Νεο Μέλος. Επιλογή φυλής.


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
@ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Πρέπει να φανταστείς την καθημερινότητα σου! Εγώ θεωρώ τον ΓΠ τον ιδανικό σκύλο, τον πιο all around, μιας και ανταποκρίνεται σε όλα τα καθήκοντα λίγο πολύ.
Όμως δεν πρόκειται ποτέ να πάρω καθαρόαιμο ΓΠ, γιατί δεν ταιριάζει στον τρόπο ζωής μου.
Ναι, θα ζουσε, και πιθανότατα θα ζούσε και καλά, έστω και λίγο τεμπελικα, όμως αυτό που θα είχα δίπλα μου δε θα ήταν το ΓΠ που όλοι φανταζόμαστε. Μόνο η εικόνα του....
καταλαβαίνω τι θες να πεις....ασ πούμε ένα μείον που βάζω στο ΓΠ είναι η περιποίηση του πιστεύω ότι χρειάζεται πιο πολύ απο τα 4
 






Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
@ΚΥΡΙΑΚΟΣ για να μην το κουράζουμε. από τα 4 που είπες και με τον τρόπο που περιγράφεις τον εαυτό σου, εγώ θα πρότεινα ΓΠ. Με επιφύλαξη βέβαια, γιατί δεν σε ξέρω. Από την άλλη χαίρομαι που τα έφερε έτσι η τύχη και δεν απέκτησες τότε σκυλί και είσαι σε θέση τώρα, ήρεμα και ώριμα να κάνεις την καλύτερη με τα δεδομένα επιλογή.

Η περιποίηση όπως σωστά είπες είναι ένα θέμα και η τρίχα γενικά εδώ που τα λέμε, αυτό το ζυγίζεις εσύ και κρίνεις, προσωπικά μασουλάω τρίχες καθημερινά και όπως λέω στους φίλους που "τραπεζώνω" την νοστιμιά στο φαΐ την δίνουν οι σκυλότριχες :p Θεωρώ εν τέλει, πως εφόσον δεν μιλάμε για φυλή με εξαιρετικές απαιτήσεις στο grooming, δεν θα έπρεπε να σε προβληματίζει ιδιαίτερα.
 
  • Like
Reactions: Allendog


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Με πιθανούς εκτροφείς έχεις μιλήσει; Θεωρώ ότι θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν να καταλάβεις αν όντως είσαι τόσο κατάλληλος όσο πιστεύεις. Αρκεί βέβαια να είσαι και προετιμασμένος να το δεχτείς αν κάποιος που πολύ πιθανόν ξέρει την ράτσα καλύτερα από εσένα, και με τον οποίο θα είσαι παντελός ειλικρινής, να σου πει ότι δεν είσαι κατάλληλος, ή έστω όχι ακόμα.

@Yorkaddict Εσύ δεν πήρες απλά σκύλο, εσύ πήρες μοντελάρα.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αφου γουσταρεις και καναπε στα 22-23 σου τοτε πηγενε σε κατι πιο νορμαλ απο θεμα ενεργειας (ξεχνα μπορντερ , μαλι) απο εκει και περα μπορω να πω οτι με εχεις μπερδεψει ως προς τα γουστα σου
 


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
Αφου γουσταρεις και καναπε στα 22-23 σου τοτε πηγενε σε κατι πιο νορμαλ απο θεμα ενεργειας (ξεχνα μπορντερ , μαλι) απο εκει και περα μπορω να πω οτι με εχεις μπερδεψει ως προς τα γουστα σου

κάτι δεν κατάλαβες καλά μάλλον, είπα ότι γουστάρο και τα 2!!! και καναπε και δραστηριότητεσ ότι κα να μου πουν θα το κάνω μπορεί εκεί που βλέπω ποδόσφαιρο να σηκωθώ να πάω για τρέξιμο στο βουνο...Εδώ έχω μπερδευτεί εγώ εσύ δεν θα μπερδευόσουν; θα προσπαθήσω για αρκεί αν μιλήσω με εκτροφείς και των 4ρω...τι λέτε ;
 
  • Like
Reactions: Vania


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
κάτι δεν κατάλαβες καλά μάλλον, είπα ότι γουστάρο και τα 2!!! και καναπε και δραστηριότητεσ ότι κα να μου πουν θα το κάνω μπορεί εκεί που βλέπω ποδόσφαιρο να σηκωθώ να πάω για τρέξιμο στο βουνο...Εδώ έχω μπερδευτεί εγώ εσύ δεν θα μπερδευόσουν; θα προσπαθήσω για αρκεί αν μιλήσω με εκτροφείς και των 4ρω...τι λέτε ;
Καταλαβα, αλλα σου ξανα λεω αφου γουσταρεις και καναπε απο τωρα σε 3-4-5-10 χρονια θα τον γουσταρεις ακομη πιο πολυ... αυτο εννοω
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
κάτι δεν κατάλαβες καλά μάλλον, είπα ότι γουστάρο και τα 2!!! και καναπε και δραστηριότητεσ ότι κα να μου πουν θα το κάνω μπορεί εκεί που βλέπω ποδόσφαιρο να σηκωθώ να πάω για τρέξιμο στο βουνο...Εδώ έχω μπερδευτεί εγώ εσύ δεν θα μπερδευόσουν; θα προσπαθήσω για αρκεί αν μιλήσω με εκτροφείς και των 4ρω...τι λέτε ;
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις ;)

Όσο για τα υπόλοιπα, είσαι αρκετά νεαρός για να ξέρεις απόλυτα τι θέλεις να κάνεις, σε αυτή την ηλικία τα θέλουμε και τα κάνουμε όλα. Μεγαλώνοντας αποκτάς μια πιο σταθερή ρουτίνα, είσαι και πιο συνειδητοποιημένος. Αυτό όμως δεν πρέπει να σε σταματάει από το να έχεις σκύλο. Απέκτησα το πρώτο μου σκυλί (μόνη μου) στα 20-21 και από τότε άλλαξαν πολλά στην ζωή μου, αλλά άλλαξαν παράλληλα με τα σκυλιά μου. Η επιρροή τους στην ζωή μας είναι τεράστια ειδικά όταν είμαστε νέοι, σε βαθμό να θες ξαφνικά να κάνεις πράγματα που παλιά μισούσες, απλά και μόνο γιατί είστε μαζί και περνάτε καλά! Αυτό βέβαια χωρίς να το φτάσουμε στο άλλο άκρο, να μην κουνιέσαι και να θες μαλι παράδειγμα.
 


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
@ΚΥΡΙΑΚΟΣ για να σου παραθέσω λίγο τον τρόπο που εγώ σκέφτομαι: ακόμα και στα mastiff που έχω αδυναμία, τα αγαπημένα μου εμφανισιακα είναι τα cc. Όμως δεν ταιριάζουν στον τρόπο ζωής μου, κυρίως λόγω ενέργειας. Η μέρα έχει 24 ώρες, το πρόγραμμα σου είναι συγκεκριμένο, και με σκύλο θα γίνει πολύ πιο συγκεκριμένο! Η εβδομάδα έχει 7 μέρες. Επίσης πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις στις διακοπές, πολύ σημαντικό....
Εμείς λοιπόν που είμαστε σπίτι ξύπνιοι ας πούμε κατά ΜΟ 9-10 ώρες, και κοιμόμαστε λίγο, δεν θέλουμε να τρέχουμε στα βουνα... Θα πάμε 2 μισαωρες περιπου, ίσως κ λίγο παραπάνω το χειμώνα, +1 όταν ανοίγει ο καιρός και τέλος. Όμως καλούμε κόσμο σπίτι, λίγους και καλούς (που έχουν κι αυτοί μεγαλόσωμα) που πρέπει τουλάχιστον να ανέχεται. Και θέλαμε μια ράτσα που να μπορεί να αποτρέπει τους περίεργους. Και επίσης επειδή δε βγαίνουμε παρά πολύ, να τους έχουμε έξω μαζί μας παντού! Στον καφέ, στην εκδρομή, καλοκαίρι στο φαι έξω, και φυσικά στις διακοπές όπου διασκεδάζουμε όλοι μαζί λίγο περισσότερο! Άρα στην ουσια, η επιλογή ήρθε με βάση πάντα αυτά που μας αρέσουν, δια του ατοπου.
ΥΓ. Ελπίζω να έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις!!! Αν όχι, επειδή έκανα το λάθος, ούτε χρυσόψαρο, υπομονή!! :)
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Φίλε μου καλησπέρα κια με το καλό να βρεις το κουτάβι σου... Εγώ το μόνο κατά δικό μου σκυλί που έιχα κια εχω είναι ενα apbt..και μιας και Θές τρέξιμο βόλτες βουνά σκαρφάλωμα και γενικά ένα αθλητικη φαση, Κοίτα για apbt...
Θες καναπέ? Θα έρθει να ξαπλώσει πάνω σου και θα αράξετε να βλέπετε τηλεόραση.. Δυνατά σκυλιά, υπεραθλητικα, αγαπάνε τον άνθρωπο περισσότερο από τον εαυτό τους, δεν γουστάρουν αλλά σκυλιά ιδιου φύλου(όχι πάντα), ξεροκέφαλα κτλπ κτλπ δύσκολο σκυλί για πρώτο αλλά από αυτό που έχω καταλάβει για τα pitbull είναι ότι πρέπει από κουταβάκια να τους δείξεις ότι εσύ είσαι πιο ''δυνατός '' και γενικά να έχεις πυγμή απέναντι τους
 


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
@Allendog όπως γράφω στο πρώτο ποστ σκοπεύω να πάρω σκύλο απο τον Σεπτέμβριο του 2019 και μετά ...Στρατό θα μπώ Σεπτέμβριο ή Νοέμβριο του 2018

@sake για apbt σταμάτησα να σκέφτομαι απο τότε που διάβασα ότι δεν ανγνωρίζωνται απο τον fci αλλά μόνο απο το αντιστοιχο Αμερικάνικο
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Για να σε βοηθησω να ξεκαθαρίσεις θετω ερωτήσεις που μου δημιουργήθηκαν :D
  • Καταρχας πως γίνεται να θες ή σκυλο για σπορ ή σκυλο ήρεμο. Απο το μαυρο πας στο ασπρο. Ειναι σα να λες δε ξερω τι μου αρεσει να κάνω γενικά o_O
  • Ειπες μπαινεις στρατο.. Ειναι ενα καλο διαστημα για να το ψαξεις σκεφτεις...Αλλα πως εισαι σιγουρος 100% οτι θα εχεις αυτες τις ωρες δουλειά , το συγκεγκριμένο ωράριο και βασικά οτι θα εχεις δουλειά οταν βγεις το σεπτεβριο του 19? Ειναι καιρός μπροστά...
  • Οταν με το καλό βγείς θα μένεις μόνος? Η με γονεις κ.τ.λ που συνηθίζεται ελλάδα? Γιατι τοτε ισως θα επρεπε να πάρεις την απόφαση λαμβάνοντας υπόψιν σου και αυτούς ίσως.
  • Για ομαδα 2 ειπες σε περιπτωση που ασχοληθεις με εκθεσεις. Ηδη ομως ανεφερες οτι ειναι δυσκολο να πας αρα το ψιλοακυρωνεις μονος σου. Μεγαλώνοντας που μειωνονται οι αντοχές και ο ελευθερος χρόνος και αυξανονται οι ευθυνες/υποχρεωσεις (θα παιξει και καμια σχεση πιο σοβαρή, θα θες να πας και ενα ταξίδι κ.τ.λ) τι σε κανει να πιστευεις οτι θα ειναι δυνατον να εχεις αυτό τον εξτρα χρόνο να ασχοληθείς και να πηγαινεις σε διαφορα μερη της ελλαδος?
  • Ποιο ειναι αυτο το ιδιαιτερο χαρακτηριστικο, το κατι παραπανω που χρειάζεσαι σε σχεση με ενα σκυλι της φιλοζωικης? ( αυτα που ως τωρα ανέφερες γηπεδακι, παραλια, βουνο και κανα agility τα κανεις και με το σκύλο της φιλοζωικης και μαλιστα στα γουστα σου π.χ ημίαιμα γ.π , βελγικα με το κιλο τα βρισκεις). Αυτο το παραπανω αν υπάρχει ισως να σε βοηθησει να βρεις και την απαντηση :)
 
Last edited:


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
@medusa δεν είναι ότι δεν ξέρω τι θέλω να κάνω απλά είναι πιστεύω λίγο περίεργο και σπάνιο ένασ άνθρωπόσ να μπορεί να είναι και βαρεμένος και δραστήριος (όχι ταυτόχρονα την ίδια στιγμή )
Απο τωρα μένω μόνος μου σε ένα στούντιο 33 τ.μ όπου θα συνεχισω να μένω έχει κήπο πάρα μα πάρα πολύ μεγάλο και ειναι περιφραγμένος.
Τα ωράρια και ότι θα έχω τη δουλειά το γνωρίζω γτ είναι οικογενειακή επιχείρηση
Άλλο να έχω σκύλο και να θέλω να πάει να κριθεί και άλλο να πάω μόνος μόνο για να δω!!!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φίλε Κυριάκο εύχομαι να βρεις τον σκύλο των ονείρων σου και να περνάτε τέλεια μαζί για τα επόμενα πολλά χρόνια όταν με το καλό τον αποκτήσεις.
Έχω μια απορία που έχει να κάνει με αυτο

...........Θέλω να είναι απο εκτροφείο και όχι αδέσποτο (και θέλω να γίνει σεβαστό εδώ μέσα αυτό )
Και θα ήθελα να μάθω τους λόγους που θέλεις από εκτροφείο και όχι κάποιον ημιαιμο από την στιγμη που δεν έχεις κολλήσει με κάποια φυλή ώστε να θέλεις σκύλο από την συγκεκριμένη.
Εννοείται σεβαστή η απόφαση σου από μένα ότι και να επιλέξεις και μπράβο σου που εφόσον θέλεις καθαρόαιμο θα πάρεις από εκτροφείο (και αυτά θέλουν πολύ ψάξιμο. Εκτροφεας δεν σημαίνει ντε και καλά ποιοτική εκτροφή) και δεν επιλέγεις φτηνότερη λύση αλλά θα ήθελα να μάθω το σκεπτικό σου.

Τώρα στο ερώτημα σου τι ράτσα να πάρεις, εγώ δεν έχω να σου προτείνω κάποια. Για μένα οποίος θέλει εκτροφικο σκύλο ξέρει τι θέλει άρα ξέρει και ποια φυλή θέλει. Άρα εσύ ξέρεις καλύτερα.;)
Επειδή έγραψες ότι περίπου θέλεις να κάνεις πράγματα με τον σκύλο σου σαν αυτά που κάνω και εγώ, μπορώ να σου προτείνω τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει άλλα αργότερα. Πρώτα πρέπει να καταλήξεις τι σκύλο θέλεις.
 


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
Ευχαριστώ πολύ @manolo !!!! ο λόγος που δεν θέλω ημίαιμο είναι για τον χαρακτήρα του για τις συνήθειες του καθώς και για την υγεία του!!! θα προσπαθήσω να μιλήσω με 2-3 εκτροφείς απο κάθε φυλή έχω ακούσει διάφορα και για πολλούς εδώ μέσα και μου έχουν κάνει ''κλικ'' μερικοί απο αυτούς όπου θα προσπαθήσω να μιλήσω και να βγάλω μερικά συμπεράσματα πρώτα ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ και μετα για το σκυλο
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ευχαριστώ πολύ @manolo !!!! ο λόγος που δεν θέλω ημίαιμο είναι για τον χαρακτήρα του για τις συνήθειες του καθώς και για την υγεία του!!! θα προσπαθήσω να μιλήσω με 2-3 εκτροφείς απο κάθε φυλή έχω ακούσει διάφορα και για πολλούς εδώ μέσα και μου έχουν κάνει ''κλικ'' μερικοί απο αυτούς όπου θα προσπαθήσω να μιλήσω και να βγάλω μερικά συμπεράσματα πρώτα ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ και μετα για το σκυλο
Ο όρος ημίαιμο δεν μου αρέσει, γιατί σημαίνει μισό μισό, ενώ συνήθως στην Ελλάδα, έχουν γονίδια από 27 διαφορετικά αγνώστου προέλευσης σκυλιά. Η υγεία τους συνήθως σκίζει. Χαρακτήρα τζοκεράκι αν πάρεις κουτάβι, αν πάρεις ενήλικο βλέπεις από πριν τι παίρνεις. Συνήθειες όπως τα μάθεις.

Δεν γράφω λόγια του αέρα, με απειλούν τα 2 μαζεμένα από τον δρόμο σκυλιά μου με οπλοπολυβόλα. Υγεία Α+ και τα 2, ζωή να 'χουν!
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ευχαριστώ πολύ @manolo !!!! ο λόγος που δεν θέλω ημίαιμο είναι για τον χαρακτήρα του για τις συνήθειες του καθώς και για την υγεία του!!! θα προσπαθήσω να μιλήσω με 2-3 εκτροφείς απο κάθε φυλή έχω ακούσει διάφορα και για πολλούς εδώ μέσα και μου έχουν κάνει ''κλικ'' μερικοί απο αυτούς όπου θα προσπαθήσω να μιλήσω και να βγάλω μερικά συμπεράσματα πρώτα ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ και μετα για το σκυλο
Στο θέμα υγείας να ξέρεις πως τα ημιαιμα έχουν λιγότερα προβλήματα. Στο θέμα χαρακτήρα αν ψάχνεις για συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και πρόκειται για κουτάβι το κατανοώ. Στην περίπτωση σου όμως που δεν ξέρεις ακόμα τι θελεις (αυτό προκύπτει από το ότι είσαι ανάμεσα σε φυλές με εντελώς διαφορετικα χαρακτηριστικά) προτείνω να μην βιαστείς, να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θες και μετα να πάρεις σκύλο.
 


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
@ΚΥΡΙΑΚΟΣ και επειδη δεν αναγνωριζεται ? που σε επηρεάζει αυτο?
γιατί εφώ μέσα ότι δεν έχει πεντιγκρι απο τον ΚΟΕ ειναι ημίαιμο και δεν νομίζω να έχει αναγνωρισμενα εκτροφεία(βασικά έχω πλήρη άγνοια )