Ξαφνική δυσανεξία ή κάτι περισσότερο?


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ψιλοανησυχώ. Χρησιμοποιώ φέτες γαλοπούλα για λιχουδιές εδώ και χρόνια (μην πείτε για σπατάλη, δεν του δίνω πολύ).
Παρ' όλα αυτά τις τελευταίες μέρες τον πειράζει και κάνει εμετό. Η γαλοπούλα είναι μια χαρά... απ' αυτή που παίρνω πάντα. Εκτός απ' το να σταματήσω να του τη δίνω, θεωρείτε ότι πρέπει να επισκεφτούμε γιατρό?
Είναι δυνατόν να ενοχλεί τον σκύλο κάτι που "τσιμπάει" εδώ και χρόνια?
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Μήπως η συγκεκριμένη "παρτίδα" από τις φέτες γαλοπούλα που αγόρασες δεν ήταν και τόσο καλή. Καμιά φορά τυχαίνει να κάνει σφάλμα το εργοστάσιο και να βγαίνουν στην παραγωγή μέχρι κάποιος να τα ανακαλύψει.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αν ο σκύλος κάνει εμετό μόνο όταν τρώει γαλοπούλα, κάτι συμβαίνει με τη γαλοπούλα. Ο εμετός είναι ένα μέσο άμυνας του οργανισμού που δίνει την δυνατότητα στο στομάχι να απαλλαχθεί από το οτιδήποτε ακατάλληλο πριν προχωρήσει περισσότερο στο πεπτικό σύστημα και προκαλέσει ζημία.

Αν ο σκύλος κάνει παρατεταμένα και επίμονα εμετούς, είναι ανορεκτος, υποτονικός έχει διάρροια ή ο εμετός περιέχει αίμα, πρέπει να συμβουλευτείς άμεσα κτηνίατρο.

Γενικά πάντως, καλό είναι αποφεύγουμε να δίνουμε αλλαντικά στα σκυλιά. Έχουν πολύ αλάτι και καρυκεύματα. Αν θέλουμε να τους δίνουμε λιχουδιές, καλύτερα να ψήνουμε λίγο ψιλοκομμένο συκωτάκι στο φούρνο.
:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μια χαρά μου φάνηκε!
Δεν είχε κανείς μας πρόβλημα, εκτός απ' το σκύλο...

edit: τώρα το είδα Κατερίνα. Η γαλοπούλα αυτή είναι άπαχη και δεν του δίνω και πολλή ούτως ή άλλως. Αυτή τον έχει ενοχλήσει σίγουρα... Κατά τα άλλα μια χαρά είναι.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λιζα η γαλοπούλα είναι καπνιστή η βραστή?:)

Η καπνιστή εχει περισσοτερο αλάτι..

Γενικά όλα αυτά έχουν αλάτι κάτι που ιδικα σε μεγάλες ηλικίες πρέπει να αποφεύγουμε..

Υπήρχε και μια μια μικρή υποψία για καρδια...
Οχι ότι έχει..,αλλα ας είμαστε συντηρητικοί καλύτερα..:):)
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
καλυτερα να του δινεις γαλοπουλα φουαντρε:)
Κατια με την καρδια εχεις μια ψυχωση ενα κατι:D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ναι εχω...:)

ξερεις γιατι Σοφακι ,τις μ@@@κιες που εκανα εγω μην τις κανουν και αλλοι!!:):)

πανω απο 10 η διατροφη του σκυλιου πρεπει να ειναι πολυ προσεχτικη!!:):)
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Έχει δίκιο η Κάτια. Δεν υπάρχει υποψία, όντως παθαίνει αρρυθμίες και πρέπει να προσέχουμε :)
Βραστή του δίνω.
Πάντως από λιχουδιές μόνο λίγο τυρί, λίγο γιαούρτι (ελάχιστο) και τη γαλοπούλα...
Αν τις κόψω κι αυτές με τι θα χαίρεται κι αυτός?
καλύτερα να ψήνουμε λίγο ψιλοκομμένο συκωτάκι στο φούρνο
Φοβάμαι να πειραματίζομαι με ό,τι δεν έχει δοκιμάσει γιατί είναι ευαίσθητος στο στομάχι. Εδώ ένα κομματάκι αρνί ψημένο του έδωσα μια φορά κι έκανε εμετό...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βράσ’ του στήθος κοτόπουλου, ψιλόκοψε το, βάλ’ το σε ταπερακι στο ψυγείο και δίνε του από αυτό. Αποκλείεται να τον πειράξει και είναι χίλιες φορές καλύτερο από οποιοδήποτε αλλαντικο. ;):)
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μια χαρά λιχουδιά είναι Λιζακι! Παλιά, καλή, δοκιμασμένη! :D Λες τα πει όχι? Δίνε του από αυτό!
:)
 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Μέσα στα ζαμπόν, γαλοπούλα, μορταδέλα,.... βάζουν μπαχαρικά, αλάτι, συντηριτικά και πολλά άλλα. Θέλω να πώ οτι δεν είναι "καθαρό" κρέας αλλά μίξη τροφίμων που δεν ταιριάζουν πάντα για τα σκυλιά μας.

Ψηφίζω και εγώ βραστό κοτοπουλάκι για λιχουδιά.
 


sofikaa

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2007
53
0
Τα αλαντικά όντως είναι πολύ περίεργα...Εγω της βράζω γαλοπούλα και της δίνω. Η μικρή μου ακόμα και με το κοτόπουλο έχει προβλήματα και επειδή την πειράζουν γενικά τα πάντα μου είπε ο γιατρός να καταφύγω στην γαλοπούλα (έχει πολύ λιγότερη ζήτηση άρα δεν υπάρχει τόσο μαζική παραγωγή άρα δεν τρώνε πολλές ορμόνες) και είμαστε μια χαρά...Να μη σου πω οτι της αρέσει περισότερο απο το αλαντικό με γαλοπούλα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU