Νέος στον κόσμο του Akita Inu!




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
όταν λες ότι του χρόνου μπορεί να μην υπάρχεις.......ποιός θα φροντίζει τον σκύλο;:)
(... αστειεύομαι.....και συμφωνώ ότι μπορεί να έχεις στεναχωρηθεί, στην πραγματικότητα πρέπει να είσαι πολύ χαρούμενος που δεν έμπλεξες σε καταστάσεις και να έχεις άσχημες περιπέτειες)
 


stamatina

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2011
363
0
Αιγαλεω city
Η ψυχολογία μου είναι χάλια, το περίμενα πως και πως για πάνω από ένα μήνα, κάθε μέρα το έβλεπα στον ύπνο μου το κουτάβι, δεν μπορείτε να φανταστείτε την απογοήτευσή μου :/
Καλημερα και απο εμενα μην απογοητευεσε εγω θα πρεπει να περιμενω το κουταβι μου 4 μηνες για αυτο να εισαι υπομονετικος και αυτη την φορα εισαι και πιο ενημερωμενος καθε εμποδιο για καλο λοιπον και καπου και τυχερος μαζι για σκεψου το λιγο
 


grenouig

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
131
0
Του χρόνου τέτοια ημέρα μπορεί και να μην υπάρχουμε...
Μη το σκεφτεσαι ετσι και μην απογοητευεσε,εγω περιμενα 3 χρονια να βρω γεννα dogo argentino στην περιοχη μου ωστε να γνωρισω πατερα,μητερα,τροπο ανατροφης,να δω που ζουν και πως τους συμπεριφερονται.Δεν θα αγοραζα ποτε απο pet-shop για τους γνωστους λογους.Στην δικη μου ρατσα υπηρχε και υπαρχει εκτροφειο στην Βορειο Ελλαδα του Ιακωβου Πετριδη που θα μπορουσα να εχω ενα αρσενικο στα χερια μου πολυ νωριτερα με μεγαλυτερο κοστος βεβαια αλλα ηθελα να το ψαξω αλλιως.Πρεπει επισης να πω για να μην παρεξηγηθω οτι ο ανθρωπος κανει τρομερη δουλεια και εκτρεφει καταπληκτικα σκυλια.Πιστεψε με τελικα δικαιωθηκα γιατι πηρα ενα σκυλαρο που μ'αγαπα αφανταστα,φιλικο,κοινωνικο,υπακουο κι ας ειναι στην εφηβεια κι ας μην εχει pedigree παρολο που ειχαν και οι 2 γονεις του.
 




grenouig

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
131
0
....αφού είχαν και οι δύο γονείς pedigree γιατί να μην έχει και ο δικός σου σκύλος;
Υπηρχε διαδικασια και καποια χρηματα για να βγει κι εκτος αυτου δεν με ενδιεφερε να εχει.Εγω απλα ηθελα ενα καλο σκυλακο να τον μεγαλωσω και να κανουμε καλη παρεα.Ηταν και οι δυο γονεις υγιεστατοι κι ακομα ειναι βεβαια,με τον πατερα εχουμε επαφη παμε και καμια βολτα,η μητερα ειναι Αθηνα και δεν την βλεπουμε.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Χαιρομαι που δε πηρες κουταβι απο εκει τελικα και οπως ειπε και ενα αλλο μελλος πρεπει να εισαι χαρουμενος και εσυ!!Γιατι τωρα που καταλαβες τι γινεται εκει εξω και εχεις το χρονο μεχρι να μαζεψεις τα λεφτα τα ενημερωθεις καλυτερα και να μην αφησεις παλι σε καμια κυρια την τυχη του κουταβιου σου!!!Καθε εμποδιο ειναι για καλο και ισχυει....στο χερι σου ειναι με σωστη διαχειρηση των οικονομικων σου να ερθει πιο συντομα η χνουδομπαλα στα χερια σου!!!Θα ζησεις 10 + χρονια μαζι του μερικους μηνες δε μπορεις να περιμενεις?
Σου ευχομαι στο τελος αυτου του δρομου να εισαι γεματος με περισσοτερες εμπειριες και γνωσεις και να αποκτησεις την χνουδομπαλα σου!!
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Υπηρχε διαδικασια και καποια χρηματα για να βγει κι εκτος αυτου δεν με ενδιεφερε να εχει.Εγω απλα ηθελα ενα καλο σκυλακο να τον μεγαλωσω και να κανουμε καλη παρεα.Ηταν και οι δυο γονεις υγιεστατοι κι ακομα ειναι βεβαια,με τον πατερα εχουμε επαφη παμε και καμια βολτα,η μητερα ειναι Αθηνα και δεν την βλεπουμε.
Πάντως απ`ότι ξέρω δεν είναι καμια ιδιαίτερη φασαρία και το κόστος είναι μόλις 20 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος).
Απλά ενημερωτικά στο λέω.
 


grenouig

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
131
0
Καλημερα,τοτε ειχα ακουσει για 150 ευρω να πω την αληθεια.Δεν πειραζει,ο σκυλακος μου να ειναι καλα.Καλες γιορτες και καλη ανασταση.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
ο σκυλάκος σου να είναι καλά βέβαια, αλλα να το ξέρεις απο δω και πέρα, για να μη σε κοροϊδευουν :)

καλες γιορτες!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καλημερα,τοτε ειχα ακουσει για 150 ευρω να πω την αληθεια.Δεν πειραζει,ο σκυλακος μου να ειναι καλα.Καλες γιορτες και καλη ανασταση.
τα νόμιμα pedigree που εκδίδει ο ΚΟΕ κοστίζουν 20 ευρώ/κουτάβι ,
τα πλαστά που ''πωλούνται'' έχουν τόσο όσο λες...δηλ.150 ή 200 Ευρώ...(ότι πιάσουν οι απατεώνες....:paja1::mad:)...

εδώ μπορείς να βρείς όλες τις πληροφορίες για τις διαδικασίες που απαιτούνται για την έκδοση ενός νόμιμου pedigree....
http://www.koe.gr/indexmy.htm

να είναι καλά ο σκυλάκος σου και τα σκυλάκια όλου του κόσμου.......:)
 


George.Akita

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2011
73
5
Greece
Καλησπερα αρχικα σε ολους , φιλε μου εγω θα ρωτησο κατι πολυ απλο αυτη την Κυρια στην προτεινε καποιος η τυχαια στο ιντερνετ την εντοπισες μεσο καποιας αγγελιας ?Υπαρχει εκτροφεας στην Ελλαδα για Ακιτα Inu . Εγω προσωπικα περιμενω το δικο μου Ακιτα Ινυ σε 15-20 μερες . παρ'ολα αυτα και εγω ειχα τις ανησυχιες μου γιατι περιμενα 1 μηνα για να μου βρει ο εισαγωγεας που μου προτειναν ενα "καλο" Ακιτα Ινυ (Απο Ουγγαρια) . το θεμα ειναι να γνωριζεις το ατομο που θα σου φερει το ομορφο τετραποδο και οχι απλα να βιαζεσαι να το παρεις στα χερια σου . εγω οχι απλα τον γνωρισα αλλα ρωτησα και εναν ακομα ιδιωκτιτη Ακιτα Ινυ που μενει στην Λευκαδα οπως εγω και ειχε παρει το δικο του απ'τον ιδιο ανθρωπο .

Συντομα οταν ερθει το σκυλι θα ανεβασω και εγω φωτογραφιες . Φιλια
 


kaleidoscope

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
51
0
Τι εννοεις ''καλο''? Πως θα το διακρινει αυτο ο ''εισαγωγεας''? Γνωριζεις του γονεις του κουταβιου? Πως εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι απο puppy mill? Απο τα λιγα που γνωριζω, υπαρχει στην ελλαδα εκτροφειο. Καλη τυχη.
 


anezatom

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2011
45
0
Παιδιά συγνώμη κιόλας αλλα εχω μια απορία και δεν αντεξα να μην το πω!Δηλαδή εσεις πιστεύετε πως με το να μην αγοράζουμε σκυλιά απο πετ-σοπ και κατ'επεκταση απο παπιμιλαδες ,εμποδίζουμε εμεις πουθενα αυτη την μπιζνα των εκατομυρρίων??Με αυτό το περιορισμένης εμβέλειας εμπαργκο??Δηλαδή για να το πιστευει αυτο κανείς θα πρεπει το λιγότερο να είναι υποκριτης!Το θέμα τώρα είναι τι κάνουμε??Σιγουρα το να καθόμαστε μπροστα απο ένα κομπιουτερ και να τους κατακρίνουμε δεν πετυχαίνουμε τίποτα!Δεν έχω ακούσει απο κανένα φιλόζωο ή εκτροφέα να οργανώσει μια διαδήλωση εναντίον όλων αυτών!Δεν έχω ακούσει τον ΚΟΕ να διοργανώνει κατι εναντίον τους!Δεν εχω ακούσει ή διαβάσει κανένα ΟΥΤΕ ΕΝΑ απο τους τόσους ομίλους (Γερμανικου ποιμενικου,Ντομπερμαν ,Ροτβαιλερ,Μποξερ...κ.τ.λ.) να ζητούν την κατάργηση όλων αυτών!Τα λόγια είναι καλά και εύκολα αλλα όταν πρόκειται για πράξεις τότε ξαφνικά εμφανίζονται δυσκολίες "Μα πως να μαζευτεί τόσος κόσμος, Που κ.ο.κ."!Εγώ όπως και πολλοί άλλοι έχουμε μάθει οτι δεν υπάρχει το"Δεν μπορώ" αλλα το "Δεν θέλω" ή ακομα χειρότερα το "Δεν τολμώ"!Γιατί αν αυτό πίστευαν και οι δεκάδες εκατοντάδες των ακτιβιστών που ρισκάρουν την ίδια τους την ζωή ανεβαίνοντας σε ένα φαλαινοθηρικό ή ένα τάνκερ ή ακόμα χειρότερα όταν εναντιώνονται σε οικονομικούς κολλοσσούς της πυρηνικής βιομηχανίας, τίποτα δεν θα είχε επιτευχθεί!
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
ναι και εγω δν το καταλαβαινω τι διαφορα εχουν η εκτροφεις απο τα πετ-σοπ? στα πετ-σοπ τα κακομοιρα τα σκυλια που τα εχουν σε κλουβια τι να κανουν αν δν παμε να τα αγορασουμε? θα μεινουν εκει στα κλουβια να πεθανουν?
 


anezatom

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2011
45
0
Φιλε roky+maroyso ουτε η αγορά απο τα πετ σοπ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ειναι η λύση για το πρόβλημα αυτό αλλα ούτε και ένα εμπάργκο τέτοιας κλίμακας δεν επηρεάζει ούτε στο ελάχιστο αυτην την μπίζνα εκατομμυρίων!Χρειαζεται κάτι πιο αποφασιστικό και ουσιαστικό!
 






anezatom

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2011
45
0
Berna συμφωνω και επαυξανω!Αλλα ποιος σου είπε οτι εγώ δεν θα συμμετείχα αν γινόταν καποια ανάλογη ενεργεια??Το θέμα δεν είναι αυτο το θέμα είναι οτι αυτό δεν το έχει αναφέρει ούτε το έχει προσπαθήσει κανένας "επαναστάτης του καναπε" που ειναι εναντίον των πετ σοπ και κατακρίνει τον κάθε άπειρο ιδιοκτήτη απο την οθονη ενος Η/Υ που δεν αγόρασε απο εκτροφέα αλλα δυστυχως απο πετ σοπ!Δυστυχως έτσι έχει η κατασταση όσο και αν πονάει μερικούς!