Μπάνιο σκύλου


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Παλιότερα που ήταν νέα με δυνατό οργανισμό και η δικιά μου στέγνωνε χωρίς πιστολάκι .Τώρα λόγω ηλικίας προσπαθώ να επισπεύσω το στέγνωμα με αυτό . Τον Χειμώνα αν έχουμε τον σκύλο μας σε ζεστό μέρος ,δεν είναι απαραίτητο .Θα το δούμε και εμείς πως το παίρνει ,αν κρυώνει ή όχι ...Το καλοκαίρι είναι πλεονασμός ,εκτός και αν θέλουμε να φουντώσουνε (αισθητικά δηλαδή ).
Έχω όμως την εντύπωση και δεν είμαι σίγουρη ,ότι όταν στεγνώνει μόνη της αφήνει μία μυρωδιά "σκυλίλας " που λέμε, πιό έντονη απότι με πιστολάκι .
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Να προτιμάτε το πιστολάκι για στέγνωμα γιατί αν ο σκύλος αποφασίσει να "στεγνώσει" απο μόνος του θα τα κάνει όλα λούτσα στο σπίτι :D
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Τον έκανα μπάνιο πριν 1μιση μήνα και δεν έχω σκοπό να τον ξανακάνω στα κοντινά... Απλά να.. καλοκαιράκι είναι, όλο και κάπου θα πλατσουρίσουμε ή θα μπουγελωθούμε, να ξέρω πως να το χειριστώ μετά... :)

Η μυρωδιά που μπορεί να αφήσει δεν με πολυενοχλεί, πιο πολύ για να μην κρυώσει αυτός φοβάμαι. Τώρα όσο για το αν θα τα κάνει λούτσα μες στο σπίτι, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο! :D

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
Παιδιά έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα!!! Ο σκύλος μου έχει πυτιρίδα και το ξέρω, αυτός όχι και πολύ που θα τον ενδιέφερε κιόλας!!! Επειδή τον έλουσε πρόσφατα ο καλός μου δεν ξέρω αν του έβαλε υπερβολικά πολύ σαμπουάν ή δεν τον ξέβγαλε καλά...Τι να κάνω να τον ξεβγάλω με σκέτο νεράκι και χαμομήλι;
 
Last edited:


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Πηγα να αγορασω 1 σαμπουαν για τον σκυλο και ειχε πολλα διαφορετικα,θολωσε το ματι μου.Ακριβα,εφταναν μεχρι και τα 20 ευρω,μπορει και παραπανω.Βεβαια επειδη καποια απο αυτα ηταν και για την απωθηση παρασιτων και κουνουπιων οποτε εχουν μεσα χημικα σιγουρα.Ακριβα επισης ειναι και αυτα για δεματολογικα προβληματα οπως της Virbac.Και ομως,3-4 που μυρισα δεν μυριζαν ωραια,σαν απορρυπαντικα.Τελικα πηρα 1 της Purina 250 ml με 5 ευρω με αρωμα βερυκοκο που υποτιθεται οτι ειναι δερμοπροστατευτικο με ουδετερο ph.Τον εκανα μπανιο και αστραψε,εγινε παλι λευκος και για 2-3 ημερες μυριζε πεντακαθαρος.Δεν γραφει οτι ειναι υποαλλεργικο αλλα δεν τον πειραξε.Ισως το γραφει πισω αλλα ειναι ολα στα ιταλικα.Ουτε ποσο πρεπει να το αραιωσεις.Εβαλα 2 καπακια σαμπουαν απο 1 μικρο Listerine σε 1 λεκανη με 2 λιτρα νερο,δλδ σε σημειο το νερο να ειναι αφρωδες αλλα οχι υπερβολικα.Εβρεξα τον σκυλο,μετα με χουφτες εριξα το χλιαρο προς ζεστο νερο απο την λεκανη πανω του,μασαζ για 2-3 λεπτα,πολυ καλο ξεβγαλμα με νερο και σκουπισμα οσο γινεται.Μετα τον εδεσα για κανα 15 λεπτο μεχρι να στεγνωσει καλυτερα γιατι θα αρχιζε να τρεχει σαν τρελο και να χοροπηδαει πανω κατω σε καναπεδες και κρεβατια.Καπως ετσι κανει μετα το μπανιο.
http://www.youtube.com/watch?v=N2YYUvzgG1Y Κατι αλλο,1 χαπι Milbemax που ειναι για σκυλους 5-25 κιλα το πληρωσα 5,70 ευρω,ακριβο δεν ειναι?Δηλαδη σε κτηνιατρειο ποσο θα το εχει,7 ευρω?
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Μου λεει το Drontal πχ εχει τα μισα χρηματα.Αγορασα και 1 κολλαρο της Bayer,το Bolfo για 1 αδεσποτο αλλα την αλλη μερα δεν υπηρχε στον λαιμο του,η το εβγαλε ξυνοντας το,λιγο δυσκολο η της το εβγαλαν οι γειτονες,τσαμπα τα 10 ευρω.Δεν επαιρνα καλυτερα 1 αμπουλα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Παιδιά έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα!!! Ο σκύλος μου έχει πυτιρίδα και το ξέρω, αυτός όχι και πολύ που θα τον ενδιέφερε κιόλας!!! Επειδή τον έλουσε πρόσφατα ο καλός μου δεν ξέρω αν του έβαλε υπερβολικά πολύ σαμπουάν ή δεν τον ξέβγαλε καλά...Τι να κάνω να τον ξεβγάλω με σκέτο νεράκι και χαμομήλι;
Τα περισσότερα μαυρόσκυλα έχουν.
Ρίξε μια ματιά σ' αυτή την συζήτηση. Εγώ έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά πιά. Χρησιμοποιώ πλέον το duxo το μπλε για καλύτερη ενυδάτωση του δέρματος και πρόσφατα διαπίστωσα ότι η βούρτσα που χρησιμοποιούσα (για την Δάφνη μιλάω πάντα sorry, που είναι πιο κοντότριχη) με τα άπειρα, λεπτά συρμάτινα δόντια, την έκανε χειρότερη. Το τσουγκρανάκι που χρησιμοποιώ για τον άλλον, κάνει καλύτερη δουλειά. Δεν βγάζει τόση πιτυρίδα.
Υπάρχουν κανά-δυό ακόμη συζητήσεις. Για δες τες:
Πυτιρίδα
Πυτιρίδα
Πυτιρίδα
Θα τις διαβάσω κι εγώ σε πρώτη ευκαιρία.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
να ρωτησω κατι ανοητο; (ναι πειτε)
τα μαυρα εχουν συνηθως; η απλα στα μαυρα φαινεται ενω οσα εχουν ανοιχτο τριχωμα , πως να φανει;;; εχει να κανει με την ποιοτητα του δερματος και μελανινης δηλαδη;;;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
να ρωτησω κατι ανοητο; (ναι πειτε)
τα μαυρα εχουν συνηθως; η απλα στα μαυρα φαινεται ενω οσα εχουν ανοιχτο τριχωμα , πως να φανει;;; εχει να κανει με την ποιοτητα του δερματος και μελανινης δηλαδη;;;
Καλή ερώτηση, νομίζω ότι έχει σχέση με το χρώμα, είχα κι αλλο κατάμαυρο ημίαιμο σκύλο και είχε πυτιρίδα. Βέβαια όπως λες και εσύ στα ανοιχτόχρωμα δύσκολο να φανεί.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Για την πυτιριδα βραζω τσουκνιδες σουρωνω και ριχνω στο τελευταιο ξεπλυμα.
Αν βαριεστε υπαρχει το μαλακτικο spray Softgloss που περιεχει τσουκνιδα,χαμομηλι,αλοη και panthenol.
Ψεκαζεις και κανεις μασαζ στα κοντοντριχα,στα μακρυτριχα χτενιζεις και μυριζει και υπεροχα.
 


christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Να προτιμάτε το πιστολάκι για στέγνωμα γιατί αν ο σκύλος αποφασίσει να "στεγνώσει" απο μόνος του θα τα κάνει όλα λούτσα στο σπίτι :D
Αν τον σκουπίσεις με ειδική πετσέτα για σκύλους δεν έχεις πρόβλημα. Απορροφάει όλα τα νερά και δεν έχεις πρόβλημα να κρυώσει. Το χειμώνα είναι καλό να τον στεγνώνουμε και με το πιστολάκι αλλά στον κρύο αέρα γιατί ο ζεστός αέρας μπορεί να φέρει πυτιρίδα στο σκύλο. Σημαντική προϋπόθεση ο σκύλος να το δέχεται το πιστολάκι γιατί ο δικός μου μόλις ακούει τον ήχο γαυγίζει κ θέλει να το φάει!!!!!!
 


christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Μερικά tips από προσωπική εμπειρία για το μπάνιο σκύλου (επειδή την έχω πατήσει...).

Το σαμπουάν το διαλύουμε πρώτα σε νερό (συνήθως αναλογία 1 μέρος σαμπουάν προς 3 μέρη νερό, ή 1 προς 5 ανάλογα με το τι γράφουν και οι οδηγίες του σαμπουάν). Μερικά σαμπουάν σκύλων το γράφουν στη συσκευασία και άλλα όχι. Εγώ το διαλύω πάντα σε 1 προς 5 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (γιατί έχουμε πάθει κάτι αλλεργίες και τρέχαμε για κορτιζόνες μέσα στη μαύρη νύχτα...). Επίσης φροντίζω να παίρνω σαμπουάν για ευαίσθητα δέρματα, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Δεν αδειάζουμε το σαμπουάν "σκέτο" και σε ανξέλεγκτη ποσότητα πάνω στο σκύλο (όχι δηλαδή όπως το κάνουμε στον ευατό μας... ;-)

Μπάνιο στο σκύλο, όσο πιο σπάνια, τόσο καλύτερα. Στα ενδιάμεσα διαστήματα μπορούμε να χρησιμοποιούμε τα εξής φυσικά καθαριστικά για συντήρηση:

1. Χλιαρό χαμομήλι (το κάνουμε μασάζ στο τρίχωμα ή το βάζουμε σε βρεγμένο πανί και τρίβουμε απαλά το δέρμα/τρίχωμα).

2. Μηλόξιδο (πάλι απαλό μασάζ σε δέρμα/τρίχωμα).

Ειδικά πάντως σε σαμπουάν τύπου Scalibor - που ενδείκνυται για τους μήνες της σκνίπας - θέλει πολύ μεγάλη προσοχή στη δοσολογία (να τηρείται αυστηρά) και πάντα αραίωμα με νερό. Και πολύ καλό ξέβγαλμα φυσικά.



Συμφωνώ για το μπάνιο ότι δεν πρέπει να γίνεται συχνά (1 με 2 φορές το μήνα για το καλοκαίρι και για το χειμώνα ακόμα πιο αραιά). Όσο για την αραίωση του σαμπουάν υπάρχει μια βούρτσα που γεμίζει με σαμπουάν και βγάζει την κατάλληλη ποσότητα και ταυτόχρονα κάνει μασάζ στο σκύλο.
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Αν δεν μυρίζει ο σκύλος κι αν δεν λερωθεί και γενικά αν όλα είναι καλά χωρίς μπάνιο και δεν μας ενοχλεί κάτι... Πόσο καιρό μπορώ να τον αφήσω χωρίς? Μέχρι να χρειαστεί ας πούμε? Αναβολή επ'αόριστον? Ή "πρέπει" έστω και κάποιες φορές το χρόνο να τον κάνω μπάνιο και χωρίς να υπάρχει λόγος?
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
και μονο για εκπαιδευτικους λογους, να μαθει στο μπανιο δηλαδη, θεωρω οτι πρεπει να γινεται το μπανιο καποιες φορες μεσα στο 12μηνο (3-4 φορες )
εμεις κανουμε μια το μηνα χαλαροτατα. δεν περιμενω να βρωμισουν για να κανω διοτι στην τελικη δεν ξερω τι μπορει να μαζευει που ΔΕΝ μυριζω η ΔΕΝ βλεπω..
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Το χειμώνα είναι καλό να τον στεγνώνουμε και με το πιστολάκι αλλά στον κρύο αέρα γιατί ο ζεστός αέρας μπορεί να φέρει πυτιρίδα στο σκύλο.
Σε καμία περίπτωση με κρύο αέρα για ευν'οητους λόγους (ρώτα και τον κτηνίατρο σου ,εμένα αυτό με έχει συμβουλέψει ).Στην μεσαία σκάλα και από απόσταση .
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αν δεν μυρίζει ο σκύλος κι αν δεν λερωθεί και γενικά αν όλα είναι καλά χωρίς μπάνιο και δεν μας ενοχλεί κάτι... Πόσο καιρό μπορώ να τον αφήσω χωρίς? Μέχρι να χρειαστεί ας πούμε? Αναβολή επ'αόριστον? Ή "πρέπει" έστω και κάποιες φορές το χρόνο να τον κάνω μπάνιο και χωρίς να υπάρχει λόγος?
Τιποτα δεν θα παθει. Εγω τις δικες μου τις κανω 2 φορες το χρονο το πολυ και ειναι πεντακαθαρες. Το τριχωμα αυτοκαθαριζεται. Οσο το πλενεις τοσο πιο πολυ θα εχει αναγκη απο μπανιο αλλα και καταστερφεις τη φυσικη χλωριδα του δερματος του. Τωρα αν κυλιστει πανω σε κοπρανα η σε κανενα ψοφιμι θα το πλυνεις βεβαια. Καλο βουρτσισμα για να ανανεωνεται η γουνα και εισαι μια χαρα. Αν δεν θες να σου λερωνει μεσα μπορεις να του πλενεις τις πατουσες.
 
Last edited:


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Πιστευετε οτι οσο πιο συχνα κανουμε μπανιο τα σκυλια μας με σαμπουαν τοσο πιο πολυ τριχωμα χανουν,δηλαδη μαδανε πιο πολυ?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Πιστευετε οτι οσο πιο συχνα κανουμε μπανιο τα σκυλια μας με σαμπουαν τοσο πιο πολυ τριχωμα χανουν,δηλαδη μαδανε πιο πολυ?
για ποσο συχνα μιλας? εχει να κανει με πολλους παραγοντες....τυπος τριχωματος, φυλη, σωστο προιον κλπ.
Σιγουρα δεν πρεπει να γινεται συχνα το μπανιο....το δερμα πρεπει να βγαζει τις απαραιτητες θρεπτικες ουσιες που οφελουν την τριχα...
οσο για το μαδημα...επερχεται σιγουρα μοιραια την εποχη αλλαγης της τριχας και στις περισσοτερες φυλες...και στη χωρα μας οπου εχουμε μακρα καλοκαιρια και το χειμωνα καλοριφερ, συμβαινει σχεδον ολο το χρονο....
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
για ποσο συχνα μιλας? εχει να κανει με πολλους παραγοντες....τυπος τριχωματος, φυλη, σωστο προιον κλπ.
Σιγουρα δεν πρεπει να γινεται συχνα το μπανιο....το δερμα πρεπει να βγαζει τις απαραιτητες θρεπτικες ουσιες που οφελουν την τριχα...
οσο για το μαδημα...επερχεται σιγουρα μοιραια την εποχη αλλαγης της τριχας και στις περισσοτερες φυλες...και στη χωρα μας οπου εχουμε μακρα καλοκαιρια και το χειμωνα καλοριφερ, συμβαινει σχεδον ολο το χρονο....
Εννοω οτι 1 σκυλος θα χασει την ιδια τριχα αν κανει μπανιο 1 φορα τον μηνα και αν κανει 1 φορα το 3 μηνο?Ο δικος μου μαδαει ολο τον χρονο αλλα εδω και κανα μηνα ακομα περισσοτερο και δεν ξερω αν φταιει η ξηρα η επειδη τον κανω 1 φορα τον μηνα μπανιο με σαμπουαν τους τελευταιους 4-5μηνες.Πιο πριν τον εκανα καθε 2-3 μηνες.Την τελευταια φορα που τον εκανα μπανιο 1η του μηνα τον εκανα με αλλο σαμπουαν,μπορει να παιζει ρολο και αυτο?Ο σκυλος ειναι λειοτριχο(κοντοτριχο λευκο) jack russell.