Νεογέννητα κουτάβια χρειάζονται βοήθεια!


Status
Κλειδωμένο θέμα

Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Βρέθηκαν στο Καρπενήσι, σε κάδο αποριμάτων, 9 νεογέννητα κουταβάκια. Παρακαλούμε όσους μπορούν να αναλάβουν το μεγάλωμα ενός-δύο από αυτά με μπιμπερό, να έρθουν σε επαφή με την Κέλλυ Καπαραλιώτη τηλ 6971 557036 ή [email protected] Στο Καρπενήσι δεν υπάρχει ειδικό γάλα σκόνη για κουτάβια και με το ΝΟΥΝΟΥ που ταΐζονται τώρα δεν θα ζήσουν πολύ, οι διάρροιες θα τα θερίσουν. Η Κέλλυ μπορεί να έρθει στην Αθήνα για να μοιράσει τα μωρά σε όσους μπορούν να αναλάβουν κάποιο/κάποια από αυτά.

Στοιχεία Επικοινωνίας: Κέλλυ Καπαραλιώτη τηλ 6971 557036 ή [email protected]

 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
:(:mad: δεν μπορω να το διανοηθω (και μην μου πει κανεις να μπορεσεις,ειλικρινα ομως:mad:) οτι πετανε καποια βληματα στα σκουπιδια νεογεννητες ψυχες,που σπαρταρανε για μια "τζουρα" ζωης...! γ.. το σπ.. τους!
 






Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
χαχαχαχαχαχαχα Denis ομολογω ελιωσα!λοοολ :D

Γαλαζια σε ευχαριστω,ηδη εχω χωσει εκει αλλα ειναι πολυ χρησιμο "κατι σαν σακος του μποξ"...θα ξαναχωσω!

παω να κοιμηθω...φωναζει και η Βιβη(σ'εφαγεε το φορουμμμμ!)...παντοφλαααα :p
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Να ρωτήσω κάτι πρακτικό? Επικοινώνησα με την κοπέλα που βρήκε τα κουτάβια και μου είπε ότι πήγε μέχρι τη Λαμία για να τους βρει κατάλληλο γάλα. Εκεί της έδωσαν ένα γάλα που είναι χύμα, σε σκόνη και είναι λέει για μοσχαράκια, κατσικάκια κλπ. (δεν φανταζόμουν ότι υπάρχει και τέτοιο! και το αγελαδινό του σούπερ μάρκετ για μοσχαράκια δεν είναι? :confused:). Anyway, να υποθέσω ότι δεν κάνει, ε?

Αν όντως δεν κάνει, με δεδομένο ότι δεν βρίσκεται το ειδικό για κουτάβια, τι είναι καλύτερο? Κατσικίσιο ή αγελαδινό με κρόκο αυγού ή ανθρώπινο βρεφικό σε σκόνη?

Δύσκολη περίπτωση πάντως... Τα κουτάβια πάρα πολλά (8 τελικά, σήμερα πέθανε το ένα) και η κοπέλα παλεύει μόνη της και δεν έχει σχετική πείρα...
Αν νομίζει κάποιος ότι μπορεί να βοηθήσει ακόμα και απλά με συμβουλές, χρήσιμο θα ήταν!

Προς το παρόν πάντως τρώνε με όρεξη κάθε 2-3 ώρες και δεν έχουν διάρροιες πράγμα από όσο ξέρω καλό... (Από όσα έχω διαβάσει τουλάχιστον...ούτε εμένα μου έχει τύχει να μεγαλώσω ορφανά κουτάβια-μόνο γατιά).

Που είναι εκείνο το link εκτόνωσης είπαμε?... :mad:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Απ' ό,τι ξέρω Ειρήνη, αν τα χωρίσει θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να επιβιώσουν. Όλα μαζί έχουν ελπίδα... για να μη μιλήσουμε από τώρα για κοινωνικοποίηση. Ανθρώπινο δε θα έδινα με τίποτα, αλλά δεν ξέρω κιόλας τι να πω...
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Το ανθρώπινο έχει τύχει να το διαβάσω αρκετές φορές σαν εναλλακτική, γι'αυτό ρώτησα...

Chloe έχεις δίκιο για το χώρισμα, ίσως όμως αν ήταν σε μικρότερες ομάδες να βοηθούσε...
Είναι και τόσα πολλά που μέχρι να φάει το τελευταίο έχει ξαναπεινάσει το πρώτο! :-|

dj ευχαριστώ για το link! Έκανα ένα search και χθες, αλλά το συγκεκριμένο δεν το βρήκα, πέτυχα 1-2 πιο πρόσφατα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν μπορείς να βρεις το 1ste age milk της Royal Canin η κάποιο αντίστοιχο;
Πάρε ένα τηλέφωνο την αντιπροσωπία να ρωτήσεις που μπορείς να το βρεις. Στην ιστοσελίδα της Royal Canin έχει την εξής διεύθυνση
Greece
PPFI
17 Al. Panagouli Street
Glyfada
165 61 Athens
Phone : 00.30.210.89.43.945 / 89.41.987
Fax : 00.30.210.96.80.966

Είναι και τόσα πολλά που μέχρι να φάει το τελευταίο έχει ξαναπεινάσει το πρώτο! :-|
Με μπιμπερό είναι όντως πάρα πολύ δουλειά. Καλύτερη είναι η λύση της σύριγγας με καθετήρα κατευθείαν στο στομάχι του κουταβιού


 

Attachments

  • 10,5 KB Προβολές: 32
  • 21,1 KB Προβολές: 47
  • 21,5 KB Προβολές: 42
Last edited:


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Σε ευχαριστώ Alexia!

Τα κουτάβια δεν τα φροντίζω εγώ. Τα έχει μια κοπέλα που βρίσκεται στο Καρπενήσι, γι'αυτό και δυσκολεύεται να βρει κατάλληλο γάλα.

Εγώ απλά την βοηθάω προωθώντας την αγγελία της και προσπαθώντας να βρω όσες περισσότερες χρήσιμες πληροφορίες μπορώ για την φροντίδα των νεογέννητων μιας και η κοπέλα δεν έχει εμπειρία στο μεγάλωμα τόσο μικρών κουταβιών.

Το tube feeding από όσα διάβασα κι εγώ θα ήταν πιθανά μια λύση, αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι και τόσο απλό να εφαρμοστεί από κάποιον άπειρο :(
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το tube feeding από όσα διάβασα κι εγώ θα ήταν πιθανά μια λύση, αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι και τόσο απλό να εφαρμοστεί από κάποιον άπειρο :(
Φαίνεται δύσκολο αλλά είναι λιγότερο επικίνδυνο από το μπιμπερό, δεν μπορεί να πάει το γάλα στους πνεύμονες.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μόνο ένα από τα μικρά κατάφερε τελικά να επιβιώσει, το οποίο υιοθετήθηκε



Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα