Νεκρό 5χρονο αγοράκι από επίθεση σκύλων ροτβάιλερ


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Ενα παιδί που ουρλιαζει μπορεί να ενεργοποιήσει το πρεη ντραηβ του σκύλου,να το κυνηγήσει,να το ρίξει κάτω,ενδεχομένως και να ρίξει και ενα δάγκωμα και αυτό ήταν...
Πρόσεξε, Χρήστο...

Αυτό που περιγράφεις, είναι το πιο απευκτέο απ' όλα τα ενδεχόμενα:
Εάν ενεργοποιηθεί το prey drive (από το παιδί), he might as well go for the kill... χωρίς "οργή", χωρίς "φόβο" και χωρίς "πάθος"... η πιο δύσκολη κατάσταση...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
ξέρεις ότι έγινε αυτό?οχι
αρα?συζητάμε υποθετικά μπερδεύοντας τον κόσμο σε ένα συγκεκριμένο θέμα
θα σου απαντήσω ευθέως ναι.Ενα παιδί που ουρλιαζει μπορεί να ενεργοποιήσει το πρεη ντραηβ του σκύλου,να το κυνηγήσει,να το ρίξει κάτω,ενδεχομένως και να ρίξει και ενα δάγκωμα και αυτό ήταν.Είναι αυτή η περίπτωσή μας?
Ειναι μια πιθανοτητα που προκυπτει συμφωνα με τις καταθεσεις, αν οντως το παιδι ανοιξε την πορτα των σκυλων.
(σημειωση: γενικα υποθετικα συζηταμε γιατι αναθεμα κ αν εχουν καταλαβει οι αμεσα εμπλεκομενοι τι εγινε. Επισης δεν καταλαβαινω το "μπερδευοντας τον κοσμο".)

Το υπολοιπο στο απαντησε ο @johnk κ συμφωνω μαζι του.......
 
  • Like
Reactions: mareco


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Γιαννη εγώ εδώ εν μέρει διαφωνώ,χωρίς να είμαι κάθετος ή βεβαιος
Οταν σταματάει η απειλή ή το ερέθισμα δε ξέρω κατά πόσο ένα σκυλί (ή δύο) με σωστά νεύρα συνεχίζει μια δουλειά η οποία έχει ήδη τελειώσει.Οπότε επιστρέφουμε και σε αυτό που έγραψες παραπάνω περί νεύρων,που ναι το Α και το Ω στο δικό μου σύμπαν σε τέτοιες φυλές
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
εννοώ ρε Ιστ ότι γράφουμε σα να γνωριζουμε τις λεπτομέρειες,κάνουμε τις υποθέσεις βεβαιότητες και ξεκινάμε να γράφουμε.Αυτό.(μόλις απάντησα στον Γιάννη)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ξέρεις ότι έγινε αυτό?οχι
αρα?συζητάμε υποθετικά μπερδεύοντας τον κόσμο σε ένα συγκεκριμένο θέμα
θα σου απαντήσω ευθέως ναι.Ενα παιδί που ουρλιαζει μπορεί να ενεργοποιήσει το πρεη ντραηβ του σκύλου,να το κυνηγήσει,να το ρίξει κάτω,ενδεχομένως και να ρίξει και ενα δάγκωμα και αυτό ήταν.Είναι αυτή η περίπτωσή μας?
ποιος είπε ότι το prey δεν μπορει να σκοτώσει ? γενικά μιλάω όχι για την συγκεκριμένη περίπτωση
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Help με out δηλ κάποιες γραμμές η κάποιο κουτάβι σε μια τοκετό-ομάδα δυναμικών φυλων χαμηλών τόνων ισορροπημένο δεν μπορεί να είναι pet???
Να σου δώσω ένα παράδειγμα, Μαρία:

Η Μόκα μου είναι pet... και αποδεδειγμένα, μάλιστα, δεδομένου ότι και ΟΛΑ τα αδελφάκια της που ξέρω έχουν τον ίδιο γλυκύτατο (χαμηλών τόνων) χαρακτήρα και ταμπεραμέντο...

Φαντάσου, λοιπόν, ότι είσαι (όχι 5, αλλά 10 ετών) παιδάκι που ανέβηκες στο skateboard (ή στο ποδήλατο) για να παίξεις, φωνάζοντας στους φίλους σου...
Όταν σου ορμήσει τσαντισμένη (χωρίς να σε δαγκώσει) και σε ρίξει κάτω, δεν θα σε στείλει εύκολα στο νοσοκομείο? Τι θα πούμε τότε?

Όταν περάσει τρέχοντας από μπροστά σου και ο κυνόδοντάς της σκίσει τη γάμπα σου (όπως έκανε σε μένα προ 2-3 ετών) και σε στείλει (άθελά της) για ράμματα... τι θα πούμε τότε?
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οταν σταματάει η απειλή ή το ερέθισμα......
Ποτε σταματαει;

Υ. Γ.
κάνουμε τις υποθέσεις βεβαιότητες και ξεκινάμε να γράφουμε
Λογικο δεν ειναι, μια κ ειμαστε φορουμ κ οχι δικαστηριο;
Επισης λογικο δεν ειναι να δουμε ποιες πτυχες τις ιστοριας θα κατεληγαν σε μια εντελως αναμενωμενη συμπεριφορα απο μερους σκυλου;;;
Αλλιως ας το ριξουμε στα γλυκουλινιαρικα κειμενα των ημερων που κανενα σκυλακι δεν δαγκωνει κ για ολα φταιει ο ανικανος που τα ειχε ακινοινωνητα στο σκοτεινο υπογειο........
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Να σου δώσω ένα παράδειγμα, Μαρία:

Η Μόκα μου είναι pet... και αποδεδειγμένα, μάλιστα, δεδομένου ότι και ΟΛΑ τα αδελφάκια της που ξέρω έχουν τον ίδιο γλυκύτατο (χαμηλών τόνων) χαρακτήρα και ταμπεραμέντο...

Φαντάσου, λοιπόν, ότι είσαι (όχι 5, αλλά 10 ετών) παιδάκι που ανέβηκες στο skateboard (ή στο ποδήλατο) για να παίξεις, φωνάζοντας στους φίλους σου...
Όταν σου ορμήσει τσαντισμένη (χωρίς να σε δαγκώσει) και σε ρίξει κάτω, δεν θα σε στείλει εύκολα στο νοσοκομείο? Τι θα πούμε τότε?

Όταν περάσει τρέχοντας από μπροστά σου και ο κυνόδοντάς της σκίσει τη γάμπα σου (όπως έκανε σε μένα προ 2-3 ετών) και σε στείλει (άθελά της) για ράμματα... τι θα πούμε τότε?
Γιαννη,εκεί θα πούμε ότι συμβαίνουν αυτά.Αν δάγκωνε το σκέητμπορντ,πήδαγε μια κατσικα με λύσσα και πάθος,κατέβαζε τον λάρυγγα 3 σκεητμπορντερζ και μετά αναβε τσιγάρο τότε ενδεχομένως να λέγαμε οτι μάλλον αυτό το σκυλί ΕΝΔΕΧΟΜΈΝΩΣ και να χει θέμα συμπεριφοράς
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Με εντονο γαυγισμα δεν θα σταματησει το μικρο εισβολεα?
Εκτος αν μιλαμε για παιδακι-μουζαχεντιν:LOL:
κραταω απλα αυτο και δεν το πολυσυνδιαζω με το γεγονος

πως να γαυγισει το ερμο το σκλι οταν ο μαλακας ο ιδιοκτης το μονο που ξερει ειναι να φωναξει οποιον εχει μανικι ηη στολη και να κανουν το σκλι του τουμπανο;
να ξεκιναει απο την γωνια να λυσομαναει για να διωξει τον κακο..πως παει ο κακος στον σκυλο για να δαγκωσει;;λιγο πολυ δεν μπορει να ταιριαξειι με ενα πιτσιρικι;φωνες,κουνημα χεριων κλπ
ποιος μαλακοκαγκουρας ιδιοκτητης και εκπαιδευτης θα κατσει να τα μαθει ολα αυτα στον σκυλο;;;;;;
αφου ο σκυλος οργωνει,τρωει,δεν μασαει πουθενα,για μπες μεσα να σε δω.
αυτηη δεν ειναι η νοοροια τους;;;οχι;;;;τοτε γιατι κοιτανμονο α δαγγκωνει και δεν κιταν να μαθουν και μια γαμω ακινοιτοποιηση στον σκυλο;;;;ελα μωρε,μαλαλκιες τωρα;οτι μπενει εκτελειτε..
ποιος καθετε να ασχοληθει σοβαρα με αυτα;ακομα και εδω μεσα,σε εμας εδω που γραφουμε;
το δαγκωμα ειναι η αρχη και ο ελος ολων
δαγκωμα για να μαςπροστατεψει
δαγκωμα για να φυγουν οι φοβιες
δαγκωμα για να παρει τα πανω τυ
δαγκωμα για να νιωσουμε δυυνατοι
δαγκωμα για να γινει πιο ελενξιμος αφου θα ξερει
δαγκωμα δαγκωμα παντου....και δυστηχως ολοι καταληγουν με σκλια που δαγκωνυν οτι κινειτε γιατι ετσι τα μαθαν και τζαμπα κινονικοποιησεις και τζαμπα οι βολτες και τζαμπα ολα ...του χωνυμε και μια μπαλαντεζα απο διπλα και αγιος ο θεος...
ολα θα επτεθουν σε εναν ξενο στον χωρο τους,αυο ειναι το ζητυμενο,αυτο τους μαθενυν @Chris K.A. δεν ξερει κανενα να ακινητοποιει,κανεννα ναν ριχνει μα δαγκα και ννα σταματαει φυλαγωντας τον κακο,κανεα να κανει σωστα αυτο που νομιζουμε οτι κανει......αρκει να φανταστεις οτι πολες φορες δεν ξερουμε καν για ποιον λογο δαγκωνει ο σκυλος....αλλα ζαμαν φου,δαγκωνει και μαμει.
απο την μια μας χαλαγε παλια το μπουρμπουλ που στο βινεο δεν εφαγε τον κακο
απο την αλλη μας χαλαει που τον εφαγε
ενδιαμεση λυση πουθενα
μοονομαγκια,κλανια και εξατμιση ειμαστε και φωτο στο φβ με τι αλλο;;;;δαγκωμααααα,φουλλ δαγκωμα.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
δεν καταλαβαινω ρε Ιστ τι υπερασπίζεσαι αυτή τη στιγμή,μα την Παναγία
αν ο τυπάς τα χει μόνιμα στην υπόγα το ξέρεις?ή συνεχώς μαντρωμένα?τι συζητάμε?γιατί πας από το ένα άκρο στο άλλο?Ποιος στην τελική εξίσωσε μπιγκλ και ροτι από μας?Δεν καταλαβαινω το ποηντ σου πραγματικά.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Ολα τα σκυλακια ειναι σε θεση να δαγκωσουν..πολυ ή λιγο...μπορουν και ισως συμβει !! Το θεμα ειναι πως...κυριως οταν εχουμε μεγαλα ζωα ...ή ζωα που δεν ειναι του χαδιου απο ξενους.... προστατευουμε και τους ξενους που τα πλησιαζουν καλως ή κακως και τα ιδια μας τα ζωα !! Ποτε δε φταιει το ζωο...!!!! Εμεις ειμαστε υπευθυνοι για τα παντα..!! Την τροφη του...τη στεγη του...την εκπαιδευση του...Η ποιοτητα ζωης του και το μελλον του κρεμεται απο εμας και μονο !!!
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Τάσο,αν ήταν μέλος του φορουμ η Ασπα η Τσίνα πιθανότατα θα σου λεγε "δεν καταλαβαινω την έκρηξή σου".Δεν είναι ομως,οποτε εγώ την καταλαβαίνω
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
@GRDANE

Παραβλεπω τα προσωπικα σου σε εμενα σχολια, πες οτι ειμαι ενας νεος ανωνυμος χρηστης για να μεινουμε στην ουσια.....

Και τι σημαινει το παρακατω που παραθεσες;
Εχει γραφτει απο κανεναν αυτες τις μερες η εχει γνωστοποιηθει με καποιο τροπο, οτι υπαρχουν φυλες που εχουν ενστικτα τετοια που δεν ειναι ακινδυνα στον οποιονδηποτε βρεθει στο χωρο τους;
Εχει σημασια αν ειναι ενηλικος η παιδι;
Ειναι ενας ξενος ανθρωπος σε ενα χωρο που φυλαει ο σκυλος......
Εγραψε κανεις οτι υπαρχουν σκυλοι που θα αντιπαρατεθουν με τον αγνωστο ανθρωπο, ειδικα αν είναι μονοι τους στο χωρο τους κ γι αυτο δεν πρεπει να θεωρουμε οτι ολοι τα σκυλια εχουν συμπεριφορα μπιγκλ;;

Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο πρεπει να πειστει ο κοσμος οτι κανεις σκυλος δεν δαγκωνει, οτι ολοι ειναι ακακοι κ ακινδυνοι, κ να μην μαθει ο κοσμος οτι ο εκαστοτε σκυλος κ η ιδιοσυγκρασια μιας φυλης η η εκπαιδευση του μπορει να ειναι τετοια που να ειναι επικινδυνο να ειβαλλεις στο χωρο του......

@vasgial
Αλλο κοινωνικος αλλο κοινωνικοποιημενος.
Ο κοινωνικοποιημενος απλα ειναι αδιαφορος στα ερεθισματα που δεν συνιστουν απειλη. Ουτε φιλικος ειναι ουτε αγαπουλας αγκαλιτσας με ολο τον κοσμο.....
Στη θεωρία έτσι είναι αλλά στην πράξη εγώ τουλάχιστον δεν θα εμπιστυόμουν την κρίση του σκύλου στο τι είναι απειλή και τι όχι.
Θεωρητικά δηλαδή μπορώ να μπω στο σπίτι που φυλάει ένας κοινονικοποιημενος σκύλος εκπαιδευμένος για φύλαξη, που με βλέπει καθημερινά και να το αδειάσω. Σε αυτη την περίπτωση ο κοινονικοποιημενος είναι αναποτελεσματικός. Πρέπει να ξέρουμε τι θέλουμε και τι να περιμένουμε. Εγώ την θεωρία με τους σκύλους πολυεργαλεία δεν τη δέχομαι, λίγο πετ, λίγο καλό με τα παιδάκια, λίγο φύλακας κτλ. κάπου θα στραβώσει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν καταλαβαινω το ποηντ σου πραγματικά.
Απορω πως δεν το καταλαβαινεις....
Το ποιντ ειναι οτι ενας σκυλος μπορει υπο συνθηκες διολου απιθανες να φτασει να "την πεσει σε ενα παιδακι" ακομα κ αν ειναι κοινωνικοποιημενος κ ζει μια χαρα ζωη μακρια απο σκοτεινα υπογεια.

Το να τα ριχνουμε ολα στα σκοτεινα υπογεια κ στην κοινωνικοποιηση, λεγοντας οτι αυτα κυριως οδηγουν ενα σκυλο να κανει κατι τετοιο, ειναι σαν να μην θελουμε να δουμε την πραγματικοτητα κ το ποσο πιθανο ειναι κατι τετοιο να συμβει, υπο συνθηκες γενικα.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@vasgial
Αλλο κοινωνικος αλλο κοινωνικοποιημενος.
Ο κοινωνικοποιημενος απλα ειναι αδιαφορος στα ερεθισματα που δεν συνιστουν απειλη. Ουτε φιλικος ειναι ουτε αγαπουλας αγκαλιτσας με ολο τον κοσμο.....
Στη θεωρία έτσι είναι αλλά στην πράξη εγώ τουλάχιστον δεν θα εμπιστυόμουν την κρίση του σκύλου στο τι είναι απειλή και τι όχι.
Θεωρητικά δηλαδή μπορώ να μπω στο σπίτι που φυλάει ένας κοινονικοποιημενος σκύλος που με βλέπει καθημερινά και να το αδειάσω. Σε αυτη την περίπτωση ο κοινονικοποιημενος είναι αναποτελεσματικός. Πρέπει να ξέρουμε τι θέλουμε και τι να περιμένουμε. Εγώ την θεωρία με τους σκύλους πολυεργαλεία δεν τη δέχομαι, λίγο πετ, λίγο καλό με τα παιδάκια, λίγο φύλακας κτλ. κάπου θα στραβώσει.
Νομιζω οτι σκυλος που φυλαει χωρο, δεν θα ξεχωρισει τιποτα. Ακομα κ αν σε γνωριζει κ στο δρομο του εισαι αδιαφορος, σπιτι αν δοκιμασεις να μπεις, εισαι απειλη.
Η κοινωνικοποιηση εχει εφαρμογη στις περιπτωσεις κ τις συνθηκες που δεν φυλαει για να παραμεινει αδιαφορος, η αν φυλαει να μην "ξαφνιαστει" κ να κανει το ιδιο που κανει παντα.......
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Νομιζω οτι στα ματια του σκυλου ολα ειναι απειλη(δεν μιλαω για μυγες) και η ισορροπια φαινεται στον τροπο αντιδρασης.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ...Το ποιντ ειναι οτι ενας σκυλος μπορει υπο συνθηκες διολου απιθανες να φτασει να "την πεσει σε ενα παιδακι" ακομα κ αν ειναι κοινωνικοποιημενος κ ζει μια χαρα ζωη μακρια απο σκοτεινα υπογεια...

2) Το να τα ριχνουμε ολα στα σκοτεινα υπογεια κ στην κοινωνικοποιηση, λεγοντας οτι αυτα κυριως οδηγουν ενα σκυλο να κανει κατι τετοιο, ειναι σαν να μην θελουμε να δουμε την πραγματικοτητα κ το ποσο πιθανο ειναι κατι τετοιο να συμβει, υπο συνθηκες γενικα.
1) Εδώ θα συμφωνήσω...
Είχα απαντήσει και στην @kasi , σε αυτά τα πλαίσια προηγουμένως...
Πολλά τα παραδείγματα που ο "τέτοιος" σκύλος "διόρθωσε" ΚΑΙ του δικό ΤΟΥ παιδί...
Θυμίζω στους παλιότερους ότι και σκύλος παλιού μέλους μας (που δεν γράφει πλέον) και έμπειρου ιδιοκτήτη, διόρθωσε (κατά την τότε γνώμη μου) ή "την έπεσε" (κατά την τότε γνώμη άλλων) στο κοριτσάκι ΤΟΥ...

2) Κι εδώ θα συμφωνήσω με το συγκεκριμένο phrasing...
Κι εγώ, αν είχα κόσμο (και παιδάκια) το Πάσχα, θα τον είχα μπαγλαρώσει στο υπόγειο τον κούταβο (και θα είχα ξεχάσει να του ανοίξω μέχρι σήμερα)...
Παρόλα αυτά, ο κούταβος μόνο στο υπόγειο δεν μένει... ακόμα και στον κήπο, βγαίνουν όταν είμαστε εμείς εκεί και, κυρίως, όταν είμαστε μαζί τους στον κήπο...
Κι εμένα μου έκαναν (αρνητική) εντύπωση οι δηλώσεις "επωνύμων" για τα υπόγεια κλπ...
 
  • Like
Reactions: Elrandir and east49


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μία φορά σε ένα άλλο τοπικ όπου τα σκυλιά που είχε μαζί του ο Σιζαρ Μιλαν δαγκωσαν-διορθωσαν παιδί που τα πλησισε μέσα σε εστιατόριο, είχα κατηγορήσει τους γονεις. Η πλειοψηφία έπεσε να με φάει......
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
ο να τα ριχνουμε ολα στα σκοτεινα υπογεια κ στην κοινωνικοποιηση, λεγοντας οτι αυτα κυριως οδηγουν ενα σκυλο να κανει κατι τετοιο, ειναι σαν να μην θελουμε να δουμε την πραγματικοτητα κ το ποσο πιθανο ειναι κατι τετοιο να συμβει, υπο συνθηκες γενικα."

Aν αυτό είναι το point σου τότε συμφωνώ εν μέρει.Και το εν μέρει πάει στο ότι δεν ζούμε σε μια ουτοπία,όπου όλα τα σκυλιά είναι άριστα κοινωνικοποιημένα μακρια από υπόγεια και αλυσίδες,οπότε να ξεκινήσουμε να συζητάμε για το γιατί ένα σκυλί με άριστη εκπαίδευση μπορεί να δαγκώσει.

Και βεβαια,σύμφωνα με τα δικά μου τα κιτάπια,από τα 10 περιστατικά επιθετικότητας σκύλου προς άνθρωπο,στα 9 φταίει ο ανθρωπος,και εδώ έχουμε αλλη μια τέτοια περίπτωση,οποτε ποιο το ποηντ να ανοιξουμε το θέμα οτι γενικά τα σκυλιά μπορούν να δαγκώσουν?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.934
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95