Να σας συστήσω το Σπόρο....


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Το βράδυ δηλαδή φοβάται και μέσα στο σπίτι ; Είπες ότι δεν είναι ανήσυχος. Κρύβεται γιατί κάτι τον ανησυχεί/φοβίζει ή απλά αράζει σε διάφορα μέρη;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Γενικά ο σκύλος τη νύχτα είναι πιο επιφυλακτικός.
Ωστόσο φαίνεται πως αρκετοί έχουν πρόβλημα, εδώ μερικά tips σε αυτό το άρθρο:
 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
@deku Δεν είναι ένας σκύλος που γενικά θα τον πεις ανήσυχο. Το βράδυ όμως, ναι, φαίνεται κάτι να τον φοβίζει και κρύβεται.
@vrmode Τρελή διαφήμιση για led collar :ROFLMAO: Η σκέψη να βγαίνουμε βόλτα κατά το σούρουπο όμως, ίσως και να μπορεί να βοηθήσει. Θα το δοκιμάσω.
 


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Α ok ok! Δεν διατύπωσα εγώ καλά την αρχική μου ερώτηση. Δεν εννοούσα όλη μέρα, απλά για το βράδυ ήθελα να μάθω (y)

Εγώ, αν ήταν δικός μου σκύλος, κατά την διάρκεια της νύχτας θα έκλεινα τα πάντα για να μην βλέπει έξω, θα έβαζα απαλή μουσική και θα του έδινα ένα κόκκαλο. Και σιγά σιγά θα του έχτιζα την αυτοπεποίθηση.
 




Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
Ο μικρός χτες μάλλον κάπου πιάστηκε και απ' ότι φαίνεται έσπασε το πέμπτο νυχι στο πίσω δεξί πόδι. Ματωσε, αλλά όχι πολύ. Σταμάτησε μόνη της η αιμορραγία. Η μητέρα μου που τον είδε έπαθε ένα μικρό πανικό γιατί νόμισε πως το είχε κόψει τελείως o_O Ο κτηνίατρος μας έδωσε αντιβιοτικο σπρέι πρωί- βράδυ για 10 μέρες και μας είπε να μην το πειράξουμε, αν ειναι θα πεσει μονο του. Έχουμε το νου μας μήπως χρειαστεί αντιβιωση. Το φυλάει κάπως ώρες ώρες, φαίνεται να τον ενοχλεί. Γι' αυτό και το μελαγχολικό ύφος στη φώτο. :giggle:
20230821_103247.jpg
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Ο μικρός χτες μάλλον κάπου πιάστηκε και απ' ότι φαίνεται έσπασε το πέμπτο νυχι στο πίσω δεξί πόδι. Ματωσε, αλλά όχι πολύ. Σταμάτησε μόνη της η αιμορραγία. Η μητέρα μου που τον είδε έπαθε ένα μικρό πανικό γιατί νόμισε πως το είχε κόψει τελείως o_O Ο κτηνίατρος μας έδωσε αντιβιοτικο σπρέι πρωί- βράδυ για 10 μέρες και μας είπε να μην το πειράξουμε, αν ειναι θα πεσει μονο του. Έχουμε το νου μας μήπως χρειαστεί αντιβιωση. Το φυλάει κάπως ώρες ώρες, φαίνεται να τον ενοχλεί. Γι' αυτό και το μελαγχολικό ύφος στη φώτο. :giggle:
View attachment 77494
Αχ μωρε. Οσα εχουν 5 νυχι πισω σπαει γενικα πολυ ευκολα για αυτο τα αφαιρουν πολλες φορες οταν κανουν αλλη επεμβαση στειρωση πχ. Περαστικα σας! Μπορει και να ξαναδεσει.
 
  • Like
Reactions: Άννα34




Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
20230831_193425.jpg
Δεν τη γλιτώσαμε τελικά την αφαίρεση των νυχιών. Το ξαναχτύπησε δεύτερη φορά μέσα σε μια εβδομαδα και η γιατρός μας είπε πως είναι προτιμότερο να αφαιρεθούν από το να ταλαιπωρειται έτσι. Είμαστε λοιπόν στην ανάρρωση με κολαρο και αντιβίωση.
 






Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
Βγάλαμε επιτέλους το κολαρο και το γιορτασαμε με μια καθυστερημένη λιχουδιά για τα γενέθλια του. Άσχετα αν δεν έφαγε ούτε μπουκιά, έβγαλε ωραίες φωτογραφίες όμως! Έχει φωτογένεια το αγόρι μου :ROFLMAO: :love: 20230909_133135.jpg
 














micknaf

New Member
22 Απριλίου 2024
2
0
52
www.zoo.gr
Αυτός λοιπόν είναι ο Σπόρος, το Σποράκι.... 4 μηνών, αρσενικό. Αν και μεγαλώνοντας είχαμε σκυλια, ζούσαν σε εξωτερικό χώρο αυτός είναι ο πρώτος που θα ζήσει μαζί μου σε διαμέρισμα και έχω πολλά να μάθω. Για την ώρα γνωριζόμαστε, παίζουμε, με την τουαλέτα παιδευόμαστε αλλά θα τα βρούμε σιγά σιγά και με μεγάλη ευκολία κάναμε σπίτι μας το crate!!! Μεγάλη εφεύρεση..... όπως φαίνεται και τη φωτογραφία το έχει λατρέψει.
Κούκλος!!!! Να σου ζήσει!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf