Να σε τι χώρα ζούμε...


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Λοιπόν, ας πως σκέφτομαι τα πράγματα...
Αρχικά, ο κτηνιατρικός σύλλογος είναι υπεύθυνος τόσο για την προστασία των συμφερόντων των μελών του, όσο και της επιστήμης που υπηρετεί. Διοικείται και υπερασπίζεται συμφέροντα που πολλές φορές δεν υποστηρίζουν όλα τα μέλη του (πχ εγώ ως δικηγόρος διαφωνώ πολλές φορές με τις καταγγελίες/δημοσιεύσεις του δικηγορικού συλλόγου). Μπορεί να μην είνια εισαγγελέας, αλλά αν γίνεται κάτι που κατά τη γνώμη του συλλόγου παραβιάζει είτε τα δικαιώματα των μελών του είτε την επιστήμη οφείλει να το δημοσιοποιήσει/καταγγείλει κτλ
Με αυτό το σκεπτικό κατάλαβα ότι κατήγγειλε και αυτή τη δράση: θεωρεί ότι προσβάλλονται τα δικαιώματα των μελών του συλλόγου και είναι επικίνδυνο για την ευζωΐα των αδεσπότων.
Ως προς την προσβολή των δικαιωμάτων των μελών, ναι δεν είναι πρωτεύων, αλλά μην το υποτιμάτε: τρέχει ένα πρόγραμμα στειρώσεων με επιχορήγηση του κράτους και δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην επωφεληθούν από αυτό τόσο οι δήμοι και οι φιλοζωϊκές, όσο και οι κτηνίατροι. Οι κτηνίατροι που θα κάνουν τις στειρώσεις, θα πληρωθούν; (Ας μας απαντήσει ο δήμος και η φιλοζωϊκή). Αν όχι και μιλάμε για εθελοντισμό, τότε φυσικά δεν μπορεί να γίνει λόγος για προσβολή των δικαιωμάτων των μελών. Αν όμως πληρώνονται, θα πρέπει να δούμε αν δεν βρέθηκε ούτε ένας κτηνίατρος στο δήμο Τυρνάβου να δεχτεί να τρέξει το πρόγραμμα των στειρώσεων, τότε ας το πει ο δήμος, γιατί έπρεπε να παραγκωνιστούν οι κτηνίατροι αυτοί.
Τώρα, όσον αφορά στην ποιότητα των στειρώσεων που θα γίνουν, ε πάλι θα πρέπει να δούμε αν όντως δεν υπήρχε άλλη λύση, από το να γίνουν σε μία βδομάδα οι στειρώσεις "σαν να ήταν πεδίο μάχης",δηλαδή υπό ακραίες συνθήκες. Στην Ελλάδα ζω, τα 3 γατιά μου τα μάζεψα από τα σκουπίδια, τα άλλα δύο μου τα πέταξαν στην αυλή, και το σκυλί μου το έσωσα από του χάρου τα δόντια και από κυνηγό στην επαρχία, που ενώ το είχε αμολητό κουτάβι πράγνα να ζητιανεύει φαί σε ταβέρνες, όταν έμαθε πως το πήρε να το υιοθετήσει αθηναία (που δεν ήξερε καν πως το σκυλί ήταν ημιδεσποζόμενο), μετά από μία βδομάδα, με απειλούσε με καραμπίνα, με κυνηγούσε με συμμορίες να με δείρει και καταλήγαμε στα αστυνομικά τμήματα.
Δεν είμαι εκτός πραγματικότητας. Αλλά δεν προτιμώ να γίνονται τα πράγματα "σαν να είμαστε σε πεδίο μάχης" αν όντως δεν υπάρχει άλλη λύση. Και θα ήθελα την απάντηση του φιλοζωϊκού σωματείου, για να μας πει ότι όντως δεν υπάρχει άλλη λύση, ότι δεν υπήρχαν κτηνίατροι (έλληνες ή ξένοι) που θα αναλάμβαναν να στειρώσουν με προσοχή τα αδέσποτα, να τα περιθάλψουν μετά κτλ
 
  • Like
Reactions: epial


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Εγώ λέω πως αν κάτι κάνουμε πάρα πολύ καλά σαν κοινωνία (και όχι απαραίτητα μονάχα Ελληνική) είναι να χάνουμε την ουσία...

Μη ψάχνετε να βρείτε ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο στην συγκεκριμένη ή και άλλες παρόμοιες διενέξεις... απλά "ακολουθήστε" το χρήμα όπως λέει και ο Hal Holbrook.
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
@canis πώς μπορούμε να δούμε ποιός έχει δίκιο και ποιός όχι; έγινε μία επίσημη καταγγελία από έναν δημόσιο φορέα, στην οποία ούτε λίγο ούτε πολύ καταγγέλλει επερχόμενη παραβίαση των δικαιωμάτων των ζώων (με μη σωστή περίθαλψή τους και στειρώσεις που μπορεί να γίνονται χωρίς τις νόμιμες προδιαγραφές).
Αυτό δεν πρέπει να εξεταστεί; Και να το θέσω αλλιώς, αν τους πεθάνουν σκυλιά σε αυτή τη βδομάδα από μολύνσεις (Αλήθεια, ποιός θα τους δίνει μετά αντιβίωση), τότε τι θα έχουμε να πούμε;
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Επισημες καταγγελιες εχουν γινει στον κτηνιατρικο συλλογο και απο ιδιοκτητες για συγκεκριμενους κτηνιατρους αλλα δεν ειδαμε να ιδρωνει κανενα αυτι...

Πριν καποια χρονια στο Π.Φαληρο 2 συγκεκριμενοι κτηνιατροι ειχαν παρει το "πακετακι" για να στειρωνουν τα αδεσποτα της περιοχης, πολλα απο τα οποια χρειαστηκαν να μεταφερθουν σε αλλα κτηνιατρεια για περιθαλψη.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Αν νομίζεις ότι η καλύτερη αντιμετώπιση στο θέμα των αδέσποτων ή πιο συγκεκριμένα η σωστότερη αντιμετώπιση στο συγκεκριμένο θέμα και μάλιστα από τον συγκεκριμένο φορέα είναι η καταγγελία... Τότε την επόμενη φορά που θα δω ένα αδέσποτο σκύλο πεινασμένο και χτυπημένο στο δρόμο και κάποιον να του βάζει φαγητό και να τον περιθάλπει θα κάνω τα παρακάτω:

1. Μήνυση κατά αγνώστων προς αυτούς που παράτησαν ή/και χτύπησαν το σκύλο.
2. Καταγγελία στον δήμο που δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του.
3. Μήνυση σε αυτόν που βάζει φαγητό στο σκύλο διότι ρυπαίνει δημόσιο χώρο, δημιουργεί εστίες μόλυνσης, θέτει σε κίνδυνο την υγεία του ζώου χορηγώντας του φάρμακα και θεραπείες χωρίς την απαιτούμενη εξειδίκευση και αντιποίηση επαγγέλματος...

...και θα έχω κάνει το καθήκον μου σαν υποδειγματικός πολίτης...
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Αν σε δω να το περιθαλπτεις, αλλά να το αφήνεις σε ένα μπαλκόνι στη βροχή και στον ήλιο, και να το ταιζεις, αλλά μουχλιασμενο ψωμί, εκεί τι θα έπρεπε να κάνω? Θα "εσωζες" το σκυλί απο το δρόμο, με τη δικαιολογία πως υπάρχει επείγουσα περίπτωση ("εμπόλεμη ζωνη" οπως είπα παραπάνω) και θα έλεγες πως λόγω της κατάστασης δικαιολογούνται εκπτώσεις στις συνθήκες.
Αυτό προσπαθώ να πω. Καθε καταγγελία για κακοποίηση ζώου και κίνδυνος για την ευζωία του πρέπει να είναι πολυ σημαντικό πράγμα και να διερευνάται. Είτε γίνεται απο φιλοζωικές, ειτε απο ιδιώτες ειτε απο τον Κτηνιατρικό σύλλογο.
@yasemin στη περίπτωση που αναφέρεις προφανώς και είναι φαουλ του συλλόγου. Προσπαθώ να εξηγήσω οτι δεν δικαιολογώ κανέναν σύλλογο, ουτε ψαχνω Ποιος εχει δίκιο και ποιός άδικο. Απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι όντως θα μεριμνήσουν όλοι οι φορείς ωστε να μην κινδυνέψει κανένα ζώο αυτη την εβδομάδα στειρώσεων και να μην γίνουν εκπτώσεις στην υγιεινή. Αυτό
 
  • Like
Reactions: epial


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Χαίρομαι Γιάννη που θεωρείς ότι το νόμιμο είναι και ηθικό...
Δηλαδή αυτή η καταγγελία είναι υπέρ των αδεσπότων και όχι υπέρ της τσέπης, μιας και αυτός είναι ο νόμος.
Εγώ προσωπικά δεν έκρινα τον νόμο, αλλά τις προθέσεις των ΓΥΦΤΩΝ.
Ειδικά από την στιγμή που δεν θα πληρωθούν καν οι ξένοι γιατροί για να τίθεται θέμα αθέμιτου ανταγωνισμού, αυτοί απλώς θα χάσουν τα πελατάκια - αδεσποτάκια. Σε λίγο θα γκρινιάζουν και σ αυτούς που τα μαζεύουν γιατί τους μειώνουν το πελατολόγιο!
Ντροπή!
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Σ αυτά ειμαι μαζί σου βρε Κώστα!
Ειμαι βεβαιος ότι άλλα ειναι στην πραγματικότητα τα κίνητρά τους και ότι το εξώδικό τους πηγάζει από ταπεινά ελατήρια.
Ομως παρ όλα αυτα, οι περισσότερες αιτιάσεις τους μου φαινονται σωστες!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: kosmaki


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αφου λοιπον ενδιαφερονται τοσο πολυ ολοι αυτοι με τα σουπερ ντουπερ κτηνιατρεια να βγουν και να πουν οτι αναλαμβανουν να στειρωσουν καποια αδεσποτα δωρεαν!
Οχι πολλα,ας ειναι και 5 κατα τη διαρκεια του χρονου.
Ελαχιστοι το κανουν,οχι μονο στειρωσεις,και μπραβο τους!!!
 
  • Like
Reactions: kosmaki and epial




p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
30.000 ευρώ ανά κουτάβι;;; Για τα βιβλιάρια υγείας τους; Μήπως είναι το ανώτατο πρόστιμο;
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
516 τετραγωνικά χιλιόμετρα Δήμος απο απο 5-10 αδέσποτα
σκυλογατιά στο χιλιόμετρο θα ´νε καμία +2500. Πόσα μπορούν
να στειρώσουν 10 Ελληνες και 10 ξένοι γιατροί σε 3 μερες;
Καμιά 50αριά που θα εχει η τοπική φιλοζωηκή. Άρα η δράση εχει
περισσοτερο συμβολικό χαρακτήρα να αφυπνίσει την τοπική
κοινωνία. Ποιό ειναι το προβλημα του συλλόγου; Θελει να εχει
λογο (προβολή και η ρημάδα η διοίκηση) στην διεθνή δράση.
Και μηπως οι Ελληνες γιατροί που θα συμμετάσχουν δεν ειναι μελη
του συλλόγου; Δεν θα ηταν ποιο φρόνιμο να να ζητήσουν ενημέρωση
απο τα μελη που θα συμμετέχουν πριν και μετα την δράση και μετα
να πράξουν ανάλογα;
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Συμφωνώ μ τν άποψη σου @ISKENDER όπως κ μ άλλες παρόμοιες που διάβασα. Θεωρώ ότι λίγο πολύ οι περιςςότεροι γνωρίζουμε τ επικρατεί. Χρειάζεται όμως σε κάποια πράγματα ν επικρατούν οι αξίες κ τ τι είναι σωστό
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Σ αυτά ειμαι μαζί σου βρε Κώστα!
Ειμαι βεβαιος ότι άλλα ειναι στην πραγματικότητα τα κίνητρά τους και ότι το εξώδικό τους πηγάζει από ταπεινά ελατήρια.
Ομως παρ όλα αυτα, οι περισσότερες αιτιάσεις τους μου φαινονται σωστες!
Και πως ακριβώς φαντάζεσαι στην πράξη την ιδανική στείρωση των 10 αδέσποτων της γειτονιάς σου ας πουμε?
Ποια θα ήταν η by the book διαδικασία?
Θέλω και κόστη όμως ε?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ευτυχώς, το νόμισμα έχει κι άλλη όψη:

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε (4/11 – 6/11) η εθελοντική δράση Κτηνιάτρων Ελλάδος, βρέθηκε στα όμορφα Κουφονήσια όπου έλαβε μέρος άλλη μια αποστολή μας. Οι συνάδελφοι Πηγή Ατταλίδου, Μαρία Κοκλιώτη, Κατερίνα Ντέμκα και Τρικούπη Γεωργία, με αρχηγό αποστολής τον Νίκο Παυλόπουλο στείρωσαν με απόλυτη επιτυχία 22 γάτους και 22 γάτες, προσφέροντας τον χρόνο και τις γνώσεις του στην ευζωία των αδεσπότων.Οι Έλληνες Εθελοντές Κτηνίατροι εργάζονται αμισθί. Η βοήθεια σας για την εξυπηρέτηση του σκοπού μας, είναι ζωτική. Όσοι μέχρι σήμερα δεν μας ξέρετε, μπορείτε να μας γνωρίσετε στο www.edke.gr.

https://www.facebook.com/edke.gr/?hc_ref=NEWSFEED
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ευτυχώς, το νόμισμα έχει κι άλλη όψη:

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε (4/11 – 6/11) η εθελοντική δράση Κτηνιάτρων Ελλάδος, βρέθηκε στα όμορφα Κουφονήσια όπου έλαβε μέρος άλλη μια αποστολή μας. Οι συνάδελφοι Πηγή Ατταλίδου, Μαρία Κοκλιώτη, Κατερίνα Ντέμκα και Τρικούπη Γεωργία, με αρχηγό αποστολής τον Νίκο Παυλόπουλο στείρωσαν με απόλυτη επιτυχία 22 γάτους και 22 γάτες, προσφέροντας τον χρόνο και τις γνώσεις του στην ευζωία των αδεσπότων.Οι Έλληνες Εθελοντές Κτηνίατροι εργάζονται αμισθί. Η βοήθεια σας για την εξυπηρέτηση του σκοπού μας, είναι ζωτική. Όσοι μέχρι σήμερα δεν μας ξέρετε, μπορείτε να μας γνωρίσετε στο www.edke.gr.

https://www.facebook.com/edke.gr/?hc_ref=NEWSFEED
Πού τα στείρωσαν?
Τεστ λεισμάνιας έκαναν?
Τα έβαλαν για ανάρρωση σε αποστειρωμένη πανσιόν σε κλινοσκεπάσματα από πούπουλα χήνας?
Όοοοοχι???

Κάφτε τους!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εγώ απλώς να θυμίσω ότι ο ΠΚΣ στο καταστατικό του αναφέρει ότι ένας από τους σκοπούς του είναι :

"Η συμβολή στην προάσπιση και εξασφάλιση της Εθνικής Ανεξαρτησίας, της Δημοκρατίας και της Ειρήνης"

Και εις άλλα με υγεία και όποιος μπορεί ας μεταναστεύσει
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Από το νόμο 4235/14 (μπορεί κανείς να τον βρει στο site του εθνικού τυπογραφείου, στην αναζήτηση βάζοντας χρονολογία 2014 ΦΕΚ 32 τεύχος Α) το άρθρο 46. received_778605378946327.jpegΜπορείτε να μου πειτε που τίθεται θέμα νομιμότητας;Γιατί τρώει φρίκη ο κ.σ;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Η μεγαλύτερη αποστολή που έχει καταφέρει εως τώρα η οργάνωσή μας, πραγματοποιήθηκε στις 12-13/11/2016 στο Παγγαίο Καβάλας. Στειρώσαμε, εμβολιάσαμε κατά της λύσσας και τοποθετήσαμε microchip σε 81 σκύλους και 40 γάτες. Την υπεράνρθωπη αυτή προσπάθεια κατέβαλαν οι : Κουπίδης Θόδωρος, Κόκκινος Παναγιώτης, Μαρούδα Χριστίνα, Σούλη Κωνσταντίνα, Χατζηαναστασίου Ζωή-Νικολέτα, Μακρή Νικολέτα, Μαργαρίτης Γιάννης, Κοσμάς Παναγιώτης, Καρακίτσου Βίκυ, Παναγοπούλου Έλσα, Μαυρίδης Θανάσης, Σιμεωνίδης Στάθης, Κοσμίδου Μάγδα, Μαντούδης Δημήτρης, Γκιοκσάλ Μουσταφά και Μακαρονάς Αλέξανδρος μαζί με τους φοιτητές : Παζαρακιώτη Κατερίνα, Μπουργανού Μαρία και Φασούλα Σταυρούλα. Τους ευχαριστούμε για τον πολύτιμο χρόνο τους, τον οποίο αφιέρωσαν στην ευζωία των αδεσπότων. Οι Έλληνες Εθελοντές Κτηνίατροι εργάζονται αμισθί.

https://www.facebook.com/edke.gr/?hc_ref=NEWSFEED
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3