Νέο μέλος [akita inu]


kwstas21

Member
18 Απριλίου 2013
10
0
γεια σας...πηρα ενα akita inu και ειναι 49 ημερων...κι εχω κατι 2 αποριες....1)εχει πολυ λοξικγα..ειναι καλο η κακο??2)πια ειναι καλη τροφη για να τον δινω?
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
γεια σας...πηρα ενα akita inu και ειναι 49 ημερων...κι εχω κατι 2 αποριες....1)εχει πολυ λοξικγα..ειναι καλο η κακο??2)πια ειναι καλη τροφη για να τον δινω?
Καλως ηρθες.
Πρωτα απο ολα θα επρεπε να σε ανυσηχει το οτι πηρες το σκυλακι σου σε πολυ μικρη ηλικα. Κανονικα θα επρεπε να ειναι με την μαμα του και τα αδερφια του μεχρι 2 μηνων. Μαλλον ομως ο ιδιωτης που το πηρες βιαζοτανε να το διωξει.
Εχει πολλα θεματα για τις τροφες στο φορουμ αν κατσεις να ψαξεις λιγο Διατροφή & Άσκηση .
Οσο για τον λοξυγγα δεν νομιζω οτι ειναι κατι. Το κανει μετα απο το φαι?
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Πρώτα να το πάς στον κτηνίατρο,δεύτερον ψάξε στο φόρουμ υπάρχουν πολλά σχετικά με τις τροφές.

Μιάς που μπήκες όμως μάθε πώς πήρες το κουτάβι αρκετά μικρό,απο δύο μηνών και πάνω πρέπει να φεύγουν απο την μαμά τους.Τέλος δεν παίρνουμε σκυλιά απο ιδιώτες και πετ σοπ.
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καλως ηρθες! :)

Οι αποριες σου ειναι δευτερευουσας σημασιας μπροστα στα λαθη που εκανες ηδη. Το κουταβι επρεπε να βρισκεται ακομη με τη μαμα του και τα αδερφια του και σε καμια περιπτωση στα χερια σου. Εαν ειχες παρει σκυλακι απο εκτροφεα δηλαδη κλαθαροαιμο που σημανει με πεντιγκρι θα σου ειχε λυσει ηδη ολες τις αποριες που σου περνουν απο μυαλο.

Επισης διαλεξες μια δυσκολη φυλή σε χαρακτηρα κι ελπιζω να εξελιχθουν ολα ομαλα με τον χαρακτηρα του διοτι ενα ακομη πραγμα που πληρωνεις στα εκτροφικα σκυλια ειναι και αυτο.
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Καλώς ήρθες!!! Πολύ μικρό το κουτάβι σου!! Δεν έπρεπε να το πάρεις απο τόσο μιρκό! Αλήθεια απο που το πήρες;
 










kwstas21

Member
18 Απριλίου 2013
10
0
πιο πολυ μετα το φαει...αλλα μερικες φορες και μετα απο το παιχνιδι...αυτος που το πηρα τα ειχε δωσει σχεδον ολα..εγω το πηρα τελευταιος...
 












Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Εφοσον είναι τόσο μικρό θα πας να βρεις μια hills η royal canine για μωρά, γύρω στα 20€ το κιλό. Μόλις παει 2.5 μηνών του δίνεις pro plan lamb and rice puppy και τον χειμώνα pro plan με σολωμό πάλι puppy. Μόλις παει 14 μηνών ξεκινάς adult. Παίζει σημασία η πολυ καλη τροφή τους 12 πρώτους μήνες της ζωής του κουταβιού. Μην ταιζεις ψευτιές τύπου σκύλο τροφές σούπερ μάρκετ όπως τις pedigree και friskies και πάντα κοιτάμε τα συστατικά να μην έχουν ως πρώτο συστατικό δημητριακά η αλευρα η οτιδήποτε άλλο πέραν του κρέατος. Ποτέ μην του δώσεις κονσέρβα δεν κάνουν καλό εκτός αν είναι πάνω απο 60% η ποσότητα κρέατος( έχει στα Lidl optidog). Και μην παίζεις με το κουτάβι πριν και μετα το φαγητο για να μην έχει λόξυγγα. Επίσης ψάξε στο YouTube για συστροφή στομαχου για να ξέρεις μελλοντικά τι θα κανεις σε περίπτωση που λάθος πιστεύεις ότι είναι λοξυγγας. Όχι βόλτα πριν κάνει το 5ο εμβόλιο, απαγορεύεται . Εκτός αν στη βόλτα το κρατάς αγκαλιά, μπορει να πάθει τυφο κ ένα σωρό άλλες αρρώστιες.
 


George.Akita

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2011
73
5
Greece
Καλησπερα κ καλως ηρθες στο φορουμ . αρχικα αν δεν εχεις ιδεα τι ειναι τα απαραιτητα χαρτιου ενος σκυλιου και τι τροφη να του δωσεις το τι εκανες πριν το παρεις ? απλα ειδες ενα "Ακιτα" στο δρομο κ ειπες θελω κ εγω ενα ? Ενα ακομα Ημιαιμο ακιτα που να υποθεσω το χρυσο πληρωσες κιολας μπραβο σου κ εις ανωτερα.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Καλησπερα κ καλως ηρθες στο φορουμ . αρχικα αν δεν εχεις ιδεα τι ειναι τα απαραιτητα χαρτιου ενος σκυλιου και τι τροφη να του δωσεις το τι εκανες πριν το παρεις ? απλα ειδες ενα "Ακιτα" στο δρομο κ ειπες θελω κ εγω ενα ? Ενα ακομα Ημιαιμο ακιτα που να υποθεσω το χρυσο πληρωσες κιολας μπραβο σου κ εις ανωτερα.
Οχι.ειδε ενα ακιτα στο χατσικο και αποφασισε οτι θελει ενα...
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Σημερα πηγα με τον φιλο μου,εχει ακιτα 7 μηνων ολολευκο,βολτα τα σκυλια μας.Να περπατησουμε.Περασαμε και απο κεντρικο δρομο που εχει πεζοδρομο και στην δειρα αρκετες καφετεριες.Τωρα πλεον οι περισσοτεροι τις απογευματινες ωρες καθοντε εξω.Λοιπον μολις περασαμε αρχισανε ολες οι κοπελιτσες,μικρες μεγαλες, ''Κοιτα ο Χατσι",''Να ενα ωραιο αρκουδακι'',''Μπορουμε να να το χαιδεψουμε'' και αλλα πολλα.Ο φιλος μου βεβαια πιτσιρικας 24 χρονων καμαρωνε και το χαμογελο ειχε φτασει στα αυτια.Ενας τωρα που εχει IQ ραδικιου και τα ειδε ολα αυτα και πιστευει οτι ετσι θα ριξει κοπελιτσες δε θα παρει μια εφημεριδα και θα ρχιζει να ψαχνει για ΧΑΤΣΙ...;
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Κακά τα ψέματα είναι γκομενομαγνήτες τα Akita Inu, ειδικά τα κατασπρα όταν είναι κουτάβια και είναι σαν πολικά αρκουδάκια. Αλλά με έναν ανεύθυνο ιδιοκτήτη μπορούν να γίνουν άγριες αρκούδες και να αρχίσουν να κατασπαράζουν τον κόσμο.