Μυστηριώδης ασθένεια....


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Το 14 μηνών ροττάκι μιας φίλης, παρουσιάζει εδώ και τρεις μήνες τα εξής:
Ενώ πριν έτρωγε και τις πέτρες και ήταν πολύ ενεργητικό όπως κάθε ροττάκι στην εφηβεία που σέβεται τον εαυτό του, εδώ και πολύ καιρό σταμάτησε να τρώει..... ζήτημα να τρώει μισό ποτήρι τροφή κάθε μέρα. Από 40 κιλά, είναι τώρα 34..... επίσης έπεσε κι η διάθεση του και είναι αρκετά υποτονικό..... (μέχρι που αρνήθηκε βραστο κοτόπουλο από το χέρι! Δεν είναι νάζια με την τροφή).
Είναι αρνητικό σε καλααζαρ και ερλιχίωση και έχει λίγο αυξημένα λευκά και λίγο διογκωμένη σπλήνα.... ενδείξεις λοίμωξης, αλλά τι είδους??
Το έχουν δει μέχρι τώρα τρεις διαφορετικοί καλοί κτηνίατροι. Ενας έδωσε ενέσεις zantac και βελτιώθηκε για καμιά δυο μέρες η όρεξη του αλλά μετά πάλι τα ίδια... επίσης τις τελευταίες δυο τρεις μέρες έχει κρίσεις βήχα κάθε λίγα λεπτά (έχει κάνει pneumodog και ενώ έρχεται σε επαφή με άλλα σκυλιά, κανένα δεν έχει παρουσιάσει κάτι αντίστοιχο). Θα το πάνε για γαστροσκόπηση αυριο, αλλά γενικά κανένας κτηνίατρος δεν έχει πιθανολογήσει τι μπορεί να είναι.....

Καμιά ιδέα? Γιατι πάει να σκάσει η κοπέλα όπως καταλαβαίνετε.....
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ακτινογραφίες έγιναν?
Aπ'οσο θυμάμαι, όχι, αλλα θα ξαναρωτήσω. Αλλά για να βρουν τι με τις ακτινογραφίες? μήπως έχει καταπιεί κάτι κι έχει κολλήσει? Επίσης, μια δυο μέρες που πρωτοπήρε ζαντακ, ετρωγε πάλι οπως πριν..... είναι τρεις μήνες τώρα αυτή η ιστορία... επισης πως θα σχετιζόταν με το βήχα, και τις γενικότερες ενδείξεις λοιμωξης?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η ενδοπαρασιτική μόλυνση έχει αποκλειστεί? Αποπαρασιτώσεις έχει κάνει ο σκύλος?
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αν χρειάζεστε πολύ καλό γαστρεντερολόγο πές μου.
Κοιτάξτε και πανοστείτιδα (άσχετο αλλά πιθανό) καλές ακτινογραφίες σε όλο το σώμα και καλό ορθοπεδικό κτηνίατρο.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Αν χρειάζεστε πολύ καλό γαστρεντερολόγο πές μου.
Κοιτάξτε και πανοστείτιδα (άσχετο αλλά πιθανό) καλές ακτινογραφίες σε όλο το σώμα και καλό ορθοπεδικό κτηνίατρο.
πανοστειιδα επειδη εχει ο Αδης δεν ειχε καθολου τετοια συμπτωματα.
μπορει φυσικα να κανει εναν ελεγχο λογω της φυλης αλλα ειναι εντελως ασχετο με τα συμπτωματα αυτα.
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
AN εχει αυξημενα λευκα και σπληνομεγαλεια θελει καλλιεργεια αιματος να βρεις ποιο μικροβιο ειναι.
το zantac δεν προσφερει τιποτα
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Σίγουρα να κάνει ακτινογραφία και υπέρηχο.

Σπληνομεγαλία μπορεί να έχει πολλές αιτίες: συστροφή σπληνας, κύστη, καρκίνο, λοίμωξη, κύρωση, .... Σε ορισμένες περιπτώσεις αφαιρείται η σπλήνα, η οποία δεν είναι απαραίτητη

Το συκώτι είναι εντάξει;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλιέργεια αίματος είναι για βακτήρια κυρίως, αλλά θα είχε πυρετό ο σκύλος..... που δεν έχει... Το ζαντακ τον βοηθησε προσωρινά με το θέμα του φαγητου, που σημαινει οτι μάλλον για κάτι γαστρεντερολογικό πρόκειται....

Η σπληνομεγαλία είναι πολύ μικρή, όχι κάτι δραματικό, όπως και η αυξηση στα λευκά.... Οι υπόλοιπες αιματολογικές είναι καλές. Δε φαίνεται να έχει πειραχτει συκώτι, νεφρά κτλ.

Θα ρωτησω για το θέμα της ακτινογραφίας, αλλά ξαναρωτάω, ψάχνοντας για τι? Και υπέρηχο που?

θα δούμε σήμερα τι θα δείξει η γαστροσκόπηση και η άλλη εξέταση με το υγρο (δε θυμάμαι πως λέγεται) και θα προτείνω στην κοπέλα ολα όσα αναφέρατε παραπάνω.

Για να δούμε....
 
Last edited:


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
1.κιρρωση σπληνα δεν υπαρχει
2.για να ειδες μεγαλο σπληνα πρεπει νακανες υπερηχο αρα ξερεις αν ειναι και το σηκωτι μολυσμενο
3.αυξημμενα λευκα ειναι λοιμωξη
4.το zantac εχει να κανει μονο με το στομαχι σε υπερεκκριση HCL.
5.αυξημμενα λευκα δεν συμμαινει απαρρετητα πυρετο
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
1.κιρρωση σπληνα δεν υπαρχει
2.για να ειδες μεγαλο σπληνα πρεπει νακανες υπερηχο αρα ξερεις αν ειναι και το σηκωτι μολυσμενο
3.αυξημμενα λευκα ειναι λοιμωξη
4.το zantac εχει να κανει μονο με το στομαχι σε υπερεκκριση HCL.
5.αυξημμενα λευκα δεν συμμαινει απαρρετητα πυρετο
Δεν είπε κανείς κίρρωση σπλήνα...
Η μεγάλη σπλήνα στους ανθρώπους φαίνεται κι απο ψηλάφιση, δεν είναι απαραίτητος ο υπέρηχος.... για τους σκύλους δεν ξέρω. Θα ρωτήσω πάντως αν του έχει κάνει υπέρηχους.
Αυξημένα λευκά μπορεί να είναι κι άλλα πράγματα (πχ καρκίνος..... :( )..... μου ειπε πάντως ότι ήταν μικρή η άυξηση....
Για το ζαντακ, ναι..... γιατι υποπτεύονται οτι είανι γαστρεντερολογικό το θέμα....
Δεν είπε κανεις οτι αυξημένα λευκά σημαίνουν πυρετό. Εγώ είπα απλώς ότι αν είχει βακτήρια στο αίμα θα είχε και πυρετό και μάλιστα πολύ υψηλό..... λάθος??

Θα σας πω αυριο περισσότερα. Σήμερα είναι ακόμα στην κτηνίατρο.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
κίρρωση του ύπατος εννοούσα
Η μεγάλη σπλήνα στους ανθρώπους φαίνεται κι απο ψηλάφιση, δεν είναι απαραίτητος ο υπέρηχος.... για τους σκύλους δεν ξέρω.
Και στου σκύλους
Δεν είπε κανεις οτι αυξημένα λευκά σημαίνουν πυρετό. Εγώ είπα απλώς ότι αν είχει βακτήρια στο αίμα θα είχε και πυρετό και μάλιστα πολύ υψηλό..... λάθος??
Σωστό
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU