Νέο μέλος με πολλές ερωτήσεις


oceansblue

Active Member
4 Ιανουαρίου 2009
25
0
oceansblue το φόρουμ έχει στο καθε ενα την ανάλογη θεματολογία..
Διάβασε και ανάλογα αν διαφωνεις σε κάθε topic κανε ένα σχετικό θέμα.

Εμενα μου έχουν φανεί πολλά παράξενα από αυτά που είπες..
Τι να κάνω να μην αντιδράσω..??

Τέλος πάντων ..,πάντως να είναι καλά το κουτάβι σου.

και μην ξεχνάς θέματα διατροφής,κτηνιατρικών θεμάτων αλλα και εκπαίδευσης τον πρώτο λόγο τον έχει ο κτηνίατρος,ο εκπαιδευτής...
Βρε παιδιά, πέστε ελεύθερα αυτά που έχετε να πείτε αλλά μην ψηλώνετε τους τόνους. Μπορώ να αντιληφθώ λάθη που έχω κάνει με απλά ελληνικά, χωρίς φωνές.

Πες τα παράξενα που εντόπισες. Ίσως μάθω και κάτι από αυτά. Πάντως έχω πολλά να μάθω ακόμα. Κάνω μεσάνυχτα μπορώ να πω.

Ραντεβού με τον γιατρό έχω αύριο το απόγευμα η ώρα 5:00. Εκείνος μάλλον θα με κατατοπίσει εκτενέστερα σχετικά με διατροφή, λοιπές εξετάσεις κ.α.

Τώρα, όσον αφορά τον εκπαιδευτή, πότε είναι ο καλύτερος καιρός για εκπαίδευση?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Η βασική εκπαίδευση ξεκινάει από τους πρώτους μήνες..
Από τώρα δηλαδή..

Τι δεν μου καθεται καλα..μμμ π.χ.

.
Το σκυλάκι το έχω πάρει από εκτροφέα μέσω του πολύ κοντινού μου φίλου που έχει πετ σοπ.
η το σκυλι που θα μενει ειπαμε..??

Για τετοια θεματακια λεω..
Αλλα ας μην την ξανακανουμε την κουβεντα..
Διαβασε σχετικα θεματακια και θα καταλαβεις γιατι πολλοι διαφωνουμε..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, όντως, η εκπαίδευση είναι σημαντικότατη και δεν πρέπει να την αμελεί κανείς. Χρειάζεται commitment η όλη υπόθεση. Προσωπικά πιστεύω ότι ο εκπαιδευτής είναι απαραίτητος εφόσον κανείς δεν έχει καιρό ή την υπομονή να διαβάσει περί του θέματος, ή έστω πρόσβαση σε βιβλία. Αλλιώς μπορεί οποιοσδήποτε ασχοληθεί να εκπαιδεύσει το σκύλο του. Εγώ έχω ένα σωρό βιβλία και DVD για το θέμα, αλλά και πάλι τον έγραψα σε Basic Obedience Class, όχι μόνο διότι πήραμε και οι δυο πολλά από αυτήν, αλλά και για την επαφή με περισσότερους ανθρώπους και σκύλους. Βγαίνουμε βεβαίως βόλτες και πάμε στο σκυλόπαρκο, αλλά καλό είναι να βλέπει κι αλλους πολλούς. Οπότε στην περίπτωσή μου τα βιβλία και τα οπτικοακουστικά βοηθούν ως συμπλήρωμα. Εκείνο το βίντεο που σύστησε ο Φάνης στο http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=4702
είναι πολύ καλό και απλό και μαθαίνει τα περισσότερα πράγματα. Προσωπικά το βρίσκω από τα καλύτερα, ίσως και το καλύτερο που έχω δει μέχρι τώρα. Ο Cesar Millan είναι επίσης εξαιρετικός για να διορθώνει λάθη και για τη γενική φιλοσοφία. Ανακατεύομαι με το θέμα διότι το βρίσκω τρομερά ενδιαφέρον και ναι, έχω κι εγώ πολύ δουλειά και φούριες όπως όλοι, αλλά ο σκύλος είναι επίσης μεγάλη υπόθεση για μένα και καινούριο ενδιαφέρον από μόνος του.
 


pepes

Active Member
1 Νοεμβρίου 2008
34
0
λυπηρό
πολλά κουφάρια σκύλων στους δρόμους
και πολλά αδέσποτα επίσης

επίσης λυπηρό να θίγονται υπολήψεις-
αλλά αυτό γίνεται στην κανονική ζωή και όχι κατα την διάρκεια του διαδυκτιακού σερφαρίσματος

ειλικρινά συγνώμη
η πρόθεση μου ήταν
περισσότερος διάλογος αναφορικά στην μοίρα του σκύλου σου-και των ο μη γένοιτω απογόνων του

Και εντέλλει πότε απενοχοποίηθηκε ο άσχετος που πρώτα παίρνει σκύλο και μετά ασχολείται να μάθει περισσότερα για αυτόν
και καθώς η αρχή είναι το ήμιση του παντώς...αλλά ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο κλπ
όσα μαθαίνει ο σκύλος μέχρι 3 μηνών είναι μόνιμη γνώση
όταν η αγέλη είναι κάπου και ο σκύλος περιορισμένος καπου αλλού είναι σαφέστατο για τον σκύλο ότι είναι απόβλητος/εξόριστος/ανεπιθύμητος
το ότι χιλιάδες συνάσχετοι πράττουν λάθος είναι πέραν του δέοντος καταθλιπτικό και ακόμα περισσότερο (αν είναι δυνατόν!!!) καταθλιπτικότερο είναι όταν κάποιοι επιχειρηματολογούν με βάση αυτό (όλοι έτσι κάνουν δηλαδή,για τους αμβλύνοες τις παρέας-να δω ποιός θα παρεξηγηθεί τώρα!!!)

είμαι κομπλεξικός το ομολογώ
μου έχουν γίνει "να" και δεν μπορώ να περπατήσω πιά απο τις μυριάδες γνωστών που δεν με άκουσαν στην αρχή και με ρώταγαν όταν ήταν αργά πιά...
και έχω ένα ύφος σκέτο χάλι...
μάταια ένιωσες άσχημα απο το πνεύμα της προηγούμενης μου δημοσίευσεις
κομπλεξικός ή όχι ενδιαφέρομαι για εσένα-αλλά πιό πολύ για τον σκύλο σου ο οποίος έχει και τα εχέγγεια της αθωότητας

Κυνικά λοιπόν αφού φιλοκυνικό φόρουμ είμαστε

Πεππές Γιάννης


(τι είδους άνθρωποι έδωσαν κώνειο στον Σωκράτη? ευθικτοι?)
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
pepes να σου πω την αλήθεια καταλαβαίνω τι λες.
Ιδιαίτερα αυτό
Και εντέλλει πότε απενοχοποίηθηκε ο άσχετος που πρώτα παίρνει σκύλο και μετά ασχολείται να μάθει περισσότερα για αυτόν
σηκώνει συζήτηση. Απλώς όταν οι πολλοί φέρονται λάθος εν αγνοία τους, ο "άσχετος" δεν έχει συνείδηση της "ασχετοσύνης" του.
 


oceansblue

Active Member
4 Ιανουαρίου 2009
25
0
Παιδιά, το σκυλάκι είναι πολύ υπερκινητικό (πράγμα που το ήθελα για να είμαι ειλικρινής) δεν κάθεται σχεδόν καθόλου, παρά μονάχα μετά από πολύ παιχνίδι. Του αρέσει να κάθεται μαζί μας στην κουνιστή κούνια στη βεράντα. Είναι δυνατόν όμως παιδιά να με προλαμβαίνει πάντα ώστε να μην τον έχω δει ακόμα να κοιμάται?:confused::confused::confused:

Μου έχουν πει ότι είναι καλύτερα να το ταϊζει μονάχα ένα άτομο από την οικογένεια ώστε να μην δέχεται φαϊ από τον οποιονδήποτε (μεταξύ μας, στην Κύπρο ζω).

Ο κτηνίατρος που τον πήγα, μου έχει πει ότι καλό είναι να τρέφεται με τροφή, αλλά μου σύστησε να του δίνω κάθε δύο τρεις μέρες και κανένα δύο κοματάκια κρέας. Σαν να μην μου φαίνεται καλό αυτό, τί λέτε εσείς?

Μου έχει δώσει επίσης και κάποιες βιταμίνες, ένα χαπάκι κάθε μέρα για μια περίοδο ενός μηνός.

Έχω επίσης πρόβλημα με τους περιπάτους. Τον έχω με σκινάκι βέβαια, αλλά στην πορεία, μασουλάει πέτρες, ξύλα, χόρτα. Από θυμό σε αυτή την περίπτωση δεν ακούει παρά μονάχα του ανοίγω το στόμα και του βγάζω ότι μασάει. Τί κάνω εδώ? Υπάρχει κάτι?

Οσων αφορά την εκπαίδευση. Έχω μιλήσει ήδη με κάποια κοπέλα εκπαιδεύτρια για σκυλάκια. Ακόμα να βρεθούμε και πρέπει να μιλήσω με εσάς πριν κλείσω συμφωνία γιατί όντως δεν γνωρίοζω Τίποτα γι' αυτό το θέμα. Από ότι ξέρω όμως αυτή η κοπέλα μπορεί να αναλάβει την εκπαίδευση κατ' οίκον αλλά υπάρχει και η περίπτωση των εγκαταστάσεων της. Είναι καλύτερη η πρώτη επιλογή? Πώς είναι οι τιμές στην Ελλάδα? Ποιά τιμή θα είναι λογική?
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
κτηνίατρος που τον πήγα, μου έχει πει ότι καλό είναι να τρέφεται με τροφή, αλλά μου σύστησε να του δίνω κάθε δύο τρεις μέρες και κανένα δύο κοματάκια κρέας. Σαν να μην μου φαίνεται καλό αυτό, τί λέτε εσείς?
μαλλον θα εννοεις ξηρα τροφη!!:D δεν καταλαβαινω ομως γτ δεν σου φαινεται καλο??

Έχω επίσης πρόβλημα με τους περιπάτους. Τον έχω με σκινάκι βέβαια, αλλά στην πορεία, μασουλάει πέτρες, ξύλα, χόρτα. Από θυμό σε αυτή την περίπτωση δεν ακούει παρά μονάχα του ανοίγω το στόμα και του βγάζω ότι μασάει. Τί κάνω εδώ? Υπάρχει κάτι?
καλωσηρθες στο club!!:D και με το δικο μου το ειχα αυτο το προβλημα αλλα τωρα το εχει ελλατωσει κατα πολυ, ειναι κουταβι και κατα την γνωμη μου ειναι λογικο, δωσ' του να καταλαβει οτι δεν ειναι σωστο αυτο που κανει, προσεχε ομως γενικα γτ δεν ξερεις τι αλλο μπορει να βρει και να φαει...

Από ότι ξέρω όμως αυτή η κοπέλα μπορεί να αναλάβει την εκπαίδευση κατ' οίκον αλλά υπάρχει και η περίπτωση των εγκαταστάσεων της. Είναι καλύτερη η πρώτη επιλογή? Πώς είναι οι τιμές στην Ελλάδα? Ποιά τιμή θα είναι λογική
νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν κατ οικον, να μαθαινει κι ο σκυλος τι μπορει να κανει στο χωρο του και να του ειναι και πιο οικειο το περιβαλλον , θα σου πουν και οι πιο ειδικοι του φορουμ, οσο για τιμες επειδη το ψαχνω κι εγω αυτο τον καιρο ειναι απο 600-1200... πανω κατω...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν κατ οικον, να μαθαινει κι ο σκυλος τι μπορει να κανει στο χωρο του και να του ειναι και πιο οικειο το περιβαλλον , θα σου πουν και οι πιο ειδικοι του φορουμ, οσο για τιμες επειδη το ψαχνω κι εγω αυτο τον καιρο ειναι απο 600-1200... πανω κατω...
ΑΜΑΝ! Σοβαρά?! Τρομερές τιμές! Εδώ πληρώνω 70 δολλάρια το κάθε πακέττο μαθημάτων που είναι 8 βδομάδες από μιάμισυ ώρα τη φορά! Είμαστε βέβαια γκρουπάκι. Η τιμή για ιδιωτική εκπαίδευση είναι γύρω στα 300 δολλάρια για εντατικό ιδιαίτερο μάθημα που τελειώνει ολόκληρο τον κύκλο βασικής εκπαίδευσης (Basic Obedience). Και παίρνω και αναγνωρισμένο "πτυχίο" για να το χρησιμοποιήσω για παρακάτω σε ομίλους και έτσι. Πολύ ακριβοί είσαστε καλέ!
 


oceansblue

Active Member
4 Ιανουαρίου 2009
25
0
μαλλον θα εννοεις ξηρα τροφη:D δεν καταλαβαινω ομως γτ δεν σου φαινεται καλο??

Ναι, βέβαια για ξηρή τροφή μιλάω:D:D:D Εδώ στην Κύπρο σχεδόν όλα τα είδη ξηράς τροφής των ψαριών, πουλιών γατιών, σκυλιών, κοτόπουλων, προβάτων και αγελάδων τα λέμε απλά "τροφή" και εννοείται. Τότε συστήνετε και εσείς να προσθέσω στη διατροφή του και κρέας? ΟΚ! το ακολουθώ.

καλωσηρθες στο club!!:D και με το δικο μου το ειχα αυτο το προβλημα αλλα τωρα το εχει ελλατωσει κατα πολυ, ειναι κουταβι και κατα την γνωμη μου ειναι λογικο, δωσ' του να καταλαβει οτι δεν ειναι σωστο αυτο που κανει, προσεχε ομως γενικα γτ δεν ξερεις τι αλλο μπορει να βρει και να φαει...

Ο φόβος μου είναι αυτό που έχεις αναφέρει πιο πάνω. Δε γνωρίζετε πόσο αυστηρός είναι ο Κύπριος σε θέματα περιπάτου των σκυλιών. Εννοείται ότι αποφεύγω στο δρόμο οτιδήποτε μου φαίνεται περίεργο, τύπου κουτσουλιές, σκοτωμένα έντομα κ.α. στο δρόμο/πεζοδρόμιο.

Δεν είναι η πρώτη φορά που έχω σκυλάκι, απλά το προηγούμενο ήταν πριν 20 χρόνια. Στρατός, σπουδές, επάγγελμα και οικογένεια άλλαξαν τα πλάνα μου για νέο σκυλάκι. Αν και το σκυλάκι αυτό το έχουμε πάρει επειδή τα παιδιά το ζητούσαν επίμονα, η αλήθεια είναι ότι το σκυλάκι εγώ το ήθελα, αλλά κρατείστε το μεταξύ μας. Ουδέποτε δεν θα ζητήσω από τα παιδιά παραπάνω πράγματα από ότι μπορούν να κάνουν. Απλά μόνο το μεσημεριανό περίπατο και λίγο παιχνίδι στην αυλή. Πρωί, απόγευμα και βράδυ είναι υπό δική μου ευθύνη.

νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν κατ οικον, να μαθαινει κι ο σκυλος τι μπορει να κανει στο χωρο του και να του ειναι και πιο οικειο το περιβαλλον , θα σου πουν και οι πιο ειδικοι του φορουμ, οσο για τιμες επειδη το ψαχνω κι εγω αυτο τον καιρο ειναι απο 600-1200... πανω κατω...


Κατ'οίκον νομίζω ότι οι τιμές για τις εγκαταστάσεις ανέρχονται περίπου στις 500 λίρες/850 ευρώ, αν βέβαια δεν έχει γίνει και εδώ στρογγυλοποίηση προς τα πάνω...;). Αν η διαφορά δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη τότε και για εμένα δεν υπάρχει λόγος να μη γίνονται τα μαθήματα στο χώρο δράσης του Σίμπα.


ΑΜΑΝ! Σοβαρά?! Τρομερές τιμές! Εδώ πληρώνω 70 δολλάρια το κάθε πακέττο μαθημάτων που είναι 8 βδομάδες από μιάμισυ ώρα τη φορά! Είμαστε βέβαια γκρουπάκι. Η τιμή για ιδιωτική εκπαίδευση είναι γύρω στα 300 δολλάρια για εντατικό ιδιαίτερο μάθημα που τελειώνει ολόκληρο τον κύκλο βασικής εκπαίδευσης (Basic Obedience). Και παίρνω και αναγνωρισμένο "πτυχίο" για να το χρησιμοποιήσω για παρακάτω σε ομίλους και έτσι. Πολύ ακριβοί είσαστε καλέ!

Σοβαρά? :eek:
 
Last edited:


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
ΑΜΑΝ! Σοβαρά?! Τρομερές τιμές! Εδώ πληρώνω 70 δολλάρια το κάθε πακέττο μαθημάτων που είναι 8 βδομάδες από μιάμισυ ώρα τη φορά! Είμαστε βέβαια γκρουπάκι. Η τιμή για ιδιωτική εκπαίδευση είναι γύρω στα 300 δολλάρια για εντατικό ιδιαίτερο μάθημα που τελειώνει ολόκληρο τον κύκλο βασικής εκπαίδευσης (Basic Obedience). Και παίρνω και αναγνωρισμένο "πτυχίο" για να το χρησιμοποιήσω για παρακάτω σε ομίλους και έτσι. Πολύ ακριβοί είσαστε καλέ!
αστα να πανε!!!:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95