Να δοκιμάσω τη vectra 3d;




bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Αυτοί οι άτιμοι οι ψύλλοι πάντως έχουν αποκτήσει παντού ανοσία :(
Ας είναι μόνο οι ψύλλοι τουλάχιστον! ..Πάντως η κοπέλα στο πετ σοπ μου είπε ότι πέρα από την αμπούλα που βάζει στα δικά της, στη μέση του μήνα τους ρίχνει και μια ψεκασιά με effipro. Ο κτηνιατρός μου βάζει αμπούλα στο δικό του κάθε 15 και είνα και μικρόσωμο. Θα τα ξεκάνουμε :p
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Ας είναι μόνο οι ψύλλοι τουλάχιστον! ..Πάντως η κοπέλα στο πετ σοπ μου είπε ότι πέρα από την αμπούλα που βάζει στα δικά της, στη μέση του μήνα τους ρίχνει και μια ψεκασιά με effipro. Ο κτηνιατρός μου βάζει αμπούλα στο δικό του κάθε 15 και είνα και μικρόσωμο. Θα τα ξεκάνουμε :p
Άσε...ούτε θέλω να φαντάζομαι πόσα χημικά τους βάζουμε....και το πιο εξοργιστικό ειναι ότι δεν πουν και 100% προστασία πανάθεμά τα..βέβαια φαντάζομαι ότι αυτά τα προληρπικά χημικά είναι καλύτερα από τα φάρμακα της θεραπείας...πάρ' το αυγό και κούρευτο είναι βασικά..και αναρωτιέμαι αν έχουμε βοηθήσει και εμείς σε αυτή την ανθεκτικότητα σκνιπών, ψύλλων, τσιμπουριών κλπ.
 
  • Like
Reactions: Orilis


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Άσε...ούτε θέλω να φαντάζομαι πόσα χημικά τους βάζουμε....και το πιο εξοργιστικό ειναι ότι δεν πουν και 100% προστασία πανάθεμά τα..βέβαια φαντάζομαι ότι αυτά τα προληρπικά χημικά είναι καλύτερα από τα φάρμακα της θεραπείας...πάρ' το αυγό και κούρευτο είναι βασικά..και αναρωτιέμαι αν έχουμε βοηθήσει και εμείς σε αυτή την ανθεκτικότητα σκνιπών, ψύλλων, τσιμπουριών κλπ.
Ναι όντως..Σίγουρα έχουμε βοηθήσει, όσο πιο αλόγιστα τα χρησιμοποιούμε τόσο πιο ανθεκτικά γίνονται.
 




Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
@Tri, μήπως αντί για vectra, να έβαζες καμιά σιτρονελλα κάθε βράδυ, να μην τρώει ο μικρός διπλή δόση εντομοκτόνο;
Το θέμα είναι ότι κάθε βδομάδα πρέπει να κάνει δύο φορές μπάνιο, πράγμα που σημαίνει ότι θα μένει ακάλυπτος άμα χρησιμοποιώ σιτρονέλα. Η Vectra που μας σύστησε ο κτηνίατρος του έκατσε πολύ καλά. Ευτυχώς, γιατί με το Scalibor εμφάνισε αλλεργική αντίδραση και έκανε σαν τρελό.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η σιτρονελλα, έτσι κι αλλιώς θέλει καθημερινό ψέκασμα. Δεν τη νοιάζει αν ο σκύλος είναι μπανιαρισμενος ή όχι και δεν έχω ακούσει ακόμα πρόκληση δερματικού ερεθισμου από τη χρήση της.
 
  • Like
Reactions: LaCat and noni_papa




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Φεύγει, αλλά έτσι κι αλλιώς έχει περιορισμένο χρόνο δράσης. Έξι-εφτά ώρες, ίσως λίγο παραπάνω. Γι'αυτό και θέλει ψέκασμα κάθε βράδυ
 
Last edited:


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Και την υπόλοιπη μέρα πώς προστατεύεται;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η σκνίπα δεν είναι ενεργή όλο το 24ωρο

Μια πρώτη ματιά ρίξε εδώ:
http://www.dogforum.gr/community/threads/Σιτρονέλλα.5990/

Δεν θυμάμαι τις ώρες που δρα η σκνίπα, σίγουρα κατά το σούρουπο πάντως

Εντιτ: αν νιώθεις ανασφάλεια να τον αφήνεις ακαλυπτο, μπορείς να τον ξαναψεκασεις. Όσο συχνά θέλεις.
 
  • Like
Reactions: Tri




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα!

Έκανα εντιτ για προσθήκη στο προηγούμενο ποστ.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εμεις βάζουμε advantix και ειμαι ευχαριστημένη.ομως διάβασα οτι η vectra εχει καλύτερη κάλυψη στην σκνίπα,και σκεφτόμουν να την δοκιμάσω.τι προτείνεται;;;φυσικα συν scalibor συν σπρέι σιτρονελας πριν την απογευματινή βολτα.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Αν δεν απατώμαι η σκνίπα βγαίνει παγανιά με την δύση του ήλιου και βολτάρει μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες πριν ανατείλει ο ήλιος και ξημερώσει η καινούρια μέρα (εκτός και αν έχουν εξελιχθεί σε κομάντο...)
 




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@bat-iris Και ο μικρός τα ίδια... εκει που είχε βρει την λύση η αδερφή μου με την Vectra, φέτος 2 εβδομάδες μετα την εφαρμογή της του βρήκε ψύλλους... Τωρα ψαχνόμαστε για νέο σχήμα! :cry:
 
  • Like
Reactions: bat-iris


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
@bat-iris Και ο μικρός τα ίδια... εκει που είχε βρει την λύση η αδερφή μου με την Vectra, φέτος 2 εβδομάδες μετα την εφαρμογή της του βρήκε ψύλλους... Τωρα ψαχνόμαστε για νέο σχήμα! :cry:
Εμένα την πρώτη φορά έπιασε στις 20 μερες. Δεν την πήγαινα και σχεδόν καθόλου σε γρασίδι. Τώρα που τελείωσα τα ψεκάσματα με effipro θα της βάλω advantix, για πρώτη φορά.
 




bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Πρώτη φορά το χρησιμοποίησα και έκανα 2 ψεκάσματα με διαφορά 12 ημερών το ένα από το άλλο. Η κοπέλα στο πετ σοπ μου είπε ότι κάνει ένα ψέκασμα στα σκυλιά της 15 μερές μετά την εφαρμογή της αμπούλας για να είναι σίγουρη. Στο μπουκάλι πάντως λέει ότι παρέχει για μεγάλο διάστημα προστασία.