Νέο μέλος [Husky]


ShinigamiEye

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2012
137
55
Θεσσαλονικη
γιατι ποιος μου εγγυατε οτι οι εκτροφεις ειναι ασφαλεις??? εχω διαβασει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για αυτη την ρατσα... 6 χρονια ασχολουμε ΜΟΝΟ με χασκι... εγω πιστευω οτι και απο το δρομο να το παρεις το σλυκι, με την καταλληλη εκπαιδευση, ψροντιδα και αγαπη γινεται ο καλυτερος συντροφος, δηλαδη ποιος μου εγγειατε οτι οι προ προ προ παππυδες του σκυλου που θα παρω δεν ειχαν καμια αρρωστια και αυτο εμφανιζεται μετα απο γεννιες? δηλαδη εκτος απο μορφολογια τι παραπανω μπορει να εχει ενα καθαροαιμο απο ενα οχι και τοσο, και γιατι αυτος ο ιδιωτης μα μην εχει καθαροαιμα??εγω αν παρω χασκι μετα απο χρονια θα παρω και ενα θηλικο για να τα ζευγαρωσω γιατι θελω και τουταβακια... γιατι λοιπον να μην τα δωσε προς πωλησει και το δικο μου το κουταβι που θα ειναι καθαροαιμο με χαρτια και ολα αυτα να αποκαλειται "αναξιοπιστο" και το κουταβει του εκτροφεα στην γερμανια(οπου δεν μπορεισ να γνωρισεις τους γονεις) να θεωρειται καλυτερο απο το δικο μου και να αμφισβητουν την αξιοπιστια της φυλης του τυποι σαν εσας???
 


Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Και πες πως γεννιούνται τα κουταβάκια, πώς γίνεται να βρούνε όλα οικογένεια;; Και άλλα αδέσποτα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οταν λες ... "χαρτιά" ;

Και όταν λες..."τύποι σαν εμάς";

Το pedigree ξέρεις τι είναι;

Τα 6!!! χρόνια που...ασχολείσαι, τι είδους ασχολία είχες σχετικά με το αντικείμενο;
Τι είδους έρευνα έχεις κάνει;
Που έχεις δει;
Που έχεις ρωτήσει;
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Υπάρχουν εκτροφείς και εκτροφείς. Αν είσαι σωστά ενημερωμένη θα διακρίνεις αμέσως τις διαφορές! Υπάρχει και τόπικ στο φόρουμ μας για τον τρόπο επιλογής του εκτροφείου αν θες να βοηθηθείς!

Όσο για όλα τα άλλα που ρωτάς, οι απαντήσεις είναι στα υπομνήματα που υπάρχουν εδώ:
Εκτροφή , Αναπαραγωγή & Επιλογή

Αφιέρωσε λίγο χρόνο να διαβάσεις αυτά τα υπομνήματα και θα σου απαντηθούν όλες οι ερωτήσεις που κάνεις! Και βέβαια εδώ είμαστε και εμείς να σε βοηθήσουμε περαιτέρω...
 


badis

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
57
1
Το κουτάβι δεν πρέπει να το πάρεις από ιδιώτη, όχι επειδή δεν θα είναι καλό μορφολογικά (που και αυτό είναι ένας σοβαρός λόγος) αλλά κυρίως και βασικά διότι επιβραβεύεις ένα ζευγάρωμα που έγινε ανεύθυνα και το μόνο που προσφέρει είναι 7-8 πιθανά νέα αδέσποτα. Και βλέπω ότι θέλεις κι εσύ να κάνεις το ίδιο. Είσαι τόσο σίγουρη δηλαδή ότι η γέννα που θα κάνεις θα γίνει με όλες τις σωστές προϋποθέσεις για τη μάνα και ότι οοοοοοολα τα κουτάβια θα πάνε σε σοβαρούς ανθρώπους που ποτέ μα ποτέ δεν θα τα παρατήσουν, δεν θα τα κακομεταχειρίζονται κλπ. Και αν νομίζεις ότι λέω σαχλαμάρες, κάνε μια βόλτα από τις αγγελίες χαμένων, εγκαταλελειμμένων σκύλων να δεις πόσα χάσκι ή τύπου χάσκι ψάχνουν απεγνωσμένα σπίτι. Πάρε ένα από αυτά, και τίποτα δεν θα σου κοστίσει (η απόκτηση) και θα κάνεις ευτυχισμένο ένα δυστυχισμένο σκυλάκι. (και δεν θα επιβραβεύσεις τη γέννα αυτού του ηλίθιου που θέλει να σου πλασάρει τα κουτάβια του και μάλιστα με λεφτά)
 


Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Το κουτάβι δεν πρέπει να το πάρεις από ιδιώτη, όχι επειδή δεν θα είναι καλό μορφολογικά (που και αυτό είναι ένας σοβαρός λόγος) αλλά κυρίως και βασικά διότι επιβραβεύεις ένα ζευγάρωμα που έγινε ανεύθυνα και το μόνο που προσφέρει είναι 7-8 πιθανά νέα αδέσποτα. Και βλέπω ότι θέλεις κι εσύ να κάνεις το ίδιο. Είσαι τόσο σίγουρη δηλαδή ότι η γέννα που θα κάνεις θα γίνει με όλες τις σωστές προϋποθέσεις για τη μάνα και ότι οοοοοοολα τα κουτάβια θα πάνε σε σοβαρούς ανθρώπους που ποτέ μα ποτέ δεν θα τα παρατήσουν, δεν θα τα κακομεταχειρίζονται κλπ. Και αν νομίζεις ότι λέω σαχλαμάρες, κάνε μια βόλτα από τις αγγελίες χαμένων, εγκαταλελειμμένων σκύλων να δεις πόσα χάσκι ή τύπου χάσκι ψάχνουν απεγνωσμένα σπίτι. Πάρε ένα από αυτά, και τίποτα δεν θα σου κοστίσει (η απόκτηση) και θα κάνεις ευτυχισμένο ένα δυστυχισμένο σκυλάκι. (και δεν θα επιβραβεύσεις τη γέννα αυτού του ηλίθιου που θέλει να σου πλασάρει τα κουτάβια του και μάλιστα με λεφτά)
Συμφωνώ κι επαυξάνω!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Δεκτό κι από μεριάς μου mareco, αν και το θέμα πήγε από μόνο του σε παρωδία..

γιατι ποιος μου εγγυατε οτι οι εκτροφεις ειναι ασφαλεις???
Κανείς. Γι' αυτό και στην επιλογή εκτροφέα θα είσαι προσεκτική.

ποιος μου εγγειατε οτι οι προ προ προ παππυδες του σκυλου που θα παρω δεν ειχαν καμια αρρωστια και αυτο εμφανιζεται μετα απο γεννιες?
Ο εκτροφέας παίζει με το όνομά του και τη δουλειά του, οπότε αν είναι σωστός δε θα διακινδυνεύσει να αναπαραγάγει κάτι "λάθος". Δεν αποκλείονται οι κληρονομικές ή άλλες ασθένειες, αλλά μειώνονται κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό.

εγω αν παρω χασκι μετα απο χρονια θα παρω και ενα θηλικο για να τα ζευγαρωσω γιατι θελω και τουταβακια...
Κάτω από ποιες συνθήκες θα γίνει η γέννα αν επιτρέπεται;

γιατι λοιπον να μην τα δωσε προς πωλησει και το δικο μου το κουταβι που θα ειναι καθαροαιμο με χαρτια και ολα αυτα να αποκαλειται "αναξιοπιστο" και το κουταβει του εκτροφεα στην γερμανια(οπου δεν μπορεισ να γνωρισεις τους γονεις) να θεωρειται καλυτερο απο το δικο μου και να αμφισβητουν την αξιοπιστια της φυλης του τυποι σαν εσας???
Δε σου απαγόρεψε κανείς να πας στη Γερμανία και να δεις το κουτάβι όμως. Αν πραγματικά θες κάτι δεν κοιτάς να κάνεις οικονομία σε βασικά πράγματα.
Επίσης, ξέρεις πόσα χρήματα χρειάζεται για να θεωρείσαι εκτροφέας, να δώσεις σωστά κουτάβια και να παρέχεις κάθε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη τόσο στους γονείς όσο και στα μικρά μέχρι δύο μηνών; Μετά θα δεις και μόνη σου ότι κάπου στα 800 ευρώ πάει το κουτάβι...
 


ShinigamiEye

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2012
137
55
Θεσσαλονικη
οταν λωε χαρτια εννοω διαβατηρια, χαρτια γεννησης στον κοε pedigree(ναι ξερω τι ειναι) οταν λεω τυπους σαν εσας εννοω ανθρωποι που το ψυριζουν πολυ το θεμα και δεν εμπιστευονται κανεναν, εχω ρωτησει σε εκτροφεια εντος και εκτος ελλαδος, εχω διαβασει απειρα αρθρα,βιβλια εχω δει πολλα βιντεο εχω γινει μελος σε πολλα σκυλοφορουμς κλπ
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Και μετά από τόσο ψάξιμο εσύ κατάλαβες ότι οι εκτροφείς είναι αναξιόπιστοι και οι ιδιώτες θα είναι η πρώτη επιλογή σου;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κι ότι είναι σωστό και ηθικό, να γεμίσεις κι εσύ με την σειρά σου τον τόπο, με ημίαιμα κουτάβια;
 


ShinigamiEye

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2012
137
55
Θεσσαλονικη
1 δεν θα δωσω ολα τα σκυλια, ειπα οτι θελω να κρατησω κουταβακια το πολυ να δωσω 3 απο αυτα
2 θα ψαχουλεπσω παρα πολυ για να βρω μια καλη οικογενεια για τα κουταβια
3 δεν ειμαι και ο ονασης και οχι δεν εχω ανεση να ταξιδεξω ως την γερμανια
4 τι εννοεις κατω απο ποιες συνθηκες θα γινει η γεννα???
 




ShinigamiEye

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2012
137
55
Θεσσαλονικη
1 δεν ειπα πως ολοι οι εκτροφεις ειναι αναξιοπιστοι
2 ΑΦΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΚΑΙ ΝΑΙ ΘΑ ΣΚΑΣΩ 1300 ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΗΜΙΑΙΜΟ???
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Και γιατί αυτές οι καλές οικογένειες, να μην ανοίξουν το καλό τους σπίτι, για τα ήδη υφιστάμενα αδέσποτα που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα και θα πρέπει τα δόλια, να χάσουν αυτήν την μοναδική ευκαιρία ζωής, από τα δικά σου κουτάβια; Τι καλύτερο θα έχουν τα δικά σου κουτάβια;
 


badis

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
57
1
Αφού εσύ η ίδια είπες ότι θα το πάρεις από ιδιώτη και όχι από εκτροφέα. Άρα θα πάρεις ημίαιμο.
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
δεν ξερω αν θα παρω απο εκτροφεα... μαλλον απο ιδιωτη... ζητανε πολλα λευτα για ενα κουταβι
1 δεν ειπα πως ολοι οι εκτροφεις ειναι αναξιοπιστοι
2 ΑΦΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΚΑΙ ΝΑΙ ΘΑ ΣΚΑΣΩ 1300 ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΗΜΙΑΙΜΟ???
Μπερδεύτηκα. Από που θα το πάρεις τελικά;
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
1 δεν θα δωσω ολα τα σκυλια, ειπα οτι θελω να κρατησω κουταβακια το πολυ να δωσω 3 απο αυτα
3 δεν ειμαι και ο ονασης και οχι δεν εχω ανεση να ταξιδεξω ως την γερμανια
Και άμα κάνει 7 κουτάβια? Θα κρατήσεις 4 κουτάβια + τη μαμά...???
Συγνώμη, αλλά αν έχεις την οικονομική άνεση να συντηρείς 5 σκυλιά, μάλλον Ωνάσης είσαι...
Εκτός αν μετά ζευγαρώσεις και αυτά μεταξύ τους οπότε μετά θα γίνεις εκτροφέας....Όλα οκ λοιπόν...
 


ShinigamiEye

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2012
137
55
Θεσσαλονικη
ρε παιδια, δεν ειπα οτι θα παρω ντε και καλα απο ιδιωτη, ΑΣ ΠΟΥΜΕ οτι παιρνω καθαροαιμα,τα ζευγαρωνω, τα κανω εμβολια και ολα το σχετικα χαρτουρες κλπ... γιατι λοιπον να μην παρει καποιος δικο μου κουταβι 200Ε και να προτιμησει του εκτροφεα που κανει 1000Ε...??? και γιατι το κουταβι μου το οποιο πληρη ολες τις προυποθεσεις να ονομαζεται απο εσας "ημιαιμο"???
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Γιατί σου είπα και παραπάνω ότι αν κάνεις όλα αυτά τα σωστά πράγματα που πρέπει να κάνεις το κουτάβι δε θα σου κοστίζει 200 ευρώ..