Μπαλάκι-Εναλλακτική


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλημέρα σας,
μιας και είμαι σε περίοδο αγορών και προσπαθώ να πάρω τα περισσότερα πράγματα μαζί, ήρθα και στο κεφάλαιο παιχνίδι, μια βόλτα
Ο λόγος για τα μπαλάκια. Του Ρόκυ του αρέσει να τρέχουμε μαζί (έξω) και να κυνηγάει και φέρνει λούτρινα (μέσα). Προφανώς ένα λούτρινο δεν είναι βολικό να το παίρνω μαζί σε δρόμο, σε παραλία αργότερα κτλ, οπότε δοκίμασα να πετάξω μπαλάκι. Ένα απλό, σε στυλ τένις, κίτρινο/μπλεπράσινο μπαλάκι. Καμία ιδιαίτερη τύχη. Σκέφτηκα λοιπόν μήπως φταίει το μπαλάκι. Τι είδους μπαλάκια προτιμούν τα σκυλιά σας? Υπάρχει κάποιο εναλλακτικό παιχνίδι που μπορούμε να παίζουμε έξω? (Ή να μείνουμε σε τρέξιμο?)

Υγ, αποφεύγω παιχνίδια με ήχο, γενικότερα, μιας και φοβάμαι μην κολλήσει και έχουμε θέμα με παιδάκια μετά. Ξέρετε, έχουν και αυτά κάποια παιχνίδια με παρόμοιο ήχο
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Εγω του δικου μου για το παρκο του εχω αυτο το ειδος KONG



που βγαινει σε διαφορα μεγεθη κιολας. του αρεσει να το κυνηγαει και να το μασουλαει, και οταν το πεταω κανει και ωραια γκελακια, και χοροπηδανε μαζι
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
@TheBestBoi kong έχουμε και εμείς, αν και δεν του δίνει σημασία αν δεν έχει κάτι μέσα. Θα δοκιμάσω με αυτό, ευχαριστώ!
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα

Στην αρχή διάβασα " μην κολλήσει και έχουμε θέμα με παιδάκια μετά. Ξέρετε, έχουν και αυτά κάποια παιχνίδια με παρόμοιο ήχο" - και προσπαθούσα να σκεφτώ που στην ευχή έχεις βρει τόσο διασκεδαστικά παιδάκια με ήχους...

Μετά το διάβασα καλύτερα, και προσπαθούσα να σκεφτώ που έχεις δει να πετάνε οι γονείς μπαλάκια φίου φίου για να τα κυνηγήσουν τα παιδιά τους, και μπορεί να μπερδευτεί ο σκύλος σου και να τα κυνηγάει κι αυτός...

Με τα πολλά κατέληξα ότι έχεις κάποια λογική εξήγηση, αλλά μου αρέσουν καλύτερα οι δικές μου και θα μείνω με αυτές!
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282

Στην αρχή διάβασα " μην κολλήσει και έχουμε θέμα με παιδάκια μετά. Ξέρετε, έχουν και αυτά κάποια παιχνίδια με παρόμοιο ήχο" - και προσπαθούσα να σκεφτώ που στην ευχή έχεις βρει τόσο διασκεδαστικά παιδάκια με ήχους...

Μετά το διάβασα καλύτερα, και προσπαθούσα να σκεφτώ που έχεις δει να πετάνε οι γονείς μπαλάκια φίου φίου για να τα κυνηγήσουν τα παιδιά τους, και μπορεί να μπερδευτεί ο σκύλος σου και να τα κυνηγάει κι αυτός...

Με τα πολλά κατέληξα ότι έχεις κάποια λογική εξήγηση, αλλά μου αρέσουν καλύτερα οι δικές μου και θα μείνω με αυτές!
Πολύ καλό φαίνεται και αυτό, λογικά θα του αρέσει μιας και είναι πιο μαλακό σαν υλικό, ευχαριστώ. Και πιο βολικό από το να κουβαλάω λούτρινα σε θάλασσες και βουνά:LOL:

(off: Και όμως, δύο περιστατικά. Ένα με ένα παιδάκι με παιχνιδάκι που έκανε παρόμοιο ήχο σε καφετέρια κιόλας. Το θυμάμαι γιατί ο μικρός το πάταγε συνέχεια και είχε πορωθεί. Και ένα άλλο με ένα μωρό που του είχαν μπαλάκι σαν αυτό που έχουν οι σκύλοι και επαιζε, δάγκωνε κτλ (αν ήταν actual παιχνίδι σκύλου, θα σας γελάσω). Και σκέφτηκα, τι στο καλό, θα υπάρχουν τέτοια γενικά και δεν τα έχω πάρει εγώ χαμπάρι, ας μη μπλέξουμε με παιδάκια:ROFLMAO: -εκτός αν πέτυχα περιπτώσεις γονείς)
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Εμείς μπορούμε να συστήσουμε μόνο black kong balls γιατί είμαστε πολύ δυνατά σαγόνια και καταστρέφουμε και τα λεγόμενα "πολύ ανθεκτικά παιχνίδια":LOL::LOL:
 
  • Love
Reactions: Vanessa99


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Μες το σπίτι το κυνηγάει, παίζει με το ίδιο μπαλάκι? Μπορεί να μη φταίει το μπαλάκι απλα να εχει αλλα καλύτερα ενδιαφέροντα εξω πχ μυρωδιες κ.τ.λ
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Μες το σπίτι το κυνηγάει, παίζει με το ίδιο μπαλάκι? Μπορεί να μη φταίει το μπαλάκι απλα να εχει αλλα καλύτερα ενδιαφέροντα εξω πχ μυρωδιες κ.τ.λ
Όχι, ούτε το κυνηγάει ούτε παίζει μέσα στο σπίτι. Περιμένει πάντα το λουτρινο και αν πάω να τον τσιγκλισω μονο με το μπαλάκι, κάθεται κοιτάει (εμένα να παίζω:ROFLMAO:). Γενικά και με τα λουτρινα μέσα παίζουμε ως τώρα, έξω μόνο τρέχουμε. Δεν έχω επιχειρήσει να πάρω κάποιο μαζί να δω αν θα το κυνηγήσει Εκτός σπιτιού
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753

Λούτρινο, φορητό, θα το εκτιμήσει :D
αυτο θα είναι τέλειο για το γατί :LOL:

@Vanessa99 Μη βλεπεις τα τζακ ρασελ που παθαίνουν υστερία με τα μπαλάκια, δεν αρεσουν σε ολα τα σκυλιά τα ίδια πράγματα. Ο δικος μου ακόμα και τα παιχνίδια που λυσσάει εντός τα φτύνει εξω, δε το εχω όμως και εγω να του τραβήξω την προσοχή με τα παιχνίδια (είμαι ξενέρωτη). Με καθε σκυλομυρωδιά επίσης θα τα φτύσει όλα, σαν την ανάλυση ούρων δεν υπάρχει τίποτα για το γκρεμλιν :LOL:

Βρήκα αλλα πράγματα που μπορώ και εγω να συμμετέχω και να ακολουθεί επιτυχώς π.χ το ρίχνουμε στο τρέξιμο και στο παρκούρ ( να ανεβαίνει σε μαντρακια, πηδάμε φραχτάκια, κάτσε πάνω σε κύβους τσιμεντενιους, οτι εχει ο δρόμος κ.τ.λ)και τρικς (πχ στροφες, κολα το κ.τ.λ) που ξερει θα πέσει λιχουδιά και τρελαίνεται. Δοκιμασε διάφορα και βλέπεις. Να έχεις ενθουσιασμό και λιχουδιές βοηθά πάντα :LOL:
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
αυτο θα είναι τέλειο για το γατί :LOL:
Ανοίγει, μπορείς να το βάλεις μέσα το γατί :sneaky:

@Vanessa99 Αν του αρέσει το κυνηγητό, βάλε τον εαυτό σου μέσα στο παιχνίδι. Να προσθέσω στις προτάσεις της Μέδουσας, αν είστε σε κάποιο πάρκο με σχετική άπλα και το σκύλο δεμένο με σαμαράκι και μακρύ ιμάντα παίξτε κρυφτό, κάνε ένα αυτοσχέδιο flirt pole, κυνηγήστε ένα παιχνίδι μαζί.
To τελευταίο σκέψου το μόνο ΑΦΟΥ έχετε δουλέψει το άστο σε ικανοποιητικό βαθμό, θα το ξεκινάς μόνο εσύ, και όταν το σταματάς δεν ξαναρχίζει παρά μόνο όταν δώσεις το σήμα. Έχει πλάκα να παίζετε κυνηγητό με κάποιο παιχνίδι, δεν έχει καθόλου πλάκα να νομίζει ο σκύλος ότι παίζετε ενώ τον κυνηγάς για να πάρεις πίσω ένα ρούχο σου ή κάποιο άγνωστο αντικείμενο που βούτηξε στο δρόμο.
 
  • Like
Reactions: medusa


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
αυτο θα είναι τέλειο για το γατί :LOL:

@Vanessa99 Μη βλεπεις τα τζακ ρασελ που παθαίνουν υστερία με τα μπαλάκια, δεν αρεσουν σε ολα τα σκυλιά τα ίδια πράγματα. Ο δικος μου ακόμα και τα παιχνίδια που λυσσάει εντός τα φτύνει εξω, δε το εχω όμως και εγω να του τραβήξω την προσοχή με τα παιχνίδια (είμαι ξενέρωτη). Με καθε σκυλομυρωδιά επίσης θα τα φτύσει όλα, σαν την ανάλυση ούρων δεν υπάρχει τίποτα για το γκρεμλιν :LOL:

Βρήκα αλλα πράγματα που μπορώ και εγω να συμμετέχω και να ακολουθεί επιτυχώς π.χ το ρίχνουμε στο τρέξιμο και στο παρκούρ ( να ανεβαίνει σε μαντρακια, πηδάμε φραχτάκια, κάτσε πάνω σε κύβους τσιμεντενιους, οτι εχει ο δρόμος κ.τ.λ)και τρικς (πχ στροφες, κολα το κ.τ.λ) που ξερει θα πέσει λιχουδιά και τρελαίνεται. Δοκιμασε διάφορα και βλέπεις. Να έχεις ενθουσιασμό και λιχουδιές βοηθά πάντα :LOL:
Ανοίγει, μπορείς να το βάλεις μέσα το γατί :sneaky:

@Vanessa99 Αν του αρέσει το κυνηγητό, βάλε τον εαυτό σου μέσα στο παιχνίδι. Να προσθέσω στις προτάσεις της Μέδουσας, αν είστε σε κάποιο πάρκο με σχετική άπλα και το σκύλο δεμένο με σαμαράκι και μακρύ ιμάντα παίξτε κρυφτό, κάνε ένα αυτοσχέδιο flirt pole, κυνηγήστε ένα παιχνίδι μαζί.
To τελευταίο σκέψου το μόνο ΑΦΟΥ έχετε δουλέψει το άστο σε ικανοποιητικό βαθμό, θα το ξεκινάς μόνο εσύ, και όταν το σταματάς δεν ξαναρχίζει παρά μόνο όταν δώσεις το σήμα. Έχει πλάκα να παίζετε κυνηγητό με κάποιο παιχνίδι, δεν έχει καθόλου πλάκα να νομίζει ο σκύλος ότι παίζετε ενώ τον κυνηγάς για να πάρεις πίσω ένα ρούχο σου ή κάποιο άγνωστο αντικείμενο που βούτηξε στο δρόμο.
Σας ευχαριστώ πολύ!
@medusa το τρέξιμο αρέσει και σε μας, το παρκούρ (αν ξεκολλήσει τη μουσουδάρα από κάτω, είναι και αναλυτής κάθε λογής μυρωδιάς) θα του αρέσει πολύ. Πολύ καλή σαν ιδέα. Ορίστε τελικά που δε χρειάζονται πάντα παιχνίδια

@sis στο κυνηγητό, πρέπει να πετάω το αντικείμενο πχ και μετά να τρέχουμε μαζί να το πάρουμε και να το κερδίζει αυτός ή εγώ? Ξέρει ως εντολή το "τρέχα" (με το οποίο ξεκινάμε να τρέχουμε μαζί), θα μπορούσα να τη λέω αφού το πετάξω για να τρέχουμε?

Στο μεταξύ, πήρα αυτό: Εκπαιδευτικό Λουκάνικο Nobby Sisal Dummy small 26x4cm
και ακολουθούν κάποιες από τις προτάσεις σας, που είναι από ξεχωριστά πετ σοπ (εικάζω μαζί με το εκπαιδευτικό λουρί θα έρθουν)
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Χρησιμοποίησε τις εντολές σου για να ξεκινήσεις το παιχνίδι όπως σε βολεύει, χρησιμοποίησέ τις και κατά τη διάρκεια, και μην ξεχνάς να επιβραβεύεις κάθε φορά. Προσπάθησε να εντάξεις αρκετά στοπ και άσε, και να ξαναρχίσεις το ίδιο παιχνίδι ή ένα καλύτερο, ή να δώσει μια πολύ καλή λιχουδιά. Μην πεις ένα μόνο "άσε" στο τέλος, τα μαζέψεις και φύγετε - να μη συνδυάσει τις εντολές μόνο με δυσάρεστη συνέπεια ότι "χάνει" το παιχνίδι και τέλος.

Να κερδίσει... ο καλύτερος :p Δεν έχουν όλοι οι σκύλοι τον ίδιο χαρακτήρα, ούτε τους εξιτάρουν τα ίδια πράγματα. Αν είχα σκύλο ανταγωνιστικό ή κτητικό με τα πράγματά "του" θα ξεκινούσα το παιχνίδι εγώ, θα το σταματούσα εγώ, και θα το κέρδιζα εγώ - όποιο παιχνίδι έχει να κάνει με διεκδίκηση, όπως το ταγκ. Ξεκίνα το διάβασμα, έχουμε πολύ καλές συζητήσεις εδώ μέσα!

Όταν παίζετε, να δείχνεις ενθουσιασμό για να μη σε βαρεθεί. Φρόντισε όμως να μη μετατραπείς σε γιγάντιο φίου φίου :) Μην αρχίσεις να χοροπηδάς και ταυτόχρονα να τσιρίζεις και επιπλέον να κουνάς χέρια πόδια, θα νομίζει ότι έσύ είσαι το μπαλάκι που πρέπει να κυνηγήσει και να δαγκώσει. Το ίδιο και όταν παίζεις ταγκ. Να τα κάνεις όλα τα παραπάνω, αλλά σταδιακά. Ανέβαζε σιγά σιγά την ένταση, παρατήρησε το σκύλο σου, ηρέμησε λίγο το παιχνίδι αν δεις ότι κολλάει τόσο που δε βλέπει μπροστά του, παίξε πιο έντονα αν δεις ότι παρα-ηρέμησε... Παίξε όσο μπορείς περισσότερο, είναι πολύ καλή αφορμή να μάθεις να τον "διαβάζεις" καλύτερα.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Εναλλακτικές για μπαλάκι

- Frisbee (απαιτεί αρκετό χώρο, έχει όμως τόσο μεγάλη ποικιλία εναλλαγών και κινήσεων, που αν το πάρει με καλό μάτι από την αρχή, θα μπορέσετε να κάνετε πολλά πράγματα)
- Σχοινί με κόμπους για tug
- Μπάλα rugby που να πηδάει από δω κι από κει
- Puller (για πέταγμα, ρολάρισμα, tug, πολλές παραλλαγές και εδώ)

Nα έχεις υπόψη επίσης σε όποιο παιχνίδι περιλαμβάνει πέτα-φέρε καλό είναι να έχεις 2 από τα αντικείμενα (πχ 2 frisbee) για να μάθει πιο εύκολα ότι πρέπει να αφήνει αυτό που φέρνει και να συνεχίζετε με το 2ο.
 
  • Love
Reactions: Vanessa99


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Χρησιμοποίησε τις εντολές σου για να ξεκινήσεις το παιχνίδι όπως σε βολεύει, χρησιμοποίησέ τις και κατά τη διάρκεια, και μην ξεχνάς να επιβραβεύεις κάθε φορά. Προσπάθησε να εντάξεις αρκετά στοπ και άσε, και να ξαναρχίσεις το ίδιο παιχνίδι ή ένα καλύτερο, ή να δώσει μια πολύ καλή λιχουδιά. Μην πεις ένα μόνο "άσε" στο τέλος, τα μαζέψεις και φύγετε - να μη συνδυάσει τις εντολές μόνο με δυσάρεστη συνέπεια ότι "χάνει" το παιχνίδι και τέλος.

Να κερδίσει... ο καλύτερος :p Δεν έχουν όλοι οι σκύλοι τον ίδιο χαρακτήρα, ούτε τους εξιτάρουν τα ίδια πράγματα. Αν είχα σκύλο ανταγωνιστικό ή κτητικό με τα πράγματά "του" θα ξεκινούσα το παιχνίδι εγώ, θα το σταματούσα εγώ, και θα το κέρδιζα εγώ - όποιο παιχνίδι έχει να κάνει με διεκδίκηση, όπως το ταγκ. Ξεκίνα το διάβασμα, έχουμε πολύ καλές συζητήσεις εδώ μέσα!

Όταν παίζετε, να δείχνεις ενθουσιασμό για να μη σε βαρεθεί. Φρόντισε όμως να μη μετατραπείς σε γιγάντιο φίου φίου :) Μην αρχίσεις να χοροπηδάς και ταυτόχρονα να τσιρίζεις και επιπλέον να κουνάς χέρια πόδια, θα νομίζει ότι έσύ είσαι το μπαλάκι που πρέπει να κυνηγήσει και να δαγκώσει. Το ίδιο και όταν παίζεις ταγκ. Να τα κάνεις όλα τα παραπάνω, αλλά σταδιακά. Ανέβαζε σιγά σιγά την ένταση, παρατήρησε το σκύλο σου, ηρέμησε λίγο το παιχνίδι αν δεις ότι κολλάει τόσο που δε βλέπει μπροστά του, παίξε πιο έντονα αν δεις ότι παρα-ηρέμησε... Παίξε όσο μπορείς περισσότερο, είναι πολύ καλή αφορμή να μάθεις να τον "διαβάζεις" καλύτερα.
Κατάλαβα. Όπου στοπ, το περίμενε έτσι? πχ όταν πάμε να περάσουμε δρόμο ή χρειαστεί να σταματήσουμε για λίγο, χρησιμοποιώ το "περίμενε", το ίδιο θα χρησιμοποιήσω και στο παιχνίδι?
Κατά τα άλλα, μόλις έρθει και το λουκάνικο, θα φροντίσω να ενημερώσω- στο κατάλληλο θέμα για το πως πάμε
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Εναλλακτικές για μπαλάκι

- Frisbee (απαιτεί αρκετό χώρο, έχει όμως τόσο μεγάλη ποικιλία εναλλαγών και κινήσεων, που αν το πάρει με καλό μάτι από την αρχή, θα μπορέσετε να κάνετε πολλά πράγματα)
- Σχοινί με κόμπους για tug
- Μπάλα rugby που να πηδάει από δω κι από κει
- Puller (για πέταγμα, ρολάρισμα, tug, πολλές παραλλαγές και εδώ)

Nα έχεις υπόψη επίσης σε όποιο παιχνίδι περιλαμβάνει πέτα-φέρε καλό είναι να έχεις 2 από τα αντικείμενα (πχ 2 frisbee) για να μάθει πιο εύκολα ότι πρέπει να αφήνει αυτό που φέρνει και να συνεχίζετε με το 2ο.
Καλημέρα, μπάλα rugby εννοείς αυτή την πράσινη της kong? Το puller φαίνεται ενδιαφέρον. Το σχοινί δεν έχω καταφέρει ακόμα να τον κάνω να το εκτιμήσει, μόνο καμία φορά το παίρνει και το μασουλά μόνος του
Αυτό με τα δύο αντικείμενα, το έχω δοκιμάσει με τα λούτρινα, να έχω δυο. Δεν κοιτά το δεύτερο για κάποιο λόγο (δεν είναι ίδια) και κλειδώνει στο ένα. Παρόλα αυτά τις περισσότερες φορές με το "φερ'το" το φέρνει. Είναι λάθος τακτική δηλαδή να έχω ένα?
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Η μπάλα rugby είναι μπάλα rugby, πεπονοειδούς μορφής, η οποία αν είναι καλά φουσκωμένη, γκελάρει άναρχα, οπότε είναι πιο δύσκολο ίσως για τον σκύλο να την πιάσει και συνεπώς του προξενεί μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
Για το παιχνίδι με 1 αντικείμενο και όχι 2, δεν είναι φυσικά λάθος, απλά το να παίζεις με 2 όπως σου έγραψα, κάνει τον σκύλο να σκεφτεί "α ωραία, αφήνω το 1ο και μου δίνει αμέσως το 2ο, τι καλά". Δες κι ένα τυχαίο βιντεάκι από αγώνες dog frisbee για να καταλάβεις περίπου πώς δουλεύει.
 
  • Love
Reactions: Vanessa99


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Η μπάλα rugby είναι μπάλα rugby, πεπονοειδούς μορφής, η οποία αν είναι καλά φουσκωμένη, γκελάρει άναρχα, οπότε είναι πιο δύσκολο ίσως για τον σκύλο να την πιάσει και συνεπώς του προξενεί μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
Για το παιχνίδι με 1 αντικείμενο και όχι 2, δεν είναι φυσικά λάθος, απλά το να παίζεις με 2 όπως σου έγραψα, κάνει τον σκύλο να σκεφτεί "α ωραία, αφήνω το 1ο και μου δίνει αμέσως το 2ο, τι καλά". Δες κι ένα τυχαίο βιντεάκι από αγώνες dog frisbee για να καταλάβεις περίπου πώς δουλεύει.
Το κατάλαβα. Άρα το λάθος μάλλον εδώ είναι ότι η εναλλακτική που προσφέρω (το 2ο παιχνίδι) δεν είναι ίδιο με το 1ο, οπότε ίσως στο μυαλό του δεν έχουν την ίδια αξία και δεν πάει να κυνηγήσει το 2ο
Οπότε, θα πάρω ή δύο pullers ή δυο Foaber (που πρότεινε η @sis) και θα δω αν θα δουλέψει
Δυστυχώς ακόμη χώρο για frisbee δεν έχουμε, δεν υπάρχει μέρος εδώ να πάμε για να τον αφήσω ή έστω να τον πάω κάπου και να είναι με το flexi, απλά να έχει άπλα
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Screenshot_20210202_135714.jpg

ΈΝΑ καλέ, φτάνει! :LOL:

Δεν είναι υποχρεωτικό να το ανταλλάξεις με το ίδιο ακριβώς αντικείμενο. Δώσε ένα οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι έχεις.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Για να μπορέσεις να ανταλλάξεις παιχνίδια πρέπει αν δεν είναι ίδια να είναι τουλάχιστον ίδιας αξίας για τον σκύλο, πράγμα δύσκολο.

Εγώ δεν θα τον έκοβα πάντως στην αρχή ειδικά μέχρι να πορωθει με το παιχνίδι του. Απ την στιγμή που δεν παίζει με όρεξη τα όχι και τα στοπ στη αρχή θα τον ρίξουν.

Επίσης δεν παίζουμε ταγκ αν ο σκύλος μας δείχνει σημάδια επιθετικοτητας προς εμάς.

Τα παιχνίδια που παίζετε μαζί δεν πρέπει να είναι μόνιμα διαθέσιμα στον σκύλο και το παιχνίδι πρέπει να σταματάει πριν βαρεθεί ο σκύλος έστω κι αν αυτό είναι μόνο δυο μπαλιές. Και πάντα βέβαια πρέπει να τελειώνει πετυχημένα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3