Ξαφνική παράλυση των πίσω άκρων! ΣΟΣ!!


elena-mara

Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
6
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΥΛΗΚΟ ΠΟΙΝΤΕΡ 12 ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΩΝ.ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΗ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΒΟΛΤΑ.ΕΝΩ ΠΑΝΤΑ ΤΡΕΛΑΙΝΟΤΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΟΤΑΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΗΣ.ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΑ ΠΙΣΩ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΛΥΣΑΝ!ΕΝΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΞΩ Κ ΕΤΡΕΧΕ ΚΑΜΑΡΩΤΗ!ΤΩΡΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΡΘΙΑ.ΣΕΡΝΕΤΑΙ.ΕΤΣΙ ΧΘΕΣ ΤΗ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ,ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ,ΨΗΛΑΦΙΣΕ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΤΗΣ Κ ΕΔΕΙΧΝΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΔΙΟΓΚΩΜΕΝΗ ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΥΟΜΗΤΡΑ Κ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΤΣΙΜΠΟΥΣΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΙΣΩ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙΑ Κ Η ΚΑΗΜΕΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΤΑ ΠΙΕΣΕ ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΛΛΟ ΕΚΑΝΕ ΚΙΝΗΣΗ ΝΑ ΔΑΓΚΩΣΕΙ..ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ Κ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΟΝΑΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ..ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΧΑΠΙΑ MEDROL 2 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ Κ ΑΝ ΔΕ ΔΟΥΜΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ.. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΔΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ...ΔΕΝ Θ'ΑΝΤΕΞΩ ΝΑ ΤΗ ΧΑΣΩ..ΕΣΕΙΣ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΣΑΣ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ! ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΟΥ Κ ΟΣΟ ΤΗ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΝΑΩ Κ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΣΑΝ ΛΥΣΗ ΜΕΡΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΙΤΩΝΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ! ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΧΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΣΑΣ Κ ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ Η ΚΑΤΑΛΗΞΗ;;ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΓΙΝΕ; ΚΑΘΕ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ-ΓΝΩΜΗ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κάπου υπάρχει ένα θέμα για αυτή τη ξαφνική παράλυση Αν το βρει κάποιος ας το βάλει σε λινκ Νομίζω ήταν με τον tricky και τη σκύλα του?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δεν έχω παρόμοια εμπειρία,αλλά σου εύχομαι η σκυλίτσα σου να γίνει το γρηγορότερο δυνατόν καλά!!Περαστικά της :)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
σου μίλησε για μεσοσποδύλιο δίσκο;
το medrol είναι κορτιζόνη και σου το έδωσε για να ανακουφιστεί η περιοχή απο το οίδημα....
 






elena-mara

Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
6
0
Και η Αμαλια νομιζω παλαιοτερα!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ..
ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ Κ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΕΜΠΤΗ. ΜΗΠΩΣ ΘΥΜΑΣΤΕ ΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΣΑΣ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΛΑ;;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και η Αμαλια νομιζω παλαιοτερα!
Eμεις δε το "εχουμε παθει" οχι (ποτε να μη το παθουμε!)... αλλα κατι θυμαμαι απο τις περιγραφες οτι ειχα διαβασει παλιοτερα...
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Μιας φιλης μου το σκυλι (8 ετων) επαθε παραλυση στα πισω του ποδια και μετα απο ακτινογραφιες που εκανε εχει στενωση σε καποιο σπονδυλο. Μετα απο καποιοα θεραπεια ομως με κορτιζονη επανηλθε στα φυσιολογικα του. Καλο θα ηταν λοιπον να βγαλετε τις απιατουμενες ακτινογραφιες για να του χορηγησει και ο κτηνιατρος την καταλληλη θεραπεια.

Περαστικα ευχομαι ολοψυχα! Σε καταλαβαινω απολυτα!
 


elena-mara

Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
6
0
ΚΑΤΕΡΙΝΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΝΚ.ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΜΕΣΩΣ.

ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΝΑΜΕ 3 ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ ΟΛΕΣ ΚΑΘΑΡΕΣ.Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΣΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΑΚΙ!ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Στο alaskan malamute μιας φίλης είχαν ξεκινήσει να το αφήνουν τα πίσω πόδια του πριν 3 χρόνια (τότε 13 ετών). Δεν ξέρω ακριβώς τη διάγνωση, πάντως προφανώς ήταν και θέμα γηρατειών. Ο κτηνίατρος (Μαραγκός) "το πήγε καλά" για 3 χρόνια με κάτι ενέσεις "κοκτέηλ", που τις έκανε όσο πιο αραιά μπορούσε αλλά δεν ξέρω τη σύνθεση. Η Έλσα κέρδισε 3-3,5 χρόνια έτσι - τελικά μας άφησε σε ηλικία 16,5 ετών - τον τελευταίο μήνα την είχαν αφήσει τελείως τα πόδια της.
 




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Η δικιά μου παρουσίασε κάτι ανάλογο πέρυσι το χειμώνα. Ήταν νευρολογικό, ευτυχώς την ταλαιπώρησε λίγες ημέρες μόνο. Με αντιφλεγμονώδη και απόλυτη ακινησία το ξεπέρασε.

Ο γιατρός σου τι σου είπε? Δεν έκανε κάποια εκτίμηση για το τι μπορεί να είναι?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
elena-mara ευχόμαστε όλοι ότι καλύτερο για την σκυλίτσα σου, αλλά...
α) μην γράφεις σε παρακαλώ κεφαλαία και
β) μην αφορίζεις το ενδεχόμενο της ευθανασίας. Η σκύλα σου είναι μεγάλη σε ηλικία και ίσως κάποια στιγμή, χρειαστεί να βρεθείς αντιμέτωπη με το τεράστιο δίλημμα που βασανίζει όλους μας. Εύχομαι αυτή την φορά, να πάνε όλα καλά και να επανέλθει. Θα πρέπει όμως πιστεύω, λόγω της ηλικίας της, να είσαι πάντα προετοιμασμένη για την δύσκολη ώρα. Ποιούς εννοείς ότι χάνουν χρήματα από την ευθανασία; Γιατί το ζητούμενο είναι να μην υποφέρει το σκυλί, όχι πάντα να το παλεύουμε εμείς, μέχρι τελικής πτώσεως. Εννοείται βέβαια πως θα της προσφέρεις ότι χρειαστεί και για όσο χρειαστεί, γιατί αυτό που μετράει είναι το δικό τους καλό και όχι η δική μας αδυναμία να πάρουμε την δύσκολη απόφαση.
Σου εύχομαι περαστικά και να μην χρειαστεί ποτέ να κληθείς να αποφασίσεις :-|
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
αν έχει να κάνει με δίσκο και το αντιμετωπίσεις σωστά απο την αρχή έχεις πολύ σοβαρές πιθανότητες να γίνετε εντελώς καλά...(όσο η ηλικία το επιτρέπει βέβαια)
ο γιατρός σου είπε να είναι ακίνητη; επίσης απ΄ότι κατάλαβα δεν έδωσε αντιφλεγμονώδη...

κάνε υπομονή μέχρι την Πέμπτη να δεις πως πάει, να ξέρεις βέβαια ότι υπάρχουν κτηνίατροι με ειδίκευση στα ορθοπαιδικά αν αποφασίσεις να το ψάξεις περισσότερο.....
επίσης έχε στο μυαλό σου οτι αν το πρόβλημα συνεχιστεί και δεν έχεις ευρήματα απο την ακτινογραφία,μπορείς να κάνεις μαγνητική τομογραφία..
πολύ καλή επιλογή επίσης είναι μια εκτίμηση του προβλήματος απο ιατρούς της Κτηνιατρικής Σχολής Θεσ/κης (δεν ξέρω που μένεις)


@συμφωνώ με Mareco για τα περί ευθανασίας
 
Last edited:


elena-mara

Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
6
0
elena-mara ευχόμαστε όλοι ότι καλύτερο για την σκυλίτσα σου, αλλά...
α) μην γράφεις σε παρακαλώ κεφαλαία και
β) μην αφορίζεις το ενδεχόμενο της ευθανασίας. Η σκύλα σου είναι μεγάλη σε ηλικία και ίσως κάποια στιγμή, χρειαστεί να βρεθείς αντιμέτωπη με το τεράστιο δίλημμα που βασανίζει όλους μας. Εύχομαι αυτή την φορά, να πάνε όλα καλά και να επανέλθει. Θα πρέπει όμως πιστεύω, λόγω της ηλικίας της, να είσαι πάντα προετοιμασμένη για την δύσκολη ώρα. Ποιούς εννοείς ότι χάνουν χρήματα από την ευθανασία; Γιατί το ζητούμενο είναι να μην υποφέρει το σκυλί, όχι πάντα να το παλεύουμε εμείς, μέχρι τελικής πτώσεως. Εννοείται βέβαια πως θα της προσφέρεις ότι χρειαστεί και για όσο χρειαστεί, γιατί αυτό που μετράει είναι το δικό τους καλό και όχι η δική μας αδυναμία να πάρουμε την δύσκολη απόφαση.
Σου εύχομαι περαστικά και να μην χρειαστεί ποτέ να κληθείς να αποφασίσεις :-|
εννοώ ότι αρκετοί δήθεν φιλόζωοι προτιμούν την ευθανασία ακόμα και σε πέριπτωσεις που υπάρχουν θεραπέιες απλά και μόνο για να γλιτώσουν χρήματα.Έχω ακούσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις κ εξοργίζομαι!
Γνωρίζω ότι είναι γριούλα..προσπαθώ να το βάλω στο μυαλό μου για να μη μου φανεί απότομο αλλά δέ μπορω ακόμα να το δεχτώ..προσπαθώ ομως..δε θέλω να ταλαιπωρείται και μόνο αν αυτή ήταν η μόνη μου λύση και αφού είχα εξαντλήση κάθε προσπάθεια θα το έκανα για να τη ξεκουράσω αλλά και γιατί σε κανένα σκυλί δεν αξίζει να βασανίζεται..Έυχομαι και η Μάρα μου να γίνει καλά οπως και των άλλων φίλων που διάβασα.Ελπίζω.... Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!Πραγματικά με βοηθήσατε πολυ και θέλω να πιστεύω σε μιά ευχάριστη κατάληξη....:)
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Πρέπει να γίνει ακτινογραφία, για βρεθεί τι μπορει να οδήγησε σε αυτό το συμπτωμα. Medrol των πόσων mgr? Συζητήστε με το γιατρό της για τη χρήση της και κυρίως για τη διακοπή της χρήσης κορτιζονης. Αυτή δεν γίνεται με τη μία. Θέλει κάπια διαδικασία. Η κορτιζόνη είναι ένα ισχυρό φάρμακο- ορμόνη και η διακοπή της γίνεται σταδιακα.
Ελπίζω όλα να πάνε καλα
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight