Μυρίζει σκυλίλα! Σε υπερβολικό βαθμό όμως!!


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Kι εμένα μυρίζουν τα σκυλάκια μου σκυλίλα . (θα ανησυχούσα αν μύριζαν κάτι άλλο! :p )
Τα έκανα μπάνιο πριν 2 βδομάδες και ξαναμυρίσαν μετά από καμιά βδομάδα.
Με ότι φαγητό και να τρώνε είχαμε αυτό το θέμα. Ίσως φταίνε λίγο οι ξηρές τροφές, αν είναι υπερβολικό, κατά τα άλλα το θεωρώ φυσιολογικό και δεν με ενοχλεί.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Μετα το μπανιο -και αφου στεγνωσει τελείως- πασπαλισε τον με ζαχαροπλαστικη αμπουλα βανιλιας. Κανει θαυματα και διαρκει μερες, σχεδον βδομαδα και βάλε. Αν τον δεις να ξυνεται (σπανιο) δεν ξαναβαζεις.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αντε, να ευθυμίσουμε λιγάκι...

Εμένα, η Μόκα μου δεν μυρίζει καθόλου... είναι κορίτσι από σπίτι (και για σπίτι) που λέγαμε...
Ο μικρός, εντάξει (τώρα, ας μη το κάνουμε θέμα) μυρίζει λίγο... πως να το πω "κομψά"... όπως μυρίζουν όλα τα έφηβα αγοράκια (τετράποδα και δίποδα)...

Εντάξει, αν σοβαρευτώ, τα σκυλιά μου δεν μυρίζουν ιδιαίτερα...
Εκτός από τις περιπτώσεις που θα βραχούν πολύ από τη βροχή... εκεί να δεις σκυλίλα!
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Η Σύλβια μυρίζει πάρα πολύ έντονα...Καμια φορά (χαιδευτικά) λέμε οτι μυρίζει σαν τυρί έμμενταλ. Για μένα πλέον είναι η πιο όμορφη μυρωδιά και μου φαίνεται πάρα πολύ φυσική μιας και ζω με αυτή, αλλά όταν πηγαίνουμε με τη Συλβια σε άλλα σπίτια, ακούω συχνά παράπονα για την "μπόχα" της.
Θεωρώ όμως οτι τα σκυλιά κουβαλάνε την μυρωδιά απο το κρεβάτι τους. Οπότε κάθε φορά που κάνει μπάνιο ο σκύλος, περνάμε και ένα πλύσιμο στο χέρι το κρεβάτι του.
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Η μυρωδιά του σκύλου

Η μυρωδιά του σκύλου δημιουργείται από βακτήρια που υπάρχουν φυσιολογικά στο δέρμα του και αρχίζουν να εκρύουν έλαια. Η οξείδωση του λίπους δημιουργει την μυρωδιά. Αν ο σκύλος μυρίζει ακόμα και μετά το μπάνιο, μπορεί να έχει κάποια μόλυνση κάπου στο σώμα του.Μπορει να ειναι και απο μια ωτιτιδα,δερματιτιδα,αλλα κατά ένα μεγάλο ποσοστό είναι θέμα διατροφής.Το υγιές δέρμα των ζώων δεν μυρίζει έντονα.Μαλον θα πρεπει να το δει ο κτηνιατρος σου.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Η μυρωδιά του σκύλου δημιουργείται από βακτήρια που υπάρχουν φυσιολογικά στο δέρμα του και αρχίζουν να εκρύουν έλαια. Η οξείδωση του λίπους δημιουργει την μυρωδιά. Αν ο σκύλος μυρίζει ακόμα και μετά το μπάνιο, μπορεί να έχει κάποια μόλυνση κάπου στο σώμα του.Μπορει να ειναι και απο μια ωτιτιδα,δερματιτιδα,αλλα κατά ένα μεγάλο ποσοστό είναι θέμα διατροφής.Το υγιές δέρμα των ζώων δεν μυρίζει έντονα.Μαλον θα πρεπει να το δει ο κτηνιατρος σου.
δηλαδη ο σκυλος δεν εχει σμηγματογονους αδενες ? απο οσο ξερω αδενες εκκρινουν ελαια για προστασια απο τα βακτηρια,και για το τριχωμα,και οχι βακτηρια να <<εκκρινουν>> ...στρειντζ

η οξειδωση να δημιουργει την μυρωδια ναι εχει βαση..
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Ενοω την φυσιολογικη μυρωδια του σκυλου,εαν ο σκυλος μυριζει εντονα τοτε υπαρχει εντονη οξειδωση του λιπους στο δερμα του και αεροβια βακτηρια εκρινουν οπου ειναι τα τελικα προιοντα τους με αποτελεσμα την εντονη μυρωδια.Το δερμα του σκυλου ειναι ποιο λεπτο και ποιο ευαισθητο απο αυτο του ανθρωπου με αποτελεσμα να ειναι και ποιο συχνο το φαινομενο διαφορων παθησεων.Η εξωτερικη επιφανεια του δερματος ειναι η επιδερμιδα. ειναι μια επιφανεια,κατω από την επιδερμιδα βρίσκεται το δερμα, το οποιο δημιουργεί τις αποφυσεις: τους θυλακες της τρίχας, τους σμηγματογόνους αδένες και τα νυχια.Τα βακτηρια αυτα προσβαλουν συνηθως την εξωτερικη επιφανεια του δερματος με αποτελεσμα την εντονη μυρωδια,αλλα και παλι οπως και να εχει πρεπει να το δει κτηνιατρος εαν δεν ειναι θεμα τροφης.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Ενοω την φυσιολογικη μυρωδια του σκυλου,εαν ο σκυλος μυριζει εντονα τοτε υπαρχει εντονη οξειδωση του λιπους στο δερμα του και αεροβια βακτηρια εκρινουν οπου ειναι τα τελικα προιοντα τους με αποτελεσμα την εντονη μυρωδια.Το δερμα του σκυλου ειναι ποιο λεπτο και ποιο ευαισθητο απο αυτο του ανθρωπου με αποτελεσμα να ειναι και ποιο συχνο το φαινομενο διαφορων παθησεων.Η εξωτερικη επιφανεια του δερματος ειναι η επιδερμιδα. ειναι μια επιφανεια,κατω από την επιδερμιδα βρίσκεται το δερμα, το οποιο δημιουργεί τις αποφυσεις: τους θυλακες της τρίχας, τους σμηγματογόνους αδένες και τα νυχια.Τα βακτηρια αυτα προσβαλουν συνηθως την εξωτερικη επιφανεια του δερματος με αποτελεσμα την εντονη μυρωδια,αλλα και παλι οπως και να εχει πρεπει να το δει κτηνιατρος εαν δεν ειναι θεμα τροφης.
3 φορες το πιο---)) ποιο ! με χιουμορ ε :tel:
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Λοιπον, επειδή το δοκίμασα σήμερα, να πω οτι όποιος επιχειρήσει να βάλει βανιλλίνη στον σκύλο του, να προσέξει πολύ την ποσότητα που θα βάλει!!
Σε μικρόσωμο σκύλο, μην βάλετε ολόκληρη την κάψουλα (εδω την πάτησα εγώ και έβαλα μετα το ξυδόνερο μια ολόκληρη) .
Ειναι στην κυριολεξία μεθυστικό το άρωμα... *sick*
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Ναι μια ισως ειναι πολυ. Μια της βαζω εγω και ειναι 33 κιλα σκυλος.
Αλλα ειδες ετσι; Λες και εχεις του σκυλί του Παρλιαρου μυριζει υστερα. :p
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Οσοι εχετε λευκα σκυλια προσεξτε την βανιλια γιατι δημιουργει μπεζ "ανταυγιες"
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι μια ισως ειναι πολυ. Μια της βαζω εγω και ειναι 33 κιλα σκυλος.
Αλλα ειδες ετσι; Λες και εχεις του σκυλί του Παρλιαρου μυριζει υστερα. :p
Ο εορτάζων τη σοκολάτα ανεδειξε όμως.... μην παρεις στο κυνηγι τη Lovey να την πασπαλίσεις με νιφάδες σοκολάτας!
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Εμένα, ευτυχώς, δεν μυρίζει, ειδικά δεδομένου ότι έχω ευαισθησία στις μυρωδιές γενικότερα! Αν μυρίσει σκυλίλα θα είναι 1-2 μέρες μετά το μπάνιο (oh yes!) ή άμα έχει βγει μεγάλη βόλτα και βασικά μυρίσει το στόμα της. Μόλις φάει λίγο και πιει νεράκι έρχεται στα ίσα της :eek:

Πάντως παιδιά, η μυρωδιά μέσα στο σπίτι, έχει να κάνει και με το αν το ζώο ξαπλώνει σε καναπέδες, κρεβάτια και υφάσματα γενικότερα.... Το έχω τσεκάρει ότι τότε παίζει πιο πολύ πρόβλημα με τη μυρωδιά - όπως λέει και το Συλβόσκυλο για το σκυλοκρέβατο. Δεν ξέρω, 'μαζεύει' νομίζω τη μυρωδιά το ύφασμα...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Άλλο να μυρίζει σκυλίλα....και άλλο να μην μπορείς να μπεις στο δωμάτιο από την μυρωδιά, πόσο φυσιολογικό μπορεί να είναι αυτό ? τουλάχιστον εγώ όσα σκυλιά ξέρω εντάξει μπορεί κάποια να έχουν μια μυρωδιά αλλά δεν έχω συναντήσει κάποιο που δεν τολμώ να πλησιάσω. Τσέκαρε την διατροφή του.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα δικα μου σκυλια δεν μου μυριζουν- μπορει οστοσο να τα εχω συνηθησει και πολυ- επειδη ειμαι ολη μερα "μεσα στην σκυλογουνα".
Αλλα εαν ενας σκυλος μυριζει τοσο εντονα, οστε να μην αντεχεται σχεδον η μυροδια, καλο ειναι οντος να γινει καποια καλλιεργια? Ισως εχει ζημομυκιτες? ( Malasezzia). Αυτα μυριζουν πολυ εντονα και ειδικα μετα απο μπναιο "οργιαζουν".

Μια φορα μου εχει τυχει μια σκυλα απο ασυλο- ημημακριτριχη- η οποια μυριζε για πολυ καιρο παααρα πολυ εντονα! Μου την εφερναν μια φορα το μηνα για μπανιο- και καθε φορα απορουσα, για ποσο θα κρατησει αυτη την "kennel" μυροδια. Εκανε σχεδον 6 μηνες μεχρι να της φυγει και να μυρισει σαν "κανονικο" σκυλακι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki