Μπάνιο, πόσο συχνά?


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
κι εγώ έχω μείνει μετέωρος .....
τουλάχιστον με τα ανθρώπινα σαμπουάν κατάλαβα ότι μπορεί να τύχει να είναι κατάλληλο για τον σκύλο μπορεί και τελείως ακατάλληλο
αλλά με την συχνότητα?????????
εγώ καταλαβαίνω ότι το καθόλου μπάνιο είναι καλύτερο-μιάς και δύσκολα ο σκύλος θα έπαιρνε σαπούνια απο μόνος του....μάλλον προς το να βρωμίζεται ανελέητα τείνει η φυσική του τάση...:lol:
Στη φύση ως γνωστόν δεν υπήρχε Dove. Ό,τι μπωτέ έκαναν μόνα τους το έκαναν στα ποτάμια και σε καμια λίμνη. Βέβαια δεν υπήρχαν και οι ράτσες που έχουμε σήμερα, με ζάρες, χωρίς ζάρες, με τρίχωμα έτσι, με τρίχωμα αλλιώς κλπ.

Άσε και την εργασία της κάθε φυλής... Οι δικιές μου ας πούμε πέρασαν μια περίοδο σε οίκους ανοχής ως σκύλοι συντροφιάς ιεροδούλων και των πελατών τους :D. Να υποθέσω ότι ήταν παστρικιές και άρα πρέπει να τις πλένω πιο συχνά και να τις παρφουμάρω? :maria::paja1:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
οι πελάτες πήγαιναν για να κάνουν συντροφιά με γαλλικά μπουλντόγκ???????
:lol:
ω ρε βίτσιαααααααααα :D:D:D:D:D:D

εννοείται πως έχεις δίκιο περι φύσης και dove
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
2 χρονια που τον εχω 3 φορες τον εχω κανει μπανιο πριν τις εκθεσεις
απο το τελευταιο εχουν περασει 6 μηνες σχεδον.μια χαρα ειναι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
οι πελάτες πήγαιναν για να κάνουν συντροφιά με γαλλικά μπουλντόγκ???????
:lol:
ω ρε βίτσιαααααααααα :D:D:D:D:D:D
Aμέ! Στην αρχή κυνηγούσαν ποντίκια και γυρνοβολούσαν στα λιμάνια και μετά μπήκαν στα σαλόνια με τα κόκκινα βελούδα αλά μουλενρούζ! Από εκεί τα είδαν οι πελάτες-ευγενείς που πολύ τους άρεσαν και τα φεραν στα γαλλικά σαλόνια!

Μην μου ξανακουνηθεί κανένας εργασιάκιας γιατί εμείς διαπρέψαμε στο αρχαιότερο επάγγελμα! :maria::paja1:
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
19μηνών σκύλο και μόνο μια φορά μπανάκι με σαμπουάν.
Πάντως όποτε έχουμε μουσαφίρηδες στο σπίτι μου λένε το γνωστό "Ωραίο τρίχωμα σαν βελούδο, αλλα δεν κάνει που την μπανιαρίζεις συνέχεια" :D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα δικα μου τα κανω οσο πιο αρεα μπορω μπανιο!
Εκτος αν τρεχει κατι- ετσι η μια μικρη μου εκανε τωρα καπιοα μπανια με allercalm, επειδη εβγαλε κατι σπυρακια!
Της αλλες της επλυνα γυρο το πασχα για τελευταια φορα.

Μονο το κοκερ κανει καθε εβδομαδα μπανιο!
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Kαι δυστυχως δεν το κάνει μόνη της το μπάνιο της...!
:D:D:D
(αναβει τουλαχιστον το θερμοσιφωνα ;) )


Εγω τη Λορα την κανω 3 φορες το χρονο μπανιο και το τριχωμα της είναι πολυ απαλο. Το καλοκαιρι ξεπλυμα με νερο μετα τη θαλασσα.
Ο Τσαρλι κανει μπανιο πιο συχνα, γυρω στις 5 φορες το χρονο γιατι ειναι βρωμιαρης :p
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
νταξη...οκ....καλυτερα ειναι να μην κανουν συχνα μπανιο,αλλα δεν γινεται...να τον εχω 6 μηνες απλυτο πχ κ να τον εχω να κοιμαται στα μαξιλαρια μου?ε δε λεει....οσο υπαρχει επαφη,πρεπει να ειναι καθαρα...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Έχω γύρω στο εξάμηνο να τον μπανιάρω

Μια χαρά είναι το κοπρόσκυλο.

Ότι τοπικό καθάρισμα και το καθημερινό βούρτσισμα. Όλα τα άλλα...

:)
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Εμείς είμαστε ψιλοβρώμες! Η Κάρλα έχει να κάνει μπάνιο (κανονικό με σαμπουάν δηλαδή) από το Μάρτιο και η μικρή δεν έχει κάνει ποτέ (κουβαλάει επάνω της ακόμη την Ουγγαρία :D).
Τα δικα μου τα κανω οσο πιο αρεα μπορω μπανιο!
Εκτος αν τρεχει κατι- ετσι η μια μικρη μου εκανε τωρα καπιοα μπανια με allercalm, επειδη εβγαλε κατι σπυρακια!
Της αλλες της επλυνα γυρο το πασχα για τελευταια φορα.
Εγώ παιδιά έχω να τον κάνω μπάνιο απο τον Αυγουρστο, ίσως και πιο πριν. Μέσα σε εναν χρόνο τον έκανα μπάνιο 2 φορές.
Φίιιιου!! Πάλι καλά, γιατί νόμιζα ότι ο Ούζος είναι βρωμύλος :D:D:D:D
Ο καλός του μπαμπάς αρνείται να τον πλύνει πάνω από 2-3 φορές το χρονο, αν και ο μικρός λατρεύει το νερό περισσότερο κι από τα βατράχια:D:D
Καθάρισμα τοπικό, βούρτσισμα κλπ
Η μικρή είναι 6 μηνών και δεν την έχω κάνει ακόμα μπάνιο, διότι -πείτε με τρελλή, πείτε με παλαβή μάνα!- μυρίζει ακόμα αυτήν την απίστευτη κουταβίλα-μωρίλα και δε θέλω να χάσω αυτή τη μυρωδιά:D:D:D:D
Τη Μπουμπού μας τη μαυρούκα (γκριφόν-κανίς) την κάνουμε κάθε δύο μήνες περίπου με ειδικό σαμπουάν για μαύρα σκυλάκια :)
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Μονο το κοκερ κανει καθε εβδομαδα μπανιο!
ναι το διαβασα στο αλλο ποστ... διερωτομαι.. το κοκερ σου γιατι δεν το πιανει ο κανονας - οχι τοσο συχνα μπανιο και οχι ανθρωπινα σαμπουαν??Δεν του δημιουργουνται προβληματα? Πραγματικα θα ηθελα να μαθω.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ναι το διαβασα στο αλλο ποστ... διερωτομαι.. το κοκερ σου γιατι δεν το πιανει ο κανονας - οχι τοσο συχνα μπανιο και οχι ανθρωπινα σαμπουαν??Δεν του δημιουργουνται προβληματα? Πραγματικα θα ηθελα να μαθω.
Δεν ειναι κοκερ ΜΟΥ- αλλα της κορης μου (θα με σκοτωσει, εαν δεν το τονιζω!!!).
Καπιοα τεκμηριομενη απαντηση δεν εχω!
Αλλά βασικα εχει παρατηρηθει, οτι σε σκυλια με μακρη και μεταξενιο τριχωμα (Cocker, Setter, Yorkie, Afghan) , οσο τα πλενεις- τοσο μεγαλωνει το μαλλι τους.
Και επισης εχω ακουσει και απο πολλους ιδιοκτητες λαγονικου αφγανισταν, που τα μαλλια τους μοιαζουν με αυτο του American Cocker, οτι τα πλενουν με ανθρωπινα σαμπουαν. Μπορει να ειναι το ειδος τετοιο!
Προβληματα ΔΕΝ ΕΧΕΙ απολυτος κανενα! Εχει μακρη και λαμπερο τριχωμα χωρις ψαλιδα, καθαρο δερμα χωρις κοκκινιλες η πυτιριδα.
Οποιος θελει να βεβαιωθει- ας ερθει να το δει και απο κοντα!

Παντος να πουμε και κατι γενικο:
Εαν καπιος πλενει τον σκυλο του, που δεν εχει γενικος προβληματα με το δερμα του, 2-3 φορες το χρονο- δεν εχει και πολυ σημασια, τι σαμπουαν χρησημοποιει.
Εαν τα σκυλια πλενονται πιο συχνα θελει βεβαια πιο πολυ προσοχη στην επιλογη του καταλληλου προιων ( αυτο που κανει στο δικο μου σκυλο καλο- δεν κανει απαραιτητα και για τον δικο σου)- και εαν εχουν και καποια δερματικα προβληματα, καλο ειναι να χρησημοποιτε φαρμακευτικα σαμπουαν!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δεν ειναι κοκερ ΜΟΥ- αλλα της κορης μου (θα με σκοτωσει, εαν δεν το τονιζω!!!).
Καπιοα τεκμηριομενη απαντηση δεν εχω!
Αλλά βασικα εχει παρατηρηθει, οτι σε σκυλια με μακρη και μεταξενιο τριχωμα (Cocker, Setter, Yorkie, Afghan) , οσο τα πλενεις- τοσο μεγαλωνει το μαλλι τους.
Και επισης εχω ακουσει και απο πολλους ιδιοκτητες λαγονικου αφγανισταν, που τα μαλλια τους μοιαζουν με αυτο του American Cocker, οτι τα πλενουν με ανθρωπινα σαμπουαν. Μπορει να ειναι το ειδος τετοιο!
Προβληματα ΔΕΝ ΕΧΕΙ απολυτος κανενα! Εχει μακρη και λαμπερο τριχωμα χωρις ψαλιδα, καθαρο δερμα χωρις κοκκινιλες η πυτιριδα.
Οποιος θελει να βεβαιωθει- ας ερθει να το δει και απο κοντα!

Παντος να πουμε και κατι γενικο:
Εαν καπιος πλενει τον σκυλο του, που δεν εχει γενικος προβληματα με το δερμα του, 2-3 φορες το χρονο- δεν εχει και πολυ σημασια, τι σαμπουαν χρησημοποιει.
Εαν τα σκυλια πλενονται πιο συχνα θελει βεβαια πιο πολυ προσοχη στην επιλογη του καταλληλου προιων ( αυτο που κανει στο δικο μου σκυλο καλο- δεν κανει απαραιτητα και για τον δικο σου)- και εαν εχουν και καποια δερματικα προβληματα, καλο ειναι να χρησημοποιτε φαρμακευτικα σαμπουαν!
Σκυλί από σκυλί διαφέρει, και ως προς το ph. Επίσης στα ανθρώπινα σαμπουάν (όπως και στα σκυλίσια), σαμπουάν από σαμπουάν διαφέρει και ως προς το ph και ως προς τα συστατικά. Δεν μπορούν να υπάρξουν γενικευμένα συμπεράσματα. Μόνο αν αρχίσει να ψάχνει κανείς τι ph έχει η φυλή του σκύλου του, να διαβάζει τα συστατικά και το ph του ανθρώπινου σαμπουάν κλπ. Πολύ φασαρία για το τίποτα. Το θεωρώ πιο λογικό να ψάξει κανείς να βρει ένα καλό και ουδέτερο σαμπουάν για σκύλο και να δει και μερικά reviews από εμπειρίες και άλλων χρηστών παρά να πάει στο Hondos Center και να αρχίσει να ψάχνει τις ετικέττες...
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
οχι - δεν αμφισβητω καθολου το υπεροχο τριχωμα της κοκερινας της κορης σου... (ε? με παραδεχεσαι?)

απλα μου κανει εντυπωση , γιατι ολοι ειδικοι - ασε εμας, φωναζουν οχι συχνα μπανιο και οχι με ανθρωπινα shampoo και μου εκανε εντυπωση.. μπραβο! ειναι το πιο καθαρο σκυλι που ξερω ως τωρα! χαχαχα!

Εχουν τα σκυλια ψαλιδα? αλλο και τουτο.. (παλι δεν αμφιβαλλω - απλα δεν μου ειχε περασει καν απο το μυαλο)

Παντως ειλικρινα, στα δικα μας - που μπανιο κανουν μια το μηνα και αν... μετα το το douxo το μπλε, βαζω το τζονσον και ποτε δεν ειχαμε το παραμικρο προβλημα.
 


tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
καθε τρεις βδομάδες και ενδιάμεσα ''μπιντε":D και σαπουνισμα ποδιών και είμαστε τέλεια!όπως πολύ σωστά λέει και ο Λαυρέντης ,δεν είναι δυνατόν να ξαπλώνει στα κρεβάτια μας ,τα μαξιλάρια μας ,τους καναπέδες μας και να ειναι μές την βρωμίλα.
 


Antigoni87

Active Member
4 Δεκεμβρίου 2010
29
0
Χολαργός
Το ίδιο και εμείς, κάθε 3 βδομάδες περίπου, με εξαίρεση όταν λερωθεί πολύ! Επίσης του αρέσει καμιά φορά τον χειμώνα το στέγνωμα με πιστολάκι, στη μέτρια θερμοκρασία και ένταση, και από απόσταση. Έχει μακρύ σχετικά τρίχωμα, και σπαστό, και μετά το πιστολάκι είναι πολύ πιο απαλό ακόμη κι αν δε χτενιστεί καθόλου. Αλλά 8 στις 10 φορές απλό στέγνωμα με πετσέτα, και εκεί κομπιάζει περισσότερο... Γενικώς έχουμε θέμα με τους κόμπους. Τελοσπάντων, το μπανάκι δεν το γουστάρει καθόλου και όταν ακούσει τη λέξη απλώνεται στο πάτωμα σαν τομάρι γδαρμένο και αυξάνεται το βάρος του κατά 20 κιλά...! Τον κουβαλάς σαν πεθαμένο μέχρι τη μπανιέρα. Αλλά μετά του λες "πόδι" για να τον πλύνεις από κάτω και τα σηκώνει ένα ένα με τη σειρά :)