Μύκητες στα αυτιά


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
452
250
Καλημέρα, εδώ και λίγες εβδομάδες έχουμε μύκητες στα αυτιά...
Της βάζω την αλοιφή kenakomb...
Το πρόβλημα μου είναι ότι μετά από 2-3 επαληψεις κάθεται ένα στρώμα από την αλοιφή και δε γίνεται δουλειά, αφού η καινούργια στρώση πάει από πάνω....
Δοκίμασα με νερό κ σαπούνι, αλλά δεν φεύγουν....θέλει γερό πλύσιμο...
Αφού τα καθαρίσω, τι να κάνω για να κάνουμε σωστή θεραπεία;
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
893
728
Καλημέρα, εδώ και λίγες εβδομάδες έχουμε μύκητες στα αυτιά...
Της βάζω την αλοιφή kenakomb...
Το πρόβλημα μου είναι ότι μετά από 2-3 επαληψεις κάθεται ένα στρώμα από την αλοιφή και δε γίνεται δουλειά, αφού η καινούργια στρώση πάει από πάνω....
Δοκίμασα με νερό κ σαπούνι, αλλά δεν φεύγουν....θέλει γερό πλύσιμο...
Αφού τα καθαρίσω, τι να κάνω για να κάνουμε σωστή θεραπεία;
Νερο και σαπουνι μεσα στα αυτια? Δεν τα καθαριζεις με καθαριστικο πριν να μπει η ακλοιφη?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
850
962
28
καλο ειναι σε αυτες τις περιπτωσεις να χρησιμοποιουμε καθαριστικα ειδικα για σκυλους, οπως το epiotic. περα των αλοιφων, υπαρχουν επισης και ειδικες σταγονες. σε καθε περιπτωση καλυτερο ειναι να μιλησεις με κτηνιατρο να σου πει ακριβως τι χρειαζεται και καθε ποτε/για ποσο καιρο.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Μύκητες κ νερό πάντως είναι το πιο μεγάλο όχι που υπάρχει.

Οι μύκητες στην υγρασία είναι που αναπτύσσονται κ "ανθίζουν". Γι'αυτό χρησιμοποιούμε καθαριστικά αυτιών που "εξουδετερώνουν" τις συνθήκες ανάπτυξης μυκητων στην υγρασία.
 




manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
452
250
Νερο και σαπουνι μεσα στα αυτια? Δεν τα καθαριζεις με καθαριστικο πριν να μπει η ακλοιφη?
Όχι μέσα. Στο δέρμα από την πάνω μεριά (στο τρίχωμα) κι από κάτω, αλλά έξω εξω
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
420
265
dog-place.blogspot.com
καλαζαρ τεστ εχετε κανει; θυμαμαι μικρη ειχαμε σκυλο με δερματικα στα αυτια που επανερχονταν συνεχεια και τελικα ηταν καλαζαρ (ηταν κι αυτουνου στις ακρες).
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
893
728
Όχι μέσα. Στο δέρμα από την πάνω μεριά (στο τρίχωμα) κι από κάτω, αλλά έξω εξω
Ααα καταλαβα και κανατε καλλιεργεια και σας ειπε ο κτηνιατρος να βαζετε αυτη? Μηπως να παρετε καποια αλλη αν σε δυσκολευει αυτη. Η μηπως περναει στο δερμα και ας εχει κατσει πανω λογικα για να την εφτιαξαν ετσι περναει.
 
  • Like
Reactions: manin


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
452
250
καλαζαρ τεστ εχετε κανει; θυμαμαι μικρη ειχαμε σκυλο με δερματικα στα αυτια που επανερχονταν συνεχεια και τελικα ηταν καλαζαρ (ηταν κι αυτουνου στις ακρες).
Είχαμε κάνει νομίζω το Σεπτέμβρη...Σε 3 μήνες θα ξανακάνουμε, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι καλαζάρ
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
850
962
28
βαλε και καμια φωτο αν μπορεις. και ο δικος μου οταν ειχε ερθει απο κρητη ειχε κατι αλλοιωσεις στις ακρες των αυτιων, εμοιαζε λες και εφευγε το δερμα, και ματωναν πολυ. και εμενα στην αρχη ενας αχρηστος κτηνιατρος μου ελεγε για μυκητα και οτι αλλο θες, το ζωο πηρε itrazol, kenacomb κλπ κλπ, (που δεν ειναι και τα πιο ελαφρια φαρμακα, ειδικα το itrazol) και τελικα οντως ηταν καλαζαρ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12