Νutra gold;


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ρε παιδια την nutra gold την ξερετε ???θεωρητε στο ιδιο στιλ διατροφης με την orijen.. :roll: :?:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
προσωπικά δεν την ξέρω βλέποντας όμως τα συστατικά της ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα την έβαζα στο ίδιο ΄στυλ΄με την Orijen.

εκτός εαν εννοείς ότι και οι δύο είναι ξηρά τροφή 8) 8) 8) 8) 8)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Απο οτι ξερω εχουν βγει 2 τασεις στην περιεκτηκοτητα της ξηρας τροφης¨..
η μια ειναι αυτη με τα βιολογηκα προιοντα (που βασιζεται περισοτερο στην μη καταψιγμενη πρωτεινη και πλουσια σε φρουτα και λαχανικα και αντιοξυδοτικα στοιχεια) η αλλη περισσοτερο βασισμενη στους υδατανθρακες και λιγοτερη πρωτεινη! απο οτι ακουσα ειναι μια σχετικα καινουρια ταση που σιγα σιγα θα βγαλουν ολες οι εταιριες αυτο το στιλ τροφης που σε αυτο βασιζεται και η Orijen!(πιο βιολογικη δηλαδη με λιγοτερα συντηριτηκα! ):roll:

Εγω την αγορασα σημερα ,ειναι Αμερικανικο προιον και την πηρα να την δοκιμασω..μεσα στα στοιχεια εγραφε l-καρνιτινη!ξερει κανεις τι ειναι αυτο?γιατι εγω ξερω την καρνιτινη που ειναι για να χασουμε κιλα.. :roll:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τα συστατικά της Nutra Gold:
Nutra Gold Lamb & Rice Adult

Ingredients:
Lamb (18%), lamb meal, whole grain brown rice, barley, white rice, oat flakes, egg derivatives, chicken fat (preserved with mixed tocopherols), potatoes (5%), millet, linseed, natural flavor, kelp (1%), carrots (1%), peas (1%), tomatoes (1%), apples(1%), cranberry powder (1%), rosemary extract (1%), parsley flake (1%), potassium chloride, sodium chloride, choline chloride, dried chicory root, taurine, shellfish flour (a source of glucosamine), cartillage of poultry (a source of chondroitin), vitamins and minerals.


Analysis:
Protein 21.0%
Fat 12.0%
Ash 7.0%
Fiber 3.0%
Moisture 10.0%
Calcium 1.3%
Phosphorus 1.0%
Omega-6 Fatty Acids* 1.7%
Omega-3 Fatty Acids* 0.3%

http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showproduct.php?product=979&cat=5


Η καρνιτινη(Carnitine) είναι ένα αμινοξύ με ισχυρή λιποδιαλυτική δράση, αλλά δεν το βλέπω πουθενα στα συστατικά της τροφής… :roll:
Άσε που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μια ξηρά τροφή θα έπρεπε να περιέχει …καρνιτίνη! :shock:
Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με το ΜΑΚΗ. Σίγουρα δεν θα την έβαζα στην ίδια κατηγορία με την Orijen!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εγω εχω αγορασει την super premium nutra gold,indoor dog microbites for dogs up to 12kg.
αντιγραφω απο την σακουλα.πρωτεινη-28.00%
λυπαρα-18.00%
σταχτη-5.50%
ινες-3.00%
υγρασια-10.00%
ασβεστιο-1.00%
φωσφορος-0.85%
λιπαρα οξεαΩ-6-3.30%
λιπαρα οξεαΩ-3-0.50%

βιταμινη α -10.0001U/kg
βιταμινη d-750IU/KG
βιταμινη e-150IU/KG
χαλκος-20mg/kg
σεληνιο-0.20mg/kg
υδροχλωριος Γλυκαζαμινη-300mg/kg
θεικη χονδροιτινη-100mg/kg

συστατικα:
κοτοπουλο(16%),υαλοπουλα(16%),αλεσμενο κοτοπουλο,αναποφλοιωτο σκουρο ρυζι,αναποφλοιωτο ασπρο ρυζι,λιπος κοτοπουλου(διατηρημενο με μιγμα τοκοφερολων),νιφαδες βρομης πατατας,(3%),κριθαρι,κεχρι,παπια(3%),σολομος(3%),παραγωγα αυγου,λινοσπορος,φυσικο αρωμα κοτοπουλου,φαιοφυκη,(1%),καροτα(1%),αρακας(1%),μηλα(1%),
σκονη,κρανπερι(1%),εκχυλισματα δεντρολιβανου(1%),νιφαδες μαιντανου(1%),χλωριουχο νατριο,χλωριουχος χολινη,αποξηραμενη ριζα ραδικιου,αλευρι απο οστρακοδερμα(πηγη γλυκοζαμινης),χονδρος απο πουλερικα(πηγη χονδροιτινης),l-καρνιτινη,εκχυλισμα γιουκας schidigera,βιταμινες και μεταλλικα στοιχεια.



:shock:ουφ! υδρωσα !!πολυ πιο δυσκολο αν δεν κανεις copy paste!! :?
τα στοιχεια αν δεις δεν ειναι ιδια.. :roll:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ απ’ το να γράφω προτιμώ να χρησιμοποιώ τις δυνατότητες που μου δίνει η τεχνολογία (αντί για copy-paste κάνω Prt Sc)! :lol:
kango1 προφανώς αναφέρεσαι σε αυτήν:



Καρνιτίνη L αναγράφεται στα συστατικά και όχι Ι.

Βρήκα κάποιες πληροφορίες σχετικά με αυτό το συστατικό.
Ρίξε μια ματιά εδώ (υποθέτω πως και στους σκύλους πρέπει να έχει παρόμοια δράση):
http://www.a-z.gr/index.php?name=News&file=print&sid=23
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ναι! ναι! ναι! sorry!L-Καρνιτινη! :oops:
αυτη ειναι..
να σου πω κατι.. εχω παρει και εγω καρνιτινη ..με διαδρομο..
τωρα ανχωθηκα..
μολις την αγορασα..λες να μην την δωσω..?
τα υποληπα συστατικα πως σου φανηκαν??
:roll: :( :roll: :?: :?: :!: :!: :!:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εμενα με ανησυχησε η καρνιτινη..λες να το πεταξω...τι λες να κανω..?
στον ανθρωπο δημιουργει και υπερενταση.. :shock:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν το γνωρίζω τη δράση του συστατικού αυτού στον οργανισμό των σκύλων.
Από ότι διάβασα στους ανθρώπους..:

"Η καρνιτίνη ως συμπλήρωμα διατροφής από προληπτική και θεραπευτική απόψη είναι ένα τονωτικό του καρδιακού μυός. Βοηθά στην ελάττωση της χοληστερόλης και των τριγλυκιρεδίων στο αίμα ενώ ταυτόχρονα βελτιώνει την αναλογία μεταξύ HDL και LDL χοληστερόλης. Χρησιμοποιείται με επιτυχία σε περιπτώσεις πρόληψης και θεραπείας αρτηριοσκλήρυνσης, καρδιομυοπάθειας και καρδιακής αρρυθμίας. Ακόμη είναι πολύ χρήσιμη σε περιπτώσεις μυϊκής αδυναμίας, στον έλεγχο του βάρους, στο μεταβολισμό των λιπαρών οξέων στο ήπαρ και στη επίτευξη καλύτερων επιδόσεων στην αερόβια άσκηση."
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
τι να κανω rottie να την πεταξω..???και στον ανθρωπο δεν μου αρεσει εκει συμετεχει και η αεροβια ασκηση..εδω τα σκυλακια τι σχεση εχουν..να τον παω γυμναστηριο.. :lol:
να ανοιξω τον καδο??? :-k :flip:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
H καρνιτίνη βοηθάει την καρδιακή λειτουργία. Η χρησιμότητα της για τον έλεγχο της παχυσαρκίας και την αύξηση των αθλητικών επιδόσεων είναι αμφίβολη. Γενικά είναι ασφαλές συμπλήρωμα - παρενέργειες όπως ναυτία, διάρροια και εμετός μπορεί να προκληθούν με δόσεις τριών γραμμαρίων την ημέρα.

http://dietary-supplements.info.nih.gov/factsheets/carnitine.asp
http://www.pdrhealth.com/drug_info/nmdrugprofiles/nutsupdrugs/lca_0060.shtml

Επειδή είναι ακριβό συμπλήρωμα κατά πάσα πιθανότητα η περιεκτικότητα της ξηράς τροφής σε καρνιτίνη θα είναι ελάχιστη.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ε νομιζω εκανε 15ευρο το τρικιλο..την ανακαλυψα σε ενα petshop που εψαχνα για αλαγη...και μου φανηκε καλη.. :cry: :oops:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγώ γιατί νομίζω ότι L carnitine περιέχουν η συντριπτική πλειοψηφία των ακριβών τροφών?

η περιεκτικότητα της κυμαίνετε στα (περίπου) 200-350 mg ανά κιλό.

όχι μην την πετάξεις.

μια χαρά είναι.

γιατί άλλαξες την τροφή που έπαιρνες μέχρι τώρα??
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
γιατι εδεινα hils ηθελα κατι διαφορετικο ,τρομαξα και με αυτα που ακουσα ..(καρκινους και τετοια),και επειδη μια φιλη μου αγορασε την orijen αλλα δεν την τρωει το σκυλι της θα μου την δωσει εμενα..αλλα επειδη ειχε τελειωσει του δικου μου η τροφη μεχρι να την δω επρεπε να παρω κατι και μου φανηκε στην ιδια γραμη με την orijen και την πηρα..εσενα σου φαινεται καλη.. :?: :roll:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
η ΑΠΟΨΗ μου είναι ότι δεν υπάρχει καλή και κακή τροφή στην κατηγορία των επωνομαζώμενων SUPER PREMIUM.

όλες λίγο πολύ τα ίδια είναι και εξαρτάτε από το σκυλί και τον οργανισμό του πια δουλεύει καλύτερα.

εαν η ερώτηση σου είναι εαν θα την έδινα στα σκυλιά μου

η απάντηση μου είναι ναι θα το σκεφτόμουν
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
thank you ΜΑΚΗΣ αυτο ηθελα σαν απαντηση !!απλα τρωμαξα πολυ με την καρνιτινη..αλλα αφου ειναι ετσι..ας κλεισω τον καδο τοτε.. :lol: :p
 


mikerrgp

Active Member
20 Ιουνίου 2008
33
0
καπου διαβασα οτι η nutra gold ειναι η μονη με πιστοποιηση απο την AAFCO
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU