Νεφρική ανεπάρκεια


aneida

Member
7 Ιουλίου 2018
6
1
Καλημέρα.
Η σκύλα μου (14,5 ετών) άρχισε πριν 2 μήνες να πίνει πολύ νερό και να κατουρά μέσα στο σπίτι. Την πήγα στο γιατρό και της βρήκε κρεατινίνη 2,2 μαζί με αυξημένο φώσφορο. Ξεκίνησα διατροφή με κροκέτες K/D της Hills. Μετά από 20 μέρες πήγαμε ξανά στον γιατρό και της βρήκε ουρολοίμωξη με κρεατινίνη ανεβασμένη στο 2,8. Εντωμεταξύ είχε σταματήσει να τρώει ξαφνικά τις κροκέτες που φαινόταν να της αρέσουν και άρχισα να της μαγειρεύω ειδική διατροφή. Πήρε και αντιβίωση για 15 μέρες. Επίσης ξεκίνησα και το Pronefra πρωί βράδυ. Η ουρολοίμωξη της πέρασε αλλα η κρεατινίνη της ανέβηκε στο 4 αφού τη μετρήσαμε ένα μήνα μετά. Ο γιατρός είπε πως είναι ραγδαία αύξηση. Δεν καταλαβαίνω γιατί να συμβεί αυτό αφού την ταίζω πολύ καλύτερα. Φοβάμαι μήπως η συνταγή που βρήκα στο ίντερνετ της κάνει τελικά κακό αντί καλό και φταίω εγώ για την επιδείνωση της νεφρικής της ανεπάρκειας. Νιώθω ότι θα μπορούσα να κάνω πολλά περισσότερα αλλά ο γιατρός μου λέει ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Δεν το πιστεύω. Υπάρχουν κάποια φάρμακα, άλλα σκευάσματα ή γενικά τρόποι αντιμετώπισης ή έστω σταθεροποίησης της τιμής της κρεατινίνης;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον προτίθεται να με βοηθήσει. Έχω όλες τις εξετάσεις της αναλυτικά και γράφω παρακάτω τη συνταγή του φαγητού που της δίνω.

Ιωάννα, Θεσσαλονίκη


800γρ άπαχο μοσχάρι
12 χωριάτικα αυγά (μόνο τα ασπράδια)
2 κούπες άσπρο ρύζι
1 βιολογικό μήλο
450γρ βιολογικα φασολάκια
2 βιολογικά πορτοκαλί κολοκύθια
2 βιολογικά καρότα
1/2 κούπας βιολογικό μαϊντανό

Όλα αλεσμένα. Δοσολογία για σκύλο 5 κιλών οι οδηγίες έλεγαν 270γρ τροφής αλλά της δίνω λιγότερο γιατί μου φαίνεται πολύ σε σχέση με όσο έτρωγε όλα τα χρόνια. Το σπάω σε τρία γεύματα τη μέρα και προσθέτω νερό γιατί έχει δέκα μέρες που δεν πίνει καθόλου. Ο γιατρος είπε ειναι οκ να μην πίνει γιατί η τροφή είναι υγρή.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Το μοσχάρι(κόκκινο κρέας) και τα αυγά δεν νομίζω πως είναι κατάλληλα για την περίπτωσή σας. Θα διάλεγα κοτόπουλο και καθόλου αυγά. Ο κτηνίατρος σας δεν σας είπε τι να τρώει και τι όχι?
 


aneida

Member
7 Ιουλίου 2018
6
1
Το μοσχάρι(κόκκινο κρέας) και τα αυγά δεν νομίζω πως είναι κατάλληλα για την περίπτωσή σας. Θα διάλεγα κοτόπουλο και καθόλου αυγά. Ο κτηνίατρος σας δεν σας είπε τι να τρώει και τι όχι?
Ο κτηνίατρος μου έδωσε μία συνταγή μέσα από ένα βιβλίο και ψάχνοντας πάρα πολύ στο ίντερνετ βρήκα και αυτή που γράφω πάνω. Σας επισυνάπτω τη συνταγή σε εικόνα. Δεν την προτίμησα αρχικά γιατί έχει ψωμί και γνωρίζω πως μέσα στα ψωμιά του εμπορίου υπάρχει αλάτι. Επιπλέον, δεν έγραφε τον τύπο του ψωμιού κι έτσι ήμιυν μπερδεμένη. Πάντως κι αυτή η συνταγή προτείνει μοσχάρι 100γρ και ένα αυγό.
 

Attachments

  • Like
Reactions: Konmac


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Μια χαρά είναι η δίαιτα σου για νεφροπαθη από άποψη πρωτεϊνών.
Τα φρούτα και τα λαχανικά ποιος στα συνέστησε ;
 


aneida

Member
7 Ιουλίου 2018
6
1
Τα φρούτα και τα λαχανικά είναι στη συνταγή του ίντερνετ, όλα έχουν χαμηλό φώσφορο. Ο κτηνίατρος συμφώνησε και μου είχε πει από μόνος του για το μήλο για παράδειγμα πριν επιλέξω τη συνταγή. Η συνταγή βρίσκεται σε αυτό το λινκ.

https://topdogtips.com/homemade-dog-food-for-kidney-disease-recipe/

Αντί για γλυκοπατάτα που δεν την τρώει η σκύλα μου, έβαλα καρότο.

Απλά φοβάμαι για τις αναλογίες και για το αν παίρνει πολλή πρωτεΐνη ώστε αυτός να είναι ο λόγος που ανέβηκε η κρεατινίνη τόσο πολύ σε μικρό χρονικό διάστημα.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Γιατί άπαχο κρέας; αυτό που ήξερα όταν αναγκαστικά ασχολήθηκα με το θέμα, ήταν ότι το λίπος είναι χρήσιμο υπό προϋποθέσεις μιας και προσφέρει θερμίδες με χαμηλό φώσφορο

Είναι υπέρβαρο το σκυλί ή έχει θέματα υγείας που σχετίζονται με το λίπος;
 


aneida

Member
7 Ιουλίου 2018
6
1
Άπαχο έγραφε στη συνταγή (lean) αλλά ενώ ζήτησα άπαχο μοσχάρι, αυτό φυσικά δε γίνεται ολοκληρωτικά οπότε ο κρεοπώλης έβγαλε μόνο ένα λευκό κομμάτι εξωτερικά. Σίγουρα δηλαδή έμεινε και σχετικό λίπος πάνω στο κρέας.
Όχι, το σκυλί είναι 5 κιλά και θα έλεγα πως θα έπρεπε να είναι 6 όπως τόσα χρόνια. Έχασε τον τελευταίο καιρό. Ήταν πάντα αδύνατο σκυλί.
 


aneida

Member
7 Ιουλίου 2018
6
1
Γνωρίζει κάποιος κτηνίατρο στη Θεσσαλονίκη που να έχει εμπειρία σε θέματα νεφρικής ανεπάρκειας ώστε να πάρω μια δεύτερη γνώμη; Έχετε κάποια άποψη για την Κτηνιατρική του ΑΠΘ;
Γνωρίζει κάποιος άλλος τι περαιτέρω μπορώ να κάνω εκτός της διατροφής και του pronefra;
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Ανησυχώ πολύ για τη σκυλίτσα μου και νομίζω πως "πέφτει" όλο και περισσότερο.
 


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Στο πίσω μέρος του μυαλού σου έχεις υπόψη την ηλικία του.
Χωρίς να λέει κάτι εσύ θα κάνεις το καλύτερο . Περαστικά.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, γνωρίζω πως σε σκυλιά με νεφρική ανεπάρκεια βάζουν ορό.
Η συνταγή σου είναι μια χαρά, το κακό είναι ότι τα νεφρά δεν έχουν την ικανότητα αναγέννησης όπως το ήπαρ.
Το σκυλάκι είναι μεγάλο σε ηλικία επίσης. Ναι, ζήτα δεύτερη γνώμη και το μόνο που μπορείς να κάνεις περαιτέρω είναι να του προσφέρεις μια καλή ποιότητα ζωής.
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Ένας υπέρηχος ενδεχομένως να σας έδινε καλύτερη εικόνα για το τι συμβαίνει με τα νεφρά της μικρής.

Φώσφορο έχετε εξετάσει? Στις επόμενες εξετάσεις ζήτα φώσφορο, ασβέστιο, κάλιο, νάτριο. Είναι σημαντικό να ξέρετε τα επίπεδα φωσφόρου, εάν είναι πολύ ανεβασμένα, συζητήστε με τον γιατρό σας εάν θα μπορούσατε να δώσετε δεσμευτικά φωσφόρου.

Ναι στα ασπράδια του αυγού, όχι στο άπαχο κρέας, εκτός και αν συνυπάρχουν άλλες παθήσεις, δεν ξέρω. Καλύτερα να ταίζεις και ένα ποσοστό λίπους εάν θέλεις να ακολουθήσεις διατροφή με χαμηλή πρωτεϊνη και φώσφορο. Εφ'όσον ασχολείσαι και της μαγειρεύεις, ρίξε μια ματιά εδώ: http://dogaware.com/health/kidneytable.html, το οποίο έχει πίνακα που μπορείς να υπολογίσεις τι της δίνεις διατροφικά (πρωτείνη, υδατάνθρακες, λίπος, και φώσφορο). Βάλε στη διατροφή της λίγο ασβέστιο (τσόφλια αυγού ή συμπληρώμα), διότι ασβέστιο και φώσφορος πάνε χέρι-χέρι. Επίσης, μην φοβάσαι τη δοσολογία της τροφής, είναι καλύτερα να τρώει παραπάνω από το να τρώει λιγότερο και να αδυνατίζει.

Εάν η μικρή έχει ακόμη πολυουρία και τα ανάλογα συμπτώματα, συζήτα με τον κτηνίατρο μήπως θα ήταν καλό να ξεκινήσετε ορούς. Μπορείτε να κάνετε ενδοφλέβιους στο κτηνιατρείο, ή να σας δείξει να κάνετε υποδόριους, στο σπίτι. Οι οροί είναι πολύ σημαντικοί, ειδικά εάν παρουσιάζει συμπτώματα αφυδάτωσης.

Μακάρι να υπήρχε κάποιο σκεύασμα που να κατέβαζε μαγικά τους αριθμούς της κρεατινίνης, δεν υπάρχει όμως, όλα όσα κάνουμε αποσκοπούν στο να απαλύνουμε την κατάσταση, να υποβοηθήσουμε τον οργανισμό και να δώσουμε καλή ποιότητα ζωής. Έχε αυτό στο νου σου, και μην έχεις τύψεις. Είμαι σίγουρη ότι θα κάνετε το καλύτερο!
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
περαν του ανθρακικου ασβεστιου (κυριο συστατικο στα pronefra,renalvet) δεν νομιζω να υπαρχει αλλο σκευασμα.Μετα πας σε ορους μονο.
Με τη renal της royal canin εμενα μεσα σε 15 μερες εριξε την κρεατινινη απο 1,95 στο 1.42 ,στα φυσιολογικα δηλαδη.Την ειχα δοκιμασει τη διατροφη που γραφεις απο το βιβλιο για κανα μηνα κ ειδα την κρατινινη στο 1,69 (ελαχιστα πανω απο τα ορια του φυσιολογικου)
Γενικα ειμαι κατα στις ξηρες αλλα στις κλινικες ειδα στη πραξη οτι εκανε καλο.
Βεβαια εμεις παλευουμε με το καλαζαρ κ το ζωο ειναι νεαρο ακομα
 


aneida

Member
7 Ιουλίου 2018
6
1
Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Σήμερα πήγαμε στο ΑΠΘ στην Κτηνιατρική Σχολή για μια δεύτερη γνώμη. Η εμπειρία μου εκει με δίχασε καθώς ήθελαν να εξετάσουν τον σκύλο χωρίς εμένα παρούσα κάτι το οποίο δεν άφησα να συμβεί και ενώ όλα δείχναν πως δεν έπρεπε να έχω πάει εκεί, η εξέταση από τον καθηγητή ήταν μεν αγχωτική αλλά κατατοπιστική. Μου είπε πως η σκύλα μου θα πρέπει να νοσηλευτεί για 5 μέρες με ορό όπου θα πάρουν την πίεσή της για πιθανή υπέρταση και ταυτόχρονα θα κάνουν μία "τετραπλή" εξέταση για διάφορα πιθανά αίτια που μπορεί να προκάλεσαν τη νεφρική νόσο έτσι ώστε είτε να τα αποκλείσουν είτε να τα αντιμετωπίσουν με κάποια αγωγή και να σταθεροποιήσουν ή να ρίξουν την κρεατινίνη. Το θέμα είναι πως η σκύλα μου είναι πολύ νευρική και αγχώδης και είναι αδύνατο να την αφήσω εκεί στρεσαρισμένη για πέντε μέρες σε ένα κλουβί με μια-δυο επισκέψεις μου τη μέρα. Άλλωστε, οι συνθήκες εκεί και η συνολική εμεπιρία μου στη Σχολή δε μου ενέπνευσε απόλυτη εμπιστοσύνη, δυστυχώς. Αύριο θα καλέσω τον ιδιωτικό γιατρό μου για να του αναφέρω τη γνώμη του καθηγητή. Έχω ακούσει πως οι οροί μπορούν να δοθούν και στο σπίτι. Γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτό; Και γενικώς για τους ορούς, έχετε κάποια γνώμη; Ο ιδιωτικός μου γιατρός δεν τους ανέφερε καν και αυτό με κάνει είτε να αμφιβάλω για τους ορούς είτε για την αξιοπιστία του γιατρού.

Ευχαριστώ και πάλι.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Καλημέρα,

Εύχομαι περαστικά! Εμείς έχουμε κάνει ορούς στο σπίτι. Η κτηνίατρος τοποθέτησε πεταλούδα στη φλέβα και το αρχικό πλάνο ήταν να πηγαίνουμε κάθε μέρα εκεί για ορούς και να φεύγουμε.
Η σκύλα όμως αγχωνόταν αρκετά οπότε μας έδωσε τους ορούς και κάναμε στο σπίτι όταν συνήθως κοιμόταν. Ήμασταν σε καθημερινή επικοινωνία με την γιατρό, εμείς κάναμε ορούς μια εβδομάδα και εννοείται ότι και το σκυλί ήταν πιο ήρεμο στο σπίτι του.
 


29 Νοεμβρίου 2015
5
2
31
Καλησπέρα και από εμένα! Δυστυχώς είμαι κι εγώ στην ίδια θέση καθώς η Ήρα μου (Γερμανικό ποιμενικό 6 ετών) διαγνώστηκε πριν δύο μήνες θετική στο καλααζάρ με δείκτη 1/800 και νεφρική ανεπάρκεια. Το κακό είναι ότι αργήσαμε λίγο να βρούμε το πρόβλημα καθώς δεν έδειχνε σημάδια για να ανησυχήσουμε,μέχρι που είδαμε αίμα στα ούρα της. Πραγματικά έχω αγχωθεί πάρα πολύ με την όλη κατάσταση γιατί εκεί που καλυτερεύει λίγο η κατάσταση,έρχεται το καλααζάρ και μας τα χαλάει. Ο γιατρός μου (τον οποίο εμπιστεύομαι πάρα πολύ) δεν θέλει να της κάνει ακόμη αγωγή για το καλααζάρ,φοβούμενος μη δεν αντέξουν τα νεφρά,οπότε τώρα της χορηγώ μόνο zylapour. Από θέμα διατροφής, τις κλινικές τροφές ούτε που να τις δει οπότε της μαγειρεύω ρύζι άσπρο με κοτόπουλο και μια φορά την εβδομάδα της δίνω ασπράδι από ένα αβγό. Το θέμα είναι ότι εκτός από την κρεατινίνη που είναι στο 3,9 όλες οι άλλες τιμές φώσφορος,κάλιο,νάτριο κτλ είναι στα φυσιολογικά επίπεδα. Βέβαια έχουμε και τον αιματοκρίτη που είναι στο 26,5 από 29 σύμφωνα με την τελευταία αιματολογική.
Τι να πω, περαστικά στα σκυλάκια μας!!!!
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Eχει πολυ υψηλη κρεατινινη ,οταν το οριο ειναι συνηθως 1,4 -1,6.
Δεν σου προτεινε καποιο σκευασμα για τα νεφρα οπως το pronefra?
Το μιλτεφοραν δεν πειραζει τα νεφρα βεβαια δεν ξερω σε τοσο πειραγμενα νεφρα αν τα χειροτερευει.
Ζητα κ αλλες γνωμες απο αλλους γιατρους,ειναι αρκετα πειραγμενα ωστε να τα αφησεις μονο με διατροφη κ ζυλαπουρ
 


29 Νοεμβρίου 2015
5
2
31
Eχει πολυ υψηλη κρεατινινη ,οταν το οριο ειναι συνηθως 1,4 -1,6.
Δεν σου προτεινε καποιο σκευασμα για τα νεφρα οπως το pronefra?
Το μιλτεφοραν δεν πειραζει τα νεφρα βεβαια δεν ξερω σε τοσο πειραγμενα νεφρα αν τα χειροτερευει.
Ζητα κ αλλες γνωμες απο αλλους γιατρους,ειναι αρκετα πειραγμενα ωστε να τα αφησεις μονο με διατροφη κ ζυλαπουρ
Ζητώ συγγνώμη, ξέχασα να το γράψω. Της δίνω τις αμπούλες renalvet μαζί με την τροφή. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή που έκανε την πρώτη εξέταση η κρεατινίνη ήταν πιο υψηλή. Με την χορήγηση ορών έπεσε μέχρι το 2,9 αλλά μετά ανέβηκε πάλι στο 3,7 και από τότε παίζουμε εκεί μία πέφτει στο 3,5 μία ανεβαίνει στο 3,9. Την άλλη παρασκευή έχουμε πάλι ραντεβού στο γιατρό και θα τον ρωτήσω αν μπορούμε να ξεκινήσουμε τη θεραπεία με μιλτεφοράν. Ελπίζω να έχουμε κάποιο θετικό αποτέλεσμα γιατί δεν σου κρύβω,έχω αρχίσει να χάνω την αισιοδοξία μου...
 
  • Like
Reactions: lostresam


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Στο μαγειρευτό φαγητό προσθέστε οπωσδήποτε αλεσμένο τσόφλι αυγού. Είναι ανθρακικό ασβέστιο και χρησιμεύει ως φυσικό δεσμευτικό φωσφόρου όπως λέει ο @lostresam από πάνω.

Ρύζι για σούσι αντί άσπρου έχει ακόμα λιγότερο (ελάχιστο βασικά) φώσφορο, αν δείτε τον πίνακα που έβαλε πιο πάνω η @SofiaEve. Βρίσκω στο Βασιλόπουλο.
 


29 Νοεμβρίου 2015
5
2
31
Θα το δοκιμάσω! Αν και στηντελευταία αιματολογική ο φώσφορος ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα (από τις τιμές των νεφρών μόνο η κρεατινίνη είναι ανεβασμένη),αλλά δε νομίζω να πειράξει κάπου! Θα το ψάξω για το ρύζι!!
Ευχαριστώ πολύ!
 
  • Like
Reactions: Estranged




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf