Ξέρει κανείς τι είναι


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Πριν κανα τέταρτο εκεί που χαιδευα τον δια ενιωσα ένα εξόγκωμα κοντά στη πλατη.
Ανασηκωσα τις τρίχες και ανακάλυψα τσιμπούρι.
Το αφαίρεσα κανονικά και στα καπάκια ψεκασα effioro το υπόλοιπο τρίχωμα.
Το θέμα είναι ότι η περιοχή είναι αρκετά πρησμένη.Ανεβαζω φωτό αν το έχει ξανααντιμετωπισει κανεις.IMG_20190524_212423.jpg
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Συνήθως μετά από αφαίρεση τσιμπουριού παρατηρείται ένα κάποιο πρήξιμο στην περιοχή.
Αυτό όμως το δικό σας δεν μου μοιάζει με αντίστοιχες δικές μας περιπτώσεις.
Ψάξε λίγο αν θες στο forum θέματα για hot spot μήπως και βρεις κάποια ομοιότητα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Χμμ hot spot, μάλλον όχι.
Η πληγή αυτή, είναι ακριβώς στο σημείο που ήταν το τσιμπούρι;
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Χμμ hot spot, μάλλον όχι.
Η πληγή αυτή, είναι ακριβώς στο σημείο που ήταν το τσιμπούρι;
Ναι.ακριβως επάνω ήταν το τσιμπούρι.διαβαζα σε ένα ξένο σάιτ ότι είναι συχνό φαινομενο σε σκύλους που δε τους έχει ξανατσιμπησει τσιμπούρι ή ψύλλος να παθαίνουν αλλεργία.εσυ έχεις ξαναδεί κάτι τέτοιο?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Ως συνέπεια τσιμπήματος τσιμπουριού, δεν έχει τύχει να δω.
Σαν μόλυνση περισσότερο μου φαίνεται.
Οι αλλεργίες, ναι μεν αλλά δεν εμφανίζονται έτσι ξαφνικά. Έχουν μια κλιμακωτή ανάπτυξη. Θα τον φαγούριζε πριν υποθέτω. Θα το έξυνε. Θα προσπαθούσε να το μασουλήσει. Γενικώς, νομίζω θα το καταλάβαινες πριν γίνει τέτοια πληγή.
Διατήρησέ το καθαρό με κάτι απολυμαντικό αν έχεις. Φυσιολογικό ορό έστω. Και στεγνό όσο γίνεται. Μην τον αφήνεις να το πειράζει. Και αναλόγως του αν και πως θα εξελιχθεί, το βλέπεις.
Σε κανά δίμηνο, κάντου και εξέταση για ερλίχεια ε;
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία, αλλά θα με ανησυχούσε αν έβλεπα τόσο μεγάλη πληγή από τσιμπούρι...σίγουρα κτηνίατρο...
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καλησπέρα...ο γιατρός μας είπε ότι προφανώς μολυνθηκε λόγο του τσιμπουριου και λόγο του ότι ο πρίγκιπας στα σχεδόν 3 χρόνια της ζωής του δεν έχει ξανατσιμπηθει από τίποτα.Η αλήθεια βέβαια είναι ότι την επόμενη μέρα το "καρούμπαλο" είχε συρρικνωθεί σχεδόν τελειως.
Μ είπε να βάλω κάνα 2 μέρες fucidin και να το ελέγχω και πως 99% δεν είναι τπτ...βέβαια σε κάνα 2 μήνες θα γίνουν εξετάσεις γενικές...ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki