Μυρωδιά!


antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
Παιδια γεια σας πριν αποκτησω το σαμογιεντ μου διαβαζα στο ιντερνετ οτι ειναι το πιο καθαρο σκυλι οτι δε μυριζει και τετοια με εμενα δυστυχως συμβαινει το αντιθετο μυριζει αλλα μαλλον θα φταιει κατι αλλο, επειδη κατουραει στο μπαλκονι και μετα παει και καθετε πανω σε αυτα και γινετε η τριχα μαλλον λεω εγω...... τι μπορω να κανω με αυτο το πραγμα δεν ξερω να μην καθετε πανω στα ουρα του δεν αντεχετε η μυρωδια!!!!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Γιατι δεν πλενεις το μπαλκονι;Γιατι τα κανει στο μπαλκονι και οχι εξω;Τον εχεις δει να καθεται ή υποθετεις;Επειδη βλεπω κουταβο στη φωτο,τα κουταβια εχουν μια ιδιαιτερη οσμη μεχρι να μεγαλωσουν.
 


antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
Γιατι δεν πλενεις το μπαλκονι;Γιατι τα κανει στο μπαλκονι και οχι εξω;Τον εχεις δει να καθεται ή υποθετεις;Επειδη βλεπω κουταβο στη φωτο,τα κουταβια εχουν μια ιδιαιτερη οσμη μεχρι να μεγαλωσουν.
κοιτα να σου δωσω να καταλαβεις καταρχην ναι ειναι 4 μηνων οταν πηγαινω για δουλεια δηλαδη απο τισ 8:00 το πρωι μεχρι τις 4 δεν την αφηνω μονη μεσα στο σπιτι οποτε τα κανει στο μπαλκονι οταν ειμαστε μεσα σπιτι που γυριζω εγω παμε εξω οποτε υποθετω οτι καθετε πανω στα ουρα της γιατι βλεπω και βρεγμενη την τριχα οταν γυριζω και λογικα πλενω το μπαλκονι οταν γυριζω και κατι αλλο πολλα ουρα ρε παιδι μου ετσι θα ειναι παντα
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Δηλαδή, όταν λείπεις, την αφήνεις στο μπαλκόνι (ελπίζω με πλέγμα ασφαλείας στα κάγκελα) με το νερό της και το φαγητό της;

Τη μαθαίνεις με πάνα ή την αφήνεις να τα κάνει όπου θέλει;


edit: το θέμα αυτό κοίτα "Πως θα το μάθω να "τα κάνει" έξω..."
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
την σκυλα θα την εχεις μεσα ρε φιλε εισαι δεν εισαι εκει ,αφου βεβαια εχεις αποφασησει οτι θα μενει μεσα μαζι σου.δεν παει να παει οτι με το που φευγεις θα ειναι εξω.παρε ενα crate κ η σκυλα θα ειναι εκει οταν θα φευγεις.επισης τα σκυλια αν δεν εχουν λογο το μερος που θεωρουν δικο τους δεν το λερωνουν.θα μαθει να κρατιεται μεχρι να ερθεις.επισης μπορεις αν συνεχισει αυτη η κατασταση να την πλενεις λιγο οπωτε κ η μυρωδια δεν θα υπαρχει.
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Λοιπόν τα πολλά ούρα σε πρώτη φάση μην σε απασχολούν,κουτάβι είναι ανα 2-4 ώρες θέλει να κάνει την ανάγκη του!Το σκυλί που μένει όταν λείπεις δεν έχω καταλάβει;Σε κλουβάκι-crate,δεμένο στο μπαλκόνι;Δεν μένει όμως μόνο του μας είπες!
Έχεις σκεφτεί να χρησιμοποιήσεις αυτές τις ειδικές πάνες,που τις βάζεις σε μία γωνία και πηγαίνει εκεί το κουτάβι για την ανάγκη του;ή ακόμη και εφημερίδα;Με αυτό μαθαίνουν πολύ εύκολα!
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Όσον αφορά την μυρωδιά,ξέχασα να το σχολιάσω αυτό!Καταρχήν να σου πώ πως όλα τα σκυλιά μυρίζουν άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο!Οι λόγοι που συμβαίνει αυτό ποκιίλουν,διατροφή,διαμονή και πολλά άλλα!Γνώμη μου είναι να αρχίσεις να συνηθίζεις την μυρωδιά όσο πιο σύντομα γίνεται! :)
Επίσης καλό θα ήταν τώρα που είναι κουτάβι να είσαι συνεχώς προετοιμασμένη,με σφουγγαρίστρες και όλα τα συναφή!Εγώ τόσο σφουγγάρισμα που έκανα δεν το έχω κάνει σε όλη μου την ζωή!Προσπάθησε να μην αφήνεις το κουτάβι βρεγμένο βέβαια,δεν κάνει!
 


antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
λοιπον οταν λειπω για δουλεια μενει μονο του στο μπαλκονι το οποιο ειναι ασφαλες εχει τοιχο γυρω γυρω και ενοειτε πως τα κανει οπου θελει σκεφτηκα να παρω create οπως λετε αλλα ρε παιδια το λυπαμαι 8 ωρες που λειπω εγω για δουλεια να καθετε μες στο κλουβι την πανα δεν εχω δοκιμασει δεν ξερω αν θα κανει δουλεια και πως θα το μαθω να τα κανει εκει
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
antonis1980,
για αρχή, βάζε κανένα κόμμα και καμία τελεία για να σε διαβάζουμε καλύτερα.

Η μυρωδιά, όπως κατάλαβα, προέρχεται από τα ούρα του ζώου, στα οποία κάθεται και πάνω.
Άρα, οφείλεις να του μάθεις να κάνει κακά και τσίσα σε ένα σημείο, για να αρχίσει να αντιλαμβάνεται ότι πάνω τους δε θα κάθεται.
Πιο πάνω σου έβαλα το θέμα που θα σε βοηθήσει να το εκπαιδεύσεις σε αυτό το κομμάτι.
Σκέψου ότι το σκυλί μπορεί να θέλει και 8-9 μήνες μέχρι να μάθει να τα κάνει μόνο στη βόλτα... τι θα κάνεις τόσο καιρό, αν δε μάθει να τα κάνει μόνο σε ένα σημείο;

Επίσης, μπορείς αντί για crate, να το περιορίσεις με ένα πάρκο κουταβιών ή σε ένα δωμάτιο μόνο του σπιτιού, πάντα όμως με τη χρήση της πάνας.

Στο μπαλκόνι, κρίμα είναι! :)

edit: Κοίτα κι αυτό το θέμα για να ξέρεις τι σου γίνεται Θέμα: Crate-Κλουβί, ποστ #21
 
Last edited:


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Φυσικά και δεν θα το αφήσεις 8 ώρες μόνο του σε ένα κλουβί!!Αποφάσισες δλδ πως το σκυλί θα μένει στο μπαλκόνι και όχι μέσα στο σπίτι;Ελπίζω να μένεις σε μονοκατοικία βέβαια γιατι απαγορεύεται η διαμονή σκύλου στο μπαλκόνι απο το νόμο!Μην έχεις και πρόβληματα!
Πάρε αρχικά εφημερίδα και άσε τις πάνες,την ίδια δουλεία κάνουν!Λοιπόν εγώ κάθε φορά που τα έκανε κάπου πήγαινα και τα σκούπιζα με την εφημερίδα και στη συνέχεια την τοποθετούσα στο επιθυμητό σημείο,μια δύο μετά είδα πως πήγε απο μόνο του και τα έκανε εκεί!Έτσι θα του μάθεις να πηγαίνει να τα κάνει σε ένα συγκεκριμένο σημείο!Μετά η συζήτησή μας πηγαίνει στο πώς θα το μάθω να τα κάνει έξω οπου υπάρχει σχετικό θέμα!
Τώρα για την μυρωδιά δεν μπορείς να κάνεις κατι άλλο!Καλό καθάρισμα συνεχώς!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
δεν χρειαζεται να το λυπασαι.εκτος του οτι δεν θα ειναι κ ιδιεταιρα στεναχωρεμενο, εφωσον του μαθεις να καθεται εκει,η συμβιωση απαιτει καποιες παραχωρησεις κ απο τις δυο μεριες! ;)
πρεπει να δουλεψεις κ να ζορισεις το σκυλι τωρα που ειναι μικρο, με το να μαθει συμπεριφορες ,τι πρεπει κ τι δεν πρεπει,ωστε να εχετε μια ηρεμη κ αρμονικη ζωη μεχρι να σου φυγει.δεν θελει λυπες.οργανωση κ υπομονη θελει.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Δε χρειάζεται κανένα ζόρισμα για την εκμάθηση του κλουβιού!

Μπορεί να γίνει μέσα σε λίγες μόνο μέρες χωρίς απολύτως καμία πίεση.

Εφόσον η διαδικασία γίνει σωστά, τότε ο σκύλος θα αποζητά από μόνος του να μπαίνει στο κλουβί.

antonis1980, απλά θα σου πω ότι όταν θέλω να έχω το σκύλο εκτός κλουβιού, πρέπει να κλείνω την πόρτα του γιατί διαφορετικά θα είναι συνέχεια μέσα εκεί :)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κατα βαση συμφωνω,αλλα ολα θελουν λιγο ζορι μεχρι να δροστιστεις...ακομη κ το αγγουρι... :p
ζορι δεν θα εχει το σκυλι αν το αναλαβεις εσυ...με καποιον που δεν ξερει μπορει να ζοριστει.αλλα εστω κ οτι ζοριζεται το ζωο,καλυτερα τωρα που ειναι νωρις παρα μετα.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Κάπου είχε περιγράψει η Dr. Zhivango (νομίζω) ένα ωραίο τρόπο για την εκμάθηση του κλουβιού.

Και εγώ αυτό είχα ακολουθήσει και μάλλιστα σε σχετικά μεγάλη ηλικία (γύρω στους 8-9 μήνες)

:)

http://www.dogforum.gr/v3/showthread...ull=1#post9457
 
Last edited by a moderator:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εμένα τόσες ώρες στο crate μου φάινονται πολλές. Θα πάθει αγκύλωση το σκυλί...
 






ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ

Active Member
4 Δεκεμβρίου 2010
38
0
Αλεξ/πολη
Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι πολλες οι ώρες για να μένει κλεισμένο σε ένα κλουβί.Πού είναι το κακό δηλ. με το μπαλκόνι εφόσον βέβαια έχει το νερό,φαϊ και τα παιχνίδια του.Οσο για πάνες και εφημερίδες ,παιδευτηκα πολύ αλλά δεν είχε ποτέ αποτέλεσμα.Ο τρόπος που έμαθε να κάνει την ανάγκη του έξω ήταν όταν τον έβγαζα εκεί που ήθελα να τα κάνει κάθε 1 ώρα ήθελε δεν ήθελε.Και φυσικά τον επιβράβευβα 'οποτε τα κατάφερνε.Σε μία βδομάδα έμαθε να κρατιέται μέχρι να τον βγάλω έξω.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
οχι δεν θα κανει τιποτα μεσα.4 μηνων μπορει κ κρατιεται.ασε που το ζωακι του φιλου μεχρι να μαθει να μενει μεσα θα μεγαλωσει κ αλλο.δεν το πετας ξαφνηκα μια μερα μεσα στο κλουβι κ το αφηνεις για 8 ωρες...κατα τα αλλα,σας φαινεται λογικο να ειναι στο μπαλκονι ενω λειπει το αφεντικο?μαθαινει λαθος καταρχην.ειναι μια ευκολη λυση.πρεπει να μαθει να μενει μεσα χωρις ζημιες κτλ.
 


ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ

Active Member
4 Δεκεμβρίου 2010
38
0
Αλεξ/πολη
Δεν μπορούν όλα τα σκυλάκια να κρατιούνται 4 μηνών.Ο δικός μου παρόλες τις προσπάθειές μου έμαθε μετά τους 6 μήνες.Και δεν το διακινδυνεύεις να το αφήσεις μόνο στο σπίτι τόσες πολλές ώρες .Μεγαλώνοντας και αφού έχει μάθει κάποια πράγματα όταν είσαι μαζί του,τότε είναι σε θέση να μένει μόνο του
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22