) που πετάνε σκουπιδια στο δρόμο.
Τη ναφθαλίνη οπως και το θειάφι τα χρησιμοποιουν για φίδια και ποντίκια στο χωριό μου....
 




Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Το θειάφι είναι για τα φίδια, δεν είναι τοξικό για σκυλιά και γάτες (αλλά από την μυρωδιά δεν πλησιάζουν ούτε αυτά).

Αν την ρίξανε αντί για φόλα τη ναφθαλίνη γιατί να την έχουν κλειστή στο σακουλάκι;
Μα δεν ήτανε κλειστές σε πλαστικό όλες.
 




Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Η ναφθαλίνη σύμφωνα με site είναι τοξική. Τώρα, ίσως να έβαζες ένα χαρτί "Βρέθηκε υλικό επικίνδυνο για τα παιδιά αλλά και τα ζώα γύρω από τα δέντρα. Τα σκουπίδια στους κάδους, σε περίπτωση που ξαναβρεθεί κάτι παρόμοιο θα θεωρηθεί εσκεμμένο και θα γίνει καταγγελία στο ΑΤ της περιοχής για να μην κινδυνέψει κανείς, ειδικά μικρά παιδιά.". 1.τονίζεις το "παιδιά" (γιατί αλλιώς χ*στηκαν), 2.πιστεύω δεν ήταν φόλα 3.ποτέ δεν ξέρεις (μην πεις ΤΙ ήταν γιατί μπορεί κάποιος που σκέφτεται να ξεκάνει τα ζωντανά να πάρει ιδέες).
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Σχετικα με το θειαφι νομιζω οτι ειναι επικινδυνο να δημιουργησει εγκαυμα σε συνδυασμο με το νερο.Πχ αν πιασουμε με βρεγμενα χερια θειαφι,η αν ο σκυλος με βρεγμενες πατουσες πατησει σε θειαφι.