Ξαφνική αλλαγή διάθεσης!


Iwanna-Nala

Member
9 Σεπτεμβρίου 2017
19
10
35
Καλησπέρα παιδιά, με αφορμή κάτι που διάβασα πριν λίγο πήρα το θάρρος να σας πω τον προβληματισμό μου.. Τον Δεκέμβριο που μας πέρασε υιοθετησα ένα δεύτερο ημιαιμο σκυλάκι θηλυκό (πινσερ με κοκονι) ηλικίας 4 μηνών... Το σκυλάκι ήταν φοβερά κακοποιημένο με σοβαρά προβλήματα συμπεριφοράς.. Δεν μπορούσες να το πλησιάσεις.. Να απλώσεις χέρι να το χαιδεψεις ούτε για αστείο... Μονίμως κρυβόταν κάτω από κρεβάτια... Δεν έπαιζε... Αν ερχόταν κάποιος στο σπίτι έτρεχε να κρυφτεί.. Αν μιλούσαμε λίγο πιο έντονα στο σπίτι άρχιζε να τρέμει και μερικές φορές κατουριοταν και πάνω της...αν έβλεπε πως παίρνω κάποιο αντικείμενο όπως πχ κουταλα εξαφανιζόταν και κρυβόταν για ώρες... Έπρεπε να πάω με λιχουδιές να της μιλάω επί πόση ώρα γλυκά για να τη καταφέρω να βγει... Μόνο με την άλλη μου την σκυλίτσα τα πήγαινε καλά... Έγιναν φίλες από την πρώτη στιγμή.. Όταν πήγαμε κτηνίατρο για το πρώτο εμβόλιο παρατηρήσαμε ότι τα μπροστινά της δοντάκια ήταν όλα σπασμένα... Τρομοκρατηθηκα... Πως μπορεί να γίνει αυτό;;; και ποιος μπορεί να το κάνει σε ένα πλάσματακι 4 κιλά και 3 μηνών; τέλος πάντων μετά από πολύ μα πάρα πολύ προσπαθεια καταφέραμε να της διώξουμε μακρια όλο το φόβο που είχε! Άρχισε να παίζει... Να τρέχει σαν τρελό... Να πηδαει σαν το κατσίκι από καναπέ σε καναπέ... Να χαμογελάει (φαφουτικα) και να είναι άλλο πλέον χαρούμενη! Βέβαια της έμεινε σαν κόμπλεξ όταν κάνεις απότομες κινήσεις ακόμα.... Ίσως με τον καιρό το ξεπεράσουμε και αυτό... Αυτό που θέλω να πω τώρα είναι πως ενώ όλα πήγαιναν καλά και το ειχαμε ξεπεράσει φτάσαμε 11 μηνών και μας ήρθε περίοδος τον προηγούμενο μήνα... Μόλις τελείωσε η περίοδος παρατήρησα μια συμπεριφορά λες και έχει πάθει κατάθλιψη... Γύρισε πάλι στο βλέμμα το θλιμμένο... Δεν έχει πολύ όρεξη... Τρώει μια χαρά βέβαια... Βόλτες με το ζόρι... Σκέφτηκα μήπως είναι η ζέστη... Αλλά τόσο πολύ;; ψευδοκυηση επειδή είχα περάσει με την άλλη μου σκυλίτσα δεν νομίζω πως είναι... Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι είναι πολύ νευρική... Όλο ξύνεται... Σε σημείο που μπορεί να κάνει και πληγές στη ράχη της... Και πως όταν την χαϊδεύω στην κοιλιά έχω παρατηρήσει σαν κάτι να είναι πρησμενο μέσα...λες και πιάνω ένα χοντρό λουκάνικο είναι... Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τις γνώσεις ή τις εμπειρίες του;;; από βδομάδα θα την πάμε στο γιατρό αλλά με έχει φάει το άγχος.... Ευχαριστώ και συγνώμη για το κατεβατό....
 




Iwanna-Nala

Member
9 Σεπτεμβρίου 2017
19
10
35
Να χαιρεσαι τα σκυλακια σου!
Γιατι δε τη πας μια βολτα απο τον κτηνιατρο να σου λυθει η απορια;
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα την πάω από Δευτέρα! Σήμερα είναι κλειστός ο κτηνίατρος μας! Και είπα να γράψω τον προβληματισμό μου μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω... Είχα ξαναγράψει στο site και με είχαν βοηθήσει πολύ κάποιοι με περισσότερες γνώσεις... Και για να μου φύγει και ένα άγχος...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@Iwanna-Nala δύο ερωτήσεις:

1. Πως ξέρετε την διασταύρωση της μικρής; Εικασία, λόγω εμφάνισης;
2. Πως ξέρετε ότι ήταν φοβερά κακοποιημένη; Δηλαδή, τι είδους κακοποίηση έχει βιώσει;
 


Iwanna-Nala

Member
9 Σεπτεμβρίου 2017
19
10
35
@Iwanna-Nala δύο ερωτήσεις:

1. Πως ξέρετε την διασταύρωση της μικρής; Εικασία, λόγω εμφάνισης;
2. Πως ξέρετε ότι ήταν φοβερά κακοποιημένη; Δηλαδή, τι είδους κακοποίηση έχει βιώσει;
Την διασταύρωση μας την είπε ο κτηνίατρος... Όπως και της αλλης μου σκυλίτσας πάλι αυτός μου είπε ότι είναι ημιαιμο κοκονι.. Όταν ένα σκυλί είναι τόσο φοβισμένο... Τρέμει από το φόβο του μόλις πας να κάνεις κάτι και κατουριεται τι είναι;; και τα σπασμένα δοντάκια που έχει όταν ρωτήσαμε τον γιατρό αν είναι κακοποίηση μας είπε ότι ενδέχεται να είναι από αυτό.. Όταν την πήραμε από την φιλοζωικη μας είχαν πει ότι τα είχαν πάρει κάτι ρομα και τους τα πήραν μετά.. Τώρα τι ακριβώς κακοποίηση αυτό δεν μπορώ να το ξέρω γιατί δεν ήμουν μπροστά...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Τώρα τι ακριβώς κακοποίηση αυτό δεν μπορώ να το ξέρω γιατί δεν ήμουν μπροστά...
Σωστά(y)
Ολα αυτά τα "συμπτώματα" που αναφέρεις, μπορούν κάλλιστα να οφείλονται και σε κληρονομικούς λόγους. Οχι επίκτητους, όπως η κακοποίηση. Ενδέχεται επίσης, απλώς να μην ερμηνεύεις εσύ σωστά, αυτά που βλέπεις, στο σκυλάκι σου. Σίγουρα όμως, είναι συμπεριφορές που πρέπει να αναγνωριστούν και να αντιμετωπιστούν. Οπότε μετά τον γιατρό, ίσως είναι καλή ιδέα αν είναι εφικτό, να μιλήσεις και με έναν εκπαιδευτή. Αν δεν μπορείς, προσπάθησε να του φαίρεσαι σαν ένα κανονικό σκυλάκι και όχι με ειδικές ψυχολογικές ανάγκες, αν θέλεις να τα ξεπεράσει όσο το δυνατόν νωρίτερα :)
 
  • Like
Reactions: Iwanna-Nala


Iwanna-Nala

Member
9 Σεπτεμβρίου 2017
19
10
35
Σωστά(y)
Ολα αυτά τα "συμπτώματα" που αναφέρεις, μπορούν κάλλιστα να οφείλονται και σε κληρονομικούς λόγους. Οχι επίκτητους, όπως η κακοποίηση. Ενδέχεται επίσης, απλώς να μην ερμηνεύεις εσύ σωστά, αυτά που βλέπεις, στο σκυλάκι σου. Σίγουρα όμως, είναι συμπεριφορές που πρέπει να αναγνωριστούν και να αντιμετωπιστούν. Οπότε μετά τον γιατρό, ίσως είναι καλή ιδέα αν είναι εφικτό, να μιλήσεις και με έναν εκπαιδευτή. Αν δεν μπορείς, προσπάθησε να του φαίρεσαι σαν ένα κανονικό σκυλάκι και όχι με ειδικές ψυχολογικές ανάγκες, αν θέλεις να τα ξεπεράσει όσο το δυνατόν νωρίτερα :)
Δηλαδή όλο αυτή η φοβία και το τρέμουλο μπορεί να οφείλεται σε κληρονομικό;; δεν μου έχει ξανατυχει και έχω φιλοξενήσει πάρα πολλά σκυλάκια και σαν οικογένεια που είχαμε τα δικά μας! Αν της φερομαι όπως φερομαι στη πιο μεγάλη που έχω θα το αποβάλει δηλαδή;; και έχω παρατηρήσει πως αρχίζει και υιοθετεί συμπεριφορές που έχει η πιο μεγάλη μου! Ότι κάνει εκείνη το κάνει και αυτή; αυτό τώρα τελευταία γίνεται... Αν δηλαδή η μεγάλη μου δεν έχει όρεξη για βόλτα επειδή βρέχει δεν περπαταει ούτε η μικρή.. Ενώ στις αρχές δεν είχε θέμα με την βροχή.. Αυτό πάλι είναι φυσιολογικό;
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Δηλαδή όλο αυτή η φοβία και το τρέμουλο μπορεί να οφείλεται σε κληρονομικό;;
συμπτωματικα χτες διαβαζα μια αναφορα/ αρθρο του David Harris (τον εχουμε ξαναναφερει στο φορουμ) με τιτλο Canine Health: Light at the end of the tunnel απο ενα συνεδριο που ειχε γινει τον Οκτωβριο του 1995 στην Αμερικη και στο οποιο ειχε παρει μερος και ο Malcolm B. Willis (https://www.telegraph.co.uk/news/ob.../books-obituaries/8696298/Malcolm-Willis.html) που ελεγε:

"Also he commented that many characteristics are not highly heritable, but FEAR is about 50% so and cowards should be discarded."
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αυτό που σου λέω, είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις 100%
Οι φιλοζωικές έχουν μια τάση, να αποδίδουν όλες τις συμπεριφορές σε κακοποίηση.
Για διάφορους λόγους, που δεν είναι της παρούσης. Μην πέφτεις στην λούμπα.
Ένα μωρό 4 μηνών (και μέχρι σήμερα και για καιρό ακόμη), έχει όλο τον χρόνο μπροστά του, να διορθώσει πράγματα. Ετσι είναι, όλα ανεξαιρέτως τα μωρά. Με "αλλόκοτη" συμπεριφορά, που αν δεν έχεις την γνώση/εμπειρία να μεταφράσεις, πέφτεις σε αδιέξοδα. Ξέχνα τα λοιπόν όλα αυτά. Προσπάθησε όσο ξέρεις, να την εκπαιδεύσεις. Ναι, τα κουτάβια μιμούνται συμπεριφορές. Αν δεν το θέλεις, προσπάθησε να τις απομονώσεις πχ, όταν η μεγάλη κάνει κάτι, που δεν θέλεις να το κοπιάρει η μικρή. Η να μαλλώνεις/διορθώνεις, την μικρή. Απλώς, μην κολλάς σε ταμπέλες, γιατί περιορίζεις κατά πολύ τις επιλογές σου, χωρίς απαραιτήτως να υπάρχει λόγος :)
 
  • Like
Reactions: Iwanna-Nala


Iwanna-Nala

Member
9 Σεπτεμβρίου 2017
19
10
35
Αυτό που σου λέω, είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις 100%
Οι φιλοζωικές έχουν μια τάση, να αποδίδουν όλες τις συμπεριφορές σε κακοποίηση.
Για διάφορους λόγους, που δεν είναι της παρούσης. Μην πέφτεις στην λούμπα.
Ένα μωρό 4 μηνών (και μέχρι σήμερα και για καιρό ακόμη), έχει όλο τον χρόνο μπροστά του, να διορθώσει πράγματα. Ετσι είναι, όλα ανεξαιρέτως τα μωρά. Με "αλλόκοτη" συμπεριφορά, που αν δεν έχεις την γνώση/εμπειρία να μεταφράσεις, πέφτεις σε αδιέξοδα. Ξέχνα τα λοιπόν όλα αυτά. Προσπάθησε όσο ξέρεις, να την εκπαιδεύσεις. Ναι, τα κουτάβια μιμούνται συμπεριφορές. Αν δεν το θέλεις, προσπάθησε να τις απομονώσεις πχ, όταν η μεγάλη κάνει κάτι, που δεν θέλεις να το κοπιάρει η μικρή. Η να μαλλώνεις/διορθώνεις, την μικρή. Απλώς, μην κολλάς σε ταμπέλες, γιατί περιορίζεις κατά πολύ τις επιλογές σου, χωρίς απαραιτήτως να υπάρχει λόγος :)
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου! Πραγματικά δεν τα είχα σκεφτεί όλα αυτά! Έχεις απόλυτο δίκιο! Θα τα εφαρμόσω και ελπίζω να έχουμε διαφορά! Σε ευχαριστούμε πολύ! IMG_20190613_192007.jpg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3