Ξηρά τροφή Άρτεμις (ελληνική)


Predator

Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
9
0
και δεν εννουσα βασικη υπακοη..γιατι ακουστηκε καπως...σε εκπαιδευση ενδυναμωσης του σκυλου...συνθηκες που δεν φανταζεσται οτι υπαρχουν..αλλα για να μην τα πολυλογω...η αρτεμις δεν ειναι αυτο το χαλι που την παρουσιαζεται...για μενα .....και τσταρισμενο σε σκυλο βγαλμενο απο ειδικες δυναμεις...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ghelly αυτες εννοουσα πραγματικα καλες. Προσωπικα αν και ταιζω grain free,δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα με τα σιτηρα, σε μερικους σκυλους καθεται καλυτερα μια διαιτα με καποια σιτηρα με την προυποθεση ομως να υπαρχει αρκετο κρεας (>40% καλης ποιοτητας αν θελει να λεγεται αξιοπρεπης). Η συγκεκριμενη εχει κρεας αμφιβολλου ποιοτητας αλλα το πραγματικο φαουλ ειναι το B.H.T. Δεν μπορω να φανταστω πολλες χειροτερες.
Ούτε εγω... γι'αυτό θελω να μας εξηγήσει το μέλος παραπάνω τι είδε και θεωρεί ότι δεν εχουν διαφορές.
Αφού εμεινε ικανοποιημένο γιατι το γύρισε σε μπαρφ?
Και το κρεας της αρτεμις, δεν ειναι αμφιβόλου ποιοτητος αλλά τραγικης.
 




Predator

Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
9
0
ικανοποιημενος απο αποψη αντοχης δυναμης κτλ...το οτι γυρισα σε μπαρφ ποιος σου ειπε οτι γυρισα...απλα μια δοκιμη ηθελα να κανω ..δεν ειπα οτι θα αλλαζα την τροφη του σκυλου μου...την μπαρφ την βρισκω ευκολα γ αυτο και του τη δινω..
 


Loki

Member
19 Ιουλίου 2012
9
0
Πλεον ολες οι καλες ξηρες δεν περιεχουν BHT-BHA-ETHOXYQUIN( και αρκετες επισης δεν εχουν βιταμινη k3). Tις συνθηκες που αναφερεις και τις φανταζομαι και τις εχω ζησει. Για ποιον σκυλο απο τις ειδικες δυναμεις μιλας?
 




ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
Φίλοι εσείς που είστε ευχαριστημένοι απο την Artemis, Οκ μπορεί η συγκεκριμένη τροφή να έχει κάτσει καλά στα σκυλιά σας και βάση της τιμής της να μην θέλετε να την αλλάξετε.
ΑΛΛΑ δεν μπορείτε να λέτε ότι δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε αυτή και της άλλες ξηρές τροφές που είναι εδώ και χρόνια στην κατηγορία super premium.
μην λέμε και ότι θέλουμε.

πάρτε το χαμπάρι ότι η "ελληνική" Άρτεμις δεν φτάνει ούτε στο ελάχιστο τις τροφές όπως οι acana, orijen, belcando, RC κτλ.
είναι φθηνή γιατί η μισή τροφή αποτελείται απο σιτάρια.
και απο την στιγμή που οι σκύλοι είναι σαρκοφάγα ζώα, τότε ΟΧΙ δεν μπορεί να συγκριθεί με μια ξηρά τροφή που δεν περιέχει τόσο πολύ σιτηρά ή ακόμα και καθόλου.
Απο κει και πέρα δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείτε να περάσετε στον κόσμο μέσα απο τα post σας.
 


TSOUP

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
29
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
Καλησπέρα, η προσωπική μου άποψη είναι : 1)Για την ξηρά τροφή. Μακρυά από τροφές που περιέχουν καλαμπόκια και κρεατάλευρα. Είναι ότι χειρότερο, όχι πως θα πάθει τίποτε το σκυλί που θα φάει την συγκεκριμένη τροφή για μια φορά ή για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα, αλλά το να τρώει συνέχεια καλαμπόκια και κρεατάλευρα είναι δυστυχώς ότι χειρότερο. Επίσης, συμφωνώ πως η τιμή δεν καθορίζει την ποιότητα της κάθε τροφής, αλλά είναι η εξαίρεση. Π.χ. στις 10 τροφές (διαλέξτε όποιες θέλετε εσείς)"χαμηλής" τιμής δεν είναι όλες καλές. Για να πάρετε μια καλή τροφή, όποια θέλετε, διαβάστε πρώτα απ'όλα τα συστατικά της.
2) Για την BARF (αν και νομίζω ότι είναι σε άλλο topic). Είναι μια "μόδα" των τελευταίων χρόνων εδώ στην Ελλάδα. Δε διαφωνώ με αυτούς που ταϊζουν BARF, αλλά προσοχή, πάντα να κάνετε εξετάσεις αιματολογικές, και να προσέχετε τις δόσεις και φυσικά τα κόκκαλα(κια).

Πάντως, εφόσον διάφορα συστατικά της φύσης βρίσκονται σε κάποιες ξηρές τροφές και ψημένα(μαγειρεμένα) σε χαμηλές θερμοκρασίες οπωσδήποτε, γιατί να δώσεις BARF και να μη δώσεις για παράδειγμα μια super premium ξηρά τροφή. Ε?

Για να μην σας κουράζω επιπλέον, με λίγα λόγια, επιλέξτε μια καλή ξηρά τροφή βάση των συστατικών της, και μην φοβάστε τίποτα.
 


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
υπάρχουν και καλές ξηρές τροφές. μια απο αυτές είναι η belcando που φτιάχνεται χωρίς σιτηρά και δημητριακά και επίσης δεν περιέχει μάγια και σόγια.
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποιος κωδικός της belcando είναι χωρίς σιτηρά και τι τιμή έχει? Στο site πάντως δεν βλέπω καμία που να είναι grainfree και όσες βλέπω από συστατικά ψιλοχάλια είναι. Αν όμως έχει βγάλει κωδικό grainfree ίσως να με ενδιέφερε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποιος κωδικός της belcando είναι χωρίς σιτηρά και τι τιμή έχει? Στο site πάντως δεν βλέπω καμία που να είναι grainfree και όσες βλέπω από συστατικά ψιλοχάλια είναι. Αν όμως έχει βγάλει κωδικό grainfree ίσως να με ενδιέφερε.
Έχει κωδικό grain free.
 




mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Πριν δε ξεκινήσεις να μιλάς για κόκαλα και αναφερόμενη στο δικό σου παράδειγμα, ένα γερμανικός ποιμενικός (με αυξημένο ποσοστό για δυσπλασίες λόγω φυλής) πρέπει να είναι στα κατώτατα ιδανικά κιλά και όχι σαράντα.... γιατί τα κιλά στην περίπτωση αυτή σχετίζονται άμεσα με το θέμα της δυσπλασίας και κατά πόσο επιβαρύνουν την κατάσταση.....
Χρυσούλα συμφωνώ σε όλα όσα λες, εκτός από αυτό για το ΓΠ. Αν είναι ένας αρσενικός ΓΠ με ύψος 65εκ. μια χαρά είναι στα 40 κιλά. Αυτό που λες ότι λόγω έφεση σε δυσπλασία θα πρέπει να κρατιούνται στα κατώτατα ιδαινκά (δηλ. στα 30 κιλά) δεν ισχύει. Ο δικός μου (65εκ 38-39 κιλά) αν ήταν 30 κιλά θα μετρούσες ένα ένα όλα του τα πλευρά. Εξαρτάται από το σωματότυπο κάθε σκύλου, αλλά εφόσον το βάρος είναι εντός προτύπου και συμβαδίζει και με την εμφάνιση (μπορεί σκύλος 40 κιλών να είναι χοντρός και άλλος να είναι ΟΚ, εξαρτάται και από το ύψος αλλά και γενικά από το σωματότυπο του κάθε σκύλου) τότε ο ΓΠ είναι ΟΚ και δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι τα 40 κιλά θα επιβαρύνουν τα κόκαλά του και θα πάθει δυσπλασία. Αυτό απλά δεν ισχύει. Άλλοι παράγοντες ευθύνονται για τη δυσπλασία κυρίως (το βάρος μπορεί να παίξει ρόλο αν πάρει πολύ σε μικρή ηλικία που αναπτύσονται τα οστά αλλά ενήλικος ΓΠ 40 κιλών γενικά είναι ΟΚ).
Σορρυ για το οφ τοπικ
 


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Ευχαριστώ, δεν την είχα δει καθώς στο ελληνικο site (δηλ. στο site της belcando με επιλογή greece) δεν την δείχνει.
Ωστόσο συνεχίζει να μην με πείθει καθώς από κρέας έχει μόνο γεύμα πουλερικών (κοινώς κρεατάλευρο) και δεν λέει και το ποσοστό. Anyway, το θέμα εδώ είναι η Αρτεμις, η οποία βάσει συστατικών, είναι ό,τι χειρότερο έχω δει ποτέ. Εκτός αν την δίνεις σε κότες, όπως είπε σωστά κάποιος φίλος παραπάνω.
Και κάτι άλλο: Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό που συχνά αναφέρεται και εδώ, ότι δηλ. το σημαντικό είναι να "κάτσει" η τροφή στο σκύλο μας. Αυτό το θεωρώ τελείως λάθος. Φυσικά και πρέπει να του "κάτσει" καθώς τι να την κάνεις την ποιοτική τροφή αν δεν την δέχεται ο οργανισμός του σκύλου μας. Ωστόσο δεν σημαίνει ότι αν του κάθεται, είναι ΟΚ. Αν τα συστατικά είναι μάπα (και μάπα θεωρώ κάθε τροφή που έχει μέσα καλαμπόκια και άλλες κοτοτροφές, φυσικά η Αρτεμις με το 50% σιτηρά δεν παίζεται) τότε ακόμα και αν έχει "κάτσει" καλά στο σκύλο δεν μου λέει τίποτα, δεν παύει να είναι μάπα. Το ότι ένας σκύλος την δέχεται ΟΚ, δεν σημαίνει ότι για τον οργανισμό του είναι εντάξει και ότι δεν θα του προξενήσει προβλήματα στο μέλλον.
 




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Χρυσούλα συμφωνώ σε όλα όσα λες, εκτός από αυτό για το ΓΠ. Αν είναι ένας αρσενικός ΓΠ με ύψος 65εκ. μια χαρά είναι στα 40 κιλά. Αυτό που λες ότι λόγω έφεση σε δυσπλασία θα πρέπει να κρατιούνται στα κατώτατα ιδαινκά (δηλ. στα 30 κιλά) δεν ισχύει. Ο δικός μου (65εκ 38-39 κιλά) αν ήταν 30 κιλά θα μετρούσες ένα ένα όλα του τα πλευρά. Εξαρτάται από το σωματότυπο κάθε σκύλου, αλλά εφόσον το βάρος είναι εντός προτύπου και συμβαδίζει και με την εμφάνιση (μπορεί σκύλος 40 κιλών να είναι χοντρός και άλλος να είναι ΟΚ, εξαρτάται και από το ύψος αλλά και γενικά από το σωματότυπο του κάθε σκύλου) τότε ο ΓΠ είναι ΟΚ και δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι τα 40 κιλά θα επιβαρύνουν τα κόκαλά του και θα πάθει δυσπλασία. Αυτό απλά δεν ισχύει. Άλλοι παράγοντες ευθύνονται για τη δυσπλασία κυρίως (το βάρος μπορεί να παίξει ρόλο αν πάρει πολύ σε μικρή ηλικία που αναπτύσονται τα οστά αλλά ενήλικος ΓΠ 40 κιλών γενικά είναι ΟΚ).
Σορρυ για το οφ τοπικ
Τα προβλήματα δυσπλασίας και γενικότερα στα ισχύα και τις αρθρώσεις εμφανίζονται και πάνω από το χρόνο, δεν είναι τυχαίο ότι τα περισσότερα μεγαλόσωμα σκυλιά πρέπει να προσέχονται στο κομμάτι αυτό μέχρι και τους 15-16 μήνες μη σου πω και παραπάνω για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.... αυτά από εκτροφείς και όχι από προσωπική μου άποψη. Και να συμφωνώ ότι είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο θεωρώ ότι ένας από αυτούς είναι και ρο βάρος, ως επιβαρυντικός παράγοντας πάντα.

Τώρα.... δεν γενίκευσα κανένα παράδειγμα και κανένα νούμερο κιλών στα γερμανικά. Αυτή τη στιγμή ξέρω (εγώ και πολλοί από εδώ μέσα) κουτάβι 9 μηνών 35 κιλά που είναι άψογος σωματικά, στεγνός (που σημαίνει χωρίς ίχνος περιττού όχι να μετράς τα πλευρά του) και κατά τη γνώμη μου θα φτάσει το 40άρι άνετα και με άψογη αναλογία ύψους βάρους (πολύ "φοβάμαι" ότι θα το ξεπεράσει κιόλας).
Εγώ αναφέρθηκα στα θέματα κιλών αποκλειστικά και μόνο στην θηλυκιά που έφερε ως παράδειγμα κάποιο μέλος που ήταν 20κάτι κιλά και την έφτασαν με αποφάγια 40, που ο ίδιος χαρακτήρισε υπέρβαρη, αλλά κατά τα άλλα την έφερε ως παράδειγμα προς μίμηση γιατι έζησε πολλά χρόνια.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Η τιμή της Belcando grain free είναι τσιμπημένη. Συσκευασία έχει 12άκιλη και κάνει καμιά 70αριά €. Είναι πολλά ειδικά αν έχεις πολλά στόματα να θρέψεις :lol: . Όσο για τις ποσότητες μη μου πεί κανείς ότι θα βάζεις λιγότερο γιατί όλα σχετικά είναι. Είπα και εγώ να την πάρω αλλά μόλις άκουσα την τιμή έμεινα στην ταπεινή dinner.
 


Ts10ify

Member
5 Σεπτεμβρίου 2012
10
0
Εχω χρησιμοποιησει και εγω την αρτεμις. Δεν νομιζω πως ειναι καλη γενικος...γιατι ειναι καρκινογονα. Οι κροκετες υψηλης αναπτυξης σουπερ πρεμιουμ πχ. ακανα ειναι πολυ καλυτερες...απο την αρτεμις κροκετα, αλλα στις μεγαλοσωμες φιλες (κουταβιων) πρεπει να χρησιμοποιουντε μετα τους 8 μηνες. Τελος, ολες οι κροκετες ειναι ψευτικες ειναι παρασκυασματα ανθρωπινα, και για το λογο αυτο, ολες ειναι λιγο πολυ βλαβερες κτλ. αλλες περισσοτερο αλλες λιγοτερο.
 


ΝΙΚΟΣ LAB

Active Member
20 Απριλίου 2011
39
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Τι εγινε ρε παιδια εφυγα και τσακωνεστε μονοι σας τι να πω......μια συζητηση ειπαμε να κανουμε και εσυς το γ......το θεμα....για να μην τσακωνεστε εδω και κανα χρονο δινω στον σκυλο μου Arden Grange Adult Chicken και ειναι μια χαρα οπως και πριν...ουτε με την αρτεμης ειχα κανα θεμα ολα κομπλε και οι εξαιτασεις το εδειξαν κιολας, οπως μου ειπε και ο κτηνιατρος.....απλα τωρα επειδη εχω λεφτα του περνω αυτην αν αργοτερα μου τυχει κατι και δεν εχω μπορει να ξαναγυρισω στην αρτεμης.