Νέο μέλος [Κοκόνι]


Status
Κλειδωμένο θέμα

georgia1

Member
1 Ιουλίου 2013
6
0
Καλησπερα σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα τη βοηθεια σας για να βρω ενα σκυλακι κοκονι. Απο αυτα που εχω διαβασει, νομιζω, οτι ειναι αυτο που ψαχνουμε. Εχουμε σπιτι με μεγαλο κηπο και ηδη δυο σκυλια μεγαλοσωμα για φυλακες (αρσ. ελληνικο ποιμενικο 2,5 χρονων και θηλ. καυκασου 7 μηνων). Θελει ομως ο γιος μου σκυλακι συντροφιας μιας και ειναι μοναχοπαιδι. Το σκυλι θα ειναι στην αυλη. Επισης στον ιδιο χωρο εχουμε γατες. Ακομη 2 γιδες και κοτες κλεισμενες ομως σε δικο τους χωρο. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη. Ευχαριστω!
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Θελει ομως ο γιος μου σκυλακι συντροφιας μιας και ειναι μοναχοπαιδι. Το σκυλι θα ειναι στην αυλη.
Καλωσήρθες.
Είπες οτι ο γιος σου θέλει σκυλάκι συντροφιάς. Πόσο χρονων είναι ο γιος σου? Επίσης δεν παίρνουμε τα σκυλάκια για να παίζουν τα παιδιά μας. Γιατί να ζει στην αυλή το σκυλάκι?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Και γιατί ο μικρός σας, δεν κάνει "παρέα" με τα σκυλιά που ήδη έχετε;
Τα οποία...ζουν στον ίδιο χώρο;
 


georgia1

Member
1 Ιουλίου 2013
6
0
Ο γιος μου ειναι 8 ετών. Με τα αλλά Σκυλια δεν μπορεί να ασχοληθεί-παίξει γιατι αφενός ο ένας ειναι σχεδόν 80 κιλά και η άλλη μεγαλώνοντας θα γίνει κι αυτή, αφετέρου την ημέρα ειναι περιορισμένα σε ενα χώρο 2 στρεμμάτων γιατι ειναι άγρια με τους ξένους που μπαινοβγαίνουν π.χ. Κηπουρος κ.λ.π. και τα βγάζουμε το βράδυ να φυλάνε όλο το χώρο. Επίσης δεν θελουμε να ειναι το " παιχνιδάκι" του παιδιού ( στο κοκονακι αναφέρομαι), αλλά εχω πληροφορηθεί οτι στα μοναχοπαιδια , κι όχι μονο, κανει πολύ καλό η ενασχόληση τους με ζώα, να τα φροντίζουν, να μάθουν να ειναι υπεύθυνα, να ειναι το παρεακι τους!
 


georgia1

Member
1 Ιουλίου 2013
6
0
Α! Για την αυλή που ρωτάτε να σας πω οτι δεν θελουμε ζώακι μέσα στο σπιτι γιατι ειναι όλο το πάτωμα ξύλινο μασιφ και ειναι πολυ δύσκολο να επιδιορθωσεις τυχόν ζημιές απο γρατσουνισματα και ακαθαρσίες.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Ενα σκυλι θα κανει και ζημιες, και γρατζουνιες και ακαθαρσιες.
Δεν ειναι ομως αυτο δικαιολογια για να το έχουμε εκτος σπιτιου.
Τα αλλα σκυλια γιατι ειναι αγρια?Για να ειναι καλοι φυλακες?
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γεωργία, το κοκόνι είναι από τα σκυλιά, που απαγορεύεται να μένουν εκτός σπιτιού.
Αν το σπίτι σας, δεν είναι dog friendly, δεν πρέπει να έχετε σκύλο.
Το θυληκό θα το στειρώσετε;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
αλλά εχω πληροφορηθεί οτι στα μοναχοπαιδια , κι όχι μονο, κανει πολύ καλό η ενασχόληση τους με ζώα, να τα φροντίζουν, να μάθουν να ειναι υπεύθυνα, να ειναι το παρεακι τους!
Από προσωπική εμπειρία σε διαβεβαιώ για αυτό. Μόνο που αν δεν είναι 24 ώρες το 24ωρο το παιδί με το σκυλί με συνεχή τριβή σε όλη τους την καθημερινότητα σε διαβεβαιώ επίσης ότι όχι απλά δεν θα μάθει αυτά που αναμένεις αλλά τα εντελώς αντίθετα: ότι τις ευθύνες μπορούμε και να τις βγάζουμε στον κήπο (= μεταθέτουμε) όταν μας ζορίσουν πολύ και να ξαναασχοληθούμε μαζί τους όταν θα μπορούμε.

Φιλικά πάντα και επειδή στο θέμα διαπαιδαγώγησης (μοναχο)παιδιού από σκυλιά έχω ιδιαίτερη ευαισθησία.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
αλλά εχω πληροφορηθεί οτι στα μοναχοπαιδια , κι όχι μονο, κανει πολύ καλό η ενασχόληση τους με ζώα, να τα φροντίζουν, να μάθουν να ειναι υπεύθυνα, να ειναι το παρεακι τους!
Μααααα, κυρία Γεωργία έχετε ήδη ζώα!

Παίρνοντας στον γιο σας έναν επιπλέον σκύλο που ενώ θα το πάρετε για παρέα/συντροφιά και θα μένει έξω δεν του διδάσκετε την υπευθυνότητα, αλλά του διδάσκεται 3 πράγματα:

• Το ότι μπορούμε να παίρνουμε ζώα και ενώ είναι συντροφιάς να μένουν ξεχωριστά από μας και μόνα τους στην αυλή!

• Το ότι έχει την δυνατότητα να κάνει στην άκρη προτεραιότητες πιο σημαντικές από τα "θέλω" του!Έχετε ήδη 6-7 ζώα από ό,τι μέτρησα + τις κότες!Γιατί να αφήσει αυτές τις ευθύνες και να πάει στις επόμενες?

• Του περνάτε την νοοτροπία συντροφιά=ζωή έξω από το σπίτι!

Οκ, είναι 8 χρονών!Μπορεί αναλόγως την ηλικία με την δική σας βοήθεια να βοηθάει και να φροντίζει τα 2 ποιμενικά σας, παρουσία σας!

Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα στην θέση σας κι άλλο σκύλο!Έχετε ήδη 2 σκύλους!Θα προσπαθούσα να κάνω την ζωή αυτών των 2 πιο "συντροφική"!Τα σκυλιά σας προφανώς εκτελούν εργασία στο κτήμα!Μια ακόμα εργασία ενός ποιμενικού είναι η συντροφιά!Διψάει για συντροφιά ένας ποιμενικός κυρία Γεωργία!Οποιοσδήποτε ποιμενικός, είτε Καυκάσιος, είτε Ελληνικός, είτε Γερμανικός κτλ κτλ!Στερείτε στα σκυλιά σας την συντροφιά!Δεν δίνεται την ευκαιρία στα σκυλιά να αποδείξουν τι αξίζουν!Πιθανόν δεν είναι άγρια τα σκυλιά σας!Η φύλαξη είναι καθήκον/εργασία, δεν είναι κατάσταση!

Έπειτα μεγαλόσωμος σκύλος με παιδί είναι θεωρώ ο ποιο σωστός συνδυασμός, και ακόμα καλύτερα αν έχουν μεγαλώσει μαζί!Πάντα βέβαια υπό την επίβλεψη σας!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Τι πάει να πει είναι 8 χρονών; Επιχείρημα είναι αυτό; Εντάξει δεν είπαμε να τα βγάζει τα σκυλιά βόλτα ο γιός σας (αλήθεια βγαίνουν βόλτα τα σκυλιά ή μόνο μέσα στην περίφραξη ζουν), αλλά μια χαρά μπορεί να τα έχει για συντροφιά και να παίζει μαζί τους. Εγώ μεγάλωσα κυριολεκτικά με 2 γ.π. Στην ηλικία του γιού σας κυλιόμουν στα χώματα μαζί με τα σκυλιά και όχι μόνο τίποτα δεν έπαθα, αλλά η χαρά και η ευτυχία που μου προσέφεραν δεν περιγράφεται. Αισθάνομαι από τα λεγόμενά σας, πως δεν έχετε αφιερώσει τον απαραίτητο χρόνο στα σκυλάκια σας για τη σωστή εκπαίδευση και διαγωγή τους. Καλό θα ήταν να ασχοληθείτε με τα ήδη υπάρχοντα πρώτα, προτού προσθέσετε και ένα τρίτο στη ζωή σας.

Και συγνώμη που θα το πώ, αλλά αυτά τα "δε θέλω το σκυλί να μου ξύσει το πανάκριβο παρκέ" μου ανάβουν τα λαμπάκια :D Πάρτε ένα λούτρινο καλύτερα.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Ο γιος μου ειναι 8 ετών. Με τα αλλά Σκυλια δεν μπορεί να ασχοληθεί-παίξει γιατι αφενός ο ένας ειναι σχεδόν 80 κιλά και η άλλη μεγαλώνοντας θα γίνει κι αυτή, αφετέρου την ημέρα ειναι περιορισμένα σε ενα χώρο 2 στρεμμάτων γιατι ειναι άγρια με τους ξένους που μπαινοβγαίνουν π.χ. Κηπουρος κ.λ.π. και τα βγάζουμε το βράδυ να φυλάνε όλο το χώρο. Επίσης δεν θελουμε να ειναι το " παιχνιδάκι" του παιδιού ( στο κοκονακι αναφέρομαι), αλλά εχω πληροφορηθεί οτι στα μοναχοπαιδια , κι όχι μονο, κανει πολύ καλό η ενασχόληση τους με ζώα, να τα φροντίζουν, να μάθουν να ειναι υπεύθυνα, να ειναι το παρεακι τους!
,,,,,,,,
γω θα ελεγα ενα κουνελακι μια χαρα θαναι για το παιδακι,,,,,, δηλαδη το παιδακι τωρα μαθαινει περι ζωης κλπ,,, ,,, δηλαδη πως θα μαθει καποιος που δεν ξερει καποιον αλλον που δεν ξερει ..??? ,,??
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Α! Για την αυλή που ρωτάτε να σας πω οτι δεν θελουμε ζώακι μέσα στο σπιτι γιατι ειναι όλο το πάτωμα ξύλινο μασιφ και ειναι πολυ δύσκολο να επιδιορθωσεις τυχόν ζημιές απο γρατσουνισματα και ακαθαρσίες.
,,,,,,,,,,,
αντε μετα απο αυτο να μεινης ψυχραιμος,,,,,,, για ξαναδιαβασε βρε γιωργια αυτο που εγραψες μηπως το εστειλες χωρις να το διαβασεις ==))
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
,,,,,,,,
γω θα ελεγα ενα κουνελακι μια χαρα θαναι για το παιδακι,,,,,, δηλαδη το παιδακι τωρα μαθαινει περι ζωης κλπ,,, ,,, δηλαδη πως θα μαθει καποιος που δεν ξερει καποιον αλλον που δεν ξερει ..??? ,,??
Και το κουνέλι έχει απαιτήσεις και αν και δε χαλάει παρκέ, τρώει καλώδια, κουρτίνες, χαρτιά, ξύλα κλπ Εκτός αν το βάλουν κι αυτό στην αυλή με τις γίδες και τις κότες.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
το καλύτερο κατοικίδιο για έναν οκτάχρονο με μασίφ ξύλινο πάτωμα για κληρονομιά είναι το σαράκι :p.
Μπαίνεται να γράψετε σε ένα κυνοφιλικό σαιτ ότι θέλετε ενα κοκκόνι για να παίζει ο γιός σας αλλά οχι μέσα στο σπίτι γιατι θα χαλάσει το πάτωμα και περιμένετε τι; να σας προτείνουμε εκτροφέα;;
εχω ακουσει κοσμο να λεει το εχω στην αυλή γιατι το θέλω για φύλακα, γιατί ενας στην οικογένεια είναι αλεργικός κτλ αλλά το εχω στην αυλή γιατι χαλάει το πάτωμα πρώτη φορά ακούω!!

Επιπλέον τα άλλα 2 σκυλιά μάλλον τα έχεται καταστήσει επικίνδυνα για το ίδιο σας το παιδί και στην θέση σας αυτο θα με προβλημάτιζε οχι πως θα αποκτήσω τρίτο σκυλί για τον κήπο.

Να προσέξεται να ταιρίάζει το χρώμα του σκύλου με τις πλάκες του κήπου και να του βάλετε ουροκαθετήρα για να μην χαλάσει τις μπιγκόνιες με το κατούρημα....
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Καλησπερα και απο μενα,
ενα κοκονακι μπορει να αντεξει εξω απο το σπιτι,γι αυτο αλλωστε επεζησε και στην Ελλαδα.

Για μενα θα πρεπει (οτι σκυλι και να παρετε) να μην ειναι σε επαφη με τα αλλα 2,που εχουν μαθει να ειναι πιο ''αγρια'' για να μην γινει και αυτο.Ισως (εφοσον εχετε μεγαλο εξωτερικο χωρο) ενα κομματι του κηπου να ειναι γι αυτο,αλλα και παλι ζημιες μπορουν να γινουν.....

Αν μαθει το σκυλακι να κανει τις αναγκες του εξω,θα μπορειτε στο μελλον να το βαζετε και μεσα,δεν θα το μετανιωσετε.... ενα σκυλι προσφερει περισσοτερα διπλα μας ,παρα μακρια μας.

Ειπατε οτι τα αλλα 2 ειναι ελευθερα σε ολο το κτημα,το βραδυ,,,,το βραδυ λοιπον μπορειτε να εχετε το σκυλακι μεσα σε crate και ετσι δεν θα κανει ζημιες και εσεις θα μαθετε να ειναι μεσα .


Εγω,σε αντιθεση με καποιους αλλους,σεβομαι τον κοπο του ανθρωπου που δουλευει πχ 12-14 ωρες την ημερα για να φιαξει μια περιουσια για την οικογενεια του και να μην θελει να καταστραφει απο 10 κατουρηματα.:)
 


georgia1

Member
1 Ιουλίου 2013
6
0
Πραγματικά είστε απιστευτοι! Μάθετε πρώτα να σέβεστε τις προτεραιότητες κάθε ανθρώπου κι οτι δεν μπορεί όλοι να έχουν άλφα και ωμεγα στη ζωη τους ενα ζώακι, και μετά να είστε τόσο εριστικοι. Με τόσα ζώα και τόσα χρόνια εχω πάθει και ζημιές στο χώρο μου και εξακολουθώ να εχω ζώα ( γί´ αυτόν που μίλησε για ουροκαθετηρα). Εχω πολλα χρόνια σκυλια και πάντα τα αγαπούσα και τα φροντιζα και δεν τα παράτησα ποτε. Είχα δυο Σκυλια με καλαζαρ και έφερα απο Ιταλία 100 ενεσειςγια το καθένα και ζήσαν για πολλα χρόνια μετά χωρις προβλήματα. Το 8 ετών το είπα επειδή κάποιος παραπάνω ρώτησε την ηλικία του παιδιού μου ( για τον άλλο που είπε οτι ειναι επιχείρημα). Και για να μην απαντώ προσωπικά στον καθένα, σας αφήνω εδώ, ευχαριστω όσους πραγματικά μίλησαν ανθρώπινα και είπαν την γνώμη τους. Οσο για τους υπόλοιπους ........
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγω,σε αντιθεση με καποιους αλλους,σεβομαι τον κοπο του ανθρωπου που δουλευει πχ 12-14 ωρες την ημερα για να φιαξει μια περιουσια για την οικογενεια του και να μην θελει να καταστραφει απο 10 κατουρηματα.:)
Εγώ σέβομαι αυτό, αλλά σέβομαι και την ευζωία του σκύλου. Αν μιλάμε για απλή επιβίωσή του, οκ, μια χαρά θα περνάει και σε 10 στρέμματα, αρκεί να βρίσκει τροφή και νερό. Αν μιλάμε για κάτι παραπάνω, απ'την απλή επιβίωσή του, τότε σε περίπτωση που δεν μπορεί να συνδιαστεί με το παρκέ και τα μάρμαρα, ας μην αποκτηθεί. Δεν είναι ούτε κακό, ούτε και το τέλος του κόσμου :)
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Πραγματικά είστε απιστευτοι! Μάθετε πρώτα να σέβεστε τις προτεραιότητες κάθε ανθρώπου κι οτι δεν μπορεί όλοι να έχουν άλφα και ωμεγα στη ζωη τους ενα ζώακι, και μετά να είστε τόσο εριστικοι. Με τόσα ζώα και τόσα χρόνια εχω πάθει και ζημιές στο χώρο μου και εξακολουθώ να εχω ζώα ( γί´ αυτόν που μίλησε για ουροκαθετηρα). Εχω πολλα χρόνια σκυλια και πάντα τα αγαπούσα και τα φροντιζα και δεν τα παράτησα ποτε. Είχα δυο Σκυλια με καλαζαρ και έφερα απο Ιταλία 100 ενεσειςγια το καθένα και ζήσαν για πολλα χρόνια μετά χωρις προβλήματα. Το 8 ετών το είπα επειδή κάποιος παραπάνω ρώτησε την ηλικία του παιδιού μου ( για τον άλλο που είπε οτι ειναι επιχείρημα). Και για να μην απαντώ προσωπικά στον καθένα, σας αφήνω εδώ, ευχαριστω όσους πραγματικά μίλησαν ανθρώπινα και είπαν την γνώμη τους. Οσο για τους υπόλοιπους ........
,,,,,,,,,,,,
μην ξεχνας οτι ολοι εδω ειμαστε για να βελτιωσουμε τη ζωη των σκυλων ,,,,, για εμας εχει προειραιοτητα ο σκυλος και οχι τα μασιφ πατωματα τα βαζα μινγκ και τα αλλα αψυχα υλικα υλικης αξιας και οχι συναισθηματικης,,,, και εχε και στα υποψιν σου οτι και εμεις μενουμε σε σπιτια και οχι σε σταυλους και μας εχουν κανει ζημιες και εμας τα δικα μας,,, αλλα ηταν επιλογη μας να τα παρουμε με κοστος τις οποιες συνεπειες στα υλικα αγαθα μας,,,, καταστροφη κηπου φυτα ετων ,,, μπουγαδας,,, τηλεορασεις κοματια,, καναπεδες επιπλα χαλια κατουροκιτρινισμενα καταλευκα μαρμαρα πεντελης και διονυσου και αλλα πολλα,,,,,,, αλλα παιρνω κοκονι για τον κηπο δεν κολλαει... ακουγεται και καπως,,,, ενω αν ελεγες παιρνω ενα συντριβανι για τον κηπο,, ε ναι εκει κολλαει ==))
 


georgia1

Member
1 Ιουλίου 2013
6
0
Sophiaouda ευχαριστω κατ αρχήν για το ύφος σου. Κι εγώ αυτό ξέρω, οτι τα κοκονακια ζουν και έξω. Σ´ ευχαριστώ επίσης που σέβεσαι τους κόπους των ανθρώπων όχι μονο για να φτιάξουν δυο πράγματα χωρις πολιτική βοήθεια και χωρις κατάχρηση οποιουδήποτε "μέσου", αλλα και τον κόπο που θελει να συντηρηθεί ενα κτήμα. Επειδή θελουμε να τρώμε απο τον δικό μας κήπο, και βιολογικά αυγά και θελουμε να έχουμε και γκαζόν για να κυλιομαστε και να παίζουμε δεν θα απολογηθω σε κανέναν για το αν θα βάλω το σκύλο μου στο σαλόνι μου. 10 στρέμματα ειναι υπέρ αρκετά φαντάζομαι για να κινούνται τα Σκυλια μου. Και νομίζω οτι ειμαι περισσότερο φιλοζωη απο μερικούς που τα έχουν εγκλωβισμένα σε διαμερίσματα και σε μπαλκόνια. Και γω ζούσα σε διαμέρισμα αλλα δεν πήρα ποτε σκυλι παρόλο που τ´ αγαπούσα.
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
.... ελα ρε συ Μαρια,θες να πεις οτι το ''παρκε'' που ειναι ''θανατος'' για ενα κουταβι,ειναι καλυτερο απο 10 στρεματα φιλοζωου?
.... οτι 100 τετραγωνικα σε μια πολη ειναι καλυτερα απο σπιτι με 10 στρεματα?

δεν ειπε η γυναικα,οτι θα το εχει πεταμενο,ο συνδιασμος θα ερθει .....

Ενα παιδακι μπορει να φοβαται τον ογκο ενος μεγαλοσωμου σκυλου και να νοιωθει καλυτερα με ενα 5-10κιλο.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα