Ν.4235/2014 _ Δήλωση microchip στον Δήμο


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σε εναν ιδανικο κοσμο παντως, που τα κατικιδια θα ειχαν μια φορολογια τυπου τεκμηριο κ θα επιβαλλονταν κ ενας φορος "κατα κεφαλην" τα εσοδα των οποιων θα διατειθονται για τα αδεσποτα, ισως η αποκτηση σκυλου γινοταν πλεον μια υπευθυνη διαδικασια απο ανθρωπους που το εχουν σκεφτει πολλαπλα κ αντεχουν το οικονομικο κοστος κ ισως η διαχειριση των αδεσποτων ποιο ορθολογικη απο το κρατος......
Αλλα ξαναλεω σε εναν ιδανικο κοσμο κ οχι στο δικο μας μπαχαλο......

Υ. Γ. Τουλαχιστον "εμεις εδω" που ξοδευουμε εναν πατο λεφτα για τα σκυλια μας δεν νομιζω να συζηταγαμε για ενα ποσο 50ευρω/ετος ΑΝ τα χρηματα επιαναν τοπο.....
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
@Morian εγώ έκανα γραπτό ερώτημα στον Δήμο και πήρα την επομένη κιόλας, γραπτή απάντηση ;)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
- Αλό, 1540 εκεί?
- Θα ήθελα να ελέγξω ένα τσιπ.
- Τσιπ, τσιιιιιπ, τσιπάκι - αυτό που βάζουμε στο σκύλο για ηλεκτρονική σήμανση.
- Όχι, το τσιπ δουλεύει μια χαρά, δεν έχει πρόβλημα. Αν είναι καταχωρημένος ο αριθμός ήθελα να μάθω!
- Ακίτα είναι ο σκύλος
- Όχι Φακίτα, Ακίτααααααα
- Από το Xάτσικο τον πήρα ναι, τον έδινε ο σκηνοθέτης μεταχειρισμένο μετά τα γυρίσματα. Το τσιπ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΟΟΟΟ;;;;;;
- Eντάξει ευαχαριστώ.
- Τι εννοείτε χρωστάω?
- Τι είναι ο φόρος ΦΑΚ που χρωστάω;
- Φόρος Απανταχού Κυνοιδιοκτητών;;;
- Δεν έχω να πληρώσω!
- Θα μου κατασχέσετε το φακίταααααα;

(Τέλος κλήσης)
 


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
@Morian εγώ έκανα γραπτό ερώτημα στον Δήμο και πήρα την επομένη κιόλας, γραπτή απάντηση ;)
Μια πολύ καλή σκέψη χωρίς ταλαιπωρία... Έχει e-mail στο σαιτ του δήμου ιωαννιτών θα επικοινωνήσω από εκεί και μετά πράττοντας αναλόγως.
 
  • Like
Reactions: mareco


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@mareco
Κατα "σκυλοκεφαλην" γιατι οχι;
Δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει συνειδητοποιημενος σκυλοιδιοκτητης που να μην εχει να διαθεσει 4ευρω παραπανω το μηνα για το σκυλο του......
Ενα πακετο τσιγαρα ειναι.....
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Σε εναν ιδανικο κοσμο παντως, που τα κατικιδια θα ειχαν μια φορολογια τυπου τεκμηριο κ θα επιβαλλονταν κ ενας φορος "κατα κεφαλην" τα εσοδα των οποιων θα διατειθονται για τα αδεσποτα, ισως η αποκτηση σκυλου γινοταν πλεον μια υπευθυνη διαδικασια απο ανθρωπους που το εχουν σκεφτει πολλαπλα κ αντεχουν το οικονομικο κοστος κ ισως η διαχειριση των αδεσποτων ποιο ορθολογικη απο το κρατος......
Αλλα ξαναλεω σε εναν ιδανικο κοσμο κ οχι στο δικο μας μπαχαλο......

Υ. Γ. Τουλαχιστον "εμεις εδω" που ξοδευουμε εναν πατο λεφτα για τα σκυλια μας δεν νομιζω να συζηταγαμε για ενα ποσο 50ευρω/ετος ΑΝ τα χρηματα επιαναν τοπο.....
Σε εναν ιδανικο κοσμο παντως, που τα κατικιδια θα ειχαν μια φορολογια τυπου τεκμηριο κ θα επιβαλλονταν κ ενας φορος "κατα κεφαλην" τα εσοδα των οποιων θα διατειθονται για τα αδεσποτα, ισως η αποκτηση σκυλου γινοταν πλεον μια υπευθυνη διαδικασια απο ανθρωπους που το εχουν σκεφτει πολλαπλα κ αντεχουν το οικονομικο κοστος κ ισως η διαχειριση των αδεσποτων ποιο ορθολογικη απο το κρατος......
Αλλα ξαναλεω σε εναν ιδανικο κοσμο κ οχι στο δικο μας μπαχαλο......

Υ. Γ. Τουλαχιστον "εμεις εδω" που ξοδευουμε εναν πατο λεφτα για τα σκυλια μας δεν νομιζω να συζηταγαμε για ενα ποσο 50ευρω/ετος ΑΝ τα χρηματα επιαναν τοπο.....
Όπως το είπες φίλε μου,σε ένα ιδανικό κόσμο και σε ένα ιδανικό κράτος,τίποτα από τα δυο όμως δεν ισχύει εδώ!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@mareco
Κατα "σκυλοκεφαλην" γιατι οχι;
Δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει συνειδητοποιημενος σκυλοιδιοκτητης που να μην εχει να διαθεσει 4ευρω παραπανω το μηνα για το σκυλο του......
Ενα πακετο τσιγαρα ειναι.....
Δεν θεωρώ ότι πρέπει να δώσω ούτε 4 σεντ όταν οι παροχές που λαμβάνω για το σκύλο είναι μηδέν. Τα 4 ευρώ είναι 1 βδομάδα τροφή σκύλου καταφυγίου - προτιμώ να τα δώσω εκεί και όχι στους χαρμοφάηδες.
Επιπλέον για σκέψου: Οι ιδιώτες εθελοντές που χουν ένα σωρό σκυλιά αδέσποτα θα πληρώνουν και αυτοί 4 ευρώ το κεφάλι;
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Εδω πρεπει να τσακωνεσαι για τα αυτονοητα με καθε ανασα που παιρνει ο σκυλος σου και θα τους πληρωσουμε απο πανω!!! Βρε ουστ!!

Εγω δεν δηλωνω τιποτα αν δεν ειδοποιηθω. Αυτες οι πρακτικες του τυπου δεν ειδοποιω για να σε τσακωσω και να στην φορεσω του κρατους ειναι ανεκδιηγητες. Ας το ανακοινωσουν οτι αλλαξε η αρχη καταχωρησης στα ΜΜΕ ας βαλουν και τους κτηνιατρους να μας ενημερωσουν, ας μας δωσουν ενα ευλογο χρονικο διαστημα και οκ. Ετσι στο κρυφο θα παω μονη μου να τους ψαχνω?? Ποιος ειναι υπευθυνος και ποιος οχι? Βρε ουστ δις...
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Κατα "σκυλοκεφαλην" γιατι οχι;
Δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει συνειδητοποιημενος σκυλοιδιοκτητης που να μην εχει να διαθεσει 4ευρω παραπανω το μηνα για το σκυλο του......
Ενα πακετο τσιγαρα ειναι.....
Χμμμ
Οι εκτροφείς θα φορολογούνται ως ελεύθεροι επαγγελματίες, κτηνοτρόφοι ή όλα τα προηγούμενα + κατά "σκυλοκεφαλήν" ?!

Όταν γίνουμε ιδανικός κόσμος , ξυπνήστε με please να πληρώσω.... :sleep::sleep::sleep:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
@matilda δεν πάει έτσι :unsure:
Εχει ψηφισθεί με Νόμο του Κράτους.
Αν μιλάς βέβαια, για την δήλωση στις αρμόδιες Δημοτικές [μη χέσω] αρχές.
Οφείλουμε λοιπόν τυπικά, να έχουμε γνώση του νόμου και συμμόρφωση σ'αυτόν.
Η μη συμμόρφωση, επισύρει πρόστιμα.
Απλώς δεν ξέρω, σε ποιά περίπτωση. Σίγουρα, σε ενδεχόμενη δικαστική εμπλοκή.

Αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο, ξέχνα τα παραπάνω :p
 
  • Like
Reactions: ioanna a


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Σε εναν ιδανικο κοσμο παντως, που τα κατικιδια θα ειχαν μια φορολογια τυπου τεκμηριο κ θα επιβαλλονταν κ ενας φορος "κατα κεφαλην" τα εσοδα των οποιων θα διατειθονται για τα αδεσποτα, ισως η αποκτηση σκυλου γινοταν πλεον μια υπευθυνη διαδικασια απο ανθρωπους που το εχουν σκεφτει πολλαπλα κ αντεχουν το οικονομικο κοστος κ ισως η διαχειριση των αδεσποτων ποιο ορθολογικη απο το κρατος......
Αλλα ξαναλεω σε εναν ιδανικο κοσμο κ οχι στο δικο μας μπαχαλο......
Σε ένα ιδανικό, όμως, κόσμο!!!

Στον συγκεκριμένο κόσμο "μας", όμως, ισχύει το αξεπέραστο τραγούδι του Χάρυ Κλύνν:

"Μην κρύβεσαι απ' την εφορία, γιατί μόνο αυτή σ' αγαπά...
Δώσε λοιπόν τα στοιχεία, για να σε πιάσουνε μαλακά... πιο μαλάκά...
Για να σε πιάσουνε πιο μαλάκά..."

Γι' αυτό, κρύβε λόγια, @east49 :whistle:
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Να συμμορφωθω βεβαιως βεβαιως αλλα να ειδοποιηθω. Οχι να νομοθετει το κρατος να μην ξερουν οι ιδιοι οι υπαλληλοι του τον νομο, να μην ενημερωνονται ουτε οι πολιτες και να πρεπει εγω να παω να τους ψαχνω.

Για την φορολογια δε ουτε το συζητω. Δεν πληρωνω μανα μου!!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Υποτίθεται οτι οι κτηνίαροι ενημερώνουν(υπενθυμίζουν) πλέον κάθε πελάτη που επισκέπτεται το ιατρειο τους. Το θεμα ειναι οτι ούτε στους κτηνιάτρους δεν έχουν δώσει σαφείς οδηγίες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ξέρεις πόσοι νόμοι υπάρχουν που μας αφορούν και δεν τους ξέρουμε;
Γενικώς, όχι σχετικά με την ιδιοκτησία σκύλου.
Μια που ψηφίζονται, μια που δημοσιεύονται και μια που είμαστε υποχρεωμένοι να τους γνωρίζουμε. Αγνοια νόμου, τιμωρείται :notworthy:
 
  • Like
Reactions: sea-mol and johnk








east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Λεμε.... Σε εναν ιδανικο κοσμο.......

Οπου ξεκινοντας απο τους νομους που θα ειναι λογικοι, τις αρχες που θα φροντιζουν για την εφαρμογη κ την ισοτητα των πολιτων κλπ κλπ.....
.... Θα παιρνεις ενα τηλ κ θα ενημερωνεις ανωνυμα κ ομορφα οτι το ημιδεσποζομενο του γειτονα γεννοβολησε αλλα 10κουταβακια κ θα πηγαινουν επι τοπου να ταυτοποιουν τον τσιπαρισμενο σκυλο στον ιδιοκτητη του κ θα ριχνουν τα κατα κεφαλην στον γειτονα, να δεις πως θα παει η στειρωση συννεφο κ θα εξαφανιστουν τα "ημιδεσποζομενα"
..... Οπου ο δημος πλεον θα εχει τα απαιτουμενα εσοδα να κανει ολες τις στειρωσεις που απαιτουνται, να περιθαλψει κτηνιατρικα ολα τα αδεσποτα που θα ειναι υπο την σιτιση κ την προστασια του κλπ κλπ κλπ....

Μεχρι τοτε σε αυτο το τεραστειο μπουρδελο, εξακουθω ως καλοποστος ανθρωπος να θεωρω οτι η καταχωρηση γινεται για την επιβολη προστιμων κ οχι για την φορολογια κ μιας κ ειναι νομος του κρατους, τα δηλωσα. Τουλαχιστον δεν μπορει να μου ερθει κανενα αλλο ηλιθιο προστιμο για αδηλωτο σκυλο :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3