Νέο κουτάβι δώστε τα φώτα σας!


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
Γεια σας παιδια, απο χθες το πρωι εχω στο σπιτι μου το ημιαιμο αρσενικο κουταβακι μου!
Οπως περιμενα, αν και προσαρμοστηκε σχετικα γρηγορα στο περιβαλλον του, πχ αμεσως διερευνησε το σπιτι, φαινεται αρκετα κοινωνικο σε οποιον ερχεται σπιτι κλπ, ειναι σχετικα ησυχο, πχ απο χτες εχει γαυγισει μονο 2 φορες, κλαιει σπανια οταν θελει να του ανοιξω την πορτα κλπ εχω αντιμετωπισει καποια προβληματακια που θα μου ηταν σωτηριο να με βοηθουσατε καθότι πρωτη φορα μαμα κουταβιου.
1. Το κλασικο προβλημα με τουαλετα.Εχω διαβασει παρα πολλα, δν εχω παρει ακομα κρειτ. Ωστοσο, θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Εχω στρωσει πανες σε ολο το δωματιο, σαν να ηταν εφημεριδες. Εχω διαβασει πως πρεπει μονο μια πανα στην ακρη του δωματιου. Πως ομως θα πρωτοπαει εκει? Αξιζει να παω να παρω εκεινες τις σταγονες?εχω ακουσει αμφολεγομενα πραγματα.
2. Εχω προσπαθησει να του μαθω την εντολη να ερθει κοντα μου, για να μην το χανω μεσα στο σπιτι (δν εχω παρει παρει κρειτ προς το παρον γτ μου ειπε η κτηνιατρος να μην τον ζορισω στην αρχη, αλλα να τον ψιλοαφησω ελευθερο). Μεχρι στιγμης εχει παει καλα η εκμαθηση, χρησιμοποιωντας λιγη τροφη ως ενισχυση. Το θεμα ειναι πως ΚΑΘΕ φορα που ειμαι κοντα του νομιζει πως κραταω τροφη και την ψαχνει. Πως θα κανω αποσβεση της γενικευσης?ειναι σαν να περιμενει κατι απο μενα καθε φορα, οχι μονο με την εντολη. Επισης, ενω εχει μαθει να ερχεται γτ μετα ακολουθει τροφη, ποτε και πως μπορω να ξεκινησω να μην του δινω καθολου και να μην τον πειραζει?φαινεται πως τα χαδια δν του αρκουν για ενισχυση. πχ προσπαθησα 10 φορες να ερθει με τροφη, και την 11η, να κανω μονο χαδια, δν του εδωσα τροφη δηλαδη, και με "εφαγε" σε δαγκωματιες και πηδηματα για να ψαξει την αμοιβη του, δηλ την τροφη. Λογικο να την περιμενει, αλλα πως περναω απο τροφη σε χαδια ως αμοιβη?
3. Δαγκωματιες. Οσο περνανε οι ωρες γινονται και πιο εντονες στο παιχνιδι του. Φοβαμαι πως παιζω μαζι του πολυ βιαια. Καθε φορα που θα παω να τον χαιδεψω θα παει να με δαγκωσει ειτε για παιχνιδι ειτε για να βρει τροφη. Προσπαθω να απομακρυνομαι καθε φορα και να φωναζω αουτς αλλα επειδιη συμβαινει συνεχως μου φαινεται καπως κριμα, οστωσο θελω να βαλω ορια απο τωρα.

Σας ευχαριστω ολους πολυ για τη βοηθεια μεχρι τωρα!
 
Last edited:






superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
κουταβι ειναι συνεχως θα ψαχνει για φαι.οποτε δινε του φαι ειναι πολυ νωρις ακομα για να μην το κανεις.
τουαλετα υπομονη εχεις να μαζεψεις πολυ πραμα.
δαγκωματιες πρεπει να του δειξεις που πρεπει να δαγκωνει κ που οχι γιατι για τους επομενους 5 μηνες θα δαγκωνει.
καλως ηρθες
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Ειναι πολυ μικρο για να μαθει με τη "μία" καποια πραγματα.
Ασε το να χλρωσει λιγο.
Λογικο να ψαχνει τα χερια σου για λιχουδιες ακομη κ οταν δεν εχεις.
Μεγαλωνοντας θα καταλαβει ποτε θα ισχυει το "οχι" ακομη κ οταν εχεις τα χερια σου γεματα.
Φωναζε το με το ονομα του για να το μαθει.

Πανα εμεις δεν χρησιμοποιησαμε.
Απλα βουτηξαμε χαρτι απο ρολο κουζινας στο τσισα του κ το αφησαμε στο σημειο που θελαμε να μαθει.

Φυσικα δεν πηγε με την πρωτη εκει κ απλα την σηκωναμε κ την πηγαιναμε στο χαρτι εκει ακομη κ αν συνεχιζε να κανει τσισα της στον αερα.
Της λεγαμε εδω κ περιμεναμε.
Βεβαια μεχρι να την παμε ειχε ραντισει την ολη διαδρομη αλλα δεν εχει σημασια.
Σε 2-3 μερες το εμαθε.
Δε σημαινει βεβαια οτι δεν ειχαμε κ καποια ατυχηματα τεμπελιας (ποιος παει μεχρι εκει τωρα..) ωσπου να σταθεροποιηθει.

Ηταν καλοκαιρι τοτε οποτε δεν ειχαμε στρωμενο τπτ καθοτι την περιμεναμε.
Εσυ λογικα πρεπει να βγαλεις χαλια αν εχεις κ να μαζεψεις τις πανες.
Πρεπει να μαθει να κανει τσισα της σε ενα σημειο κ οχι παντου.

Δαγκωματιες θα εχεις αλλα αν ειναι δυνατες (επειδη εκεινο δεν κεταλαβαινει οτι πονας, ισως λιγο τωρα, αλλα σκεψου οταν μεγαλωσει) καλο ειναι να τις κοψεις.
Κανε ενα "άου" κ γυρνα του την πλατη αν εισαι ορθια ή κοιτα αλλου κ κρυψε τα χερια σου.
Πιστεψε με κατλαβαινουν τα ατιμα κ ας ειναι τοσο μικρα.
Θα το κοψει μονο του.

Αν αρχισεις να φωναζεις δε θα πιασει γιατι θα σκεφτει "Ωπα εδω ειμαστε.. Φωνες.. αρα θα παιξουμε αγρια!!"
Ολα θα γινουν με τη σειρα τους.
Καλη συνεχεια με τον μικρουλη σου!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
τα κουταβια ειναι λαιμαργα και μερικα παρα πολυ λαιμαργα και συνεχως πεινανε και ζητανε φαγητο αρχισε να του μαθαινεις σταθερες ωρες φαγητου ανα εξαωρο η μεριδα να προλαβαινει να χωνεψη μεχρι την επομενη μεριδα και οχι να μασουλαει κατι καθε μιση ωρα,,,,, ενδιαμεσα να εχεις πολυ μικρα κοματακια ειτε κροκετα ειτε λιχουδια να τα χρησιμοποιεις για να μαθαινει καποια εντολη,,, θα δαγκωνει πολυ καιρο ακομα,,, γιαυτο παρε κατι να μασουλαει και οχι τα χερια σου η τα ποδια σου και προσοχη στις καλτσες και τις παντοφλες,,, βαλε λιχουδια στο χερι σου μεσα και σφιχτο γροθια να το μαθεις να προσπαθει να την παρει χωρις να σου δαγκωνει το χερι,,,, αν παει να δαγκωσει θα το τραβας ελαφρα πισω λεγοντας μηηη και ξανα συνεχως η κινηση αυτη μεχρι να καταλαβει να μη δαγκωνει,,,,, και μην του κανεις αποτομες κινησεις γιατι θα γινει πιο επιθετικο,,, θα το ακινητοποιεις απο το λουρι να ηρεμει πρωτα να του δωσεις να καταλαβει οτι δεν θα περασει το δικο του και ταυτοχρονα θα λες μηηη ,,, σιγα σιγα θα αρχισει να καταλαβαινει τι δεν πρεπει να κανει,,, αυτα τα αουτς εγω πιστευω οτι τα εχουν ""γραμμενα"" ==))
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Καλώς τον δέχτηκες!

Δες τα παρακάτω

http://www.dogforum.gr/v3/εκπαίδευση.συμπεριφορά-18/πώς.θα.το.μάθω.να.τα.κάνει-10458/

http://www.dogforum.gr/v3/άρθρα-45/βήμα.προς.βήμα.η.εκπαίδευση.για.τον-4715/

http://www.dogforum.gr/v3/εκπαίδευση.συμπεριφορά-18/crate-κλουβί-757/

http://www.dogforum.gr/v3/εκπαίδευση.συμπεριφορά-18/mεγαλώνοντας.ένα.κουτάβι-453/

http://www.dogforum.gr/v3/άρθρα-45/πώς.να.μεγαλώσετε.ένα.πιο.έξυπνο.κουτάβι-6231/

http://www.dogforum.gr/v3/άρθρα-45/10.συμβουλές.για.καθαρό.σπίτι-4425/

1. Το κλασικο προβλημα με τουαλετα.Εχω διαβασει παρα πολλα, δν εχω παρει ακομα κρειτ. Ωστοσο, θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Εχω στρωσει πανες σε ολο το δωματιο, σαν να ηταν εφημεριδες. Εχω διαβασει πως πρεπει μονο μια πανα στην ακρη του δωματιου. Πως ομως θα πρωτοπαει εκει? Αξιζει να παω να παρω εκεινες τις σταγονες?εχω ακουσει αμφολεγομενα πραγματα.
Υπάρχουν δύο τρόποι. Ο ένας είναι αυτός που ξεκίνησες, να γεμίσεις δηλαδή το δωμάτιο με πάνες ή εφημερίδες και σιγά σιγά να αφαιρείς κομμάτια παρατηρώντας τα σημεία που θα διαλέξει να πηγαίνει, μένοντας τελικά με μια πάνα σε λίγα σημεία την οποία θα μετακινήσεις σιγά σιγά προς τα εκεί που θέλεις να πηγαίνει. Ο άλλος είναι να το οδηγείς στην πάνα που θα βάλεις εκεί που θα διαλέξεις εξ αρχής επιβραβεύοντας και προλαβαίνοντας το να μην πηγαίνει αλλού. Σε τόσο μικρή ηλικία, η πάνα πρέπει να είναι σε πάνω από ένα σημείο ή ο χώρος που κινείται αρκετά περιορισμένος. Μην περιμένεις να διασχίσει ολόκληρα δωμάτια για να πάει να βρει την πάνα όταν είναι τόσο μικρό. Θα γίνει κι αυτό, αλλά πιθανότατα όχι αμέσως.

δν εχω παρει παρει κρειτ προς το παρον γτ μου ειπε η κτηνιατρος να μην τον ζορισω στην αρχη, αλλα να τον ψιλοαφησω ελευθερο
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το καθυστερήσεις. Όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά και για τους δυο σας. Μπορείς να πάρεις και πάρκο αν το προτιμάς που είναι συχνά πιο βολικό για αυτή την ηλικία, αλλά δεν θα κρατήσει για πολύ, ειδικά αν το κουτάβι είναι σχετικά μεγαλόσωμο. Αν πάρεις crate, προτίμησε κάποιο κατάλληλο για το τελικό του μέγεθος, που θα έχει όμως μετακινούμενο χώρισμα.

Μεχρι στιγμης εχει παει καλα η εκμαθηση, χρησιμοποιωντας λιγη τροφη ως ενισχυση. Το θεμα ειναι πως ΚΑΘΕ φορα που ειμαι κοντα του νομιζει πως κραταω τροφη και την ψαχνει. Πως θα κανω αποσβεση της γενικευσης?ειναι σαν να περιμενει κατι απο μενα καθε φορα, οχι μονο με την εντολη. Επισης, ενω εχει μαθει να ερχεται γτ μετα ακολουθει τροφη, ποτε και πως μπορω να ξεκινησω να μην του δινω καθολου και να μην τον πειραζει?φαινεται πως τα χαδια δν του αρκουν για ενισχυση. πχ προσπαθησα 10 φορες να ερθει με τροφη, και την 11η, να κανω μονο χαδια, δν του εδωσα τροφη δηλαδη, και με "εφαγε" σε δαγκωματιες και πηδηματα για να ψαξει την αμοιβη του, δηλ την τροφη. Λογικο να την περιμενει, αλλα πως περναω απο τροφη σε χαδια ως αμοιβη?
Αυτό που θέλεις να κάνεις χωρίζεται ουσιαστικά σε πολλές μικρότερες εντολές. Έλα, κάτσε, άστο, κοίτα με. Θα του τα δείξεις πρώτα ένα ένα και μετά θα μπορείς σιγά σιγά να τα ζητάς όλα μαζί. Είναι ακόμα πολύ μικρό, μην έχεις απαίτηση να συγκεντρωθεί για συνεχόμενο μεγάλο μάθημα. Ακόμα και 2-3 λεπτά κάθε τόσο αρκούν. Μπορείς ας πούμε να του δείχνεις 1-2 από αυτά πριν από κάθε τάισμα, χαλαρά και τελειώνοντας πάντα όσο ακόμα έχει την προσοχή του σε σένα και έχει πετύχει αυτό που του ζητάς. Όταν κάνει κάτι σωστά, να του λες πάντα και μπράβο δίνοντας τροφή, ώστε να μπορέσει σύντομα το μπράβο να λειτουργήσει μόνο του σαν επιβράβευση. Όσο πιο νωρίς εντάξεις και άλλου είδους επιβράβευση στην εκπαίδευσή του εκτός από την τροφή, τόσο το καλύτερο, ώστε να μάθει να έχει την προσοχή του σε σένα και όχι μόνο στο φαΐ. Σε τόσο μικρά κουτάβια, ίσως η δεύτερη πιο εύκολη επιβράβευση είναι το παιχνίδι. Ζήτα του τα ίδια πράγματα πριν του δώσεις το παιχνίδι του, όπως έκανες πριν το φαγητό.

3. Δαγκωματιες. Οσο περνανε οι ωρες γινονται και πιο εντονες στο παιχνιδι του. Φοβαμαι πως παιζω μαζι του πολυ βιαια. Καθε φορα που θα παω να τον χαιδεψω θα παει να με δαγκωσει ειτε για παιχνιδι ειτε για να βρει τροφη. Προσπαθω να απομακρυνομαι καθε φορα και να φωναζω αουτς αλλα επειδιη συμβαινει συνεχως μου φαινεται καπως κριμα, οστωσο θελω να βαλω ορια απο τωρα.
Το "άουτς" πιάνει συνήθως πιο εύκολα σε τόσο μικρά κουτάβια από ότι σε μεγαλύτερα. Αρκεί να το λες πραγματικά σαν μικρή κραυγή πόνου και όχι σαν να του μιλάς. Κοφτά, απότομα και λίγο τσιριχτά. Αν δαγκώνει για παιχνίδι, κάνε τα χέρια σου και τα πόδια σου βαρετά γι'αυτό. Μην τινάζεσαι, χτυπιέσαι, τραβιέσαι και παλεύεις μαζί του. Σταμάτα να κινείσαι και απομάκρυνε το με ήρεμες κινήσεις, κατευθύνοντας το προς κάτι που επιτρέπεται να δαγκώσει. Τράβα την προσοχή του προς τα παιχνίδια του. Μπορεί να χρειαστεί να κάνεις λίγο "τον καραγκιόζη" για να το κάνεις να ενδιαφερθεί για κάτι άλλο που από μόνο του είναι ακίνητο και ανούσιο σε σχέση πχ με τα μπατζάκια σου. Αν δαγκώνει για να βρει τροφή, πάμε στην παραπάνω περίπτωση του άστο. Όχι απαραίτητα σαν ξεκάθαρη εντολή όπως θα την έδειχνες σε μεγαλύτερο σκύλο, αλλά ένα "νηπιακό" άστο που φτάνει έστω μέχρι το στάδιο που του δείχνει ότι το να μασουλάει και γρατζουνάει τα χέρια σου, δεν του φέρνει σαν αποτέλεσμα το να πάρει την τροφή που κρατάς.

Σε γενικές γραμμές προσπάθησε να κάνεις ήρεμες κινήσεις, να μην αγχώνεσαι γιατί του μεταδίδεις την έντασή σου και να μην ξεχνάς ότι η εκπαίδευση κουταβιού στους κανόνες του σπιτιού δεν είναι μόνο ένα ατελείωτο κυνηγητό γεμάτο ΜΗ. Είναι τόσα πολλά αυτά που δεν πρέπει να κάνει, που συνήθως ξεχνάμε να του δείξουμε ποια είναι αυτά που επιτρέπεται και πρέπει να κάνει. Κάθε ΜΗ στο τραπέζι, ΜΗ στα καλώδια, ΜΗ στα παπούτσια κλπ, πρέπει να συνοδεύεται από την καθοδήγηση σε μια εναλλακτική και την αντίστοιχη επιβεβαίωση ότι αυτό είναι το σωστό. Μαζί με τα ατελείωτα ΜΗ, μην ξεχνάς και άλλα τόσα μπράβο κάθε φορά που παίζει με τα παιχνίδια του, ξαπλώνει στο κρεβάτι του, ή απλά κάθεται φρόνιμο και σε κοιτάζει. Είναι πράγματα επιθυμητά αλλά όχι αυτονόητα!

Καλή αρχή και καλή επιτυχία :)
 




Giannis-angie-marx

Active Member
5 Ιανουαρίου 2013
29
0
athina
Παντως μια καλη συμβουλη που με βοηθησε πολυ στην δυσκολη ηλικια με τα δοντακια του ειναι μια βρεγμενη πετσετα(δεμενη κομπο) για κανα 45λεπτο στην καταψηξη μεχρι δηλαδη να παγωσει και να του το δινεις ι τις ωρες που κοιμασε η την ωρα που λειπεις απο το σπιτι ,με αυτο τον τροπο μουδιαζουν τα ουλα του και δεν τον ενοχλουνε οποτε ετσι ισως γλιτωσεις κανα παπουτσι η καμια καρεκλα ,αντε καλη αρχη να εχεις με την σκυλαρα σου!!! :)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
1. Το κλασικο προβλημα με τουαλετα.Εχω διαβασει παρα πολλα, δν εχω παρει ακομα κρειτ. Ωστοσο, θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Εχω στρωσει πανες σε ολο το δωματιο, σαν να ηταν εφημεριδες. Εχω διαβασει πως πρεπει μονο μια πανα στην ακρη του δωματιου. Πως ομως θα πρωτοπαει εκει? Αξιζει να παω να παρω εκεινες τις σταγονες?εχω ακουσει αμφολεγομενα πραγματα.
Δύο μηνών. Είστε μόλις στην αρχή. Θα δεις σχετικά θέματα πώς να μαθαίνει το κουτάβι να κάνει την ανάγκη του. Μόνο μία πάνα σε κάθε δωμάτιο. Την πρώτη φορά που θα το δεις να κατουράει όπου νά'ναι θα το πάρεις και θα το πας πάνω στην πάνα. Θα το πιάσει.

2. Εχω προσπαθησει να του μαθω την εντολη να ερθει κοντα μου, για να μην το χανω μεσα στο σπιτι
Βάλτου ένα λουράκι με κουδουνάκι για να καταλαβαίνεις που βρίσκεται περίπου! Δε νομίζω πάντως να είναι δύσκολο να το βρεις. Με μία φωνή κατευθείαν θα έρχεται.

Το θεμα ειναι πως ΚΑΘΕ φορα που ειμαι κοντα του νομιζει πως κραταω τροφη και την ψαχνει. Πως θα κανω αποσβεση της γενικευσης?ειναι σαν να περιμενει κατι απο μενα καθε φορα, οχι μονο με την εντολη.
That's the point. Να εκτελεί την εντολή περιμένοντας κάτι. Αυτό το κάτι δεν είναι απαραίτητο να είναι λιχουδιά πάντα. Μπορεί να είναι και λεκτική επιβράβευση. Δε χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.

Επισης, ενω εχει μαθει να ερχεται γτ μετα ακολουθει τροφη, ποτε και πως μπορω να ξεκινησω να μην του δινω καθολου και να μην τον πειραζει?φαινεται πως τα χαδια δν του αρκουν για ενισχυση. πχ προσπαθησα 10 φορες να ερθει με τροφη, και την 11η, να κανω μονο χαδια, δν του εδωσα τροφη δηλαδη, και με "εφαγε" σε δαγκωματιες και πηδηματα για να ψαξει την αμοιβη του, δηλ την τροφη. Λογικο να την περιμενει, αλλα πως περναω απο τροφη σε χαδια ως αμοιβη?
3 δίνεις-1 δε δίνεις, 2 δίνεις-1 δε δίνεις, 1 δίνεις-1 δε δίνεις, 1 δίνεις-2 δε δίνεις, 1 δίνεις-3 δε δίνεις. Μέχρι να μη δίνεις καθόλου!
Μην ξεχνάς ότι είναι πολύ μικρό ηλικιακά, γι' αυτό και τα δαγκώματα, γι' αυτό και η τρέλα, γι' αυτό και ο ενθουσιασμός.


3. Δαγκωματιες. Οσο περνανε οι ωρες γινονται και πιο εντονες στο παιχνιδι του. Φοβαμαι πως παιζω μαζι του πολυ βιαια. Καθε φορα που θα παω να τον χαιδεψω θα παει να με δαγκωσει ειτε για παιχνιδι ειτε για να βρει τροφη. Προσπαθω να απομακρυνομαι καθε φορα και να φωναζω αουτς αλλα επειδιη συμβαινει συνεχως μου φαινεται καπως κριμα, οστωσο θελω να βαλω ορια απο τωρα.
9/10 θέματα για κουτάβια 2 μηνών αφορούν δαγκώματα. Δεν είσαι η μόνη. Και γι' αυτό υπάρχουν θέματα στο φόρουμ. Δεν τον αφήνεις να δαγκώνει χέρια. Του δίνεις μασουλητήρια να ξεσπάει.
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
Παιδια τι να πω, χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες!μολις γυρισαμε με το Μαγο απο κτηνιατρο και τον βρηκε μια χαρα!ειναι ηδη 2 1/2 κιλα και μαλλον θα γινει γυρω στα 10. Την επομενη βδομαδα παμε για το δευτερο εμβολιο, το πενταπλο. Η κτηνιατρος προτεινε να του βαλω σιγα σιγα περιλαιμιο, ωστε να το συνηθιζει, με μια "ταυτοτητα" επανω με το κινητο μου και το ονομα του. Αυτο να υποθεσω το ζηταω απο καποιο πετ σοπ? Επισης, επειδη ειμαι ολη μερα σπιτι, να αρχισω να λειπω σιγα σιγα για καμποση ωρα ωσπου να συνηθισει την απουσια μου.( αν και με κοβω να αγχωνομαι τρελα και να σκεφτομαι συνεχεια τι να κανει ο Μαγος σπιτι οταν λειπω...). Μωρομαντηλα ειπε οχι ειδικα για σκυλους αλλα παιδικα, αν και στο φορουμ εχω ακουσει πως καλυτερα ειδικα.. πιθανως να ακολουθησω τη συμβουλη να του δινω προς το παρον φαι, απλα μαλλον πρεπει να συνδεσω τη λεξη μπραβο με τροφη ωστε να κανει αυτοματο συνειρμο πως το μπραβο ειναι κατι καλο..αυτο με το αουτς στις δαγκωματιες δειχνει οντως να μην το πολυκαταλαβαινει αλλα μαλλον δν το κανω καπως εντονα, να καταλαβει τη διαφορα. θα το δοκιμασω και πιο εντονα (προς το παρον ειναι διπλα στο κρεβατακι του και κοιμαται..). Για τις πανες, φαινεται πως δειχνει καποια προτιμηση σε 2-3 οποτε μαλλον θα αφαιρω σταδιακα , ενισχυοντας ταυτοχρονα καθε πετυχημενη συμπεριφορα, δηλαδη να τα κανει εκει που θελω. Η αληθεια ειναι πως ειχα αγχωθει με την υγεια του λιγο, οχι για καποιο λογο, αλλα γτ εχω διαβασει τοσα για τυφο, μορβα κλπ που αναμενω να κανει και το αλλο εμβολιο εναγωνιως. Θα επανελθω με νεωτερα και συντομα με φωτο του Μαγου!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Καλώς τον δέχτηκες, να τον χαίρεσαι! Εγώ πάντως του είχα βάλει 2-3 πάνες ενδεικτικά στους χώρους που κυκλοφορούσε στην αρχή, είδα που περίπου πήγαινε (συνηθίζουν να διαλέγουν 2-3 μέρη μετά από κάποιο καιρό) και προσάρμοσα το μέρος της πάνας κάπου εκεί στα κοντά που να βόλευε κι εμένα. Για να μη μυρίζει (σ'αυτόν) το μέρος που γίνονταν τα "ατυχήματα" και να μην καθιερώσει το μέρος ως τουαλέτα (συνηθίζουν να πηγαίνουν στο ίδιο μέρος που τα έχουν κανακάνει και τους μυρίζει τουαλέτα όπως είπε στην ουσία και η Αννούκο) έβαζα και λίγο ξύδι στο διάλλυμα για το σφουγγάρισμα που διαλύει και για αυτά τις μυρωδιές, δεν ξέρω αν ισχύει, κάποιος μου το πε ή κάπου το διάβασα. Και όλα τα άλλα που σου είπαν τα παιδιά για αυτό το θέμα. Πάντως την πάνα τη μαθαίνουν πολύ εύκολα - και μετά το έξω. Το tricky είναι να κεντράρουν μετά καλά την πάνα και να μην τα κάνουν στο μέσα-εξω :D

Εγώ τροφή δε χρησιμοποίησα επισταμμένα όταν ήταν μικρός για να μην μάθει να κάνει πράγματα για το αντάλλαγμα αλλά όλες τις επιβραβεύσεις για να καταλαβαίνει απλά ότι θα τα έχει κάνει σωστά. Έχω ένα κόλλημα με την υπερβολική χρήση των treats, το βρίσκω εύκολη λύση και μετά δυσκολότερη συνηθεια να κόψεις από ότι αν προσπαθήσεις με όλα από την αρχή. Μου κάνει ότι δημιουργώ ζητιανάκι περισσότερο και όχι ότι μαθαίνει απαραίτητα το σωστό, το οποίο μελλοντικά θα μου δημιουργήσει θέμα με το να ζητάει πράγματα (= έκανα αυτό, καλά δεν το κανα, άντε δώσε κάτι τωρα μη χαλάσω τον κόσμο). Όταν έκανε κάτι σωστό πήγαινα με προτεραιότητα μπράβο/χάδια --> παιχνίδι --> τροφή. Δηλαδή είχα μια αναλογία 5-6 δε δίνω - 1 δίνω. Δε νομίζω να καθυστέρησε πολύ παραπάνω να μάθει, αλλά αυτό βέβαια εξαρτάται κι από το σκύλο.

Και πάλι έγραψα 50 πράγματα για να πω αυτό που πραγματικά ήθελα να σχολιάσω: εμένα τώρα που χρόνισε άρχισε να καταλαβαίνει το άουτς στο δάγκωμα (και δαγκώνει πολύ). Μικρότερος το έγραφε κανονικά, όλα για παιχνίδι τα περνούσε. Αλλά κάνει δουλειά. Συνέχισε με το άουτς και να του γυρνάς πλάτη κανονικά και μην πτοείσαι. Κάποια στιγμή θα δικαιωθείς :p, θέλει λίγο υπομονή!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
By the way, στο beagle των φίλων μας πιάνει και το παιχνίδι σαν επιβράβευση.

Πχ. Έρχεται και σου φέρνει το παιχνίδι της σε φάση "Άντε κουνήσου και πέτα το να παίξουμε." Το παίρνεις λοιπόν και ανυπομονεί να του το πετάξεις. Εκεί πάνω στην ένταση, του λες κάτσε/ξάπλωσε και κάθεται/ξαπλώνει μέχρι να του το πετάξεις. Το πέταγμα είναι η επιβράβευσή του ότι το έκανε σωστά.

Θα δεις αργότερα τι είναι αυτό που αγαπάει και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν επιβράβευση.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Πχ. Έρχεται και σου φέρνει το παιχνίδι της σε φάση "Άντε κουνήσου και πέτα το να παίξουμε." Το παίρνεις λοιπόν και ανυπομονεί να του το πετάξεις. Εκεί πάνω στην ένταση, του λες κάτσε/ξάπλωσε και κάθεται/ξαπλώνει μέχρι να του το πετάξεις. Το πέταγμα είναι η επιβράβευσή του ότι το έκανε σωστά.
Ναι, ακριβώς. Το τι γυμνάσια του έχω κάνει του καημένου εγώ μέχρι να πετάξω τη μπάλα.. Πάντως παρόλα αυτά συνεχίζω να είμαι φαν μεταξύ της ισορροπίας όλων των επιβραβεύσεων, εκτός και αν δείχνει ο σκύλος σου ιδιαίτερη αδιαφορία σε κάποια. Νομίζω έτσι έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να μάθει απλά ότι κάτι είναι σωστό παρά να εκμεταλλεύεται καταστάσεις κάνοντας κάτι μόνο και μόνο για να έχει ανταπόδοση και να προσπαθήσεις να αλλάξεις μετά μια καθιερωμένη συμπεριφορά. Απλά θέλει μεγαλύτερη υπομονή αυτή η μέθοδος από το να επιμείνεις στο ένα πράγμα που ξέρεις guarantee ότι τρελαίνεται.
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
Καλώς τον δέχτηκες, να τον χαίρεσαι! Εγώ πάντως του είχα βάλει 2-3 πάνες ενδεικτικά στους χώρους που κυκλοφορούσε στην αρχή, είδα που περίπου πήγαινε (συνηθίζουν να διαλέγουν 2-3 μέρη μετά από κάποιο καιρό) και προσάρμοσα το μέρος της πάνας κάπου εκεί στα κοντά που να βόλευε κι εμένα. Για να μη μυρίζει (σ'αυτόν) το μέρος που γίνονταν τα "ατυχήματα" και να μην καθιερώσει το μέρος ως τουαλέτα (συνηθίζουν να πηγαίνουν στο ίδιο μέρος που τα έχουν κανακάνει και τους μυρίζει τουαλέτα όπως είπε στην ουσία και η Αννούκο) έβαζα και λίγο ξύδι στο διάλλυμα για το σφουγγάρισμα που διαλύει και για αυτά τις μυρωδιές, δεν ξέρω αν ισχύει, κάποιος μου το πε ή κάπου το διάβασα. Και όλα τα άλλα που σου είπαν τα παιδιά για αυτό το θέμα. Πάντως την πάνα τη μαθαίνουν πολύ εύκολα - και μετά το έξω. Το tricky είναι να κεντράρουν μετά καλά την πάνα και να μην τα κάνουν στο μέσα-εξω :D

Εγώ τροφή δε χρησιμοποίησα επισταμμένα όταν ήταν μικρός για να μην μάθει να κάνει πράγματα για το αντάλλαγμα αλλά όλες τις επιβραβεύσεις για να καταλαβαίνει απλά ότι θα τα έχει κάνει σωστά. Έχω ένα κόλλημα με την υπερβολική χρήση των treats, το βρίσκω εύκολη λύση και μετά δυσκολότερη συνηθεια να κόψεις από ότι αν προσπαθήσεις με όλα από την αρχή. Μου κάνει ότι δημιουργώ ζητιανάκι περισσότερο και όχι ότι μαθαίνει απαραίτητα το σωστό, το οποίο μελλοντικά θα μου δημιουργήσει θέμα με το να ζητάει πράγματα (= έκανα αυτό, καλά δεν το κανα, άντε δώσε κάτι τωρα μη χαλάσω τον κόσμο). Όταν έκανε κάτι σωστό πήγαινα με προτεραιότητα μπράβο/χάδια --> παιχνίδι --> τροφή. Δηλαδή είχα μια αναλογία 5-6 δε δίνω - 1 δίνω. Δε νομίζω να καθυστέρησε πολύ παραπάνω να μάθει, αλλά αυτό βέβαια εξαρτάται κι από το σκύλο.

Και πάλι έγραψα 50 πράγματα για να πω αυτό που πραγματικά ήθελα να σχολιάσω: εμένα τώρα που χρόνισε άρχισε να καταλαβαίνει το άουτς στο δάγκωμα (και δαγκώνει πολύ). Μικρότερος το έγραφε κανονικά, όλα για παιχνίδι τα περνούσε. Αλλά κάνει δουλειά. Συνέχισε με το άουτς και να του γυρνάς πλάτη κανονικά και μην πτοείσαι. Κάποια στιγμή θα δικαιωθείς :p, θέλει λίγο υπομονή!
Γεια παλι!αυτο με την τροφη το εχω σκεφτει κι εγω...μην τον κανω ζητιανακι..ηδη μια δυο φορες που του ειπα "ελα δω" και δν του εδωσα πισω τροφη ως ανταλλαγμα, τον λυπηθηκε η ψυχη μου ετσι οπως τον εβλεπα να κανει και να περιμενει. Αλλα βλεπω πως οι αποψεις των μελλων του φορουμ διιστανται. Απο τη μια αναφερεται πως ξεκινας με τροφη και σταδιακα κοβεις λιγο λιγο και αντικαθιστας με επιβραβευση (παπεπιπτοντως, τη λεκτικη επιβραβευση δν την καταλαβαινω πως μπορει να λειτουργησει μονη της, χωρις πχ τροφη ή χαδια, κανενα σκυλι δν ξερει ελληνικα ωστε να καταλαβει πως το μπραβο ειναι κατι καλο...μπορει να λεω και χαζομαρες βεβαια χαχα) απο την αλλη αναφερεις πρωτα χαδια επειτα παιχνιδι τελευταια τροφη...μπερδευτηκα λιγο... αυτο με την αποσβεση της ανεπιθυνητης συμπεριφορας ειναι πολυ λογικο και σιγουρα θα το ακολουθησω, απλα θελει υπομονη, που ευτυχως διαθετω μπολικη!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Γεια παλι!αυτο με την τροφη το εχω σκεφτει κι εγω...μην τον κανω ζητιανακι..ηδη μια δυο φορες που του ειπα "ελα δω" και δν του εδωσα πισω τροφη ως ανταλλαγμα, τον λυπηθηκε η ψυχη μου ετσι οπως τον εβλεπα να κανει και να περιμενει. Αλλα βλεπω πως οι αποψεις των μελλων του φορουμ διιστανται. Απο τη μια αναφερεται πως ξεκινας με τροφη και σταδιακα κοβεις λιγο λιγο και αντικαθιστας με επιβραβευση (παπεπιπτοντως, τη λεκτικη επιβραβευση δν την καταλαβαινω πως μπορει να λειτουργησει μονη της, χωρις πχ τροφη ή χαδια, κανενα σκυλι δν ξερει ελληνικα ωστε να καταλαβει πως το μπραβο ειναι κατι καλο...μπορει να λεω και χαζομαρες βεβαια χαχα) απο την αλλη αναφερεις πρωτα χαδια επειτα παιχνιδι τελευταια τροφη...μπερδευτηκα λιγο... αυτο με την αποσβεση της ανεπιθυνητης συμπεριφορας ειναι πολυ λογικο και σιγουρα θα το ακολουθησω, απλα θελει υπομονη, που ευτυχως διαθετω μπολικη!
Κοίταξε, όλες οι μέθοδοι συμπεριφοράς λένε όντως να κάνεις πρώτα πιο πολύ αυτό που του αρέσει πιο πολύ ως επιβράβευση. Τα περισσότερα σκυλιά όντας μεγάλα λιγούρια :p κάνουν παπάδες για μια λιχουδιά, γι'αυτό η λιχουδιά είναι το πρώτο (πιο ευχάριστο) που προτείνουν οι εκπαιδευτικές μέθοδοι. Εγώ όμως εξακολουθώ να πιστεύω ότι ειδικά με την τροφή (αλλά και με το παιχνίδι) γίνονται μεγάλοι ζήτουλες και μετά το σβήσιμο της συμπεριφοράς είναι πιο δύσκολο (αυτό που σου πα πριν: έκανα αυτό, καλά δεν το κανα, άντε δώσε κάτι τωρα μη χαλάσω τον κόσμο - υ.γ. αρχίσω να σε ενοχλώ με το πόδι να μου δώσεις φαί, ερχομαι και ανεβαίνω πάνω σου για να παίξουμε όταν εσύ δουλεύεις κτλ) και καταλήγεις να αναγκάζεσαι να δίνεις τροφή εν τέλη ή να υποκύπτεις σε δύσθημο πέταγμα της μπάλας όταν δε μπορείς να παίξεις.

Όσο για το σκέτο μπράβο (σκέτο ούτε καν εγώ η ανάποδη δεν το προτείνω στην αρχή, πρέπει να το συνδέσει στενά με κάτι ιδιαίτερα καλό στα πρώτα παραδείγματα της λέξης) το ότι είναι επιβράβευση το καταλαβαίνει από τον τόνο της φωνής σου (+ το ότι κάνεις και μια άλλη επιβραβευτική ενέργεια), εγώ απλά πρώτα προτιμώ το χάδι, μετά το παιχνίδι και μετά την τροφή. Βασικά και "είσαι βλαμμένος αλλά έχε χάρη που είσαι όμορφος" να του πεις με αυτό τον τόνο πάλι κάτι καλό θα νομίζει ότι έχει κάνει :p (το παράδειγμα δεν είναι τυχαίο!). Συχνά επίσης από νωρίς έλεγα μόνο μπράβο και διάφορες άλλες βλακείες με αυτό τον τόνο φωνής και του μιλούσα για να το "κάνω θέμα" ότι ήταν καλό αυτό που έκανε χωρίς άλλη επιβράβευση.
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
Κοίταξε, όλες οι μέθοδοι συμπεριφοράς λένε όντως να κάνεις πρώτα πιο πολύ αυτό που του αρέσει πιο πολύ ως επιβράβευση. Τα περισσότερα σκυλιά όντας μεγάλα λιγούρια :p κάνουν παπάδες για μια λιχουδιά, γι'αυτό η λιχουδιά είναι το πρώτο (πιο ευχάριστο) που προτείνουν οι εκπαιδευτικές μέθοδοι. Εγώ όμως εξακολουθώ να πιστεύω ότι ειδικά με την τροφή (αλλά και με το παιχνίδι) γίνονται μεγάλοι ζήτουλες και μετά το σβήσιμο της συμπεριφοράς είναι πιο δύσκολο (αυτό που σου πα πριν: έκανα αυτό, καλά δεν το κανα, άντε δώσε κάτι τωρα μη χαλάσω τον κόσμο - υ.γ. αρχίσω να σε ενοχλώ με το πόδι να μου δώσεις φαί, ερχομαι και ανεβαίνω πάνω σου για να παίξουμε όταν εσύ δουλεύεις κτλ) και καταλήγεις να αναγκάζεσαι να δίνεις τροφή εν τέλη ή να υποκύπτεις σε δύσθημο πέταγμα της μπάλας όταν δε μπορείς να παίξεις.

Όσο για το σκέτο μπράβο (σκέτο ούτε καν εγώ η ανάποδη δεν το προτείνω στην αρχή, πρέπει να το συνδέσει στενά με κάτι ιδιαίτερα καλό στα πρώτα παραδείγματα της λέξης) το ότι είναι επιβράβευση το καταλαβαίνει από τον τόνο της φωνής σου (+ το ότι κάνεις και μια άλλη επιβραβευτική ενέργεια), εγώ απλά πρώτα προτιμώ το χάδι, μετά το παιχνίδι και μετά την τροφή. Βασικά και "είσαι βλαμμένος αλλά έχε χάρη που είσαι όμορφος" να του πεις με αυτό τον τόνο πάλι κάτι καλό θα νομίζει ότι έχει κάνει :p (το παράδειγμα δεν είναι τυχαίο!). Συχνά επίσης από νωρίς έλεγα μόνο μπράβο και διάφορες άλλες βλακείες με αυτό τον τόνο φωνής και του μιλούσα για να το "κάνω θέμα" ότι ήταν καλό αυτό που έκανε χωρίς άλλη επιβράβευση.
σε ευχαριστω πολυ γαι την απαντηση!απο μπραβο με ομορφο και ηρεμο τροπο και χαδια αλλο τιποτα, απο την πρωτη μερα που τον πηρα, οποτε φανταζομαι καποια συνδεση εχει γινει. απλα μου φαινεται πως δν ειναι τοοοσο δυνατο ωστε να κανει κατι που θα του πω συγκεκριμενο. πχ οταν ηρεμει παω και τον χαιδευω και του λεω μπραβο μαγε, ωστε να ενισχυθει η καλη συμπεριφορα (ελπιζω να κανω καλα..) αλλα οταν ειναι να τον βαλω να κανει κατι, με το φαι τρελαινεται!και παλι σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, ρωταω γτ ουτως ή αλλως μπορω να δοκιμασω πολλα πραγματα να δω τι πιανει, απλα δε θελω και να τον μπερδεψω, μιας και ξερω ποσο σημαντικη ειναι η σταθερη συμπεριφορα απεναντι του.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
απλα μου φαινεται πως δν ειναι τοοοσο δυνατο ωστε να κανει κατι που θα του πω συγκεκριμενο. πχ οταν ηρεμει παω και τον χαιδευω και του λεω μπραβο μαγε, ωστε να ενισχυθει η καλη συμπεριφορα (ελπιζω να κανω καλα..) αλλα οταν ειναι να τον βαλω να κανει κατι, με το φαι τρελαινεται!
Όχι όντως δεν είναι τόσο δυνατό. Γι'αυτό όλοι προτείνουν το ανάποδο. Εγώ όμως το βλέπω ως διπλή δουλειά τώρα για να μην κανακάνω την ίδια δουλειά απ'την ανάποδη μετά. Και πρόσεχε γιατί δεν ξέρω αν είδες ένα μήνυμά μου παραπάνω γιατί έγραψες ακριβώς μετά, μιλάω για ισορροπία στις επιβραβεύσεις, όχι υπερβολική μείωση κάποιας.

Παρεμπιπτόντως όταν ηρεμεί και θέλεις να ηρεμήσει μην πάς να τον χαϊδέψεις. Τον εξιτάρεις για να ξανααρχίσει να παίζει/τρελαίνεται. Πες του ένα μπράβο από μακριά. Εκτός κι αν κάθεται δίπλα σου οπότε λες μπράβο και ψιλοαδιάφορα, χωρίς να πέσεις πάνω του για χάδια και τον εξιτάρεις, άρχισε να τον χαϊδεύεις ενώ κάνεις και κάτι άλλο (μιλάς με κάποιον π.χ.). Και αν θελήσεις να δοκιμάσεις το μπράβο σκέτο για να κάνει κάτι και να μειώνεις τις λιχουδιές (μην κόψεις επιβράβευση που ήδη κάνεις μαχαίρι όμως) θα πρέπει να το πεις με κάτι παραπάνω από ήρεμο και όμορφο τρόπο: αμέσως, αλλά αμέσως μόλις κάνει αυτό που του έβαλες να κάνει λες με τρελή χαρά μπράβο 1-2-3 φορές, εμπλουτισμένο με άλλα γλυκόλογα αν θες, ε και κάνεις λίγο τον καραγκιόζη από τη χαρά σου!
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
Όχι όντως δεν είναι τόσο δυνατό. Γι'αυτό όλοι προτείνουν το ανάποδο. Εγώ όμως το βλέπω ως διπλή δουλειά τώρα για να μην κανακάνω την ίδια δουλειά απ'την ανάποδη μετά. Και πρόσεχε γιατί δεν ξέρω αν είδες ένα μήνυμά μου παραπάνω γιατί έγραψες ακριβώς μετά, μιλάω για ισορροπία στις επιβραβεύσεις, όχι υπερβολική μείωση κάποιας.

Παρεμπιπτόντως όταν ηρεμεί και θέλεις να ηρεμήσει μην πάς να τον χαϊδέψεις. Τον εξιτάρεις για να ξανααρχίσει να παίζει/τρελαίνεται. Πες του ένα μπράβο από μακριά. Εκτός κι αν κάθεται δίπλα σου οπότε λες μπράβο και ψιλοαδιάφορα, χωρίς να πέσεις πάνω του για χάδια και τον εξιτάρεις, άρχισε να τον χαϊδεύεις ενώ κάνεις και κάτι άλλο (μιλάς με κάποιον π.χ.). Και αν θελήσεις να δοκιμάσεις το μπράβο σκέτο για να κάνει κάτι και να μειώνεις τις λιχουδιές (μην κόψεις επιβράβευση που ήδη κάνεις μαχαίρι όμως) θα πρέπει να το πεις με κάτι παραπάνω από ήρεμο και όμορφο τρόπο: αμέσως, αλλά αμέσως μόλις κάνει αυτό που του έβαλες να κάνει λες με τρελή χαρά μπράβο 1-2-3 φορές, εμπλουτισμένο με άλλα γλυκόλογα αν θες, ε και κάνεις λίγο τον καραγκιόζη από τη χαρά σου!
χαχα οκ!σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!θα τα δοκιμασω απο σημερα κι ολας!
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
δαγκωματιες στον αερα

Γεια σας παιδια, σε συνεχεια των περιπετειων μου με το Μαγο!
Θελει να παιζει συνεχως, τρεχει πανω κατω, δαγκωνει ο,τι βρει!Κοιμαμαι κοιμαται, ξαπλωνω ξαπλωνει διπλα μου, περπαταω τρεχει απο κοντα κλπ. ολα καλα και φυσιολογικα, προσπαθω να τα διαχειριστω οπως εχουμε πει απο δω, απο πολλα που εχω διαβασει, πχ θα δαγκωσει μια παντοφλα?θα του πω μη, θα του δωσω το παιχνιδι του και θα την κρυψω αν εχει ξεμεινει εξω
Αυτο που με ανησυχει λιγο ειναι το οτι οταν παω να τον χαιδεψω, ηρεμα και προς τα κατω το χερι για να μην τον αιφνιδιασω, κατευθειαν παει να το δαγκωσει, ελαφρα και μετα το γλυφει μονο. Ισως γτ του εχω δωσει τροφη απο το χερι καποιες φορες. Στην προσπαθεια του αυτη ομως ριχνει δαγκωνιες στον αερα, οχι πολυ ψηλα γτ ειναι μικρουλης και δν μπορει ακομα. Μια οστωσο την εκανε προς το προσωπο μου, την ωρα που παιζαμε χωρις γρυλισμα χωρις τπτ και μετα συνεχισε να παιζει με παιχνιδι του. Το εξελαβα ως κουταβισιο παιχνιδακι αλλα γενικως οταν το πλησιαζω πρωτα δαγκωνει στον αερα και μετα αν βρει χερι, πχ το πλησιασω πολυ κοντα το γλυφει απλα.
Εσυ τι λετε ως πιο εμπειροι για την παραπανω κατασταση?υπαρχει τροπος να χειριστω ωστε να μην κανει αυτες τις δαγκωματιες στον αερα προσπαθωντας να πηδηξει προς τα πανω?ή το εντασσουμε στην κουταβοσυμπεριφορα και απλα δν το ενισχυουμε με οποιοδηποτε μεσο?σας ευχαριστω παρα πολυ ρε παιδια