Νέο Μέλος (Ελληνικός Ποιμενικός)








Hermis

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2012
51
3
Δεν εχω δει πολλους Ελληνικος ποιμενικους και δεν κατεχω πολλα απο την μορφολογια τους, αλλα αυτος ειναι απο τους πιο ωραιους που εχω δει. Να τον χαιρεσαι.

Πες μας λιγα λογια για το χαρακτηρα του.
Γενικά είναι πολύ καλόβολος χαρακτήρας ιδιαίτερα φιλικός με τα παιδιά μου. Προς το παρόν μου έχει υποταχθεί πλήρως και μπορώ να πω ότι σέβεται τους κανόνες που έχουμε θέσει ως οικογένεια. Για παράδειγμα από 3 μηνών δεν έχει ΠΟΤΕ κάνει την ανάγκη του εντός του ευρύτερου χώρου του σπιτιού, ούτε δαγκώνει αντικείμενα που έχει καταλάβει ότι έχουν "απαγορευτικό". Ανα ακουμπήσει κάποιος τρίτος τα παιδιά μου αμέσως μπαίνει σε φάση άμυνας. Στα ομαδικά μαθήματα κοινωνικοποίησης μέχρι τώρα τουλάχιστον έχει δώσει πολύ καλά σημάδια.


Φωτογραφία0238.jpg

εδώ σε φωτό 6 μηνών σε μάθημα κοινωνικοποίησης με την παρέα του!
 
  • Like
Reactions: MarilenaG


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Πολύ ωραίος ο κούταβος :)!!!

Να τον χαίρεσαι!!!

Υ.Γ. Πόσο τα χαζεύω αυτά τα σκυλιά όταν τα βλέπω!
 


Hermis

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2012
51
3
DSC_0094.jpg

εδώ σημερινή 11 μηνών. έχει αρχίσει να δένει κεφάλι και στήθος.

DSC_0092.jpg


DSC_0095.jpg


ρε παιδιά επειδή εσείς σαφώς κατέχετε περισσότερα από εμένα για την φυλή, αληθεύει ότι στους 18 μήνες θα είναι σε πλήρη ανάπτυξη? Κάποιος γνώστης μου είχε πεί ότι τα σκυλιά αυτά είναι -ας μου επιτραπεί ο όρος- "βραδείας ανάπτυξης"?
 
  • Like
Reactions: MarilenaG


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
ρε παιδιά επειδή εσείς σαφώς κατέχετε περισσότερα από εμένα για την φυλή, αληθεύει ότι στους 18 μήνες θα είναι σε πλήρη ανάπτυξη? Κάποιος γνώστης μου είχε πεί ότι τα σκυλιά αυτά είναι -ας μου επιτραπεί ο όρος- "βραδείας ανάπτυξης"?
Αυτο ισχυει για ολες τις μεγαλοσωμες φυλες. Βλεποντας τον καθε μερα ειναι δυσκολο να καταλαβεις διαφορα, αλλα αν δεις την φωτο 9 μηνων με την φωτο 11 μηνων υπαρχει σημαντικη διαφορα. Σκεψου να βαλεις διπλα και την φωτο που θα ειναι 3 χρονων.:D
Βγαζε φωτο απο πισω απο πλαγια και απο πανω για να βλεπεις την διαφορα
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
1. έχει αρχίσει να δένει κεφάλι και στήθος.

2. αληθεύει ότι στους 18 μήνες θα είναι σε πλήρη ανάπτυξη?
1. Και ακόμα δεν είδες τίποτα!

2. Ίσως και λίγο παραπάνω από τους 18 μήνες να είναι σε πλήρη ανάπτυξη!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τα περισσότερα ποιμενικά αλλάζουν μέχρι και τα 3..ή ακόμα και τα 4 χρόνια...
Αυτό δεν ισχύει για όλα τα σκυλιά...και κάθε ένα έχει δικό του ρυθμό ανάπτυξης
Δεν σημαίνει βέβαια ότι θα ψηλώνει μέχρι τότε...αλλά θα διευρύνεται το στήθος του...θα φτιάχνει κεφάλι..κλπ...
Υπάρχουν ποιμενικά που σταμάτησαν να ψηλώνουν στους 9 μήνες (γκρρρρρρρρρρρρρ)...
τέρμα!
νάδα!
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
καλως ηρθατε στην παρεα !!!
οι 18 μηνες ειναι λιγο ακραιο,ειδικα για σκυλια τετοιων διαστασεων.
και αν και ο δικος σου ειναι ηδη αρκετα ανεπτυγμενος
πιστευω οτι το πιο νωρις που μπορει να σταματησει η αναπτυξη ειναι καπου στους 24 μηνες.
μην περιμενεις απο εδω και περα να παιρνει κιλα και υψος με το ρυθμο που το εκανε μεχρι τωρα
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Καλώς ορίσατε και καλή χρονιά.
Είναι πράγματι πολύ ωραίος. Τώρα βρίσκεται στην "άχαρη" ηλικία, κάτι σαν την αρχή της εφηβίας για τον άνθρωπο, με την ακμή στα μάγουλα.
Θα συνεχίσει να είναι μπέμπης στην συμπεριφορά, ενδεχομένως για αρκετούς μήνες ακόμη. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αποκλείεται να γίνει επικίνδυνος υπό προϋποθέσεις σε "κρίση" και αναλόγως με την ανατροφή του. Βέβαια η κοινωνικοποίηση τον βοηθά στον έλεγχο των αντιδράσεών του.
Θα συνεχίσει να δένει για πολύ καιρό ακόμη, για να ενηλικιωθεί περίπου στα 3 έτη.
Εδώ, έχουν όλοι μανία με την εργασιακή γραμμή, αλλά τα 500 γραμμάρια μου φαίνονται πολύ λίγα για αυτή την εποχή. Υποθέτω ότι έφυγε από την puppy τροφή και μπήκε στην 6 μέχρι τους 18 μήνες.
Να τον χαίρεσαι.
 


Alexandros K.

Member
21 Ιανουαρίου 2013
6
0
Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα!
Δεν του δίνω συμπληρώματα μόνο ξηρά τροφή όριτζεντ puppy large. Όσο από χρόνο μαζί του..κάργα εγώ και τα 2 παιδιά μου τα οποία προστατεύει σαν αδέρφια!!

Από εκπαίδευση και εγώ αλλά και με φίλο μου (κατά κύριο λόγω) έμπειρο εκπαιδευτή από 3,5 μηνών βασική και μέχρι τώρα (προφανώς και για μια ζωή!) ασκήσεις κοινωνικοποίησης, κάθε 1-2 εβδομάδες για καφέ σε καφετέρια και βόλτες παρέα με άλλα 5-6 σκυλιά και τους ιδιοκτήτες τους. Μέχρι τώρα όλα καλά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
Καλησπέρα φίλε μου , είμαι επίσης κάτοχος ενος θυληκου ΕΠ από ΟΦΕΠ του δίνω ακριβως την ιδια τροφή με εσένα το κουτάβι είναι 4μηνων και 17 κιλά.Ο προβληματισμος που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου είναι ότι ένος ο κατασκευάστης συνηστα έως 550 γρ, τροφής έμενα τρώει περίπου τα μισα και μάλιστα με την προσθήκη λίγου νερομενου γάλατος μετά από συμβουλή του κτηνιατρου μετά από συζυτηση του προβληματος μαζί του,κατά τα άλλα το κουτάβι είναι υγιεστατο , γεροδεμένο και γεμάτο ενέργεια(το ταϊσμα γίνεται 3 φορές την ημέρα σε ισοποσες μερίδες).
ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω κάποιες συμβουλές σου.
 


Hermis

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2012
51
3
Καλησπέρα φίλε μου , είμαι επίσης κάτοχος ενος θυληκου ΕΠ από ΟΦΕΠ του δίνω ακριβως την ιδια τροφή με εσένα το κουτάβι είναι 4μηνων και 17 κιλά.Ο προβληματισμος που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου είναι ότι ένος ο κατασκευάστης συνηστα έως 550 γρ, τροφής έμενα τρώει περίπου τα μισα και μάλιστα με την προσθήκη λίγου νερομενου γάλατος μετά από συμβουλή του κτηνιατρου μετά από συζυτηση του προβληματος μαζί του,κατά τα άλλα το κουτάβι είναι υγιεστατο , γεροδεμένο και γεμάτο ενέργεια(το ταϊσμα γίνεται 3 φορές την ημέρα σε ισοποσες μερίδες).

Να σου ζήσει η κουταβα! Το θέμα είναι ότι γενικά τα σκυλιά μας δεν είναι λιγουριδες ας μου επιτρέπει ο όρος! Εδώ στ φορουμ υπάρχουν μέλη με πολύ περισσότερες εμπειρίες σχετικά με το θέμα της διατροφής στους ΕΠ. Αν διαβάσεις παλαιότερα post θα δεις αρκετά πράγματα που σχετίζονται με την ερώτηση σου. Βασικά μια συμβουλή μόνο απο προσωπική εμπειρία θα μπορούσα να σου δώσω...εάν η τροφη είναι επώνυμη και κατάλληλη για την ηλικία του ζώου προσπάθησε να του δίνεις τα τρια γεύματα όπως κανείς με απόλυτο έλεγχο του ποτέ θα τρώει. πχ. Του βάζεις φαγητό και μέσα σε μισή ώρα δεν το έχει φάει...ψυχρά το παίρνεις και ξαναδινεις το επόμενο στην ώρα του, κάτι σαν να χάνεις μια δόση αντιβιωσης ας πούμε..με αυτόν τον τροπο θα μάθει να τρώει όταν πρέπει και παράλληλα εδραιωνεις την θέση σου σαν αρχηγός της αγελης. Γενικά μην αγχωνεσαι και μην βιαζεσαι να μεγαλώσει , είναι πολυ λιτοδιαιτα ζώα, δεν είναι λιγουρια σαν άλλες φάτσες η ημιαιμα. Εγώ πάντως δεν θα ανακατεβα την ξηρά με άλλες γεύσεις γιατί σε βλέπω σε 1-2 μήνες να μαγειρευεις για τον σκύλο καθημερινά και να έχεις ξέχασε την λέξη ξηρά τροφη...ας βοηθήσουν όμως και οι πιο έμπειροι φίλοι στο φορουμ με τις απαντήσεις τους....ελπίζω να βοηθησα
ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω κάποιες συμβουλές σου.



Tα μπέρδεψε με το ποστ αλλα φαίνεται η απάντηση μου Αλεξάνδρε νομίζω...

Πρίν 4 μέρες το βράδυ ο Ερμής άρχισε την βάρδια του... σαν να έκανε κλίκ μέσα σε μια μέρα (ή νύχτα μάλλον καλύτερα). Εκεί που μέχρι τώρα "απωθούσε" με γάβγισμα μόνο τα περαστικά σκυλιά, ξεκίνησε να απωθεί και ανθρώπους. Η αρχή έγινε με έναν πιτσαδόρο ο οποίος ταράχτηκε ο χριστιανός όταν πλησίασε την πόρτα του κήπου να χτυπήσει το κουδούνι. Μόλις βγήκα να ξεκλειδώσω βέβαια ηρέμησε χωρίς να έχουμε επιμονή στο γάβγισμα παρουσία μου.

Η συνέχεια περιλάμβανε μια "συζήτηση" του Ερμή με έναν μεθυσμένο... ο μέν μεθυσμένος να "συζητάει" με τον Ερμή "τι θές ρεεεε..γιατί μου γαβγίζεις εμένα ?" και νά σου τα σηκωμένα χέρια και οι απειλές από τον τύπο. Μια έκανε πως έφευγε, μία ότι ξαναγύριζε για κάνει την μαγκιά του στον σκύλο που "γάβγισε σε αυτόν!" Από την άλλη ο Ερμής να προσπαθεί να πηδήξει την μάντρα ύψους 1.70 στο χαμηλότερο σημείο της, γαβγίζοντας παράλληλα και μουγκρίζοντας (γκρρρρ!). σε κάποια φάση ενώ προσπαθούσα να πάρω το κινητό μου για να αποθανατίσω αυτήν την μυθική σκηνή του μεθυσμένου σε βίντεο (το οποίο θα ήταν τοπ για YOUTUBE) είδα με τρόμο τα πίσω πόδια του Ερμή σχεδόν να ακουμπάνε στο στηθαίο της μάντρας (η μάντρα αποτελείται από τσιμεντένιο στηθαίο και μετά ξύλο, συνεπώς αν ακουμπήσει στο τσιμεντένιο σκαλοπάτι οι υπόλοιποι 40-50 πόντοι ξύλο είναι απλά ένα κλικ).......μου κόπηκε το γέλιο ενώ παράλληλα κόπηκε και η μαγκιά του "εισβολέα" καθώς και οι δύο πρέπει να λερώσαμε σώβρακο, ο καθένας για τους δικούς του λόγους...

Χρειάζομαι μάλλον προέκταση της μάντρας καθύψος σε αυτό το σημείο...

Από τότε και μόνο τα βράδια, άνθρωποι που εισέρχονται σε κάποια απόσταση που έχει ορίσει ο Ερμής (στην δικιά του κρίση πάντα) συνοδεύονται από μουγκρητά, γαβγίσματα κτλ, μέχρις ώτου χαθεί η οπτική και οσφρητική επαφή μαζί τους. Μάλλον έχουμε αρχίσει την ενηλικίωση!
 
Last edited by a moderator:




Hermis

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2012
51
3
View attachment 46179View attachment 46180View attachment 46181View attachment 46182
Από την έκθεση του ΟΦΕΠ στο Χιλιομόδι.

Ευχαριστώ Παναγιώτη!

Ποια σκυλιά ρε φίλε σου έκαναν εντύπωση? εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα η Φρυνη του Δημήτρη του Παπαχρηστου που την είχα ξαναδεί (πατέρας Αρης του Σερβετιαδη). Ποιοι άλλοι συμφορουμητες ήταν στην έκθεση γιατί δεν τα ξέρω τα παιδιά?
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Η Φρύνη, όπως και ο πατέρας της, παρότι εξαίρετα σκυλιά και τα δύο, δεν έχουν δυστυχώς το σημαντικότερο κατά την άποψή μου στοιχείο του Ε.Π.: το χαρακτηριστικό βλέμμα.
Από κει και πέρα ο μόνος σκύλος που πραγματικά με εντυπωσίασε (αλλά και με προβλημάτισε ως προς την οστική του μάζα) ήταν αυτός
DSC_1057low.jpg
 


Hermis

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2012
51
3
Η Φρύνη, όπως και ο πατέρας της, παρότι εξαίρετα σκυλιά και τα δύο, δεν έχουν δυστυχώς το σημαντικότερο κατά την άποψή μου στοιχείο του Ε.Π.: το χαρακτηριστικό βλέμμα.
Από κει και πέρα ο μόνος σκύλος που πραγματικά με εντυπωσίασε (αλλά και με προβλημάτισε ως προς την οστική του μάζα) ήταν αυτός
View attachment 46232
Σκυλαρος!

πολυ ωραίο ρυγχος και αναλογία κεφαλιού. Πρόβατοσκυλο που έλεγε ο παππούς μου ( μαλλιαρο σκυλί που είναι για κάμπο και δεν ξεμακραινει από τα πρόβατα). Τον δικο μου ο παππούς θα τον κατετασε(!!) ως γιδοσκυλο (ψηλός με νεύρο δύναμη και αντοχή, ικανό για καταδίωξη και να ακολουθεί τα γιδια στον τόπο βοσκής δηλαδή σε βουνόπλαγιές)

ξερεις γραμμή του σκύλου στην φωτό?

οσο αφορά το βλέμμα έχεις δίκιο. Το άλλο σκυλί του Δημήτρη ο Μπαλος από την άλλη έχει φοβερό κεφάλι και βλέμμα, η Φρυνη χάνει σε βλέμμα αλλά έχει εντυπωσιακή σωματοδομη για θηλυκό. Εχει και αυτήν πολύ κλειντον πίσω.
 




panageo

Member
13 Ιουνίου 2013
5
0
Last edited by a moderator:


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ωραίος ο Πελοπίδας....
Αλλά δεν κάνεις ένα καινούριο thread να μας πεις δυο πράγματα παραπάνω για σένα και τον σκύλο, στην ενότητα των νέων μελών?