Νομος για τα κτελ (?)


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Καλησπερα!
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τη μεταφορα σκυλου με το ΚΤΕΛ! Ο νομος λεει "τα μικρά κατοικίδια ζώα,
βάρους έως επτά (7) κιλών, που μεταφέρονται εντός ειδικού καλαθιού μεταφοράς
διαστάσεων 50Χ40X35 εκατοστά είναι επιτρεπτό να μεταφέρονται με τα λεωφορεία των
ΚΤΕΛ & ΚΤΕΛ Α.Ε. που εξυπηρετούν υπεραστικές συγκοινωνίες και τοποθετούνται
υποχρεωτικά εντός του χώρου επιβατών."
Όταν λέει "ειδικου καλαθιου" εννοει το πλαστικο κουτι που χρησιμοποιουν στα πετ σοπ οταν φερνουν ενα ζωο ή την τσαντα την πανινη?

diagonismos-dwro-kloyvi_skyloy-mousouda.jpgΑ)

137002482.jpgΒ)
 
Last edited by a moderator:


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
H πάνινη τσάντα είναι ακόμα πιο μικρή. Οι διαστάσεις που αναφέρει είναι οι μέγιστες. Αν έχεις και μικρότερο, ακόμα καλύτερα.
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Aπλα η κτηνιατρος μου ειπε να παρω την πλαστικη γιατι το καλοκαιρι θα σκαει το ζωντανο μεσα στη πανινη και αμα λερωθει που σιγουρα θα λερωθει ειναι δυσκολο στην πλυση.. Απο την αλλη μου ειπε οτι αν δουν το πλαστικο το κουτι θα τη βαλουν αυτοματα κατω λογω χωρου! Ειναι δικοπο μαχαρι δεν ξερω τι να κανω!!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Πάρε τις προβλεπόμενες διαστάσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να τη βάλουν κάτω. Θα έχεις και το νόμο εκτυπωμένο μαζί σου.

Για όσους είναι αλλεργικούς, η αλλεργία δεν πιάνει αν δεν έρθουν σε άμεση επαφή με το σκύλο..
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Πάρε ένα πλαστικό στις μικρότερες δυνατές διαστάσεις (τόσο ώστε να μπορεί να ξαπλώνει καλά). Βάλε κι ένα στρωματάκι μέσα εάν θες (έχουν ειδικά οικονομικά και λεπτά για αυτή τη δουλειά) ή εάν είσαι σίγουρη ότι θα λερώσει μία πάνα διπλωμένη.
Για το μέγεθος υπολόγισε το τελικό μέγεθος της μικρής σου.

Γενικά το πλαστικό κλουβάκι μεταφοράς είναι πιο άνετο και είναι πιο ασφαλές το μικρό εκεί μέσα.

Δεν θα επιτρέψεις επ' ουδενί να μπει το κουτάβι στη μπαγκαζιέρα, ότι και να λέει ο οδηγός.

Εσύ όταν θα κλείσεις τα εισητήρια θα επισημάνεις ότι έχεις σκυλάκι. Εάν μπορεί να σημειωθεί έστω και πρόχειρα από τον υπάλληλο πάνω στο εισητήριό σου ή κατά την κράτηση ακόμα καλύτερα.

Θα πας κυρία να μπεις στο λεφορείο, θα έχεις το νόμο μαζί σου και θα τον δείξεις σε όποιον αμφιβάλει.

Εάν σου κάνουν νερα.... μη διστάσεις να τους πεις ότι θα καλέσεις την αστυνομία και ότι εάν δεν σε αφήσουν να ταξιδέψεις θα ζητήσεις όχι μόνο το εισητήριό σου πίσω, αλλά όλα όσα προβλέπει ο νόμος σε τέτοιες περιπτώσεις.

Επίσης πες στον οδηγό ότι θα κάνεις έγγραφη αναφορά συγκεκριμένα για αυτόν.

Δείξει τους ότι δε μασάς και ότι ξέρεις καλά τα δικαιώματά σου.
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Ομολογώ οτι μου άρεσαν πολύ οι απαντήσεις! Η αληθεια ειναι οτι και εγω το πλαστικο θα ηθελα και αυτο θα αγορασω μιας και μου το προτεινεται και εσεις... Οσο για το νομο τον εχω ηδη κατεβασμενο και θα εκτυπωθει σε λιγες μερες που θα ταξιδεψουμε... Ειμαι προετοιμασμενη να κανω αγριο καβγα και εννοειται πως θα καλεσω αστυνομιες κτλ αν μου πουν κατι που δεν ισχυει.. Ειναι πολυ χρησιμες οι συμβουλες περι αναφορας στον οδηγο! Να θυμηθω να τις διαβασω μια μερα πριν φυγω! Ευχαριστω!
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Εκεί είναι στο χέρι του ταξιτζή, δε νομίζω να υπάρχει αντίστοιχος νόμος γιατί μιλάμε για ιδιωτική περιουσία. Αν έχεις μικρό σκυλάκι όμως και το έχεις σε κουτί, δε νομίζω να σου πει κάτι. Ανάλογα και την περίπτωση που θα πετύχεις.

Τώρα αν θες να μεταφέρεις μεγάλο σκύλο, μάλλον θα πρέπει να πάρεις από πριν τηλέφωνο και να ρωτήσεις αν υπάρχει διαθέσιμος υπάλληλος που είναι πρόθυμος να σε εξυπηρετήσει.

Πάντως, να πας με το θηρίο να μπεις σε ταξί μάλλον θα φας πόρτα.
 


Nemakos

Active Member
1 Σεπτεμβρίου 2012
28
0
Καλυτερα να ταξιδεψεις με δρομολογιο που ανηκει στο 30% των συνολικων που επιτρεπονται ζωακια, θα το παρεις πανω μαζι σου και θα κανει τουμπεκι ο οδηγος(λογικα..).
Αν και εγω δεν το γνωριζα αυτο με το 30% και ταξιδεψα με ασχετα δρομολογια αλλα με επιμονη και σταθεροτητα σε αυτο που ελεγε ο νομος ολα πηγανε καλα:)
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Ωραία, υπέροχο θέμα γιατί θα το άνοιγα κι εγώ...θέλω εδώ κι μήνες να πάω στο χωριό μου κι δεν μπορώ...ο Prince είναι 13 κιλά (άρα εκτός νομου)...τι κάνω;;; δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω το σκυλί μου στις αποσκευές για 3,50 ώρες για κανένα λόγο...τι κάνουμε εκεί...απλά δεν πάμε;;;
 




bagnikh

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2012
40
31
Εκεί είναι στο χέρι του ταξιτζή, δε νομίζω να υπάρχει αντίστοιχος νόμος γιατί μιλάμε για ιδιωτική περιουσία. Αν έχεις μικρό σκυλάκι όμως και το έχεις σε κουτί, δε νομίζω να σου πει κάτι. Ανάλογα και την περίπτωση που θα πετύχεις.

Τώρα αν θες να μεταφέρεις μεγάλο σκύλο, μάλλον θα πρέπει να πάρεις από πριν τηλέφωνο και να ρωτήσεις αν υπάρχει διαθέσιμος υπάλληλος που είναι πρόθυμος να σε εξυπηρετήσει.

Πάντως, να πας με το θηρίο να μπεις σε ταξί μάλλον θα φας πόρτα.

Όχι 2-3 κιλά είναι! απλά την Παρασκευή κατεβήκαμε κέντρο (Θεσσαλονίκη) με τα πόδια και αναγκαστικά πήραμε ταξί στην επιστροφή επειδή ήρθε μαζί μας και η μητέρα μου ενώ ήταν να μην έρθει!καλέσαμε ταξί, δυστυχώς ξεχάσαμε να ενημερώσουμε ότι έχουμε σκυλί μαζί μας χωρίς καλάθι μεταφοράς και πριν μπω του το έδειξα γκρίνιαξε αρκετά του είπαμε να πάρουμε άλλο ταξί μας είπε ότι ο ίδιος δεν θέλει σκυλιά μέσα στο αυτοκίνητο του είπα δεν θα ακουμπίσει πουθενά και δεν θα γαυγίσει καθόλου.χωρίς φωνές όλο αυτό απλά γκρίνια αλλά μας πήρε τελικά γιατί είχαμε κάνει κλήση και μας είπε ότι γι αυτό τον λόγω μας παίρνει!Δεν ήθελε να γίνει θέμα στον σύλλογο!μέσα στο ταξί όλα καλά πιάσαμε κουβέντα μας πήρε 9 € κέντρο - παπάφι βέβαια χωρίς απόδειξη!απλά μου φάνηκε όλο αυτό περίεργο!
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Ωραία, υπέροχο θέμα γιατί θα το άνοιγα κι εγώ...θέλω εδώ κι μήνες να πάω στο χωριό μου κι δεν μπορώ...ο Prince είναι 13 κιλά (άρα εκτός νομου)...τι κάνω;;; δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω το σκυλί μου στις αποσκευές για 3,50 ώρες για κανένα λόγο...τι κάνουμε εκεί...απλά δεν πάμε;;;
Ταξι?? Αλλα πολλα λεφτα για 3,5 ωρες.. Αυτοκινητο? δε μπορει καποιος να ρθει να σε παρει???
Βεβαια μπορεις να του κανεις και διαιτα! :Ρ (πλακα κανω εννοειται)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
9 ευρώ κέντρο-Παπάφη σας έκλεψε κανονικότατα.

Έπρεπε να ζητήσεις απόδειξη. Υποχρεούται να σου δώσει. Αν έχεις αριθμό αυτοκινήτου ή το ονομά του μπορείς να το καταγγείλεις..
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Ταξι?? Αλλα πολλα λεφτα για 3,5 ωρες.. Αυτοκινητο? δε μπορει καποιος να ρθει να σε παρει???
Βεβαια μπορεις να του κανεις και διαιτα! :Ρ (πλακα κανω εννοειται)
ΧΑΧΑΧΑ...Θέλει λίγο γιατί έχει παχύνει,αλλά ένα κιλάκι...δε ξέρω στην τελική με βλέπω όντως να παίρνω ταξί,προτιμώ να δώσω πολλά παρά να τον έχω στις αποσκευες...είμαι υπερβολική,δηλαδή έχετε ταξιδέψει εσείς ποτέ έτσι; κι αν ναι,ήταν όλα καλά...εγώ δε μπορώ να τον φανταστώ στο κλουβάκι του κι μεσα στο σκο΄ταδι με αποσκευες γύρω γύρω...
 


bagnikh

Active Member
14 Σεπτεμβρίου 2012
40
31
9 ευρώ κέντρο-Παπάφη σας έκλεψε κανονικότατα.

Έπρεπε να ζητήσεις απόδειξη. Υποχρεούται να σου δώσει. Αν έχεις αριθμό αυτοκινήτου ή το ονομά του μπορείς να το καταγγείλεις..
Και μάλιστα Παπάφη στο ύψος του 424! Είχαμε και 2 σακούλες τύπου αποσκευές!το ξέρω αλλά με όλο το σκηνικό τι να πεις?
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
ΧΑΧΑΧΑ...Θέλει λίγο γιατί έχει παχύνει,αλλά ένα κιλάκι...δε ξέρω στην τελική με βλέπω όντως να παίρνω ταξί,προτιμώ να δώσω πολλά παρά να τον έχω στις αποσκευες...είμαι υπερβολική,δηλαδή έχετε ταξιδέψει εσείς ποτέ έτσι; κι αν ναι,ήταν όλα καλά...εγώ δε μπορώ να τον φανταστώ στο κλουβάκι του κι μεσα στο σκο΄ταδι με αποσκευες γύρω γύρω...
Εμεις οχι τωρα θα κανουμε το πρωτο μας ταξιδι αλλα εμενα ειναι μικροσωμη με το ζορι θα φτασει 7 κιλα.. Οσο για τις αποσκευες μην το συζητας καν.. Εχουν πεθανει πολλα ζωα εκει κατω... Οχι οτι ειναι κατι να ειναι κατω απλα τα λεωφορεια δεν εχουν εξαερισμο και μπορει να παθει ασφιξια.. Αν θες ρωτα στο κτελ αν υπαρχει εξαερισμος αλλα και παλι ειναι ρισκο...
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Εμεις οχι τωρα θα κανουμε το πρωτο μας ταξιδι αλλα εμενα ειναι μικροσωμη με το ζορι θα φτασει 7 κιλα.. Οσο για τις αποσκευες μην το συζητας καν.. Εχουν πεθανει πολλα ζωα εκει κατω... Οχι οτι ειναι κατι να ειναι κατω απλα τα λεωφορεια δεν εχουν εξαερισμο και μπορει να παθει ασφιξια.. Αν θες ρωτα στο κτελ αν υπαρχει εξαερισμος αλλα και παλι ειναι ρισκο...
Κατάλαβα...ότι να ναι...δεν μπορείς να ταξιδέψεις επειδή έχεις κατοικίδιο...ελπίζω σε 2-3 χρόνια να χω καταφέρει να πάρω αυτοκινητο για να μπορέσω να πάο στο χωριό μου...που έχουμε καταντήσει...
 


bordercollie

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2012
251
0
Λιφο οφ τοπικ σε θεμα σκυλου αλλα ιν σε θεμα κτελ. Τι σας ενδιαφερει η μεταφορα σκυλου? αφου απο τις 1 παει ο ΟΑΣΘ!
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Κατάλαβα...ότι να ναι...δεν μπορείς να ταξιδέψεις επειδή έχεις κατοικίδιο...ελπίζω σε 2-3 χρόνια να χω καταφέρει να πάρω αυτοκινητο για να μπορέσω να πάο στο χωριό μου...που έχουμε καταντήσει...
Εμ ετσι ειναι δυστυχως... Αρχιστε διαιτα και μπορει να καταφερεται να ταξιδεψετε με το υπερ-τελειο και ανετο μεσο που λεγεται λεωφορειο! :Ρ