Να 'μαστε κι εμείς!!!Λαμπραντόρ Μόλλυ!


Giafkaman

Active Member
11 Ιανουαρίου 2014
39
1
Δώστε πηγές να έχουμε να βλέπουμε!!:cool:


Είδα μερικά από kikopup και βλέπω ότι χρησιμοποιεί έναν περίεργο ήχο και μετά του δίνει λιχουδιά σε ότι κάνει.Αυτός ο ήχος είναι το λεγόμενο clicker training που διαβάζω συχνά?Αν ναι είναι αποδοτικό η να παραμείνω στις κλασσικές μεθόδους?Επίσης έχω μια απορία σχετικά με τις λιχουδιές.Με την κτηνίατρο που μίλησα μου είπε να μην της δίνω πολλές τώρα που είναι μικρή.Οπότε κοιτάω να μην ξεπερνάω παραπάνω από 10-15 τη μέρα.Αλλά μετά τελειώνει και η εκπαίδευση μιας και με χαδάκια και παιχνίδια κάνει αυτό που της λέω 1-2 φορές και μετά κάθετε κάτω και με κοιτάζει με ένα ήρεμο αχανές βλέμμα!Καμιά συμβουλή?
Αν είμαι offtopic που ρωτάω εδώ πείτε μου.
 
Last edited:


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Υπάρχουν θέματα στο φόρουμ για την εκπαίδευση με κλικερ, κανε μια έρευνα για να σου λυθούν απορίες. Οι ετοιματζιδικες λιχουδιές ειναι επικίνδυνες , ειδικά για τα κουτάβια , σε μεγάλες ποσότητες, αλλά μπορείς να βραζεις κοτόπουλακι ,χωρίς αλάτι φυσικά ,και να το κοψεις σε μικρά κομμάτια η ακόμα και να χρησιμοποιείς την ξηρά τροφή του για την εκμάθηση συμπεριφορών. Στην αρχή θα του μάθεις ότι ο ήχος του κλικερ φερνει πάντα επιβράβευση με λιχουδιά, μετά θα κλικαρεις και θα ταΐζεις σε κάθε επιτυχή προσπάθεια και σιγά σιγά θα κλικαρεις-ταΐζεις κάθε 2/3/4 σωστές προσπάθειες ώστε να κάνει πράγματα και χωρίς φαί όλο και περισσότερο. Θέλει χρόνο όμως , δεν θα πετύχεις άμα βιάζεται κι απογοητεύεται εύκολα... Καλή επιτυχία!
 


Giafkaman

Active Member
11 Ιανουαρίου 2014
39
1
καλησπέρα και πάλι!!!Γράφω για να σας πω ότι κάναμε μεγάλη πρόοδο με την Μόλλυ!!!Μάθαμε να κάνουμε τα κακά και τα τσίσα μας εκεί που πρέπει!!Κι αν είναι κλειστή η μπαλκονόπορτα κάνει όλες τις απαραίτητες κινήσεις να προειδοποιήσει την ανοίγω και τσουπ ξαλαφρώνουμε!!!Επίσης μάθαμε με μεγάλη επιτυχία το κάτσε και τώρα μαθαίνουμε και το μείνε!Στο φαγητό τώρα περιμένει υπομονετικά μέχρι να πάρει την εντολή φάε για να ξεκινήσει!!όταν τρώμε εμείς κάθετε ήσυχη και περιμένει να τελειώσουμε!
Στο μη έχουμε διαπρέψει μόλις το ακούσει σταματάει την αταξία και συνεχίζει το παιχνίδι της σωστά!Τώρα προσπαθώ να της μάθω να μην τρελένεται όταν βγαίνω από την πόρτα.Έχουμε σημειώσει μεγάλη πρόοδο αλλά έχουμε δρόμο!Της το κάνω 5λεπτά 4-5φορές τη μέρα ανοίγοντας την πόρτα και κλείνοντας τη μετρώντας μαξ 20 δευτερόλεπτα,μετά ξαναμπαίνω.Φαίνεται να το καταλαβαίνει και παίζει ήσυχη με τα παιχνίδια της!Είμαι τρισευτυχισμένος με την δυο μηνών διαολίτσα μου!!!Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι με σωστή συμπεριφορά,πολύ διάβασμα και σωστή εφαρμογή,αγάπη και υπομονή όλα γίνονται παιδιά και δεν είχα και καμία προηγούμενη εμπειρία!
 




Giafkaman

Active Member
11 Ιανουαρίου 2014
39
1
Ειναι πολυ εξυπνα τα ατιμα κ μαθαινουν πολυ γρηγορα αρκει να τα διδαξεις με σωστο τροπο!!!!
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αν και το διαβάζω παντού αλλά κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης προσπαθώ να έχω ήρεμη αύρα προς το σκύλο και επίσης προσπαθώ να του λέω να κάνει κάτι όταν νιώθω ψιλοσίγουρος ότι θα με ακούσει πάντα με την ανάλογη ψυχολογία και ύφος.Έτσι το ξεκίνησα στην αρχή και σιγά σιγά το προσπαθώ και με περισπασμούς αλλά πάντα οταν την βλέπω ότι έχει το νου της και σε μένα..Πλέον ειδικά στο κάτσε αρκεί να της φωνάξω το όνομα και να πω την εντολή το κάνει σε χρόνο ντε τε!Απλά την πάω σιγά σιγά γιατί δεν μπορώ να της δίνω αρκετές λιχουδιές τώρα για να μην τη πειράξουν και της χαλάσω και το πρόγραμμα διατροφής.
Άσχετο αλλά από λιχουδιές έχει να προτείνει κάποιος κάτι καλό σε ποιότητα?
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
θα σου πρότινα να μην βιαστείς να μάθεις εντολές στη μικρή. Μάθε της το "ελα" αλλα να το κατέχει σαν δεύτερη φύση. ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΥΣΗ ομως. Και νταξ, θα το μάθει το κάτσε. Το μείνε πιστεύω οτι είναι φριχτά νωρίς.

Τελος παντων μην βιάζεσαι, μόνο αυτό. Και παίξε με το 'έλα'.

Εύγε πάντως, ετσι να γουστάρεις και να χαίρεσαι με τη μικρή σου :)
 


Giafkaman

Active Member
11 Ιανουαρίου 2014
39
1
θα σου πρότινα να μην βιαστείς να μάθεις εντολές στη μικρή. Μάθε της το "ελα" αλλα να το κατέχει σαν δεύτερη φύση. ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΥΣΗ ομως. Και νταξ, θα το μάθει το κάτσε. Το μείνε πιστεύω οτι είναι φριχτά νωρίς.

Τελος παντων μην βιάζεσαι, μόνο αυτό. Και παίξε με το 'έλα'.

Εύγε πάντως, ετσι να γουστάρεις και να χαίρεσαι με τη μικρή σου :)
Ευχαριστώ πολύ μη φανταστείς ότι την πολυζορίζω στο μείνε της κάνω νόημα με το χέρι της λέω μείνε με κοιτάει στα μάτια και μετά από 2δεύτερα την ανταμείβω με λιχουδιά και συνεχίζουμε το παιχνίδι μας!
 


Giafkaman

Active Member
11 Ιανουαρίου 2014
39
1
Να τη και η Μόλλυ πρωινή πρωινή σήμερα τη χτύπησε ο ήλιος και άραξε βασιλικά στο μαξιλάρι της με ένα τεράστιο χαμόγελο ικανοποίησης!!!Μεγάλωσε ε?? :D
 

Attachments





Giafkaman

Active Member
11 Ιανουαρίου 2014
39
1
Ευχαριστούμε Νίκο!!Απο διαολιές έχει μια μανία να τρώει ότι χαρτόνι βρει μπροστά της σκέψου ότι ανακαλυψε κι αυτά που είχα κάτω από τις πάνες της για να μην περνάνε τα τσίσα στο πάτωμα!!Ε και μια τάση να δαγκώνει έχει αλλά προσπαθώ να της το κόψω!Θα μάθει σιγά σιγά είναι πανέξυπνη!Κατά τα άλλα είμαστε τέλεια και περνάμε ακόμα καλύτερα!Περιμένω πως και πως να τελειώσουν τα πρώτα εμβόλια να ξεκινήσουμε της βόλτες!!!Δεν μπορείς να φανταστείς τη χαρά κάνει μόλις της βάζω το λουράκι και της λέω έλα βόλτα και την βγάζω στο διαδρομο της πολυκατοικίας στο ασανσέρ χαχα!!!!

Άσχετο αλλά ψάχνω και για crate αυτό το διάστημα ώστε να την προσαρμόσω σιγά σιγά γιατί σε κανένα μήνα θα χρειαστεί να λείπω 4-5ώρες τη μέρα από το σπίτι οπότε καλό θα ήταν να μάθει και να αποφεύγουμε τα ατυχήματα.Έψαξα και στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάτι κατατοπιστικό.Μπορώ να διαθέσω εώς 70ευρώ αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι ευχαριστως!
Επίσης σκέφτηκα τη λύση να βάζω την κάμερα και μέσω κλήσης skype να την παρακολουθώ κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης με crate όταν μένει μόνη για να δω πως συμπεριφέρετε.Πως σας φαίνεται σαν λύση??
 
Last edited:


nikos00

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2013
193
81
Αθηνα
Κ μενα αμα πετυχει χαρτια κ τετοια τα κανει κομματια ο ατιμος .... με το δαγκωμα μ το εκανε κ μενα κ το κανει ακομα καποιες φορες οταν παιζουμε αλλα δεν με σφυγγει.... και καμια φορα κανω οτι ποναω κ αμεσως γλυφει το σημειο που με δαγκωσε !!! αχχαχααχχαχααχ
 


Giafkaman

Active Member
11 Ιανουαρίου 2014
39
1
Κ μενα αμα πετυχει χαρτια κ τετοια τα κανει κομματια ο ατιμος .... με το δαγκωμα μ το εκανε κ μενα κ το κανει ακομα καποιες φορες οταν παιζουμε αλλα δεν με σφυγγει.... και καμια φορα κανω οτι ποναω κ αμεσως γλυφει το σημειο που με δαγκωσε !!! αχχαχααχχαχααχ
Προσπαθώ να της δείξω να καταλάβει ότι δεν είναι κακό να δαγκώνει αλλά τα παιχνίδια της μόνο όχι εμένα..Κάποιες φορές το καταλαβαίνει άλλες ξεχνίεται!Δεν με σφύγγει αλλά όσο να ναι σκέφτομαι αυτές τις δοντάρες όταν θα είναι 30κιλά και με πιάνει κρύος ιδρώτας οπότε καλύτερα να το κόψουμε από τώρα που είναι μικρή!
 


LOUCO

New Member
27 Σεπτεμβρίου 2013
2
0
Καλησπέρα σας,
Είμαι νέο μέλος.
αποφασισαμε να μεγαλώσουμε την οικογένεια κατα ένα μέλος και να πάρουμε κοντά μας ένα αγοράκι λαμπραντορ.ειμαστε σε επαφή με 2 απο τα γνωστά εκτροφεια και περιμένουμε γενες.
εχει κανείς σας άποψη για το posidonio και συγκεκριμένα για την επικείμενη γέννα τους : male posidonio Perseus x female kimvalley velvet bonnet.
Καλή δύναμη σε όλους!!!
ευχαριστω εκ των προτέρων
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Το ποσειδωνιο ειναι πολυ καλο εκτροφειο και εχει ωραια σκυλια! με το καλο
 


Katiariko

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2013
405
183
34
Αθηνα
Να τη και η Μόλλυ πρωινή πρωινή σήμερα τη χτύπησε ο ήλιος και άραξε βασιλικά στο μαξιλάρι της με ένα τεράστιο χαμόγελο ικανοποίησης!!!Μεγάλωσε ε?? :D

Ναι αλλά τσιγκουνευεσαι τις φωτογραφίες μου φαίνεται ! :rolleyes:
Βαλε κι αλλες να καμαρώσουμε τη ζουζουνα σου! :p
 




Giafkaman

Active Member
11 Ιανουαρίου 2014
39
1
Ναι αλλά τσιγκουνευεσαι τις φωτογραφίες μου φαίνεται ! :rolleyes:
Βαλε κι αλλες να καμαρώσουμε τη ζουζουνα σου! :p
Προσπαθώ αλλά το Internal Server Error με αναμπαίζει!:mad::mad::mad::mad::mad:

By the way το microchip πόσο περίπου κοστίζει ξέρει κανείς?Είπα στην κτηνίατρο ότι θα το βάλουμε μόλις κάνει το 3ο εμβόλιο και θα ξεκινήσουμε τις βόλτες αλλά ντράπηκα να ρωτήσω ο λαλάκας τιμή το παίζω large!Αν ξέρει κάποιος πάνω κάτω τι παίζει από τιμές θα ήμουν ευγνώμων.Με πολλούς που έχω συζητήσει μου λένε ότι μαξ 50 ευρώ για την ένεση και τη δήλωση στοιχείων.
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ένεση και δήλωση στοιχείων πάνε πακετάκι και ναι, μαξ 50€ πιστεύω κι εγώ. Ίσως και πιο χαμηλά, λογικά έχουν πέσει οι τιμές.

Για το internal server error, υποθετω προσπαθεις να ανεβασεις απευθείας από τον υπολογιστή... Χρησιμοποιησε άλλο site για να ανεβασεις τη φωτό (π.χ. photobucket, imageshack, fb), πάρε το λινκ της φωτό, ανέβασε από το εικονίδιο "εικόνα" αλλά αντι για upload from computer βάλε από λινκ και ξεκλικαρε το retrieve κάτι. Άντε να δουμε καμιά Molly!
 


Giafkaman

Active Member
11 Ιανουαρίου 2014
39
1
Για να δούμε τι θα δούμε!!

Playing dead!!!Oooo ναι το μάθαμε κι αυτό!








Μολλυ loves the sun!!



Κι εδώ μία που κοιμάται κάθε πρωί στο σημείο που πέφτει ο ήλιος πάλι,μεγάλη αγάπη!


Credits to Orilis για το tip!!!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μια ναζιάρα κουταβίτσα! οκ, καταλαβαίνω γιατί σε έχει ξετρελάνει.

Να σε πω, Γιάφκα... Καλό θα ήταν να στρώσεις τα πατώματά σου. Ξέρω, ξέρω, με τα κατουροχεσίματα δεν βολεύει, αλλά... επειδή δεν ξέρεις τι γονίδια κουβαλάει η μικρή, κι επειδή η δυσπλασία θερίζει τα λαμπς (κι όχι μόνο) αν τα ποδαράκια της δεν γλιστρανε στο βηματισμό δεν επιβαρύνεις τις αρθρώσεις της.