Νέο μέλος [Κοκόνι]


Status
Κλειδωμένο θέμα

ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
και εμεις εγκλωβισμενοι μαζι με τα σκυλια ειμαστε μεσα στα διαμερισματα,,,,.. τους εχω ανοιχτη τη πορτα να πανε εξω να τρεξουν στην αυλη και το μπαλκονι αλλα αυτα εδω,,, πανω στη πολυθρονα βερσατζε και το περσικο χαλι απο τη δεσποινα μοιραρακι,,, ,,,, γιατι αραγε,,,??? εχω αναρωτηθει πολλες φορες,,,, ==))
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
(((καλα ποσταρα και ειδα,οτι γραφαμε τα ιδια χαχαχαχ))) επεσα μεσα και στα στρεμματα,μεντιουμ θα γινω!
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Εφόσον επιλέγω να πάρω ένα αγελαίο ζώο ή το εντάσσω στην αγέλη ή δεν το παίρνω.
Ο δικός μου ο σκύλος το διαμέρισμα των 20 τετραγωνικών που μένω το βλέπει μόνο για ύπνο. Ακόμα και στο εξοχικό μας ο σκύλος παρόλο που έχει κήπο κοιμάται μέσα και αυτός και τα υπόλοιπα 3. Πετώντας τον σκύλο στον κήπο μην περιμένεις να ασχολείτε και το παιδάκι σου οσο θα ήθελες. Το οποίο ζωή να χει νομίζω οτι δεν το έχετε σε γυάλα για να μην χαλάσει το σπίτι.

Σου ξανατονίζω οτι μπήκες σε κυνοφιλικό σαιτ. Δεν είναι το α και το ω ο σκύλος μας προσωπική ζωή όλοι έχουμε απλά είναι μέλος της οικογένειας και οχι διακοσμητικό για τον κήπο.
 


georgia1

Member
1 Ιουλίου 2013
6
0
Ελα μου ντε γιατι? Θα προτίμησω πάντως να παρω ενα Σ/κ ενα παιδάκι απο το Χαμόγελο του Παιδιού στο σπιτι μου να του προσφέρω όσα δεν μπόρεσαν οι γονείς του, παρά να εχω τρίχες και ουρα παντού. Αυτό με κανει λιγότερο φιλοζωη η άνθρωπο απο σένα? Πολυ σωστά Sophiaouda δεν είπα οτι θα ειναι ενα παραπεταμενο μπιμπελο του κήπου. Και ποιο παιδι απο τα δικά σας η εσείς οι ίδιοι ασχολείστε 24 ώρες τη μέρα με τα Σκυλια σάς?( γιατι γράφτηκε κι αυτό). Δουλειές δεν εχετε? Υποχρεώσεις? Σχολεία? Δραστηριότητες?
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
το κοκονι ειναι απο τις φυλες με τις λιγοτερες κληρονομικες παθησεις και αυτο γιατι ακομα κοε fci και εκτροφεια δεν του εβαλαν χερι,επισης συνανταται σε επαρχια κυριως και μενει εξω! ειναι το ελληνικο σπιτοσκυλο και ενας αποτελεσματικος φυλακας συναγερμος εκτος ολων των αλλων.

νομιζω μια χαρα θα τα καταφερει εξω μιας και το δικο μου εξω ειναι και μπορω να πω οτι απο ταμπεραμεντο ειναι ακριβως αυτο που περιμενεις απο ενα κοκονι,εχει αναπτυξει το ενστικτο της ''φυλαξης'' και ταυτοχρονα ειναι πολυ κοινονικο

για παιδια ειναι οτι πρεπει,οποιος σου πει οτι το κοκονι θελει προ πλαν σταρτερ και ειναι μονο για μεσα ειναι αποψη του αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη,δωσε κανα αυγουλακι και διαβασε για την φυσικη διατροφη χωρις ξαθολου ξηρα,εγω το σεβομαι οτι το θες για εξω για καποιους λογους.

απλα για μενα θα μπορουσες να ασχοληθεις με τα ηδη 2 σκυλια υψηλων απαιτησεων που εχεις,αν νομιζεις οτι εισαι ετοιμη μπορει να υπαρξει γεννα σε λιγους μηνες....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καταρχάς, τα στρέμματα τα πέτυχα πρώτα εγώ :wink:

Κατά δεύτερον...

Ενα παιδακι μπορει να φοβαται τον ογκο ενος μεγαλοσωμου σκυλου και να νοιωθει καλυτερα με ενα 5-10κιλο.
.... οτι 100 τετραγωνικα σε μια πολη ειναι καλυτερα απο σπιτι με 10 στρεματα?
Αυτά...τα λες εσύ; Από πότε, τα τετραγωνικά, είναι υπεραρκετά, για την ευζωία ενός σκύλου;


.... ελα ρε συ Μαρια,θες να πεις οτι το ''παρκε'' που ειναι ''θανατος'' για ενα κουταβι,...
Τώρα...αν χρειαζόμαστε και μεταξύ μας μετάφραση, σε θέματα που όλοι καταλαβαίνουμε τι σημαίνουν, αμαρτία είναι.


...,ειναι καλυτερο απο 10 στρεματα φιλοζωου?

δεν ειπε η γυναικα,οτι θα το εχει πεταμενο,ο συνδιασμος θα ερθει .....
Τα υπόλοιπα...μπορεί να είναι έτσι, μπορεί και να μην είναι. Ούτε από την κουβέντα μέχρι στιγμής προκύπτουν, ούτε εγώ προσωπικά μπορώ να τα υποθέσω. Μόνο ρωτόντας, μπορώ να βγάλω συμπεράσματα, από τις απαντήσεις. Οχι αναλόγως, του τι θα ήθελα εγώ, να ακούσω. Εγώ πχ, περιμένω ακόμη, μια απάντηση, στο αν τα δύο ποιμενικά μένουν στον ίδιο χώρο, και τι πρόβλεψη υπάρχει, για τον οίστρο της μικρής.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Ελα μου ντε γιατι? Θα προτίμησω πάντως να παρω ενα Σ/κ ενα παιδάκι απο το Χαμόγελο του Παιδιού στο σπιτι μου να του προσφέρω όσα δεν μπόρεσαν οι γονείς του, παρά να εχω τρίχες και ουρα παντού. Αυτό με κανει λιγότερο φιλοζωη η άνθρωπο απο σένα? Πολυ σωστά Sophiaouda δεν είπα οτι θα ειναι ενα παραπεταμενο μπιμπελο του κήπου. Και ποιο παιδι απο τα δικά σας η εσείς οι ίδιοι ασχολείστε 24 ώρες τη μέρα με τα Σκυλια σάς?( γιατι γράφτηκε κι αυτό). Δουλειές δεν εχετε? Υποχρεώσεις? Σχολεία? Δραστηριότητες?

Νομίζω δεχόμαστε να πάρουμε σκύλο με οτι αυτο συνεπάγεται. Ο σκύλος και θα μαδίσει και θα κατουρίσει και ενδεχομένως να μυρίζει περιέργα και ότι άλλο. Φιλόζωη δεν με κάνει το οτι μάζεψα ενα αδέσποτο και το έχω σπίτι μου, φιλόζωη με κάνει οτι κατανοώ οτι ενα ζώο έχει ανάγκες που πρέπει να του τις καλύψω εφόσον το πήρα, και πολλά ακόμα.

Παντως εαν θες κοκκόνι απο εκτροφέα θα πρέπει να αναθεωρήσεις, γιατί δεν νομίζω να σου το δώσει με τα στάνταρ που θέτεις.

και ξαναλέω ο σκύλος είναι μέρος της οικογένειας, όποτε λαμβάνει ανάλογης προσοχής και χρόνου.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
αν θελει κοκονι απο εκτροφεα ευκολα θα του δωσει αφου η φυλη ειναι υπο εξαφανιση και γινεται προσπαθεια,μεχρι και απο το δρομο μαζευοθν κοκονια και τα βαζουν για αναπαραγωγη γιατι χρειαζονται καινουρια αιματα!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Θελει ομως ο γιος μου σκυλακι συντροφιας μιας και ειναι μοναχοπαιδι. Το σκυλι θα ειναι στην αυλη.....
.........
πηρε και ο γειτονας μου ζωο συντροφιας,,,, και το εχει στη ταρατσα,,,,,,..

βεβαι μετα απο λιγο το σκυλακι σαλταρε γιατι εκεινος ηταν σπιτι και εκεινο στη ταρατσα,,,,,

αλλα το θεμα ειναι συντροφιας ποιανου,,,??? της ταρατσας,,,??? του κηπου,,,???
..
δεν ειπε κανεις οτι το κοκονι δεν μπορει να ζησει εξω,,,, ουτε και ειπε καποιος να ζησει μονο μεσα,,,, αλλα παιρνω κοκονι για ενα οχταχρονο παιδακι που θα το βλεπει μονο οταν βγαινει στο κηπο των 10 στρεμματων,,,??? και τι κλαμα θα ριχνει εξω μονο του το κοκονι,,?? και θα κοπαναει τη πορτα να του ανοιξεται... χιονια βροχες αερηδες καυσωνες και κυριως μια απεραντη μοναξια,,,, χωρις στοργη και αγαπη,,,, εκτος απο τις ωρες που θα επιτρεπουν οι γονεις στο παιδακι να βλεπει το σκυλακι.... το συντροφο του ,,, δηλαδη το ζωο συντροφιας,,,, εγω εδω,,, εσυ εκει... το σαββατο μπορεις,,??? ναι,,!! αλλα δεν μπορω εγω,,, και τετοια ==))

 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Μαρια,αυτο που λεω ειναι οτι ''εσυ'' που κανεις 10 πραγματα για τα σκυλια σου,αν ειχες και ενα σπιτι με 10 στρεμματα,θα ηταν καλυτερο απο 100 τετραγωνικα.

Δεν λεω οτι 10 στρεμματα χωρις ασχολια, ειναι καλυτερα απο ενα σπιτι 100 τετραγωνικων με ουσιαστικη ασχολια.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
ferozasea ευτυχώς τα λέει και κάποιος άλλος γιατί νόμιζα οτι εγώ είχα το θέμα μόνο!

Doris επειδή ακριβώς γίνεται μια προσπάθεια για το κοκόνι νομίζω οτι θα ήθελε το καλύτερο ο εκάστοτε εκτροφέας....

sophiaouda δηλαδή πιστεύεις οτι κάποιος που ξεκινάει με τοσκεπτικό θα πάρω σκυλί για τον κήπο για να μην χαλάσει το πάτωμα θα ασχοληθεί με τον σκύλο? και εαν ήθελε να ασχοληθεί με τα αλλα 2 γιατι δεν το έκανε? τι το σπέσιαλ θα έχει το κοκόνι?
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
μαλλον βγαζεις συμπερασματα βιαστικα,δεν ξερεις αν θα ειναι καλη ιδιοκτητρια μονο και μονο επειδη θα εχει το σκυλι εξω,οποτε μαλλον τσουβαλιαζεις ολους αυτους που τα εχουν εξω,το θεμα ειναι τι κυνοφιλικη παιδεια εχει,τετοιες ερωτησεις θα επρεπε να κανουμε,την απεραντη μοναξια που την ειδες με αλλα 2 σκυλια,αν ηταν σε κρειτ 10 ωρες στο κεντρο της αθηνας θα παιρναγε γαματα;
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Doris επειδή ακριβώς γίνεται μια προσπάθεια για το κοκόνι νομίζω οτι θα ήθελε το καλύτερο ο εκάστοτε εκτροφέας....
αναλογα τι ενοεις οτι καλυτερο,δεν νομιζω στην προσπαθεια που γινεται ενας εκτροφεας να μην ζευγαρωσει το σκυλο του με εναν που το εχει στην αυλη!
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
αναλογα τι ενοεις οτι καλυτερο,δεν νομιζω στην προσπαθεια που γινεται ενας εκτροφεας να μην ζευγαρωσει το σκυλο του με εναν που το εχει στην αυλη!

ενα απο τα κριτήρια αναπαραγωγής είναι ο ισορροπημένος χαρακτήρας του σκύλου, τα κοκόνια είναι στην κατηγορία σκύλων συντροφιάς....νομίζω έχουμε δει τα αποτελέσματα απο μικρόσωμους σκύλους που δεν κοινωνικοποιήθηκαν σωστά και κατέληξαν μόνιμα σε έναν κήπο ή ένα μπαλκόνι....πόσο μάλλον ενα κουτάβι που απο την τοκετοομάδα το ρίχνεις μόνο του σε εναν τεράστιο κήπο...
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αναλογα τι ενοεις οτι καλυτερο,δεν νομιζω στην προσπαθεια που γινεται ενας εκτροφεας να μην ζευγαρωσει το σκυλο του με εναν που το εχει στην αυλη!
,,,,,,,,,
αυτο στην καθομιλουμενη λεγεται """""οτι λαχει""" ,,,,,,, και ισχυει και για την πωληση των κουταβιων απο αυτη τη γεννα τα οποια και αυτα θα μεγαλωσουν με """οποιον λαχει"""" και θα ζουν """ οπου λαχει"""" .... ε τοτε δεν τα αφηνουμε μονα τους στην υσηχια τους αφου τα καταφερνουν και μονα τους να μην κανουμε τοσες γεννες με σκοπο μονο τα νεα αιματα για τη διασωση της ρατσας και το θανατο της ζωης τους,,??? η οπως ελεγαν παλια,,, η εγχειρηση επετυχε αλλα ο ασθενης απεβιωσε,,,,, η ο σκοπος αγιαζει τα μεσα..... λιγο ψυχρο ακουγεται μεσα στο καλοκαιρι,,,, ==))
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
στην συγκεκριμενη ρατσα ο ισορροημενος χαρακτηρας δεν νομιζω να απιζει προταρχικο ρολο,τουλαχιστον ετσι καταλαβα οτνα μιλησα με ανθρωπους που ασχολουνται με την εκτροφη,απλα θελουν να ειναι κοκονι,τα αλλα ερχονται απο μονα τους,δυσκολα να ειναι ενα κοκονι απροστο και αγριο,.τσι νομιζω δηλαδη,παντως κοκονια εχουν και οι φιλοζωικες μας πολλα...
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Οταν μιλαμε για μια φυλη που κινδυνευει να εξαφανιστει, το τελευταιο που ενδιαφερει καποιον ειναι ο χαρακτηρας που μπορει να εχει, αν ειναι ισορροποιημενος η οχι.
θεωρω οτι το βασικοτερο είναι η διασωση της φυλης, και όχι η επιλογη σωστων γεννητορων.
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
τα κοκονια δεν ειναι προς πωληση
.............
ΚΟΚΟΝΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ Έξυπνος, ζωηρός, χαρούμενος, πρόθυμος να μάθει, ..... Πάντως η τιμή θα είναι σίγουρα πάνω από 400€ αν πρόκειται για καθαρόαιμο.. ,,,
,,,,,,
το βλεπω,,, τα χαριζουν ==))
 




Status
Κλειδωμένο θέμα