Νέο μέλος - vasgial (Βασίλης)- Ερώτηση




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
πολυ καλη λύση το μεσαιο σναουτσερ...
αρκετα νευρικο και χρειαζεται πολύ εκτονωση.... ομορφο σκυλι με ελαχιστο συγκριτικα μαδημα... αλλα αρκετη και πολυέξοδη συντηρηση τριχωματος που θαπρεπε να γινεται απο εξειδικευμενο ατομο.. ( στριππινγκ?)
εχεις τον απαιτουμενο χρονο , και διαθεσιμο χρημα που πιθανα να χρειαστει μελλοντικα το σναουτσερ για την διαβιωση του?
για εκτροφεις και περισσοτερες λεπτομερειες θα πρεπει να απευθυνθεις στον κοε...
υπαρχει εκτροφεας σιγουρα... μην ζητησεις αυτα τα εκτροφεια με δηλωμενες γεννες... ζητα ολα τα εκτροφεια σναουτσερ...
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
παιδια δεν καταλαβαινω γιατι πολλοι υποτιμουν τα κυλια σε θεματα φυλαξης λεγοντας πως υπαρχουν συναγερμοι και αλλα συστηματα. τουλαχιστον στην επαρχια κανουν καλη δουλεια και στο κατω κατω δεν νομιζουν να ερθει σπιτι μας η ιταλικη μαφια με τα πιο εξελιγμενα οπλα αλλωστε αν ειναι να σε κλεψουν ο συναγερμος τιθεται πιο ευκολα εκτος απο οτι ενα ροτβαιλερ. κανα κοφτη οι ληστες θα εχουν σιγουρα τωρα συκοτακι με φολα δεν νομιζω. ο σκυλος ειναι πολυ καλη προστασια για κλεφτες ερασιτεχνες που περνουν βλεπουν αρπαζουν και φευγουν χωρις ολοκληρο πλανο.τωρα αν ειναι να πουμε πως καποιος θελει να μπει με ολα τα μεσα στο σπιτι μας τοτε πρεπει να το κανουμε φρουριο και να φιλαμε σκοπιες.και το λεω αυτο γιατι αυτη την αποψη την εχω διαβασει πολλες φορες εδω μεσα
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
παιδια δεν καταλαβαινω γιατι πολλοι υποτιμουν τα σκυλια σε θεματα φυλαξης λεγοντας πως υπαρχουν συναγερμοι και αλλα συστηματα...
Αυτό το λένε, γιατί το σκυλί, στον κήπο, μπορεί να φάει αναισθητικό, φόλα, σφαίρα κλπ. και να μην μπορέσει να ανταποκριθεί...
Μέσα στο σπίτι είναι καλύτερα (ειδικά για σκύλο σαν το δικό σου, που είναι δυνατός φύλακας σχετικά μικρών χώρων), μιάς και ο κλέφτης - απατεώνας - παιδεραστής - απαγωγέας θα αιφνιδιαστεί, κυρίως στα σκοτεινά...

Από εκεί και πέρα, επειδή η χώρα μας έχει γεμίσει με όπλα παντός είδους (άκουγα προχτές για 1.000.000 αδήλωτα όπλα - εκτίμηση!!!) και επειδή η αξία της ανθρώπινης ζωής έχει ευτελιστεί (δεν συζητάω για τη ζωή του σκύλου), ο κακοποιός θα έρθει πιθανόν οπλισμένος και, ίσως, αποφασισμένος να πυροβολήσει... Ο συναγερμός δεν θα σταματήσει να χτυπάει, μέχρι κάποιος να τον απενεργοποιήσει...

Ο σκύλος είναι ιδανικός (και, ακόμα περισσότερο 2 ή 3 σκυλιά) για περιπτώσεις που οι κακοποιοί α) είναι "φτωχοδιάβολοι" που επιχειρούν να διαρρήξουν το σπίτι για να κλέψουν κάτι (να το πουλήσουν ή να το φάνε) και β) δεν έχουν πυροβόλα όπλα μαζί τους...
Και, σίγουρα, είναι αποτρεπτικός για κάποιον που θέλει να τελειώσει στα γρήγορα και να φύγει...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες. Το σκυλι θα ειναι μεσα εννοειται, οπως και τα αλλα δυο. Προς το παρον θα παρει μια μικρη αναβολη η υοθεσια τριτου σκυλου. Εχουμε καταληξει μεταξυ γερμανικου ποιμενικου και μαλινουα. Εχω παρει απο τον ΚΟΕ τα εκτροφεια για μαλινουα. Για γερμανικο εχω εσω κοντα το marathon land που εχει και γεννα. Δεν εχω παει βεβαια γιατι εφοσον εχουμε δοσει αναβολη για λιγο στην υοθεσια, δεν θελω να μου ανοιξει αδικα η ορεξη.
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Βασίλη καλώς ήλθες και από εμένα. Να χαίρεσαι τις κούκλες σου. :) Θέλω να σε συγχαρώ για τις απόψεις σου - δεν ξέρω και από που να αρχίσω. Για το ότι δεν τα αφήνεις να κοιμούνται στον κήπο. Για το ότι έχεις δώσει σπίτι σε αδεσποτάκια και δεν σε ενδιαφέρει η ράτσα αλλά η ψυχούλα τους. Και φυσικά για το σχόλιο σου σχετικά με τα πετ σόπ που πουλάνε ζώα. :):) Φοβάμαι και εγώ ότι δύσκολα μπορεί να τα βάλει ένα σκυλί με τους σημερινούς εγκληματίες. Αν όμως αισθάνεστε πιό ασφαλής με ένα ακόμη σκυλί, τότε γιατί όχι ; Η ιδέα του ΕΠ "ελαφριού τύπου" που πρότεινε ο Σεβάχ μου φαίνεται πολύ καλή. Πάντως ότι άλλο μπορείς να κάνεις για να θωρακίσεις το σπίτι σου - πέρα από τον σκύλο φύλακα που θα πάρεις - καλό θα είναι, εδώ που έχουμε φτάσει με την εγκληματικότητα ...
 


dias2011

Member
28 Φεβρουαρίου 2011
13
0
καλωσόρισες φίλε για εμένα το πιο σοβαρό σκυλί είναι ροτ δεν μπορώ όμως να διαφωνήσω μετά τα άλλα παιδιά έχουν δίκιο σε όλα και μια ερώτηση απευθύνομαι στους παλιούς μήπως ότι ράτσα πάρει λέω μήπως το καινούριο σκυλί πάρει τι συμπεριφορά τον άλλον σκύλων και καλοσωριζουν μαζί τους ξένους το έχει πάθει γνωστός με ιμιαιμο και λυκόσκυλο
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95