Νομοθεσία / συνήθειες Αυστρίας.


girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Το Σεπτεμβριο λοιπον φευγουμε για αυστρια. Προχειρα μεχρι στιγμης ειδα στο ιντερνετ περι νομοθεσιας κατοικιδιων αλλα τα γερμανικα μου δεν ειναι ακομη σε ικανοποιητικο επιπεδο. Τι γινετε λοιπον με τα σκυλια αυστρια? Δηλωνονται καπου? Στη βολτα ισχυει οτι κι εδω? Κατουραμε παντου και τα περιττωματα τα μαζευουμε ή ισχυει τπτ διαφορετικο? Ειβαι υποχρεωμενος ο ιδιοκτητης να σε κρατησει σαν εμοικο αν εχεις σκυλι ή τιθεται ζητημα εξωσης? Αν υπαρχει καποιος γνωστης και κατα προτιμηση κατοικος αυστριας θα με υποχρεωνε. Και επειδη δε ξερω αν εχουν ενιαιους νομους για ολες τις περιοχες, θα μενω Wels, Uberösterreich.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Δεν γνωρίζω περί νομοθεσίας αλλά όσες φορές έχω πάει παρατήρησα τα εξής :
Τα σκυλιά είναι όλα στον οδηγό , κυκλοφορούν ελεύθερα στα εμπορικά κέντρα και κάποιες φιλές κυκλοφορούν με φίμωτρο.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Νομίζω ότι πρέπει να δηλώσεις το σκυλί σου στο Δημαρχείο εντός κάποιων ημερών και να πληρώσεις ανάλογο παράβολο. Επίσης, νομίζω ότι ο εμβολιασμός του θα πρέπει να είναι μεταφρασμένος και στα γερμανικά. Οπωσδήποτε να κουβαλάς πολλά σακουλάκια για περιττώματα, γιατί έτσι και σε σταματήσει η αστυνομία και δεν έχεις μαζί σου, έρχεται δώρο ένα πρόστιμο. Ως προς τα ενοίκια, κινείσαι ανάλογα με το τι αναφέρει το ενοικιαστήριο. Συνήθως, δεν υπάρχει πρόβλημα με κατοικίδια.
 


girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Νομίζω ότι πρέπει να δηλώσεις το σκυλί σου στο Δημαρχείο εντός κάποιων ημερών και να πληρώσεις ανάλογο παράβολο. Επίσης, νομίζω ότι ο εμβολιασμός του θα πρέπει να είναι μεταφρασμένος και στα γερμανικά. Οπωσδήποτε να κουβαλάς πολλά σακουλάκια για περιττώματα, γιατί έτσι και σε σταματήσει η αστυνομία και δεν έχεις μαζί σου, έρχεται δώρο ένα πρόστιμο. Ως προς τα ενοίκια, κινείσαι ανάλογα με το τι αναφέρει το ενοικιαστήριο. Συνήθως, δεν υπάρχει πρόβλημα με κατοικίδια.
Ωχ αυτό με τη μετάφραση του εμβολιασμού είναι θεματάκι. Επίσης αν κάποιος κάτοικος Αυστρίας γνωρίζει και το θέμα της δήλωσης πέρα από αυτό.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Οπωσδήποτε να κουβαλάς πολλά σακουλάκια για περιττώματα, γιατί έτσι και σε σταματήσει η αστυνομία και δεν έχεις μαζί σου, έρχεται δώρο ένα πρόστιμο..
δεν ειναι δωρο το προστιμο,αυτο που σου αξιζει ειναι...
:)

σε κανουν να <<μαθεις>> να αγαπας το περιβαλλον,τους πολιτες,την καθαριοτητα..δεν ειναι ασχημη νοοτροπια.. τροπος ζωης ειναι.. ενω εδω Κολομβια ο καθενας οτι γουσταρει.. γιατι ειναι και πολυ μαγκας να ουμε :):):)
 


D

Deleted member 14614

Guest
δεν ειναι δωρο το προστιμο,αυτο που σου αξιζει ειναι...
:)

σε κανουν να <<μαθεις>> να αγαπας το περιβαλλον,τους πολιτες,την καθαριοτητα..δεν ειναι ασχημη νοοτροπια.. τροπος ζωης ειναι.. ενω εδω Κολομβια ο καθενας οτι γουσταρει.. γιατι ειναι και πολυ μαγκας να ουμε :):):)
Εννοείται, δεν διαφωνώ καθόλου! Τρόπος του λέγειν το "δώρο"!
Εδώ παίζει και να του την πέσουν του αστυνομικού αν ποτέ τύχει 1 στο εκατομμύριο και ελέγξει ποτέ κανείς κανέναν...
 
  • Like
Reactions: Scalpel and ntoulis


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
το 1 στο εκατομμυριο να ερθει ελικοπτερο στην φυλακη ηταν ομως ολντ ταιμ κλασικ ε..
πριζον μπρεικ και χαζα..εδω ειναι λαιβ.. ε και στα λαιβς ειναι γνωστο..ολα ειναι πιθανα !

μα η σοβαροτητα της καθε χωρας ειναι απο το επιπεδο Αστυνομιας..και πραξεις πολιτων.
εδω να μην κανω αναλυση της Κολομβιανης.. :D
αλλα ουτε και των πολιτων :X3:
 




D

Deleted member 14614

Guest
το 1 στο εκατομμυριο να ερθει ελικοπτερο στην φυλακη ηταν ομως ολντ ταιμ κλασικ ε..
πριζον μπρεικ και χαζα..εδω ειναι λαιβ.. ε και στα λαιβς ειναι γνωστο..ολα ειναι πιθανα !
Πω τι θυμήθηκες τώρα... Τελοσπάντων, μην αρχίσω γιατί θα βγούμε πολύ off!
και μετα να το δουμε και στο ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΒΟΛΤΑ
Αχαχαχα έγραψες!!
 
  • Like
Reactions: ntoulis




Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Γράψε ένα e-mail σε οποιονδήποτε κτηνίατρο της περιοχής που θα μείνεις, πες του οτι του 'ρχεσαι τον Σεπτέμβρη και ρώτα τον τί ακριβώς χρειάζεται για τα τυπικά. Το πιό πιθανόν αν έχεις τα έξτρα αυτοκόλλητα του μικροτσίπ είναι να σου πεί απλά να περάσεις απο εκεί να βγάλετε Γερμανικό διαβατήριο και τέλος.
Μπορείς βεβαίως να επικοινωνήσεις και με το Δημαρχείο της περιοχής και να ρωτήσεις οτιδήποτε θέλεις, είναι πάντα πολύ εξυπηρετικοί.
Θυμήσου να ζητάς πάντα συγνώμη αν επικοινωνείς σε γλώσσα άλλη απο τα Γερμανικά.
Η καταχώρηση του σκύλου στο Δημαρχείο και η ετήσια κονκάρδα κοστίζουν 45 ευρώ περίπου, και νομίζω πρέπει να το κάνεις μέσα σε ένα μήνα απο την άφιξή σου.
Όσο για την ζωή με τον σκύλο στην Αυστρία μην αγχώνεσαι καθόλου. Προσπάθησε μόνο να μην είσαι με το στόμα ανοιχτό και να μην χαμογελάς σαν χαζό όλη την ώρα, πράγμα που μέχρι να συνηθίσεις τις συνθήκες θα το βρείς εξαιρετικά δύσκολο.

Καλή ιδέα κατα την γνώμη μου είναι αυτούς του δυό μήνες να δουλέψεις καλά τον σκύλο στην ΒΥ και να του μάθεις καλά το φίμωτρο. Η νοοτροπία εκεί είναι πολύ διαφορετική, θα συναντάτε κάθε είδους σκυλιά παντού, και αν ο σκύλος σου δεν είναι πολύ καλά κοινωνικοποιημένος ίσως να έχεις μικροπροβλήματα. Το φίμωτρο είναι υποχρεωτικό σε κάποιες περιπτώσεις ανάλογα την περιοχή, καλό είναι να το ξέρει καλά απο πρίν.
Οι Ελληνικές σκηνές απείρου κάλλους με τον σκύλο ανεξέλεγκτο στην μια άκρη του λουριού και τον ιδιοκτήτη ανεξέλεγκτο στην άλλη να γκαρίζει και να διορθώνει συνέχεια δεν είναι καθόλου αποδεκτές στην Αυστρία.
Αν είσαστε καλοί στην ΒΥ, μπορεί στην πόλη σας να υπάρχει η δυνατότητα να περάσετε εξετάσεις και αν επιτύχετε να πάρετε την ετήσια κονκάρδα με το μισό κόστος, θυμήσου να το ρωτήσεις.
 


girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Ευχαριστω για τις συμβουλες και δεν ακουσα κατι δυακολο μεχρι στιγμης.
Αλλα τι ειναι το ΒΥ? Επισης καποιο tip για εκπαιδευση στο φιμωτρο? Αυριο θα δω και βιντεο επ'αυτου.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ευχαριστω για τις συμβουλες και δεν ακουσα κατι δυακολο μεχρι στιγμης.
Αλλα τι ειναι το ΒΥ? Επισης καποιο tip για εκπαιδευση στο φιμωτρο? Αυριο θα δω και βιντεο επ'αυτου.
βασική υπακοή
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
εγώ στην κουτάβα μου το φίμωτρο το είχα ξεκινήσει ετσι :
αγοράζεις ενα ωραιο φίμωτρο και λιχουδιές. προσκαλεις τον σκύλο να μυρίσει το φίμωτρο, και με το που το αγγίξει με την μύτη του μπραβο πόκο και λιχουδιά. κάνεις πολλές επαναλήψεις δυο-τρεις φορες την ημέρα . όσο προχωράει ο καιρός επιβραβευεις μόνο όταν το σκυί βαλει πιο βαθιά την μουσούδα του στο φίμωτρο. σε κάποια φάση το δενεις κιολας αλλα του το ξαναβγάζεις γρήγορα και πάλι επιβραβευση. μετα αρχίζεις σταδιακά να του φοράς το φίμωτρο για όλο και περισσότερο χρόνο.τελος ξεκινάτε να βγαινετε και βολτούλες με το φίμωτρο και άν το σκυλί είναι χαλαρό και χαρωπό είστε πανέτοιμοι.
γενικά θελεις να περάσεις στον μικρό το μήνυμα οτι το φίμωτρο είναι ότι πιο τέλειο μετά τα σουβλάκια άρα προσπαθείς να μην συνδυάσεις οτιδήποτε αρνητικό με το φίμωτρο. δηλαδή άν το σκυλί κάνει κάτι ανεπιθύμητο την ώρα που φορά το φίμωτρο(πχ το ξίνει λυσσαλέα με τα πόδια του) τραβάς την προσοχή του σκύλου αλλού και αποφευγεις να τον μαλώσεις.
κάνε και μια αναζήτηση στο φόρουμ σίγουρα θα το εχουν αναλύσει καλύτερα ήδη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Διαβατήριο, θα βγάλεις για να φύγεις από εδώ, έτσι κι αλλιώς. Απ'όσο ξέρω, είναι διεθνές. Οχι δηλαδή Γερμανικό, Ελληνικό κλπ. Τουλάχιστον για τις χώρες τις ΕΟΚ. Τα εμβόλια δεν μεταφράζονται. Αυτοκόλλητα είναι, διεθνώς αναγνωρισμένα. Θα έχεις έτσι κι αλλιώς, το βιβλιάριο υγείας που χρησιμοποιείς μέχρι τώρα και που αποδεικνύει τους εμβολιασμούς. Μίλα με τον εδώ γιατρό σου, να σε κατατοπίσει για τις λεπτομέρειες του διαβατηρίου και ίσως, μια αρκετά καλή πληροφόρηση νομικού περιεχομένου, να πάρεις και από την πρεσβεία της Αυστρίας. Κάνε τον κόπο, να επικοινωνήσεις μαζί τους. Μπορεί να σου λυθούν όλες οι απορίες σου.

Σακουλάκια και το σκυλί στο λουρί, τα θεωρώ αυτονόητα. Ισχύουν παντού και καλά κάνουν. Στην πορεία θα μάθεις και τα μέρη που θα μπορείς να τον πηγαίνεις και λυτό, να παίξει με άλλα σκυλιά. Το φίμωτρο δεν έχω ακούσει να είναι κάπου υποχρεωτικό. Καλό βέβαια είναι, να το δέχεται ο μικρός. Δεν ξέρεις ποτέ, που θα χρειαστεί :)
 


girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Διαβατήριο, θα βγάλεις για να φύγεις από εδώ, έτσι κι αλλιώς. Απ'όσο ξέρω, είναι διεθνές. Οχι δηλαδή Γερμανικό, Ελληνικό κλπ. Τουλάχιστον για τις χώρες τις ΕΟΚ. Τα εμβόλια δεν μεταφράζονται. Αυτοκόλλητα είναι, διεθνώς αναγνωρισμένα. Θα έχεις έτσι κι αλλιώς, το βιβλιάριο υγείας που χρησιμοποιείς μέχρι τώρα και που αποδεικνύει τους εμβολιασμούς. Μίλα με τον εδώ γιατρό σου, να σε κατατοπίσει για τις λεπτομέρειες του διαβατηρίου και ίσως, μια αρκετά καλή πληροφόρηση νομικού περιεχομένου, να πάρεις και από την πρεσβεία της Αυστρίας. Κάνε τον κόπο, να επικοινωνήσεις μαζί τους. Μπορεί να σου λυθούν όλες οι απορίες σου.

Σακουλάκια και το σκυλί στο λουρί, τα θεωρώ αυτονόητα. Ισχύουν παντού και καλά κάνουν. Στην πορεία θα μάθεις και τα μέρη που θα μπορείς να τον πηγαίνεις και λυτό, να παίξει με άλλα σκυλιά. Το φίμωτρο δεν έχω ακούσει να είναι κάπου υποχρεωτικό. Καλό βέβαια είναι, να το δέχεται ο μικρός. Δεν ξέρεις ποτέ, που θα χρειαστεί :)
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Το διαβατήριο το έχω δρομολογήσει με την κτηνίατρο μου. Όσο για το φίμωτρο υποπτεύομαι ότι σε μέρη όπως μετρό θα είναι υποχρεωτικό. Βέβαια δε θα χρησιμοποιούμε μετρό αλλά καλό είναι να το κάνω. Κυριότερη έγνοια μου είναι αν μπορώ να τον έχω να κατουράει οπουδήποτε (σε λογικά πλαίσια) όπως εδώ. Επίσης μιας και σύντομα θα αρχίσουμε box training σκεφτόμουν να κάνω το εξής οπότε πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας αν το σκεπτικό μου είναι σωστό. Για αρχή λοιπόν μόλις επιστρέφουμε από τη βόλτα θα έχω τυλίξει σεντόνια ή μπλουζάκια μου σε παγωμένα μπουκάλια και θα τα έχω έτοιμα μέσα στο box του και μαζί και το νερό του. Αυτός μόλις μπει, λόγω ζέστης θα πάει για νερό, οπότε αμέσως θα του δώσω εγώ και κανά κερασματάκι, μπράβο Πόκο κτλ ελπίζοντας να του αρέσει η σχετική δροσούλα εκεί μέσα. Αν πιάσει λοιπόν, αυτό θα κάνω και τις υπόλοιπες μέρες και προοδευτικά θα προχωρήσω σε ότι είδα στα εκπαιδευτικά βίντεο δηλαδή να κάθομαι μαζί του ενώ αυτός είναι μέσα με ανοιχτό πορτάκι, μετά αφού νιώσω ότι είναι έτοιμος θα του κλείσω για λίγο το πορτάκι και θα είμαι μπροστά του, μετά μόνος του προοδευτικά αυξάνοντας την ώρα που θα μένει μόνος του και τέλος θα τον πάω βόλτες έχοντας τον μέσα στο box.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μπορείς να τον αφήσεις να συνηθισει το μποξ χωρίς πίεση. Βάλε το στο δωμάτιο με ανοιχτή την πόρτα και ρίξε μέσα καμιά λιχουδιά ή το αγαπημένο του παιχνίδι. Τάισε τον μέσα στο μποξ.
Όταν αρχίσει να μπαίνει άνετα δώσε του ένα κόκαλο να μασουλήσει με κλειστή την πόρτα.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Ναι, αν είσαι τουρίστας φυσικά και αρκεί το Ευρωπαικό διαβατήριο. Αν είσαι μονιμος κάτοικος θα χρειαστεί μετάφραση του διαβατηρίου στα Γερμανικά, όπως και η δήλωση στο Δημαρχείο και όλα τα σχετικά.
Έλεγα να επικοινωνήσεις με έναν κτηνίατρο εκεί μήπως και μπορείς να ταξιδέψεις με το κοινο βιβλιαράκι υγείας που εχουμε εδώ και να βγάλεις διαβατήριο στα Γερμανικά αμέσως μόλις φτάσεις για να αποφύγεις την διπλή διαδικασία.
Το φίμωτρο είναι υποχρεωτικό σε κάποιες συγκοινωνίες και κάποια καταστήματα ανάλογα την περιοχή. Μπορείς βεβαίως να μην τα χρησιμοποιείς, αλλα γιατί να χάνεις την ευκαιρία αν ο σκύλος σου μάθει να το φοράει άνετα ;
Για τις ακαθαρσίες στην βόλτα μην ανησυχείς, απλή κοινή λογική είναι, μαζεύεις πάντα όπου κάνει κακά του και τον έχεις πολύ κοντά σου σε πολυσύχναστα μέρη, εισόδους καταστημάτων κλπ για να μην μαρκάρει τα πάντα.
Το τελευταίο με τις βόλτες μέσα στο box δεν το κατάλαβα, για ποιόν λόγο να το κάνεις ; Η κεντρική ιδέα είναι ο σκύλος να χαλαρώσει και να ηρεμήσει στο box, γιατί να τον ταρακουνάς και να τον αναστατώνεις πηγαίνοντάς τον βόλτα με αυτό ;
 




girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Ναι, αν είσαι τουρίστας φυσικά και αρκεί το Ευρωπαικό διαβατήριο. Αν είσαι μονιμος κάτοικος θα χρειαστεί μετάφραση του διαβατηρίου στα Γερμανικά, όπως και η δήλωση στο Δημαρχείο και όλα τα σχετικά.
Έλεγα να επικοινωνήσεις με έναν κτηνίατρο εκεί μήπως και μπορείς να ταξιδέψεις με το κοινο βιβλιαράκι υγείας που εχουμε εδώ και να βγάλεις διαβατήριο στα Γερμανικά αμέσως μόλις φτάσεις για να αποφύγεις την διπλή διαδικασία.
Το φίμωτρο είναι υποχρεωτικό σε κάποιες συγκοινωνίες και κάποια καταστήματα ανάλογα την περιοχή. Μπορείς βεβαίως να μην τα χρησιμοποιείς, αλλα γιατί να χάνεις την ευκαιρία αν ο σκύλος σου μάθει να το φοράει άνετα ;
Για τις ακαθαρσίες στην βόλτα μην ανησυχείς, απλή κοινή λογική είναι, μαζεύεις πάντα όπου κάνει κακά του και τον έχεις πολύ κοντά σου σε πολυσύχναστα μέρη, εισόδους καταστημάτων κλπ για να μην μαρκάρει τα πάντα.
Το τελευταίο με τις βόλτες μέσα στο box δεν το κατάλαβα, για ποιόν λόγο να το κάνεις ; Η κεντρική ιδέα είναι ο σκύλος να χαλαρώσει και να ηρεμήσει στο box, γιατί να τον ταρακουνάς και να τον αναστατώνεις πηγαίνοντάς τον βόλτα με αυτό ;
Το box θα το χρησιμοποιησω μόνο για τη μεταφορά του με το αεροπλάνο. Αυτη είναι για μένα η κεντρική ιδέα. Τώρα αν μετά θέλει να κοιμάται κιόλας εκεί άλλο θέμα.