Μυρωδιά σκύλου!


Doudou

Member
13 Μαρτίου 2018
5
0
44
Χαίρετε,
Είμαι νέα στην παρέα με ένα κοριτσάκι 3 μηνών που βρήκα στο δρόμο πριν ένα μηνα. Όλα καλά σχετικά, αλλά το θέμα μου είναι η μυρωδιά.δεν είχα ποτέ σκυλί κ αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό να μυρίζει τοσο κ αυτο κ όλο το σπίτι!ακόμα δεν την έχω βγάλει έξω.τρώει κροκετες και κάνουμε μπάνιο κάθε εβδομάδα.δοκίμασα τρίψιμο με σόδα,μηλοξιδο...μονο με το λάδι καρύδας διορθώνεται η κατάσταση αλλά για λίγο.και αναρωτιέμαι:θα σταματησει να μυριζει η απλα θα το συνηθισω;;;
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Οχι τοσο συχνα μπανιο, και κοιτα τι τροφη ταιζεις παιζει μεγαλο ρολο. Δωσε συμπληρωματικα και λαδι καρυδας και λαδι σολομου σε λογικη ποσοστητα στο φαγητο.
 
  • Like
Reactions: Doudou


SnoopyP

Active Member
10 Φεβρουαρίου 2018
34
112
Θεωρώ οτι μια ελαφριά μυρωδιά θα υπάρχει εφόσον είναι συνέχεια μέσα. Υπερβολικά συχνά το κάνεις μπάνιο καλύτερα να το χτενιζεις για να πέφτουν οι νεκρές τρίχες ώστε να μειωθεί και η μυρωδιά.
 
  • Like
Reactions: Doudou


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Τι τροφή ταίζεις ;.....μην το κάνεις κάθε βδομάδα μπάνιο το ζωντανό....
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
αν μυρίζει εντονα και αφηνει μια δυσαρεστη μυρωδιά (εμενα μου φαινοταν σαν ποδαριλα ) πηγαινε στον γιατρό σου να κοιτάξει καλά για Malassezia, είναι μυκητας τον ευνοει η υγρασία και το κακό ανοσοποιητικό.
Σε κάποια σκυλια βγαζει φαγούρα και εξανθηματα αλλα σε κάποια αλλα αφηνει μια περίεργη δυσαρεστη μυρωδιά
 
  • Like
Reactions: mareco and ChrisApo


Doudou

Member
13 Μαρτίου 2018
5
0
44
Τι τροφή ταίζεις ;.....μην το κάνεις κάθε βδομάδα μπάνιο το ζωντανό....
Δεν κάνει λες; ξέχασα να πω ότι είχε και σαρκοκοπτικη ψωρα τελείωσε την αντιβίωση δεν ξέρω μήπως έχει σχέση και αυτό γιατί το τρίχωμα της μονίμως αναμαλλιασμενο
 


Doudou

Member
13 Μαρτίου 2018
5
0
44
αν μυρίζει εντονα και αφηνει μια δυσαρεστη μυρωδιά (εμενα μου φαινοταν σαν ποδαριλα ) πηγαινε στον γιατρό σου να κοιτάξει καλά για Malassezia, είναι μυκητας τον ευνοει η υγρασία και το κακό ανοσοποιητικό.
Σε κάποια σκυλια βγαζει φαγούρα και εξανθηματα αλλα σε κάποια αλλα αφηνει μια περίεργη δυσαρεστη μυρωδιά
Τον ρώτησα για την μυρωδιά αλλά δε μου ειπε τίποτα.απο κροκετες τρώει της purina.αν και από ότι υποψιάζομαι είναι φυσιολογικό και σε λίγο θα μου φαινεται να μυρίζει Σανέλ νο.5! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
΄Πάντω εγώ δύο φορές που εχω συναντηθεί με αυτον τον μυκητα ηταν οταν πρωτοηρθε η Τσίκα σπίτι και εβγαλε σαρκοκοπτικη ψωρα μετα το τελος της θεραπειας αφου ανεβηκε και το ανοσοποιητικο της σταματησε να μυρίζει και οταν φιλοξενούσα ενα αδεσποτο πολυ αδύνατο με λεισμάνια και ερλίχεια όταν εφτιαξε η κατάσταση του σταματησε να μυρίζει.
Οταν την κανειδ μπανιο φρόντιζε να την στεγνωνεις παρα παρα πολυ καλα και όχ με ζεστό αερα.
 


Doudou

Member
13 Μαρτίου 2018
5
0
44
. Αρα τη στεγνώνω με πιστολάκι και κρυο αερα σωστα; οκ τέρμα τα πολλά μπάνια και ρωτάω τον κτηνίατρο για τον μύκητα. Ευχαριστώ πάρα πολύ χαίρομαι τόσο που έπεσα σε αυτή τη σελίδα!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Όσο το πλένεις τόσο βρωμάει. Όσο το πλένεις τόσο λερώνεται. Κανόνας. Δεν ξέρω τι σκυλί έχεις αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των σκύλων με ένα καλό βούρτσισμα και τρίψιμο με μηλόξυδο είναι ok.
Εγώ τα σκυλια μου είναι μετρημένες οι φορές που τα εχω κάνει μπάνιο με σαμπουάν και αυτό σε extreme καταστάσεις όπως τρίψιμο σε ψοφίμια, κυλισμα σε κόπρανα κτλ.
Το μηλόξυδο αφήνει όταν στεγνώσει καλά αφήνει μια μυρωδιά σαν φρεσκοσιδερομένο ρούχο. Ζουν αποκλειστικά μέσα, δεν είναιείναι όρο
 


Doudou

Member
13 Μαρτίου 2018
5
0
44
Όσο το πλένεις τόσο βρωμάει. Όσο το πλένεις τόσο λερώνεται. Κανόνας. Δεν ξέρω τι σκυλί έχεις αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των σκύλων με ένα καλό βούρτσισμα και τρίψιμο με μηλόξυδο είναι ok.
Εγώ τα σκυλια μου είναι μετρημένες οι φορές που τα εχω κάνει μπάνιο με σαμπουάν και αυτό σε extreme καταστάσεις όπως τρίψιμο σε ψοφίμια, κυλισμα σε κόπρανα κτλ.
Το μηλόξυδο αφήνει όταν στεγνώσει καλά αφήνει μια μυρωδιά σαν φρεσκοσιδερομένο ρούχο. Ζουν αποκλειστικά μέσα, δεν είναιείναι όρο
Τέλεια Ευχαριστώ!
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Διάβασε και λίγο στο φόρουμ σχετικά με τροφές κτλπ. Σιγουρα θα βρεις κάτι καλύτερο απο πουρίνα.
 
  • Like
Reactions: Doudou


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
H Purina είναι ένας καλός λόγος για να μυρίζει σκυλίλα. Επίσης αν δεν το κάνεις πιστολάκι ΑΜΕΣΑ μετά το μπάνιο και μέχρι να στεγνώσει τελείως δεν θα μένει η μυρωδιά του σαμπουαν ή μαλακτικού αλλά θα μυρίζει σκυλίλα, αυτό είναι κανόνας. Αν είχε και ψώρα, το δέρμα του δεν είναι απόλυτα υγιές οπότε κάνε λίγη υπομονή ακόμη.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki