ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ-PLANET PET


moglhs

Well-Known Member
6 Οκτωβρίου 2007
51
54
40
Οταν αναφερει "φρεσκο Κρεας" σαν πρωτο συστατικο ειναι μεγαλη κοροιδια- επειδη κατα την επεξεργασια χανει τα 2/3 της υγρασιας του- και πεφτει στην λιστα των συστατικων πολυ πισω.
Για αυτο να προτιμας παντα τροφες με κρεαταλευρα σαν πρωτο συστατικο, που ειναι ηδη σε "αποξηραμενη" μορφη.
Sorry με μπέρδεψες..! Εδώ ας πούμε έχουμε φρέσκο κρέας; Γιατί αν έχουμε δεν ισχύει αυτό που λες. Πως καταλήγει με 47% φρέσκο κρέας να έχουμε πρωτείνη 35% ; Τα άλλα συστατικά δεν έχουν σχεδόν καθόλου. Το κοτόπουλο το ψαχνό έχει 21% με 25% πρωτείνη! help please!!
INGREDIENTS: Chicken 47 %, Potatoes, Poultry Fat (preserved with mixed tocopherols, a source of vitamin E) 9 %, Dried Apples 6 % (a source of Fructo-oligosaccharides), Brewer ́s Yeast (a source of Mannan-oligosaccharides), Chicken Liver 3 %, Salmon Oil, Yucca Schidigera Extract, Carrots, Probiotics.
ANALYTICAL CONSTITUENTS: Crude Protein 35 %, Crude Fat 19 %, Crude Fibre 2,8 %, Crude Ash 7,0 %, Moisture 10 %, Calcium 1,5 %, Phosphorus 1,1 %
ADDITIVES PER 1KG: Vitamin A 20 000 IU, Vitamin D3 1 500 IU, Vitamin E 500 mg, Vitamin B1 1,0 mg, Vitamin B2 3,75 mg, Vitamin B6 1,0 mg, Vitamin B12 0,04 mg, Niacin 12,5 mg, Calcium Panthotenate 10 mg, Biotin 0,6 mg, Folic Acid 0,5 mg, Cholinechloride 600 mg, Organic Zinc 83 mg, Organic Copper 14 mg, Iodine 0,65 mg, Organic Selenium 0,2 mg
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Καλησπερα!το κουταβι μου ειναι 3μιση μηνων και του δινω μια super premium Biomill,ικανοποιημενος μεχρι στιγμης αλλα ο αντιπροσωπος Ελλαδας θα σταματησει να την φερνει.ετσι εψαξα για αλλες τροφες..αυτη που δινω τωρα ειναι 30% πρωτεΐνη και 20% λιπαρα...ετσι,ο εκπαιδευτης μου προτεινε να παρω τροφη που δεν εχει τοση πολλη πρωτεινη και λιπαρα για την ηλικια που ειναι ....αλλα να δωσω την πρωτεινη που εδινα μετα τους 6 μηνες...ετσι βρηκα και την pro plan puppies classic καλη με λιγοτερη πρωτεινη και λιπαρα αλλα και την planet pet
http://www.planetpet.eu/for-dogs/category/complete-meals/product/chicken-rice-5/
Junior large breed dogs , με λιγοτερη πρωτεινη και λιπαρα...αν και ειναι μεσαιου μεγεθους το δικο μου αλλα τα συστατικα ταιριαζουν..
Τι λετε;πρεπει να παιρνει πολυ πρωτεινη και λιπαρα σε αυτη την ηλικα ή οχι?
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 


Vict

New Member
14 Ιανουαρίου 2017
1
0
53
Καλησπέρα και από εμένα..πρόσφάτα μου συνέστισαν από 2 πετ σοπ την συγκεκριμένη τροφή από Τσεχία.Το 15κιλο τσουβάλι βγαίνει στα 45 ευρώ.Παραθετω μεταξύ άλλων συσταστικά και το site:

2) Για ενήλικους σκύλους grain free:


Composition:
chicken 60 % (dried chicken 30 %, chicken meal 30 %)
potatoes
potatoe protein
chicken fat (preserved with mixed tocopherols, a source of Vitamin E) 7 %
brewer’s yeast
dried apples (source of fructo-oligosaccharides)
hydrolyzed chicken liver 3 %
salmon oil
yeast cell walls extract (source of mannan-oligosaccharides)
Yucca schidigera extract
Analytical constituents:
crude Protein 37 %
crude Fat 20 %
crude Fibre 2.5 %
crude Ash 7.5 %
moisture 10 %
calcium 1.6 %
phosphorus 1.2 %
Επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός από τη πρώτη ανάρτηση για αυτή τη τροφή, μήπως γνωρίζει κάποιος τα ποσοστά των συστατικών της, στο πακέτο για ενήλικα σκυλιά; Η τροφή που κοίταξα και στο site της εταιρείας αλλά και επάνω στη συσκευασία δεν έχει καμία πληροφορία.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf