Μπόγιας από Σεπτέμβρη;


POOK

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2013
171
22
Δηλαδη θα τα "μαζεουν" και μετα τι??? οπως στις ταινίες???:eek:

Ουτε να το σκέφτομαι δεν θέλω 1!!Έλεος!!!
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Εγω προσωπικα ειμαι επιφυλακτικος με το ολο κονσεπτ. Ακομα κι αν γινουν καποια υποτυπωδη κυνοκομεια ανα περιφερειες (ανα δημους αποκλειεται,μεγαλο κοστος) τα σκυλια θα στιβαζονται κατα εκατονταδες σε χωρους που θα ναι ελαχιστοι για την ευζωια τους,και θα φτασουμε να βλεπουμε εικονες ντροπης οπως αυτες απο καποιο κυνοκομειο που τα σκυλια τρωγανε τα νεκρα σκυλακια του κυνοκομειου καθοτι μενανε αταϊστα κτλπ,κτλπ! Απο την αλλη και η ιδεα της επανατοποθετησης ποτε δεν με εβρισκε συμφωνο. Θεωρω οτι η σημανση των ζωων θα ναι αλλη μια "αρπαχτη"οικονομικης υφης για καποιον και μαλιστα ενα μεγαλοποσοστο θα ναι πεταμενα λεφτα καθοτι καποια ζωακια μετα την επανατοποθετηση, μπορει να τα πατησει αμαξι,μπορει να τους πεταξουν φολα κτλπ,κτλπ. Θα προτιμουσα ενα προγραμμα στειρωσεων αδεσποτων και επανατοποθετησης τους,το οποιο σιγουρα θα επιφερει καλυτερα αποτελεσματα,παρα ενα προγραμμα σημανσης και επανατοποθετησης.
Τελος επειδη ξερω οτι η σημανση εχει κοστος περι τα 40-50 ενω μια στειρωση διπλασια ισως και τριπλασια τιμη, εχω να πω οτι Αν ολοι αυτοι οι διευθυνοντες τον τοπο τουτο βαζανε 1ή 2 ευρω αυξηση σε ενα λογαριασμο της ΔΕΗ ή της ΕΥΔΑΠ και αναγραφανε οτι το ποσο θα παει υπερ της στειρωσης αδεσποτων,με νομο του κρατους και αν αυτο γινοτανε 1 φορα καθε χρονο,σε χρονικο περιθωριο 4-5 ετων ο πληθυσμος των αδεσποτων θα επεφτε στο μισο και ακομα πιο μελλοντικα θα φταναμε σε σημειο να εχουμε μερικες εκατονταδες αδεσποτα αντι για εκατομμυρια που εχουμε τωρα.
 
  • Like
Reactions: ntoulis


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Θα εκπλαγείς, Γιάννη, αν και όταν κάποτε μπορέσεις να μάθεις το ποσόν που ήδη εκταμιεύει ο κάθε Δήμος εδώ και χρόνια για την διαχείριση των αδεσπότων.
Τα ποσά δεν είναι ούτε ευκαταφρόνητα ούτε ανεπαρκή για να φτιάξουν όλες τις υποδομές που χρειάζονται και να φροντίσουν τα αδέσποτα καλύτερα απο τα δικά μας σκυλιά.
Μιλάμε για ποσά της τάξης των 1000 ευρώ ετησίως ανα σκυλο !!
 
  • Like
Reactions: ntoulis


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Ειχε υποπεσει στην αντιληψη του το ποσο που δινει η Ε.Ε. σε καθε χωρα για την σημανση και στειρωση αδεσποτων...διολου ευκαταφρονητο ποσο...τωρα το που καταληγει αυτο το ποσο ειναι αλλο θεμα...και επειδη εδω ειναι κυνολογικο φορουμ δεν θα θελα να ανοιξω κουβεντα περι αυτου,θα ειμαι εντελως οφ-τοπικ μην σου πω και οφ-φορουμ. παντως σιγουρα δεν διατιθεται σωστα και δεν γινεται σωστη διαχειριση του. Οπως και να χει ομως, αν ο καθενας ηξερε οτι πληρωνει ενα χ,ψ ποσο για την σωστη διαχειριση αδεσποτων,τα οποια τα στερειται απο την τσεπη του ενδεχομενως να ηταν και πιο απαιτητικος (να θελε να δει αποτελεσματα κοινως) απο το κρατος του στο θεμα αυτο.
 
  • Like
Reactions: ntoulis


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Νομιζω πως εχει και λιγη εως πολλη σαλτσα το θεμα. Εδω και καιρο ειχε δοθει το δημοτικο κυνοκομειο του Βολου σε ιδιωτικη εταιρεια μιας και παραιτηθηκαν οι 2 υπαλληλοι που το κρατουσαν λογω του ο,τι τους ειχαν με μπλοκακια ΤΕΒΕ και πενιχρες απολαβες για να καθαριζουν σκατα ολη μερα. Ετσι το πηρε μια ιδιωτικη εταιρεια με αναλογο καθεστως, τα σκατωσαν και αυτοι μιας και δεν εκαναν τιποτε και τους ξαποστειλαν οπως τους προσελαβαν. Πλεον δοθηκε επισημα σε ιδιωτικη πρωτοβουλια εθελοντων που κανουν τη σκατοδουλεια που ουτως η αλλως εκαναν απο μονοι τους.

Δεν ψηνομαι οτι θα βγουν στους δρομους "μπογιες" με κλουβες που θα πηγαινουν τα σκυλια σε κολαστηρια. Ιδωμεν...
 
  • Like
Reactions: ntoulis


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Νομιζω πως εχει και λιγη εως πολλη σαλτσα το θεμα. Εδω και καιρο ειχε δοθει το δημοτικο κυνοκομειο του Βολου σε ιδιωτικη εταιρεια μιας και παραιτηθηκαν οι 2 υπαλληλοι που το κρατουσαν λογω του ο,τι τους ειχαν με μπλοκακια ΤΕΒΕ και πενιχρες απολαβες για να καθαριζουν σκατα ολη μερα. Ετσι το πηρε μια ιδιωτικη εταιρεια με αναλογο καθεστως, τα σκατωσαν και αυτοι μιας και δεν εκαναν τιποτε και τους ξαποστειλαν οπως τους προσελαβαν. Πλεον δοθηκε επισημα σε ιδιωτικη πρωτοβουλια εθελοντων που κανουν τη σκατοδουλεια που ουτως η αλλως εκαναν απο μονοι τους.

Δεν ψηνομαι οτι θα βγουν στους δρομους "μπογιες" με κλουβες που θα πηγαινουν τα σκυλια σε κολαστηρια. Ιδωμεν...
σωστος ο δημος.. σου λει θα βρεθουν εθελοντες γιατι να ξοδευω φραγκα
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
σωστος ο δημος.. σου λει θα βρεθουν εθελοντες γιατι να ξοδευω φραγκα
Υποχρεωθηκαν να συστησουν εταιρεια για να ειναι ολα νομιμα και να μην τους καταγγειλουν. Αρα δεν πιστευω οτι ειναι εντελως δωρεαν οι παροχες των εθελοντων.
 
  • Like
Reactions: ntoulis


D

Deleted member 14614

Guest
Προσωπικά, θα προτιμούσα να ακολουθείται η διαδικασία της στείρωσης-σήμανσης-επανατοποθέτησης, καθώς τα μέχρι τώρα δεδομένα έχουν δείξει ότι όσα κυνοκομεία υφίστανται, στη συντριπτική τους πλειοψηφία τουλάχιστον, είναι κολαστήρια.
Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση αν υπάρχει η σκέψη θανάτωσης των αδεσπότων, αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα. Άλλωστε και κυνοκομεία υπάρχουν, αλλά και υπηρεσίες περισυλλογής. Άρα, δεν βλέπω κάτι καινούριο σε αυτή την φημολογία. Ας βγει κάτι επίσημο και μετά το βλέπουμε.
 
  • Like
Reactions: ntoulis




Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Απο τον νόμο 4039/2012, άρθρο 4, παρ 3(β):

" Ο Ο.Τ.Α., προκειμένου να διασφαλίσει τη βιωσιμότη−
τα και λειτουργία των υποδομών του, που σχετίζονται
με τη διαχείριση αδέσποτων και δεσποζόμενων ζώων,
δύναται να επιβάλει, μετά από απόφαση του Δημο−
τικού Συμβουλίου, ανταποδοτικό τέλος, το οποίο δεν
μπορεί να ξεπερνά το ποσό των τριών (3) ευρώ, ανά
σημαινόμενο ζώο. Το προαναφερθέν τέλος εισπράττεται
και εντός τριάντα (30) ημερών αποδίδεται στον οικείο
Ο.Τ.Α., από τον κτηνίατρο που διενεργεί την πράξη της
σήμανσης και καταγραφής του ζώου στη Διαδικτυακή
Βάση Δεδομένων του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης
και Τροφίμων προσκομιζομένων, επιπροσθέτως στον
Ο.Τ.Α., από τον κτηνίατρο των αντιγράφων Πιστοποιη−
τικών Ηλεκτρονικής Ταυτοποίησης
."

Το υπογραμμισμένο διεγράφη με την τροποποίηση απο τον 4235/2014, άρθρο 46 παρ 2(γ) και 3(γ), οπου προβλεπεται πλέον να προσκομίζει στον Ο.Τ.Α. το αντίγραφο ταυτοποίησης ο ιδιοκτήτης και όχι ο κτηνίατρος.

Θα σωθούν τα αδέσποτα με τα 3 ευρώ που θα παίρνει ο δημος απο κάθε σήμανση των δικών μας ζώων ; Όχι βέβαια, αλλα και αυτό κάτι είναι. Είναι για παράδειγμα καλό επιχείρημα για να ταρακουνήσετε λίγο τον Δήμο που αρνείται να ιδρύσει τις υπηρεσίες που προβλέπει ο νόμος.
Ουσιαστικά υποβάλλοντας το αντίγραφο ταυτοποίησης πάτε να του δώσετε λεφτά που δικαιούται, και αρνείται να τα παραλάβει γιατί "δεν υπάρχει υπηρεσία".
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Μαααλιστα! Μπογιας, δηλωσεις στους δημους, νομοσχεδια που κρυβουν και μια διαθεση απαγορευσης...

Ετοιμαστειτε να βαλετε το χερι στην τσεπη το νεο φορολογικο ετος..το κρατος αποφασισε να σχοληθει σοβαρα με την ζωοφιλια...
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
παιδια τωρα όλα αυτά που βασίζονται? εννοώ λογικό είναι να θελουν να το κουκουλώσουν σαν θεμα αλλα τουλάχιστον οι φιλοζωικές δεν θα είχαν ενημερωθεί καπως?(ναι, δεν θελω να το πιστεψω οτι πραγματικά θα το κάνουν και στην ελλάδα αυτό)
Υ.Γ, και τώρα γαμώ τα νευρα μου με την επιλεκτική ανάγνωση όλων σας το ίδιο αρθρο ανέβασε η και η Κυβελη, κανεις δεν το διαβασε?
 
  • Like
Reactions: Orilis


girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Χωρίς να θέλω να σας θίξω τα 2 παραπάνω άρθρα είναι τυφλές αναδημοσιεύσεις που πιθανόν να ξεκίνησαν όπως πολλά ψεύτικα άρθρα από site managers που γράφουν ότι κατεβάσει η κούτρα τους( βλέπε άρθρο τουρίστριας στην Ελλάδα που ουρεί δημοσίως με παππού να την κλωτσάει και άρθρο Η πρωθυπουργός της Αυστραλίας λέει όχι στο Ισλαμ και άλλα) μόνο και μόνο για να μαζέψουν likes και clicks με απώτερο σκοπό το χρηματικό όφελος. Ίσως και να υπάρχει κάτι στα σκαριά αλλά χωρίς απτά στοιχεία ή ανακοίνωση από αρχές ή τουλάχιστον κάποιο έγκυρο δημοσιογράφο να υπογράφει το άρθρο η γνώμη μου είναι να μη χαλάμε τη ζαχαρένια μας. Το άρθρο για μένα έχει την ίδια εγκυρότητα με ένα που θα έλεγε ότι τυραννόσαυροι επιτίθενται τη Νέα Υόρκη. Αν βρει κάποιος κάτι έγκυρο τότε παρακαλώ να το δημοσιεύσει και εδώ ώστε να το συζητήσουμε και να οργανωθούμε.
 




Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
παιδια τωρα όλα αυτά που βασίζονται?
Βασίζονται στο οτι κανείς δεν έχει διαβάσει τον νόμο, ο οποίος είναι σαφέστατος για τό πότε γίνεται ευθανασία και καθιστά εξαιρετικά δύσκολο το να γίνει υπόγεια μαζικά και κουκουλωμένα.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Χωρίς να θέλω να σας θίξω τα 2 παραπάνω άρθρα είναι τυφλές αναδημοσιεύσεις που πιθανόν να ξεκίνησαν όπως πολλά ψεύτικα άρθρα από site managers που γράφουν ότι κατεβάσει η κούτρα τους
Mα δεν τα παραθέσαμε σαν έγκυρη πληροφόρηση. Για αυτό έκανα και καταρχάς το θρεντ, για να δω αν έχει κάποιος κάτι έγκυρο σχετικά με αυτή την πληροφορία που διέρευσε και μπορεί να είναι και μούφα.
 


girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
http://thesecretrealtruth.blogspot.gr/2014/07/blog-post_2968.html?m=11

Ειχα διαβασει οτι τα μαζευουν και αν δν υιοθετηθουν μεσα σε 15 μερες,ευθανασια!
Ρε παιδιά διαβάστε όλα τα posts. Μη λέμε τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά. Όσο για την ευθανασία σε 15 ημέρες δε ξέρω αν γινόταν ποτέ αλλά σίγουρα δε γίνετε τώρα. Η νομοθεσία είναι αυστηρή στο θέμα θανάτωση από δημόσιους υπάλληλους και η διαδικασία πολύ μεγάλη με αυστηρά κριτήρια στο να φτάσουν σε αυτό το σημείο. Και αυτό το λέω έχοντας μιλήσει με άτομα του Δήμου. Και βάσει λογικής, όσο φιλόζωος και να μην είμαι δε θα ρισκάρω τη δουλεία μου με το να θανατώσω ένα σκυλί και μετά να ψάχνω δικαιολογίες. Ούτε σαν κτηνίατρος θα ρίσκαρα την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος με το να κουκουλώσω κάτι τέτοιο.

Mα δεν τα παραθέσαμε σαν έγκυρη πληροφόρηση. Για αυτό έκανα και καταρχάς το θρεντ, για να δω αν έχει κάποιος κάτι έγκυρο σχετικά με αυτή την πληροφορία που διέρευσε και μπορεί να είναι και μούφα.
Όχι φίλε δεν αναφέρομαι σε σένα. Εσύ καλά έκανες. Αναφέρομαι στα άρθρα που κυκλοφορούν στο facebook από sites και blogs της πλάκας αλλά από κανένα ειδησεογραφικό site της προκοπής.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Βασίζονται στο οτι κανείς δεν έχει διαβάσει τον νόμο, ο οποίος είναι σαφέστατος για τό πότε γίνεται ευθανασία και καθιστά εξαιρετικά δύσκολο το να γίνει υπόγεια μαζικά και κουκουλωμένα.
Μου αρεσουν οι αισιοδοξοι ανθρωποι!
 


girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Μου αρεσουν οι αισιοδοξοι ανθρωποι!
Εγώ πιστεύω ότι αφού δε κατάφεραν να καλύψουν το σάπιο υποβρύχιο που κανείς ποτέ μας δε θα έβλεπε, κομματάκι ακατόρθωτο να καλύψουν τη μαζική δολοφονία χιλιάδων αδέσποτων που βλέπουμε κάθε μέρα. Πέρα από αυτό υπάρχουν και πολλοί φιλόζωοι σε θέσεις ισχύος που θα το βγάλουν στη φόρα. Και σίγουρα πολλοί ηλίθιοι που θα κοκορευτούν για αυτό το πράγμα αν γίνει με δηλώσεις του τύπου επιτέλους ξεφορτωθήκαμε τα κωπρόσκυλα κτλ. Με λίγα λόγια αυτά δεν κρύβονται.
 
  • Like
Reactions: mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight